زنان تاثیرگذار ایران: فرح دیبا

ایران وایر می نویسد : تاریخ ایران و جهان به زندگی و سرنوشت چهره ها گره خورده است، هر یک خشتی گذاشته اند تا سقفی پدیدار شده، خشت هایی که گاه به قیمت زندگی و جان شان تمام شده است. در این معماری عظیم، زنان و مردان بسیاری نقش آفریده اند. در این میان، زنان ایرانی در این گذار طولانی، نویسنده برگ های بسیاری از کتاب تاریخ دویست سال اخیر ما بوده اند.
تاثیر مهم آنها در افزایش آگاهی عمومی، کاهش تبعیض علیه زنان، ارتقای سواد و موقعیت اجتماعی شان، مقابله با فشارهای مذهبی، مشارکت در پروژه های علمی، سیاست ورزی، موسیقی، سینما و ... یک لیست پر و پیمان فراهم کرده است. مجموعه ای که از امروز ایران وایر منتشر می کند، یک مقدمه است. افرادى که اسمشان در این فهرست آمده، نماینده میلیون ها زن ایرانى هستند که هر روز در ایران و کشورهاى دیگر بر زندگى خانواده و اجتماع خود تاثیر مى گذارند.
 
*********
بسیاری از تاریخ‌نویسان، زندگی فرح پهلوی را هم‌چون داستان‌های سینمایی و اساطیری توصیف کرده‌اند؛ دختری ساده که در پاریس درس معماری می‌خواند، برای تامین مخارج تحصیل خود بچه‌داری می‌کرد و ناگهان ملکه ایران شد.
فرح دیبا متولد ۱۳۱۷ که در سال ۱۳۳۷ شاگرد اول دبیرستان فرانسوی «رازی» در تهران شده بود، بلافاصله پس از اتمام دوره دبیرستان، از دانشگاه معماری پاریس پذیرش گرفت و در این شهر مشغول به تحصیل شد.
«اردشیر زاهدی»، داماد شاه و وزیر خارجه پیشین ایران که عامل آشنایی فرح با شاه بود، در خاطرات خود گفته است که فرح برای رفع مشکلی به او مراجعه کرده بود و دیرتر زاهدی که تحت تاثیر فرح قرار گرفته بود و از جست وجوی دربار برای یافتن همسری مناسب برای شاه نیز اطلاع داشت، فرح و شاه را در ویلای خود در «حصارک» با یک‎دیگر آشنا می‌کند. این آشنایی خیلی سریع در آبان ۱۳۳۸ منجر به ازدواج شد.
شاه که از دو ازدواج نخست خود با فوزیه و ثریا فرزند پسری به عنوان جانشین خود نداشت، از ازدواج سوم خود با فرح صاحب دو پسر (رضا و علی‌رضا) و دو دختر (فرح‌ناز و لیلا) شد.
شهریور ۱۳۴۰ شاه خواست اصلاحاتی در قانون اساسی انجام شود تا چنان‌چه ولیعهد قبل از سن 20 سالگی به سلطنت برسد، مادر وی تا زمان رسیدن ولیعهد به سن قانونی، اداره امور کشور را در دست بگیرد. با تصویب این قانون در مجلس، فرح در آبان ۴۶ به عنوان نایب‌السلطنه ایران تاج‌گذاری کرد.
فرح پهلوی بیش تر دورانی که به عنوان ملکه در ایران حضور داشت را صرف امور فرهنگی و هنری کرد. ساخت برج «شهیاد»( آزادی) در سال ۴۹، ساختمان تآترشهر در سال ۵۱ و موزه هنرهای معاصر در سال ۵۶ در کنار ساخت پارک‌های ملت، لاله و جمشیدیه در تهران از مهم‌ترین نمادهای به جا مانده از فعالیت‌های فرح است.
تاسیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و برگزاری 10 دوره «جشن هنر» شیراز در فاصله سال های ۴۷ تا ۵۷، از دیگر فعالیت‌های برجسته فرح پهلوی به شمار ی رود.
نزدیکان فرح را بیش تر جوانان و برخی دوستان دوران دانشجویی وی در پاریس تشکیل می‌دادند. این رویکرد خوشایند درباریان و شخص شاه نبود. «اسدالله علم»، یار نزدیک و وزیر دربار شاه در کتاب خاطرات خود بارها به این نکته اشاره کرده که در گفت‌وگوهای دوستانه‌ای که با شاه داشته، از اطرافیان ملکه به عنوان «انتلکتوئل»هایی(روشن‌فکر) یاد می‌شده که هیچ درکی از مسایل سیاسی ندارند.
