زنان تاثیرگذار ایرانی: فرخ‌رو پارسا

ایران وایر می نویسد : تاریخ ایران و جهان به زندگی و سرنوشت چهره ها گره خورده است، هر یک خشتی گذاشته اند تا سقفی پدیدار شده، خشت هایی که گاه به قیمت زندگی و جان شان تمام شده است. در این معماری عظیم، زنان و مردان بسیاری نقش آفریده اند. در این میان، زنان ایرانی در این گذار طولانی، نویسنده برگ های بسیاری از کتاب تاریخ دویست سال اخیر ما بوده اند.
تاثیر مهم آنها در افزایش آگاهی عمومی، کاهش تبعیض علیه زنان، ارتقای سواد و موقعیت اجتماعی شان، مقابله با فشارهای مذهبی، مشارکت در پروژه های علمی، سیاست ورزی، موسیقی، سینما و ... یک لیست پر و پیمان فراهم کرده است. مجموعه ای که از امروز ایران وایر منتشر می کند، یک مقدمه است. افرادى که اسمشان در این فهرست آمده، نماینده میلیون ها زن ایرانى هستند که هر روز در ایران و کشورهاى دیگر بر زندگى خانواده و اجتماع خود تاثیر مى گذارند.
 
*********
«فرخ‌رو پارسا» زمستان سال ۱۳۰۱، هنگامی‌ که مادرش در تبعید به سر می‌برد، در شهر قم به دنیا آمد. مادر او «فخرآفاق پارسا»، فعال حقوق زنان و مدیر نشریه «جهان زن» بود و برای نوشتن مقاله‌ای درباره برابری جنسیتی در آموزش تبعید شده بود؛ مقاله‌ای که اعتراض روحانیون وقت را به همراه داشت.
 
پدر او «فرخ دین پارسا»، کارمند وزارت بازرگانی بود و دو مجله در حوزه صنایع و بازرگانی را مدیریت می‌کرد.
پس از تولد فرخ‌رو، «میرزاحسن خان مستوفی الممالک» که نخست‌وزیر وقت بود، میانجی‌گری کرد و با رفع تبعید از فخر‌آفاق، آن‌ها توانستند به تهران بازگردند.
فرخ رو پارسا در میان شاگردانش
فرخ رو پارسا در دادگاه انقلاب اسلامی - حاکم شرع: محمدی گیلانی
فرخ رو پارسا در میان زنان دانشگاهی
فرخ رو پارسا در میان آموزگاران تهران
فرخ رو پارسا و هویدا
 
فرخ‌رو پارسا در رشته پزشکی تحصیل کرد اما چند سال پس از پایان تحصیلاتش آن را کنار گذاشت و به کارهای فرهنگی روی آورد و در سال ۱۳۳۳ به همراه همکاران خود انجمن «بانوان فرهنگی» را به راه انداخت.
 
او در سال ۱۳۳۹ با آغاز به کار «دانشگاه ملی ایران»(شهید بهشتی)، سمت مدیر کل دبیرخانه را برعهده داشت و توانست اولین زن در تاریخ ایران باشد که به چنین سمتی رسیده است.
 
او هم‎چنین اولین زن در تاریخ ایران بود که توانست به مقام وزارت برسد. فرخ رو پارسا در کابینه دوم و سوم امیرعباس هویدا، وزارت آموزش و پرورش را برعهده داشت و نخستین زنی‌ بود که قدم به پارلمان ایران گذاشت.
 
به گفته خودش، در سال ۱۳۴۷ هویدا طی تماسی تلفنی به او می‌گوید: «خانم، می‌خواهم مسوولیت بزرگی را به یک مادر بدهم. می‌‌خواهم آموزش و پرورش فرزندان این مملکت را به دست یک مادر بسپارم. می‌خواهم وزیر آموزش و پرورش ما بچه‌های مردم را چون فرزندان خود بداند.»
 
فرخ‌رو پارسا به توصیف نزدیکانش، دو مساله برایش اولویت داشت؛ عشق به خانواده و تلاش برای برابری زنان.
نخستین وزیر زن ایران در مقاله‌ای درباره پوشش دختران در مدرسه ها نوشته بود که آن‌ها حق ندارند در محیط مدرسه لباسی غیر از روپوش رسمی بپوشند؛ چه چادر و چه مینی‌ژوپ.
 
