زنان تاثیرگذار ایرانی: نسرین معظمی

ایران وایر می نویسد : تاریخ ایران و جهان به زندگی و سرنوشت چهره ها گره خورده است، هر یک خشتی گذاشته اند تا سقفی پدیدار شده، خشت هایی که گاه به قیمت زندگی و جان شان تمام شده است. در این معماری عظیم، زنان و مردان بسیاری نقش آفریده اند. در این میان، زنان ایرانی در این گذار طولانی، نویسنده برگ های بسیاری از کتاب تاریخ دویست سال اخیر ما بوده اند.
تاثیر مهم آنها در افزایش آگاهی عمومی، کاهش تبعیض علیه زنان، ارتقای سواد و موقعیت اجتماعی شان، مقابله با فشارهای مذهبی، مشارکت در پروژه های علمی، سیاست ورزی، موسیقی، سینما و ... یک لیست پر و پیمان فراهم کرده است. مجموعه ای که از امروز ایران وایر منتشر می کند، یک مقدمه است. افرادى که اسمشان در این فهرست آمده، نماینده میلیون ها زن ایرانى هستند که هر روز در ایران و کشورهاى دیگر بر زندگى خانواده و اجتماع خود تاثیر مى گذارند.
 
*********
نسرین معظمی، استاد دانشگاه تهران، زیست شناس و میکروب شناس ایرانی، متولد 1324 است. او فارغ التحصیل رشته میکروب شناسی در مقطع دکترا از دانشگاه «لاوال» کاناداست و سال 1374 برای خدمات علمی اش، نشان نخل آکادمیک فرانسه را برده است. او در سال 1375 نیز از سوی اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس جمهور وقت ایران، مورد تقدیر قرار گرفت
 
نسرین معظمی بنیانگذار رشته بیوتکنولوژی در ایران است. او سال 1366 مجهزترین آزمایشگاه بیوتکنولوژی را در ایران بنیانگذاری کرد که هنوز هم مرجع تحقیقات علمی بسیاری است. معظمی پس از آن مرکز بیوتکنولوژی خلیج فارس را در بندر قشم راه اندازی کرد که نخستین مرکز تحقیقات کاربردی بیوتکنولوژی دریایی در ایران است.
 
نسرین معظمی حدود پانزده سال با همکاری پنج تیم مهندسی در مورد پروژه ای به نام «میکروآلگ» ها در یک زمین ده هکتاری در استان بوشهر و در یک مرکز تحقیقاتی که نام «دهکده دانایی خلیج فارس » بر آن نهاده، بر روی تولید انرژی تازه از ریزجلبک ها صرف کرده و بر این باور است که می توان با بهره گیری از ریزجلبک ها ، انرژی های نو تولید کرد.
 
معظمی تاکنون بیش از 70 رساله تحقیقاتی در نشریات معتبر علمی بین المللی منتشر کرده و 19 پروژه تحقیقاتی را به سرانجام رسانده است.
 
او همچنین رتبه نخست پژوهش جشنواره بین­المللی خوارزمی و جایزه اول بهترین دانشمند ایران و همچنین نشان پژوهش جمهوری اسلامی ایران در سال 1376 را در کارنامه خود دارد.
 
این استاد پژوهشکده «زیست فناوری سازمان پژوهش های علمی  و صنعتی» در فروردین ماه سال 1394 از سوی مدیر کل یونسکو به عنوان عضو شورای راهبری برنامه ی بین المللی علوم پایه یونسکو برگزیده شد.
+15
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  farokhzad - کنت، انگلستان
  اى جانم امیدوارم ایشان سلامت باشند إز چشم بد مخصوصا همون رسمانجانى کثافت اینها خیلى بد چشمند با ان نگاه کثیفشان !!! دورود بر تمام بانوان ایرانى ایران ما توسط بانوان ازاد خواهد شد چراکه بیشترین درد را انها کشیدن إز زمان پیدایش اسلام در ایران مخصوصا دوران قاجار و حکومت اخوندى
  15
  6
  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.