فرح تاثیر زیادی بر برخی تصمیم‌گیری‌های سیاسی در کشور داشت. بسیاری معتقدند که «قانون حمایت از خانواده» که توسط دولت هویدا در سال ۴۵ به مجلس ارایه و سپس تصویب شد، حاصل فشارهای فرح پهلوی بوده است.
اسدالله علم که در سال‌های وزارت دربار خود (1345 تا 1355)، رقابتی پنهان با امیرعباس هویدا، نخست‌وزیر وقت (1343 تا 1356) داشت، در خاطرات خود به این نکته اشاره کرده که ملکه ایران نزد شاه از هویدا دفاع می‌کند و همین باعث شد تا شاه هویدا را که از نظر علم نخست‌وزیری بی‌کفایت بود، برکنار نکند.
«احمدعلی مسعود انصاری»، نوه خاله فرح در کتاب خاطرات خود در مورد ملکه سابق ایران نوشته است: «زمانی که قرار شد دولت نظامی تشکیل شود، شاه از طریق "الیاسی" برای تشکیل دولت نظامی به "اویسی" پیام داد اما با مخالفت فرح، ازهاری جایگزین او شد. فردای آن روز" رضا قطبی "و "نصر" بیانیه‌ای را به شاه دادند برای نطق تلویزیونی که شاه هرچه اصرار کرد، موفق به خواندن نوشته قبل از حضور در جلوی دوربین نشد. پس از این‌که شاه نطق "من صدای انقلاب شما را شنیدم" را خواند، بارها با فرح دعوا کرد که بزرگ‌ترین اشتباه سیاسی زندگی من را تحمیل کردید.»
با وقوع انقلاب اسلامی، فرح نیز به همراه شاه ایران را ترک کرد. پس از درگذشت شاه، ملکه سابق ایران در امریکا و فرانسه زندگی می‌کند. فرح پهلوی در دوران تبعید، دو کتاب از خاطرات خود با عنوان های «فرح پهلوی» و «کهن دیارا» نوشته است.
فرح در دوران زندگی خارج از ایران ابتدا دخترش «لیلا» را در خرداد ۱۳۸۰ از دست داد. لیلا که دچار افسردگی حاد بود، با خوردن ۲۷۰ قرص خواب‌آور به زندگی خود پایان داد. سپس علی‌رضا، دومین پسر فرح در دی ماه ۸۹ به ضرب گلوله خودکشی کرد. علی‌رضا نیز مانند خواهرش لیلا، افسردگی شدید داشت. «مارک ایروینگ»، خبرنگار روزنامه تایمز لندن که با فرح مصاحبه‌ای داشته است، ملکه سابق ایران را این‌گونه توصیف می کند: «فرح پهلوی در دوران تبعیدش زندگی غم‌باری داشته و شوهر و جوان‌ترین فرزندش را از دست داده است. وقتی از او می‌پرسم که درباره تبعید چه فکر می‌کند، با لبخند شعری فارسی را زمزمه می‌کند: "این خانه قشنگ است ولی خانه من نیست".»
فرح پهلوی پس از گرفتن دکترای افتخاری، اواخر دهه ۱۳۴۰
فرح پهلوی در بازدید از کتابخانه لنین در شوروی، ۱۳۵۰
فرح پهلوی در موزه کرملین، ۱۳۴۴
محمدرضا پهلوی و فرح دیبا در سفر به هند و دیدار با ایندیرا گاندی، ۱۳۴۸
فرح پهلوی به همراه مادرش فریده دیبا (نفر سوم از چپ) به همراه اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس، مسکو، ۱۳۵۰
سفر شاه و فرح دیبا به مالزی. از چپ: ملکه مالزی، محمدرضا پهلوی پادشاه مالزی و فرح دیبا. 1346.
سفر شاه و فرح دیبا به تایلند. از چپ: بومیبول، پادشاه تایلند، محمدرضا شاه، فرح دیبا و سری کیت، ملکه تایلند. محل: قصر سالاسالاتای. 1346.
استقبال رسمی از فرح پهلوی، اتحاد جماهیر شوروی، ۱۳۵۰
فرح پهلوی و نیکولای پودگورنی، رییس جمهور شوروی، ۱۳۴۵
فرح و محمد رضا پهلوی در شوروی ۱۳۵۰
فرح و محمد رضا پهلوی، شوروی، ۱۳۴۵
فرح پهلوی در حال اسکی روی اب در دریای سیاه، شوروی، دهه ۱۳۴۰
فرح و محمد رضا پهلوی در قایق تفریحی، دریای سیاه، شوروی، ۱۳۴۵
فرح پهلوی به همراه جرالد فورد، رییس جمهور امریکا و اردشیر زاهدی، سفر ایران در امریکا، واشنگتون، ۱۳۵۷
+504
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  vickie - هیوستون، ایالات متحده امریکا