او می‌خواست «پیشرفت و تحصیل» را از «نوع پوشش» جدا کند. منتقدان دولت هویدا معتقدند فرخ‌رو پارسا در توسعه آموزش دختران نقش مهمی ایفا کرد. او معتقد بود زنان در تمام سطوح اجتماعی باید برابری داشته باشند.
 
پارسا حامی مالی «مرکز اسلامی هامبورگ» نیز بود که زیر نظر «سیدمحمد بهشتی»، اولین رییس دیوان عالی کشور پس از انقلاب که در ۷ تیر ۱۳۶۰ ترور شد، اداره می‌شد.
 
سیدمحمد بهشتی به همراه «محمدجواد باهنر»، دومین نخست‌وزیر ایران پس از انقلاب ۵۷، مشاوران پارسا در خصوص تهیه کتاب‌های درسی بودند. محمدجواد باهنر در زمان وزارت پارسا بر آموزش و پرورش توانست امتیار تاسیس چند مدرسه ملی- مذهبی را در تهران بگیرد.
فرخ‌رو پارسا پس از انقلاب ۵۷ از ایران خارج نشد. مدتی مخفیانه زندگی کرد و طبق خبر روزنامه کیهان، در ۲۸ بهمن ۱۳۵۸ در منزل پسرش واقع در فرمانیه، به همراه همسرش سپهبد «شیرین‌سخن» بازداشت شد. او معتقد بود بی‌گناهی‌ وی در دادگاهی «عادلانه» ثابت خواهد شد.
 
فرخ رو پارسا حتی زمانی که با لباسی خاکستری و روسری وارد سالن دادگاه شد و حاضران با شعار، فحاشی و تمسخر از او استقبال کردند، گفت: «من به عدالت مردم مملکتم معقتدم.»
 
محاکمه اولین وزیر زن ایران ۹ جلسه به طول انجامید.
 
قاضی پرونده پارسا، «صادق خلخالی» بود که او را به جرم «حیف و میل و غارت بیت‌المال، اشاعه فساد و فحشا در فرهنگ مملکت با به کار گماردن افراد هرزه در سمت‌های مهم وزارتی و ترتیب دادن اردوگاه‌های اختلاطی و زیر پا گذاشتن اخلاق اسلامی»، از مصادیق روشن «مفسدین فی‌الارض» و «کافر» تشخیص داد و با استناد به احکام قرآن، او را محکوم به اعدام و استرداد کلیه اموال منقول و غیرمنقول کرد.
 
پارسا در دادگاه، اتهام‌های وارده به خود را رد کرد. او هم‎چنین به «بهایی بودن، داشتن ارتباط نامشروع با رییس دفترش و غارت بیت‌المال» نیز متهم شده بود. همکاری با ساواک و نیز سخنرانی او درباره حجاب دختران که گفته بود نباید مانع فعالیت‌های اجتماعی زنان شود، دیگر اتهام های او بود که با دفاعیاتش آن‌ها را تکذیب کرد و گفت: «اکنون من به عفو امام چشم دوخته‌ام.»
 
صبح روز ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ اما دادستان کل انقلاب اسلامی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای خبر داد که فرخ‌رو پارسا، وزیر آموزش و پرورش رژیم پهلوی به دار آویخته شد.
 
«منصوره پیرنیا» در کتاب «خانم وزیر» در روایت دقایق پایانی زندگی پارسا نوشته که او را داخل گونی پیچیده و طناب‌پیچش کردند، به بالای دار کشیدند اما طناب پاره شد. پارسا را پس از به هوش آوردن، بار دیگر به پای دار آوردند و این‌بار با سیم او را بستند و اعدامش کردند. او اما انگار که این بار هم جان نداده بود. رد سه سوراخ در جسد یکی از تاثیرگذارترین زنان ایرانی، دردناک ترین لحظه های مرگ یک انسان را ثبت کرده است.
+189
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  دایره مینا - کراکف، لهستان

