زنان تاثیرگذار ایرانی: پردیس ثابتی

ایران وایر می نویسد : تاریخ ایران و جهان به زندگی و سرنوشت چهره ها گره خورده است، هر یک خشتی گذاشته اند تا سقفی پدیدار شده، خشت هایی که گاه به قیمت زندگی و جان شان تمام شده است. در این معماری عظیم، زنان و مردان بسیاری نقش آفریده اند. در این میان، زنان ایرانی در این گذار طولانی، نویسنده برگ های بسیاری از کتاب تاریخ دویست سال اخیر ما بوده اند.
تاثیر مهم آنها در افزایش آگاهی عمومی، کاهش تبعیض علیه زنان، ارتقای سواد و موقعیت اجتماعی شان، مقابله با فشارهای مذهبی، مشارکت در پروژه های علمی، سیاست ورزی، موسیقی، سینما و ... یک لیست پر و پیمان فراهم کرده است. مجموعه ای که از امروز ایران وایر منتشر می کند، یک مقدمه است. افرادى که اسمشان در این فهرست آمده، نماینده میلیون ها زن ایرانى هستند که هر روز در ایران و کشورهاى دیگر بر زندگى خانواده و اجتماع خود تاثیر مى گذارند.
 
*********
«پردیس ثابتی» متولد 1354 در تهران، فرزند «نانسی و  پرویز ثابتی» است. پدر پردیس مدیر کل سوم ساواک و رییس ساواک تهران بود. پردیس و خانواده اش زمانی که او فقط دو سال داشت، مدت زمان کوتاهی قبل از انقلاب سال 1357 ایران را به قصد امریکا ترک کرده و ساکن فلوریدا شدند.
 
او که نامش در لیست 100 چهره  نابغه دنیای امروز درج شده، سومین زنی است که با معدل 100 و نمره کامل از دانشگاه پزشکی «هاروارد» امریکا فارغ التحصیل شده و دانشگاه «ام. آی.تی» او را به عنوان چهل و نهمین چهره علمی جهان معرفی کرده است.
 
دریافت لیسانس و فوق لیسانس زیست شناسی از دانشگاه فن‎آوری ماساچوست(ام.آی.تی)، دکترای ژنتیک از دانشگاه «آکسفورد» و دکترای پزشکی از دانشکده پزشکی هاروارد، بخشی از مدارج علمی پردیس هستند.
 
پردیس ثابتی سومین چهره ایرانی است که تاکنون از سوی مجله «تایم» به عنوان شخصیت سال معرفی شده است . این مجله در سال 2014 فهرستی ازتلاش‎گران و محققان فعال در عرصه کنترل و تحقیق بیماری «ابولا» را منتشر کرد که در جمع 22 نفره این لیست، نام پردیس ثابتی نیز دیده می شد.
 
این محقق ایرانی علاوه بر مدارج علمی بالا، خواننده یک گروه آلترناتیو راک به نام «هزار روز» است که تاکنون سه آلبوم را راهی بازار موسیقی کرده و چهارمین آلبوم آن ها نیز در آستانه انتشار است.
 
پردیس ثابتی یکی از بهترین زیست شناسان محاسباتی جهان و از جمله  ژنتیک‎دان های پزشکی و فرگشتی زبده در امریکا است که روش آماری بیوانفورماتیکی را توسعه داده است به گونه ای که بخش های در معرض انتخاب طبیعی را مشخص می کند.
 
او طراح  الگوریتمی است که به وسیله آن می شود تاثیر ژنتیک بر تکامل برخی بیماری ها را اثبات کرد.
 
پردیس به عنوان یکی از سرشناس ترین محققان امریکا در زمینه «بررسی ژنوم مالاریا» از بنیاد «بیل و ملیندا گیتس» بیش از دو میلیون دلار بودجه برای تحقیق دریافت و تا کنون بیش از 20 عنوان مقاله تخصصی علمی درنشریه های معتبر منتشر کرده است.
 
اما از مهم ترین اقدامات او، تحقیقاتی است که در مورد ویروس ابولا انجام داده است. این دانشمند جوان، سرپرستی تیم محققانی را که در ارتباط با ژنوم انسان و تمامی کروموزم های موجود در ویروس ابولا تحقیق می کنند، بر عهده دارد.
 
او درباره فعالیت های تحقیقاتی خود گفته است: « دوست دارم در سال‌های آینده هم همین کار را ادامه دهم. من خیلی خوشبخت هستم که در دانشگاه، هم تدریس می‌کنم و هم پروژه خودم را دارم. من در مورد مالاریا پژوهش می‌کنم. در آفریقا خیلی‌ها از این بیماری می‌میرند و من ]برای درمان[ به آن ها کمک ‌کنم.»
 