  افسوس.
  32
  151
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۱
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  ماشالله به نازم به مادر مهربان ایران زمینم مادری که هم مادری کرد و هم مسئولیت خیلی از کارهای دولتی را هم انجام میداد . درود فراوان بر فرح دیبا پهلوی
  39
  159
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۲
  ۴۴
  دایره مینا - کراکف، لهستان

  بنده در این تاپیک فقط می نشینم به جنگ دو گروه ِ متخاصم همیشه در صحنهُ این سایت ! : ))
  59
  34
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۳
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  بزرگترین عامل سقوط شاه . آدمهایی که او وارد دربار کرد تفکرات انقلابی داشتند و شکاف را در لانه موریانه ایجاد کردند و در نهایت شاه را به روز سیاه نشاندند
  139
  51
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۵
  ۶۱
  سلطنت طلب - مشهد، ایران

  امیدوارم شه بانو رو زنده و سرحال در کاخ سعد اباد ببینم ، دوران طلایی و پرشکوه ایران و افتخارات گذشته همچنان همراه من هست و امروز وقتی وطن رو اینگونه مورد هجمه بیگانگان و اخوندان بی اصل و نصب میبینم قلبم از جا کنده میشه، خدایا ای خدای ایران تو را قسم میدهم این سایه شوم اخوندی و این فلک و مصیبت را از سر کشور و ملتم بردار
  35
  160
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۱
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  اولا فرح دیبا فرزند فریده قطبی وسهراب دیبا بود که پدربزرگش سفیرایران درهلند بود پدر فرح سهراب دیبا برادازده علا الملک طباطبائی ازخانواده های سرشناس اذربایجان که دردانشکده افسری سن پترزبورگ تحصیل ودرزمان رضاشاه جز ارتش وبدرجه تیمساری هم رسید .فرح از6 سالگی درمدرسه ایتالیائی و10 سالگی درمدرسه ژاندارک تهران وسپس راهی پاریس و پسردائی اورضاقطبی هم بود وفرح دوستانی مثل لیلی امیرارجمند وکریم پاشابهادری وفریدون جوادی و. داشت درسال 1956 اولین سفربعنوان رئیس پیشاهنگان ایران به فر انسه رفت .درانزمان فرح به دوزبان انگلیسی وفرانسه تسلط کامل داشتند . هردانشجوئی درخارج برای وقت اضافی وسرگرمی کارمیکند .تنها ملاک مالی نیست ..اشنائی ایشان باشاه . ازرفتن فرح به سفارت ایران درپاریس وممنوع الخروج بودن به ایران که گویا گفته شده بود ضد پادشاهی و پرکردن پرسشنامه ودلیل ان و دیدن پرسشنامه توسط زاهدی وتسلط زبان فرح و.دعوت اردشیرزاهدی ازفرح بخانه واشنائی شهناز همسرزاهدی بافرح که بعد معرفی فرح توسط شهناز و اشرف پهلوی وپیشنهاد ازدواج به شاه و قبول شاه . ملکه ایران شدند ..
  55
  33
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۳
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  دوستدار - استهکلم، سوئد - مادر شهبانو فرح . کرد نبودند واهل لاهیجان بودند .
  48
  31
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۵
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه -- خائن همه جا هست . زمانیکه ویلی دورانت صدراعظم المان بود .دوتا ازمشاوران نزدیکش . خائن وکمونیست روسیه بودند . که وقتی ویلی دورانت فهمید . خودش استعفا داد ..
  42
  27
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۸
  ۳۸
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران

  درود و احترام بر ملکه دلها شهبانو فرح پهلوی مادر ایرانزمین و ایرانیان زجر کشیده از رژیم کثیف اسلامی،،دردو بلات بخوره‌ وسط فرق سر بدخواهانت
  29
  135
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۹
  ۱۰۴
  pars_iran - دوسلدرف، آلمان

  درود بیکران پروردگار بر شما بانوی سرزمین پارس
  27
  121
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۲
  ۵۴
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  چپی‌ بی‌ سواد..اسلامی عصر حجر‌--مجاهد اسلامی-زمان شاه نقائص بود؟؟؟ اگر شرف داشتید و می‌دیدید در همین کشورهائی که بعد از آن قلاب تمرگیدید‌چه نقأصی هست!!! کشور و ملتی‌ را به خاک سیاه نشاندید‌حال آروغ روشنفکری----!!!!
  44
  93
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۶
  ۳۹
  رقص پرواز - پراگ، چک

  [::*بی همتا* - برلین، آلمان::]. خانوم بی همتا لطفا کامنت «دوستدار - استهکلم، سوئد» را یه بار دیگه بخونید، نوشتند مادری کرد، کرد از کردن میاد نه به اون معنی که شما نوشتید.عجله در پاسخ گویی باعث افزایش خطا میشه گرامی. امیدوارم به دل نگیرید .. در ادامه بانو فرح دیبا واقعا جزو زنان تاثیرگذار در ایران بود.همیشه سلامت باشند.
  25
  98
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۳
  ۵۴
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  مگر نمیگویید زمان شاه جهنم بود--- به این دلیل آبریزگاه آن قلاب را به ایران روانه کردید---‌اکنون که نقائص یک میلیون برابر شده چرا خفه خون گرفته و ستایشگر جهنمی که ساختید!!! ننگ‌ بر شما جایزه ی-- آن آن آن آن قلاب‌-خون‌-فقر-‌اعتیاد-فحشا
  48
  79
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۶
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  [::*بی همتا* - برلین، آلمان::]. درسته ولی مسئل اینجا بود که این آدمها فامیلهای فرح بودند و شاه نمی توانست آنها را از خودش دور کند شخصا معتقدم فرح که فرد باهوش و تحصیلکرده ای بود باید بیشتر روی سیاستهای اشتباهی که شاه اجرا می کرد تاثیر می گذاشت از جمله تاسیس حزب رستاخیز که واقعا کشنده بود
  71
  34
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۹
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  رقص پرواز - پراگ، چک -سپاس دوست عزیز . بله متوجه شدم .نوشتن .مادری که هم مادری کرد . باپوزس از دوست گرامی .دوستدار- استکهلم .
  47
  24
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۷
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه - دوست عزیز . نبودند زیاد کسانیکه فامیل فرح بودند جز دوستان واشنایانیکه درپاریس داشتند .مثل لیلی امیرارجمند ویا کریم پاشا بهادری و. چون تحصیلکرده خارج بودند اما تنها کسیکه فامیل ودرپاریس خیلی مراقب وکمک به فرح کرد همان رضا قطبی بود که رئیس تلویزیون ملی ایران شد .اما تشکیل حزب رستاخیز .این پیشنهاد امیرعباس هویدا در سوئیس به شاه بود وشاه هم پذیرفت ..اما زمانی شاه فهمید که انقلاب شد وقبل ازانقلاب هم همین شاه بود که دستور که هویدا را درحصارخانگی وبه خیانت اوپی برد . نه تنها این بلکه به گزارشها ودروغهای هویدا پی برد . در نزدیک به انقلاب .اغلب کارکنان نخست وزیری ریش وسبیل گذاشتند و دیگر خیانت هویدا . سازمان اوقاف زیر نظرنخست وزیری بود که هویدا نزدیک به یکسال قبل ازانقلاب . حقوق اخوندها را قطع کرد و این باعث شد بیشتراخوندها به انقلاب به پیوندند ....زیرا همه اخوندها بد نبودند باشاه .و.. خیلی مسائل دیگراز هویدا.
  51
  18
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۴
  ۵۰
  kitfa - سیاتل,بلویو، ایالات متحده امریکا