  بنده به این که ایشان چه کارهایی کرده و یا نکرده است ندارم اما شما با قرار دادن این دو جمله از متن دادرسی :"با به کار گماردن افراد هرزه در سمت‌های مهم وزارتی و ترتیب دادن اردوگاه‌های اختلاطی و زیر پا گذاشتن اخلاق اسلامی " و مطابقت آن با این جمله "سیدمحمد بهشتی به همراه «محمدجواد باهنر»، دومین نخست‌وزیر ایران پس از انقلاب ۵۷، مشاوران پارسا در خصوص تهیه کتاب‌های درسی بودند " چه نتیجه ای می گیرید ??? غیر از اینکه همین نامبردگان فاسد بودند??!??!? در ضمن بسیار دردناک می نماید که افرادی همچون باهنر و سید محمد بهشتی که از اولین پایه گذاران انقلاب بودند را به سمت های مشاوره خودت قرار داده باشی و پس از سرنگونی یک حکومت همین اینان زیر پای تو را بکشند و به دارت آویزند !!!
  4
  52
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۷
  ۵۶
  chupan - یونشاپینگ، سوئد

  لعنت ابدی بر روح نجست و کثیف خلخالی حـ... .
  2
  104
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۳
  ۴۰
  رقص پرواز - پراگ، چک

  «او به عدالت مردم اعتقاد داشت».. کدوم عدالت؟ کدوم مردم؟ اونهایی که از روی هیجان ریختن خیابون و حالا کاسه چه کنم چه کنم دستشون گرفتند. واقعا افسوس و هزاران افسوس.. ایران مدیون خدمات این عزیزان است........روحش شاد و نام نیکش تا ابد پاینده باد
  3
  108
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۲
  ۴۲
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  این هم نمونه دیگری از اجرای اسلام عقب گرایی که متاسفانه هنوز کلی انسان نادان به امید بهشت موهوم این دین دارن بدون استفاده از فکر و عقل زندگی می کنن. ننگ بر بی خردی اکثر مسلمانان چه شیعه و چه سنی.
  2
  65
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۹
  ۵۱
  با دارا و سارا - ملبورن ، استرالیا

  یه نسل نادانی بود و رفت و فرخ پارسی رو تحویل یک عده گرگ و آدم کش داد.....از اون نسل نادانتر. اون دسته هستند که میرن صف میکشن و به اون ادم کشها دوباره رای میدن و از همه احمقتر. اون دسته هستند که بعد از پیروزی این گرگها و ادمکشها. میرن تو خیابون قر میدن....
  5
  77
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۱
  ۵۰
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران

  اگه دارش زدن پس رد سوراخ چیه دیگه ؟ در ضمن من از یکی از شاگردان ایشون شنیدم که خدا بیامرز خیلی بد دهن بوده و به دخترهای دبیرستانی مدرسه اش سلیته میگفته. میگه تا ایشون وارد کلاس میشده میگفته بشینین سلیته ها .
  86
  12
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۷
  ۴۰
  رقص پرواز - پراگ، چک

  [::با دارا و سارا - ملبورن ، استرالیا::]. اشرف الدین گیلانی (نسیم شمال)، حدود یکصد سال پیش در وصف روحیات مردم ایران سروده.........ما ملت ایران همه باهوش و زرنگیم / افسوس که چون بوقلمون رنگ به رنگیم
  1
  82
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۶
  ۲۳
  iRONiC - استکهلم، سوئد

  متاسفانه باید باور داشت که تاریخچه زندگی‌‌, اسارت و مرگ امثال فرخ رو پارسا رنج نامه هایی‌‌ در تاریخ آیندگان ما خواهد شد.
  0
  47
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۷
  ۵۴
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::کارمن مهوش کش - تهران، ایران::]. کامنت هایت همه بوی گند یک رژیمی خجالتی و اسلامیست..این بانو از یک خانواده ی بسیار متشخص و فرهنگی‌ بوده....آن کسی‌ که به تو این چرند را گفته..از ... ملایت بوده...مرگ بر آن آن قلابی چپی‌ اسلامی که ایران را به این روز سیاه افکند و حالا برای پوشاندن بوی گند آن حرکت هر روز یک دروغ شاخدار.
  61
  59
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۴
  ۲۲
  Mammal - لندن، انگلستان

