زنان تاثیرگذار ایران: معصومه ابتکار

ایران وایر می نویسد : تاریخ ایران و جهان به زندگی و سرنوشت چهره ها گره خورده است، هر یک خشتی گذاشته اند تا سقفی پدیدار شده، خشت هایی که گاه به قیمت زندگی و جان شان تمام شده است. در این معماری عظیم، زنان و مردان بسیاری نقش آفریده اند. در این میان، زنان ایرانی در این گذار طولانی، نویسنده برگ های بسیاری از کتاب تاریخ دویست سال اخیر ما بوده اند.
تاثیر مهم آنها در افزایش آگاهی عمومی، کاهش تبعیض علیه زنان، ارتقای سواد و موقعیت اجتماعی شان، مقابله با فشارهای مذهبی، مشارکت در پروژه های علمی، سیاست ورزی، موسیقی، سینما و ... یک لیست پر و پیمان فراهم کرده است. مجموعه ای که از امروز ایران وایر منتشر می کند، یک مقدمه است. افرادى که اسمشان در این فهرست آمده، نماینده میلیون ها زن ایرانى هستند که هر روز در ایران و کشورهاى دیگر بر زندگى خانواده و اجتماع خود تاثیر مى گذارند.
 
 *********
معصومه ابتکار سه دهه خود را در راس سیاست ایران حفظ کرده است، از روزگاری "خواهر مری" تا قهرمان زمین. روزگاری "خواهر مری"، یکی از گروگانگیران سفارت آمریکا بود، سخنگویشان، وقت قهرمان زمین، یکی از هفت نفری بود که از بنیاد جهانی انرژی جایزه گرفتند، به خاطر خدمات شان به محیط زیست.
او متولد 1339 است، در یک خانواده نامدار. پدر او - تقی ابتکار - دومین رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران پس از انقلاب سال ۵۷ بود.
در آن ایام، معصومه ابتکار شوریده و انقلابی در کنار دانشجویان خط امام فعال بود، از آمریکا برگشته بود، پس از شش سال زندگی در غرب، در متن یک انقلاب ضد غربی. در کتاب "تسخیر" که خاطراتش از آن دوران است، روایتش از واقعه گروگانگیری سفارت آمریکا را شرح داده است. یک حادثه عظیم که تاثیرش پس از سه دهه هنوز در روابط دو کشور جاری است.
در روزهای پس از بحران گروگانگیری، او وارد فعالیت های رسانه ای شد، در کنار سید محمد خاتمی که در راس روزنامه کیهان نشسته بود و انگلیسی دانی ابتکار سبب شد او ماموریت سردبیری کیهان انگلیسی را بر عهده گیرد.
روزگار خاتمی در کیهان تمام شد و معصومه ابتکار هم در حاشیه ماند. با این حال دست از فضای رسانه برنداشت تا اوایل دهه هفتاد که خود نشریه دو زبانه ویژه زنان را منتشر کرد. یک مرکز مطالعاتی ویژه زنان هم راه اندازی کرد، این ایام او در گردهمایی های بین المللی زنان نیز شرکت می کرد، دختر انقلابی حالا یک زن دیپلمات شده بود.
بازگشت او به خاتمی پس از دوم خرداد صورت گرفت، به عنوان نخستین زنی که پس از انقلاب وارد هیات دولت شد، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران. در این دوران او یک فعال اصلاح طلب نیز محسوب می شد، در کنار نسل جدیدی از اصلاح طلبان.
عضویت در شورای شهر تهران از دیگر سمت های این دوران است. در روزگار پس از دوم خرداد، موجی از زنان فعال مدنی و سیاسی در فضای اجتماعی رشد کردند و عامل مهمی در افزایش مشارکت زنان ایران در سیاست و اجتماع و جلب توجه عمومی و حکومتی به مسائل زنان بودند، معصومه ابتکار یکی از این زنان بود.
فعالیت او در این سال ها چندان خوشایند حکومت نبود، مانند بسیاری از اصلاح طلبان او هم در دوره چهارم شوراهای شهر و روستاها صلاحیتش تایید نشد تا حاشیه نشینی مجدد شروع شد. حاشیه نشینی این سال ها سبب شد او کتاب "خوشه های خشم" را بنویسد، خاطراتش در دولت خاتمی.
با همه این فراز و نشیب ها او همواره نفوذ سیاسی اش را حفظ کرد. ابتکار در سال ۲۰۰۶ از سوی سازمان ملل متحد به عنوان یکی از هفت "قهرمان زمین" معرفی و برنده جایزه معنوی یک عمر دستاورد بنیاد جهانی انرژی شد. نام او در سال ۲۰۱۲ در میان فهرست ۵۰۰ چهره با نفوذ جهان اسلام در بخش سیاسی قرار داشت.
حاشیه نشینی ابتکار اما پس از انتخابات سال 88 به اوج رسید. او پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ نیز به عنوان یکی از اعضای شورای شهر تهران، به دیدار خانواده برخی کشته‌شدگان حوادث پس از انتخابات رفت. این رفت و آمدها هم منجر به ردصلاحیتش شد و هم متهم شد به همراهی با فتنه گران.
پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات سال 92، ابتکار دوباره به صحنه سیاست و محیط زیست بازگشت، حال در قامت یک منتقد دوران محمود احمدی نژاد، خودش هم منتقدان جدی دارد درباره مدیریتش در سازمان محیط زیست، منتقدانی که می گویند کارنامه ابتکار در خدمت محیط زیست ایران نبوده و پای برخی اعضای خانواده اش را در پشت پرده محیط زیست و انرژی ایران به میان می کشند. با این حال روشن است او از موثرترین تصمیم گیران در دو دهه اخیر در حوزه محیط زیست ایران بوده است. تاثیرگذاری در این حوزه به تقویت نقش زنان نیز منجر شده است، در دوران خاتمی بیشتر و اکنون راکدتر.
داستان زندگی معصومه ابتکار حاشیه و ابهام بسیار دارد، با این وجود برآیند این دوران طولانی، از آن دوران که او با انگلیسی روان به مصاحبه کننده غربی می گفت آماده است در صورت لزوم گروگانگیران را بکشد و اکنون که با مصاحبه کننده دیگر درباره صلح حرف می زند، او را به یکی از تاثیرگذارترین زنان ایران در حوزه فعالیت های اجرایی و سیاسی تبدیل کرده است، یک نماد سرسخت و به اندازه کافی جسور.
لینکهای مرتبط :
+3
رأی دهید
-80