  این شد. نه گوگوش که سواد نداره .کاش ما هم اون موقع بودیم.
  14
  45
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۲
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  کاربران ساندیس خور . که بیسواد وچیزی ازتاریخ ایران نمیدانید ..جز شستشوی مغزی . رای منفی تو بدان اینجا بهت ساندیس نمیدن .یعنی باج نمیدن .
  27
  33
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۳
  ۸۷
  amirrashti - رشت، ایران

  [::عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران::]. عقاب جان!خیلی عذر میخوام ولی نمیدونم شما و امثال شما .....یا خودتونو به .... میزنین.منظور من از اون کامنت این بود که چطور شما برای این خانم انقد احترام قائلید و ایشون رو صاحب تمام کمالات میدونید ولی به جد ایشون یعنی پیامبر اسلام توهین میکنید.خدایی با عقل جور در نمیاد.ضمنا من از بدخواهان این خانم نیستم بلکه برای من افتخار هست زمانی ملکه این کشور یه رگش گیلانی بود.حالا بازم بیاین مثل بچه ننه ها هی منفی بدید خیالی نیست
  60
  5
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۲
  ۸۷
  amirrashti - رشت، ایران

  خانم بی همتا-برلین-آلمان.خیلی پرحرفی میکنید اونم زیر هر خبری بعد به من گیر میدید انگار آبکش به کفگیر بگه تو سه تا سوراخ داری.این جواب کامنت دیروز جنابعالی.راستی من همین الان سر کار یعنی مغازهم نظرها رو هم با گوشی مینویسم پس وقتم همچین گرفته نمیشه
  42
  12
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۰
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  دراخر کمی اضافه کنم . این هویدا خودش بود ونخواست ازایران خارج شود . او یک فراماسیونر لژ فرانسه بود . وفکر میکرد . مورد حمایت فراموسیونرها بخصوص در ایران قرار میگیرد و مجددا میتواند مقام دارشود ورکورد بزند . نمونه ایت اله مهدوی کنی . یک فراماسیونر بود و....
  38
  9
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۰
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  amirrashti - رشت، ایران - شما یک متن را که 4 یا جا جای میگیرد میگذارید در اعلب متن های سایت . من همیشه کوتاه مینویسم . مگر استثنا که باید انهم تازه چکیده و مختصر نوشتم .اما جواب دادن به کاربران .شما هم جواب هرکاربری را دیدم داده ائید . این نرمال است ودوراز ادب.
  28
  12
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۳
  ۳۸
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران

  [::amirrashti - رشت، ایران::]. تا وقتی‌ یکی‌ مثل تو ادعای مسلمانی و اسلام مذهب داری اما با بی‌ حیایی و بی‌شرمی زنان هموطن عزیز مازندرانی را هرزه‌ و فاحشه میدونی‌ و زنان دختران آذری را مورد توهین قرار میدهی‌ :o یا یک آخوندک مثل فدای عاقا که اینجا تمام قد مدافع شیعه و علی‌ هست،،اما در کمال تعجب به شدت اصرار داره و با رفرنس‌های متعدد و آیه ,حدیث و کامنت‌های زیاد میخواد ثابت نکنه که زن محمد پیامبر یک ... بوده،!،یعنی فقط می‌خواد اینو ثابت کنه که زن رسمی‌ رسول الله و پیامبر دو میلیارد انسان زنی‌ هوسران .... و هرزه‌ بوده :o از من لامذهب بی‌ دین چه انتظاری داری که واسه کسانی‌ که به مملکت تاریخ زبان و زنان دختران میهنم حمله کرده و کشتار کرده اند احترام قائل شوم؟!! در ضمن زنان ایرانزمین را با عربهای متجاوز و سوسمارخور مقایسه نکن..تو برای زنان هموطن خودت احترام که قائل نیستی‌ هیچ!!حتی توهین و اهانت و فحش هم میدی اما من اگر هم بگم,, یه عرب صحراگرد غریبه خارجی‌ بیگانه متعلق به ۱۴۰۰ سال پیش را میگم
  7
  41
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۵
  ۵۰
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران

  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. واقعیت همینه. فرح لیاقت دربار رو نداشت .
  68
  14
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۷
  ۵۰
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران

  [::amirrashti - رشت، ایران::]. ای گفتی ها. یکی نیست بگه تو حرف نزنی نمیگن لالی. همه جا شر و ور مینویسه !. ;) بعدش هم به همه میگه ایادی جمهوری و ساندیس و این داستانا ! :)
  39
  17
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۰
  ۵۰
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران
  [::*بی همتا* - برلین، آلمان::]. ممکنه تو درست بگی ولی کلا همه واست منفی میدن . چرا ؟
  36
  17
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۲
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران - یکیش خودت وباند خودت . برای اینکه ..و اطلاعات میخواد که ندارند .چه میشود کرد..
  22
  23
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۰
  ۶۴
  Madjid aramesh - پاریس، فرانسه

  [::amirrashti - رشت، ایران::]. أمیر اقاى عزیز خیلى از کسانیکه مخالف این نظام هستن مثل خود بنده سید هستن ولى چون چند صده پیش به اجدادمون تجاوز شده دلیل نیست که گناه اون شاید ٥٠ نسل پیش رو به ایشون بچسبونى و لطفا اینقدر سعى نکن بین ایرانیها اینقدر اختلاف بندازى که اثر نداره من میتونم بگم این افتخار رو دارم که حد اقل ٥٠ در صد دوستام گیلانى یا مازندرانى یا اذرى هستن و بطور قاطع میتونم بگم همشون با جدایى این مناطق از ایران مخالفن پس اینقدر جوش نزن
  5
  30
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۵
  ۴۳
  sikan - موناکو، فرانسه
  بی همتا در وراجی یکی بیاد اینو بگیره راحت شیم
  16
  19
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۹
  ۸۷
  amirrashti - رشت، ایران

  [::عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران::]. چی گفتی اصلا؟کی درباره زنان مازندرانی چیزی گفت؟!دختران آذری از کجا آوردی؟!خوابی؟ من که این مدت جز دفاع از گیلکها و آذری ها چیز دیگه ای ننوشتم.آخی پس معلومه اصلا چیزی نتونستی بخونی.منظورم خواهران و مادران خودمون(گیلان)بود که افرادی امثال شما که جای نوشته بودی گفتن جوکهای قومیتی اشکالی نداره اون حرفهارو واسه ما ساختید فقط کمی تند نوشتم که اون آقا هم زرنگی کرد چون چیزی نداشتند علیه من گیر دادن به همون واژه.این از این
  25
  4
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۷
  ۸۷
  amirrashti - رشت، ایران