  حیف که یک همچین آدم های خوش فکر و دانائی را با یک مشت دزد و دلواپس رشوه میلیاردی عوض کردیم
  0
  56
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۰
  ۵۰
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. پروین جون خودتو ناراحت نکن ... گور پدرجمهوری اسلامی با سلطنت پهلوی و هر چی تاریخ مصرف گذشتست . این خانم زنده و حی و حاضر موجود هست تو تهران تو دبیرستانی بوده که فرخ رو پارسای مدیرش بوده و همیشه میگفت که خیلی بد دهن بوده .بابای همون خانم با بنی صدر و لباس زنونه باهم از ایران دررفتن . اینم گفتم بدونی طرف اسلامی نیست. حالا تو انقدر باهوشی نکنه میس مارپلی شیطون؟ نوشتن و بیان واقعیت برای یه عده که فقط نوک بینیشون رو میبینن و خون جلو چشماشونو گرفته و تا خرخره غرق در رویای انتقام از جمهوری اسلامین همیشه با جواب های تند و تیز همراه بوده . یاد دایی جان ناپلیون بخیر که همه رو ایادی انگلیسا میدونست. ما هم نه ایادی جمهوری اسلامیم و نه مثل تو کنیز بازمونده های رژیم شاه. اره خانوم جون. زیاد به قلبت فشار نیار خیلی شاکی از این جمهوری اسلامی هنرت شده همین که بو بکشی ببینی کی به ضعم تو بوی اخوندی میده ... مثل ... فرخرو پارسا فحاشی کنی. مخالفت و دشمنی هم قوانینی داره که از ان جمله احترام به رای بقیست . خواستی اون خانوم رو همین جا فامیلش رو بگم .
  56
  65
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۰
  ۳۷
  نسترن19 - وین، اتریش