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  akhoond shepeshoo - ورونا، ایتالیا

  این خانم بیشتر ته سیر گذار بوده تا تاثیرگذار
  1
  21
  جمعه ۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۷
  ۵۳
  کیوان م - تهران، ایران

  با پول زمان شاه رفتن به آمریکا و در دانشگاه اونجا با بودجه و بورس تحصیلی‌ دولت تحصیل کردند ،به جای اینکه وقتی‌ به ایران برگشتن برای کشور خود و از کسانی‌ که باعث شدن راه به دانشگاه پیدا کنن قدردانی کنن و فرد مفید و آینده سازی برای میهن خود باشن ،درس تروریستی و خیانت به مردم و کشور و پادشاهشون رو یاد گرفتن ،و طرفداری از یک خرفت پیر ضد ایرانی‌ هندی زاده رو یاد گرفتن ،از نظر تاثیر گذاری باید گفت اینها تاثیر گذار بر افکار پوسیده و تروریستی بودن چون باعث پا گذاشتن تروریست‌ها به ایران شدن.در ضمن بعد از مرگ بر آمریکا گفتن بچه‌های خودشون الان دارن تو آمریکا ورجو ورجه می‌کنن .ای ننگ‌ بر شما تروریست‌ها و دروهای فریبکار که باعث ویرانی و نابودی ایران شدین .
  0
  27
  جمعه ۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۹
  ۵۴
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  من رییسه ی یک روسپی خانه بودن را به این ماده ی اسلامی ترجیح میدهم زیرا که خدمات آنها از ترویج تجاوز جنسی‌ در سطح اجتماع می‌‌کاهد..ولی‌ این عجوزه در راستای حکومت جهل و جنون و جنایت فعالیت می‌‌کند.و لایق توهین.
  1
  24
  جمعه ۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۸
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  ایران خانم تاثیر گذار این چنینی دارد برای همین است خیلی از مردان هنوز که هنوز است زور به زنانشان میگویند که با حجاب کامل از خانه بیرون ایند.
  1
  14
  جمعه ۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۸
  ۴۴
  دایره مینا - پوزنان ، لهستان

  خداوکیلی شما تاکی می خواهید این لیست را ادامه بدهید !? کم مانده است مادر فولادزره ! و مَهد عُلیا-مادر ناصرالدین شاه که به بدطینتی معروف بود- را هم در این لیست ببینیم !
  0
  24
  جمعه ۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.