  [::عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران::]. اگر از نظر شما پیامبر اسلام یک تازی بیابانگرد وحشی بود که پیروانش به شما حمله کردند پس لطف کن واسه این خانم که یکی از فرزندانش هست متنهای شاعرانه ننویس-من بارها و بیشتر اوقات با کاربر فدای آقا مخالف بودم لازم نیست که حتما به جنابعالی اطلاع بدم-رفتار من هم هیچ ربطی به دین من نداره.از حدود اسفند ماهی که وارد سایت شدم هر چقدر احترام گذاشتم جزء بی احترامی ندیدم به این نتیجه رسیدم با هرکس باید مثل خودش رفتار کرد.بله عقاب عزیز حرف واسه گفتن خیلی زیاد
  31
  1
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۲
  ۸۷
  amirrashti - رشت، ایران
  [::*بی همتا* - برلین، آلمان::]. متوجه شدی که جواب یه سری دروغ هارو حتما باید داد که البته خودتم با اون فرقی نمیکنی
  29
  17
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۸
  ۵۰
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران
  [::sikan - موناکو، فرانسه::]. خخخ خیلی با حال گفتی. واقعا این معلوم نیست چی از جون ملت میخواد. یه سیخ دستش گرفته دایم به ملت فرو میکنه بیکار میشه به خودشم رحم نمیکنه.... خواهشا رسیدگی کنید این علامه دهر منفی بگیر رو شوهرش بدین هر ده دقیقه زیر پست هایی که باهاشون لجه منفی میده حرفشو به زور به کرسی بنشونه . خخخ ;)
  18
  12
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۶
  ۵۰
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران
  [::*بی همتا* - برلین، آلمان::]. اون اطلاعاتتو به صمد هم گفتن برو شهر تا میتونی اطلاعات جمع کن رفت پونصد تا روزنامه اطلاعات خرید. ادم نا حسابی تو منتال پرابلم داری و پارانویید حاد اگه چار کلام از یه جا یه چی مینویسی دلتو خوش نکن. در ثانی تو به کامن مردم چکار داری؟ ازادی بخونی منفیتو بدی .. کم. دیگه تو روح مردم چرا میری که چرا اینو نوشتی و اونو نوشتی؟ تو هنوز نفهمیدی مادری کرد یعنی مادری نمود نه اینکه ننش اهل کردستان باشه .خخخ . یه بشقاب درمانی بکن خودتو بعد بیا اینجا. ... نیست که خودتو خالی میکنی. اصن بتوچه کی با کی جوره بیکارلدوله ....در ضمن چرا فکر میکنی همه مثل تو باید فکر کنن؟ نظرتو بده ... کم. رو نظر ملت اسکی میری با . میخوری زمین که پا نشی.... داری یا هیشکی نمیتونه دو دقیقه تحملت کنه اینجا اومدی رفتی تو ....کامنت ها ببینی کی با کی جوره . بیخود اینجا رو منبر نرو دلت هم به منفی هایی که هر ده دقیقه میدی خوش نکن. ما روزی دو بار وقت میکنیم با فیلترشکن از ایران بیایم رو سایت ولی تو مث که کاروبار نداری ول معطل اینجا رو نرو مردم برو که میری . ..
  25
  16
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۶
  ۲۹
  agha_ehsan - تهران، ایران

  اینها مزخرفاتیه که ساواک درست کرد و به خورد ملت داد . برید کتاب خاطرات شادی پهلوی ، دختر پنهانی گوگوش و شاه رو دانلود کنید و بخونید تا ببینید این افریته ای که بهش میگید مادر مهربان چه جانور آدمخواریه .
  43
  9
  دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۱
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  agha_ehsan - تهران، ایران . اخه ...ازاین تابحال نشنیدم . شادی پهلوی . اخه شاه انقدر درمانده بود وباداشتن همسرقدبلند وزیبا وورزشکار وباچندزبان خارجی . انهم چی بگم که نگم بهتره . هرچند من عاشق هنرگوگوش هستم . این ... از نشریات اسلامی واخوندها ست . همانطوریکه رژیم ات وملاها اتش زدن سینما رکس ابادان را بگردن ساواک انداخت . شهبانو فرح پهلوی نمونه یک زن وفادار ومهربان و خانواده دوست وباشخصیت ومقاوم درجهان شناخته شده است .
  17
  21
  ‌سه شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۶
  ۳۸
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران
  [::amirrashti - رشت، ایران::]. اینکه احترام ندیدی به خاطر اینه که احترام نذاشتی اما انتظار احترام متقابل از کاربران داری :o بعدش من نگفتم محمد وحشیه!گفتم بیابانگرد بی‌ سواد بیگانه. نکنه به جای بیابونهای حجاز تو آتن یا دمشق اونزمان بوده?بیگانه هم هستش چون عربه.اصن کدوم پیامبری را دیده اید که از یک شهر یا تمدن رسالتشو آغاز کنه? همشون بیابان گرد یا چوپان و بی‌سواد عشیره بیابانی بودن! در مورد توهین به زنان هموطن شمالی‌،، کامنت ات را با اینکه بسیار کمرنگ شده بود که نشان از استقبال کاربران فهمیده داره را دوباره پیدا کردم و مشخصاً نوشته‌ای زنان هرزه‌ گیلان!! و کلی‌ هم دیگر کاربران اعتراض کردن :o در مورد جک‌های قومیتی هم نوشتم که جوک بدون توهین و مسخره کردن اشکالی نداره و واسه تفریح و مزاح هستش و با تو هیچ وقت سر جًک بحثی‌ نداشتم شاید تو و کاربر *همه ایران* یکی‌ هستید چون من با *hameye iran* سر جوک بحث و گفتگو داشتم :o
  9
  24
  ‌سه شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۲
  ۵۴
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. کسین که حرفهای یک زن روانی‌ را باور می‌کند خود چون خود او روانی‌ است!! امثال تو بودند که با دروغ‌های کثیف بابا جان ملایت را آوردند---!!! شرم بر تو
  14
  34
  ‌سه شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۶
  ۸۷
  amirrashti - رشت، ایران