  سلام.خانم پارسا زن فوق العاده روشنفکری بود وبرای اینکه زنان وارد عرضه کار وتحصیل شوند خیلی زحمت کشید.این بینواها ازملاها هم کمک فکری می گرفتند مانند بهشتی و باهنر که دردفترایشان کار می کردند.آنگاه این پست فطرتهای کفتار هنگام محاکمه این خانم چشم بستند به روی حقیقت ...ملاخیلی پست است.
  1
  36
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۹
  ۵۴
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  هر ملتی لایق حکومتیست که بر او حاکم است------دلیل در همین جا....زنی‌ فرهیخته و وزیر در یک کشور اسلام ننگین را با بهانه ی بهائی --فحشا،،،،با تن فروشان شهر نو اعدام کردند این جا با نهایت پستی توهین به او...
  18
  26
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۸
  ۵۴
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::کارمن مهوش کش - تهران، ایران::]. نه خیر آبجی‌ زینب با آن ای‌ دی‌ مسخره-----من نه کنیز شاهم نه ملا نه هیچ کس ---خدای من وجدانم است که بی‌ ریا نقائص قبل را میبینم و نکات مثبت را-------.. اصطبل شاه بالاتر از رژیم ننگینت بود که ایران را به عربستان ۱۴۰۰ سال پیش وطن اصلی‌ امثال ... تبدیل کرد.همین
  28
  26
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۳
  ۳۱
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  نگاه مطلق گرای ایرانیها باعث شده همه چیز را یا سیاااااااه سیاه ببینند یا سفیییییییییید سفید در واقع در تفکر اکثر ایرانیها حد وسطی دیده نمیشه مثال عرض میکنم اسم حضرت محمد در حضور یک باستان پرست که بیاد بدون توجه به قداست این شخص برای بیش از ۱.۵ میلیارد انسان چنان جبهه میگیره و چنان بد میگهو اسمان به ریسمان میبنده که انگار خودش در زمان این اقا بوده و اتفاقات را شاهد بوده میپرسیم خب مدرکت کجاست یا به کتابهای مسعود انصاری و یا شفا و یا به قسمتی از یک ایه که پس و پیش ان را نمیداند استناد میکندو اسم کوروش که بیاد چنان مقدس مئابانه از این شخص یاد میکند که انگار باهاش حلوا خورده کاری به خوب و بد این اشخاص و خصایص اخلاقی اینها ندارم بحث ذهنیت ملته که حد وسط را نمیشناسه و در واقع نمیخواد بشناسه، برای نمونه به شفا استناد میشود گذشته از اینکه چه مذهبی داشت اما ایا انسانی که ادعا میکند بر ۱۳۰۰۰ کتاب از کتابخانه شخصیص در پیش از انقلاب حاشیه نوشته است قابل استناد است؟؟!! اگر روزی یک کتاب میخواند ۳۵ سال طول میکشید که این تعداد کتاب را بخواند حاشیه نویسی جای خود دارد
  8
  17
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۰
  ۳۱
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  داعش و رژیم دینی کنونی ایران بنام دین ریشه به بنیان دین زدند و این اقایان بنام خرد ریشه به عقل و شعور انسان.
  6
  18
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۲
  ۳۱
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  ضمن اینکه تحصیلات و خانواده تاثیر مطلقی بر اخلاقیات انسان ندارند خودم شخصا دکتر میشناسم که الاغ از اون فهمیده تر و با شعورتره، البته مثال زدم چون من نه این خانم را میشناسم و کسی را میشناسم که اون را میشناسه بنابراین قصدم کلی بود نه شخص این خانم. مشکل اینه که به خودمون زحمت فکر کردن نمیدیم بدون اطلاع و مطالعه به دیگران و تفکرات مخالف توهین میکنیم اما همین دیگران اگر از باب دفاع جواب ما را بدهند میشن ادم بده و ما ادم خوبه جالبی ماجرا اینه که ادعای تمدن و درخواست حکومت دمکراتیک داریم در حالیکه هرکسی از ما رهبریت مملکت را بهعهده بگیره از دیگری دیکتاتورتر خواهد بود.
  6
  16
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۲
  ۳۱
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  جهت رفع سوء تفاهم من مشکلی با مذهب شفا و یا هیچ مذهبی و حتی لا مذهبیها ندارم بالاخره هرکس تو قبر خودش میخوابه و کسی جوابگوی اعمال غیر نیست اما همزمان بودن شجاع الدین شفای یهودی و بعضی اتفاقات در ایران مستقیم یا غیر مستقیم جهتدار بودن کتابهای این یارو رادر جهت منافع افراد مشخصی که اتفاقا همگی از قماش او بودند را کاملا مشخص میکند به نحوی که حتی ان زمان صدای بعضی از خاخامهای یهودی بالاخص همدان و اصفهان را در اورد وانهایی که اطلاع دارن میدونن چه جمهوری اسلامیش چه سلطنت طلبش چه توده ای و چه چپ و چه راستی.
  6
  14
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۱
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  خدا بیامرزدش لایق چنین مرگی نبود . در واقع اوگناهی نداشت که بخواهد اعدام شود کارهای فرهنگی خوبی برای کشور انجام داد ولی خب موج انقلاب در تمام دنیا همین گونه است بسیاری از بی گناهان و کم گناهان هم قربانی میشوند
  3
  32
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۸
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  [::دایره مینا - کراکف، لهستان::]. [::دایره مینا - کراکف، لهستان::]. کاملا درست گفتید منوچهر گنجی وزیر آموزش و پرورش شاه که هنوز هم زنده است چند وقت پیش توی مصاحبه ای گفت : من وقتی به این کتابهای درسی نگاه کردم از دیدن این همه خرافات مذهبی توی کتابهای درسی بچه ها وحشت کردم
  1
  39
  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۰
  ۵۲
  toghrol59 - گنت، بلژیک
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران /منم شنیدم مرهوم پارسا زیاد به خودش نمیرسیده،پس ایشون لازم ال اعدام بودند...مگه نه آره..؟
  6
  13
  ‌سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۱:۳۶
  ۵۰
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران

  [::toghrol59 - گنت، بلژیک::]. حتما نه. گیلانی خودش نهایتا غرق در مدفوع خودش در انزوا جون داد. اصلا هم در مقامی نیستم که برای اعدام کسی نظر بدم ولی کلا طبق قوانین اسلامی خودشون کسی که قتل نفس نکرده مستحق اعدام نیست . پروین جون زن داییجون ناپلیون کار کار یادی جمهوری اسلامیه . از دید تو ادم ها دو دسته اند . یا هم نظر و عقیده تو ( هرچند پوسیده ) ویا دشمنت هستند . شما تا صبح بشین به هر کی میخوای فحش بده . ولی شرط میبندم حتی از لحاظ روحی هم اغنا نمیشی بس که این کاررو کردی. خخخخ
  7
  29
  ‌سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۷
  ۴۵
  Ghooloo - آبادان، ایران

  بنده اینجا بارها عرض کردم که مشکل ما فرهنگی‌ است و تا زمانی‌ که از روی احساسات نظر بدیم همین وضع مان است! سیاست‌های غلط زمان شاه باعث شد که در طی‌ ۳۷ سال چپی‌ها و راستی‌‌ها فقط افراطی شوند و مذهبیون هم روی گُرده مردم سوار شوند و مردم بیشتر به دین و خرافات رو بیاورند! حالا اشخاصی‌ هم مثل این زنکه که بنده خودم در اوایل بارها در کنارش بودم و ازش دفاع کردم و بخاطر انتقاد از سیاست‌های غلط زمان شاه به یک دفعه مجاهد و توده‌ای و رژیمی از آب در آمدیم (یعنی‌ آدم اینقدر بی‌ چشم و رو ندیده بودم!) فکر کردند با فحاشی کردن و انگ زدن به دیگران بسیار کار زیبایی هم می‌کنند و یک مشت بی‌ فرهنگ تر از خودش هم همین عمل زشت را دنبال میکنند! اینقدر با نام ...فحاشی کرد که همه حالشان بهم خورد حالا این دفعه ...شدند و حتما سری بعد مریم مقدس! یک روز مازیار و خشایار می‌شوند یک روز...! شرم و حیا هم خوب چیزی است اول کمی‌ ادب یاد بگیر بعد بیا اینجا چماق زمان شاه که هنوز تو دستته بزن تو سر آزادیخواهان!
  8
  45
  ‌سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۹
  ۴۵
  Ghooloo - آبادان، ایران

  جالب اینجاست که رفتار خودش از صد تا رژیمی بدتر است ولی‌ به دیگران انگ رژیمی می‌زند! دو سه تا .... بیسواد مریض هم مثل خودش دور خودش جمع کرده و به توهین و انگ چسباندن و اذیت و آزار و فراری دادن آزادیخواهان مشغولند. یعنی‌ هر که پاچه خواری واسه اون اعلیحضرت همایونی و پسرش را کرد که از خودمان است اگر نه که باید یک چند بار بهش حمله کنیم .... بگوئیم و انگ توده‌ای و مجاهد و رژیمی و غیره بزنیم و فراریش بدهیم! دنیایشان اینقدر سیاه و سفید است! آخه مردم ما همیشه عقلشان به چشمشان است. ما که جُل و پلاسمان را جمع کردیم داریم کم کم میرویم ولی‌ با این روشی که در پیش گرفتید جز خیانت و تفرقه و نفاق بین مردم هیچی‌ نصیب تان نمی شود! الهی برویم که دیگه برنگردیم که بعضی‌ وقت‌ها با وجود شما .... که فکر می‌کنید تافته جدا بافته هم هستید و خیلی‌ فهم و درک بالابی دارید، از ایرانی‌ بودن خودم شرمنده و خجل زده میشوم. بدرود
  7
  44
  ‌سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۷
  ۵۴
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  بروی بر نگردی فریبکار---حتی یکبار ننوشته‌ام حکومت شاهی بر گردد و پسرش به ایران بیاید---دروغ بک حناق نیست-----یک کشور رو به فراسو را به طویله تبدیل کرده اید...به جای یک محل شهر نو....نصف کشور با تن فروشی اسلامیت صیغه----شاید ۱۰ اعدام در سال قبل از- آن قلاب--------- شد هر روز ۱۰ ئا ---فقر فحشا شد میلیونی...خجالت بکش.
  38
  12
  ‌سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۷
  ۵۴
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  زنکه هم اطرافیان تو هستند بی‌ خانواده..و رئیس ارتش سایبری زیر نام فریب کارانه ی یک ایران دوست .------.خودتی‌-مرگ بر توده‌ یی و رژیمی همین
  44
  8
  ‌سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۱
  ۵۰
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران

  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. انقدر بد دهنی که سایت تمام حرفها و کلماتتو سانسور کرده هیچ کس نفهمید چی گفتی . نکنه دختر فرخ رو هستی ؟ منم همینو گفتم که اونم مثل تو کنیز بازمونده های دربار خیلی بد دهن بوده. در ضمن فرمودین : کشور رو طویله کردید ....این توهین خیلی بزرگیه به تمام کاربر ها . در ثانی تو خودت انصافا زمان انقلاب کجا بودی؟ شرط میبندم اوایل تو خیابون ها بشگن هم میزدی و بالا و پایین میپریدی که ثمره تلاش های پدرت رو دیدی. راجع به شهر نو و کشور که همه تن فروشی میکنن و . اونم بقیه کاربر ها میشناسنت و نه تنها من . پروین جون خودتو به یه روانکاو تشون بده خدایی خیلی توهم داری من توده موده نمیدونم چیه .انشالله بهتر بشی مادر
  6
  34
  ‌سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۷
  ۵۰
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران

  [::Ghooloo - آبادان، ایران::]. [::Ghooloo - آبادان، ایران::]. افرین به شما که دید خوبی دارید و ازادانه حرفتون رو زدید.اولین بار که رفتم لس انجلس و تو جمع ادم های اونجا رفت و امد کردم تازه به معنی کلمه طاغوت و طاغوتی پی بردم . چون یک کلمه کلیشه ای شده بود از بس شنیده بودم و اصن بهش اهمیت نمیدادم . ولی وقتی امثال این پروین خانم و شاهین نژاد رو دیدم گرفتم که طاغوت یعنی : زورچپونی. فحاشی. تحقیر. خودخواهی.تزویر. ریا .دروغ . زیراب زنی.فساد . دزدی. نادانی. خود بخواب زنی. جنایت. ضایع کردن عمر مردم. فقیر نگه داشتن بقیه. تغییر تاریخ. ووو
  4
  40
  ‌سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۸
  ۵۴
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  [::کارمن مهوش کش - تهران، ایران::]. نکن خود قوقولی قوقو هستی‌ با این ای‌ دی......ببینم خوشحالی‌ یک --...-- از کشته شدن یک دگر باش جنسی‌ ۱۶ ساله در اسرائیل و اعتراض من فحاشی است؟؟؟؟افشای جنایت دین ننگینت فحاشی است؟؟؟ افشای خیانتکاران انقلابت که باعث آوارگی ۶ میلیون نفر و اعدام دهها هزار نفر شد فحاشی است؟؟؟ بدبخت با پولی‌ که از آخوند میگیری ای‌ دی بهتری بساز برای نوکری یا کلفتی ملا...دیگر با تو کاری ندارم هر... خواستی بنویس---- دوستان باور عمیق.
  39
  9
  ‌چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۵:۰۸
  ۵۰
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. انقدر کم فکری که انقده از ای دی من گفتی ولی فکر نکردی چرا اینه ؟ الان بهت میگم حاج خانم . مهوش خواننده قدیمی ایرانی با فولکس کارمن تصادف کرد و کشته شد و این ای دی فقط در جهت احیای نام این خواننده قدیمیه که امسال هم دختر جوانی باسم پریوش با پورشه باکستر که در واقع نواده همون ماشینه تصادف کرد و کشته شد. مهوش..پریوش..غلط کرد شوهر کرد شنیدی حاج خانم ؟ در ضمن دوستمون کلا همچین راحت باهات صحبت کرد و موندم از روت که باز هم میای تو سایت. برو یه جا خودتو راحت کن بهترین کمکیه که هم به خودت و هم به اطرافیانت و هم در جهت حفظ لایه ازون میتونی انجام بدی. خخخ
  9
  7
  ‌چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۶
  ۵۰
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. پروین جون نگرانتم . لطفا اگه رفتی مرکز بهداشتی روانی ما رو مطلع کن . همه نگرانتیم مادر.
  4
  5
  ‌پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.