  [::عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران::]. ببین بازم داری میپیچونی نمیشه جوابتو نداد.همونطور که بالا نوشتم من گفتم در مورد ما میگن. فقط یه مقدار فلفلشو زیاد کردم مگه دیوانه ام که خودم به خواهر و مادرم بگم هرزه؟!ها؟حالا نخواستیم واسه زنها و دخترهای ما غیرتی بشی.واقعا چقدددررر سوء استفاده گرید..اگه محمد عرب هم واسه شما بیگانه بود شما هم واسه ما هستید چون ما نه آریایی هستیم یعنی هم نژاد شما نیستیم و نه جزء فلات ایران فقط شناسنامه ای ایرانی هستیم.من که تشابه فرهنگی بین گیلان و شیراز نمی بینم.در ضمن قبلا به حدی احترام نگه داشتم که چند کاربر مستقیم به من گفتن با ادبی ولی با بی احترامی مواجه شدم روشمو عوض کردم امروز هم فهمیدم عذرخواهی هم نباید کرد.فقط مغلطه میکنی
  25
  2
  ‌سه شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۰
  ۷۶
  ایوان مدائن - فرانکفورت، آلمان
  amirrashti - رشت، ایران. ... نمیتونه جد همه باشد مگر اینکه به همه زنها تجاوز کرده باشد
  4
  8
  ‌چهارشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۴
  ۸۷
  amirrashti - رشت، ایران
  ایوان مداین-فرانکفورت-آلمان.ها ها الان مثلا خیلی فکر کردی که این نظر بچگانه رو گفتی. در این صورت واقعا برای شما و همفکرانتون متأسفم.خدا رو شکر روز ب روز آکبند بودن مخالفان اسلام اینجا بیشتر برام روشن میشه و جالب اینه شماها همون کسانی هستید که مسلمان هارو بی عقل میدونید
  16
  1
  ‌چهارشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۵
  ۶۱
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::],, بازم هیچى فرق نمیکنه ما همون شیعه رافضى بودیم خواهیم بود!!! از نظر شما کافر !! قسمت رو باور کنیم یا دم سوسمارت رو !!! .
  5
  7
  ‌چهارشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۷
  ۴۷
  kshamillan - مونترال ، کانادا
  من شخصیت ایشون رو دوست دارم ...بسیار با وقار و متین و صبور ...زندگی‌ پر فراز و نشیبی داشته ..اما هیچ وقت خودش رو نباخته ...و در فرهنگ و هنر این مرز و بول تأثیرات زیادی گذاشته ...امیدوارم پایدار و سلامت باشه همیشه شهبانو ایران زمین بانو ایرانی‌ ...
  4
  23
  ‌پنجشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.