پردیس ثابتی در یک پروژه تحقیقاتی در مورد تکامل انسانی،  تحقیقات وسیع و دامنه داری را به سرانجام رسانده است که برخی از نتایج این تحقیقات در نشریه های علمی و تحقیقاتی معتبری هم‎چون «نیچر» و «ساینس» منتشر شده اند.
 
پروفسور «اریک لندر»، عضو هیأت علمی دانشگاه‌های هاروارد و ام.آی.تی است که همواره پردیس را تحسین می کند. او درباره  نگاه کنجکاو پردیس و پژوهش‌های علمی او می‌گوید:« حتی امتیاز نابغه بودن هم اندکی از رفتار متین و فروتنانه پردیس نکاسته است.»
 
«دایان ویرث» از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد نیز با تمجید از دست‎آورد علمی دکتر ثابتی می‌گوید: «پردیس سزاوار عنوانی است که او را در ردیف شایسته‌ترین سرآمدان علمی آغاز قرن بیست و یکم قرار داده است.»
 
او در سال 2012 «جایزه نبوغ امریکایی» مجله «اسمیت‎سونین» در رده علوم طبیعی را دریافت کرد.
+133
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  درود برپردیس ثابتی عزیز . افتخار افرین نام ایران وایرانی .. رژیم اخوندی هم زن مداح گوئی چون چرخنده ها تولید میکند ..که افتخارش توانسته 1000 زن را چادری کند ..
  19
  88
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۲
  ۷۰
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  این دخترخانم و پدر سیاست پیشه اش ( پرویز ثابتی معاون ارتشبد نصیری رئیس ساواک سابق) دو قطب متضاد در تأثیر گذاری در جامعه از نوع مثبت و منفی میباشند. بهر جهت گناه پدر را به پای فرزند نباید نوشت. بازهم مایه افتخار است که بنام ایرانی در میان سایر نخبگان امریکائی نابغه شناخته شده. موفق و کامیاب باشد. که نام ایران را هراز چند گاهی بعنوان مهد فرهنگ و هوش بجهانیان میشناسانند.
  29
  67
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۱
  ۵۶
  farokhzad - کنت، انگلستان

  این نکته البته ربط به پدرش نداره که چه کرده و او حالا چه کرد هرچند انها اگر مثله وزارت اطلاعات بیشرف بودن تو اخوند دوزارى و تو توده اى بى وطن الان زنده نبودى !!! ولى خوب دوستان دقت کنید تمام بچه هاى سرهنگ و ادارات زمان شاه که إز ایران خارج شدن به کجاها رسیدن این یعنى نشانه لیاقت انهاست و حالا نگاه کنید به این دزدهاى مملکت اقازاده هاشون هیچ . نشدن چون بار کج بمقصد نمیرسه با پول دزدى از ملت بچه ات یا میره مکه عربها دستمالیش میکنند یا یک اوباشى میشه بدتر خودتان یک تنه لش تمام عیار!!!
  13
  67
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۰
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  نازک بین - شفیلد، انگلستان -- هرگز پرویز ثابتی معاون ارتشبد نصیری نبود . اگر شاه فقید قبول میکرد به لیست 1200 نفری ثابتی کهبه شاه ارائه داد برای زندانی کردن . که تعدادی اخوند هم درمیان نامها بود .انقلابی پیش نمی امد .پرویز ثابتی یکی از مهره های خوش نام و خدمتگزار واقعی بمردم بود و تحصیلکرده ..بیخود ازخودت حرف نساز .
  20
  57
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۲
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  درود بر این زن بزرگ گرچه پدرش جنایتکار بود ولی کارهای خودش واقعا با ارزشه
  81
  27
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۰
  ۵۴
  حسن کچل - کلن، آلمان

  دوست عزیز میتونید از جنایات این فرد بگین تا ما هم آگاه بشیم.قصد توهین ندارم و نظر خاصی‌ هم‌در مورد این شخص ندارم، ولی‌ راحت رو افراد اسم نذاریم.
  2
  68
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۳
  ۴۱
  مترلینگ - منچستر، انگلستان
  درود بیکران بر خانم ثابتی حالا هر چه که پدر ایشان چه خوب و مثبت چه منفی و بد نباید اعمال پدر و مادر برای بچه ها نوشته بشه ولی رحمت به شیری که خوردی و تربیتی که شدی
  0
  12
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۸
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::farokhzad - کنت، انگلستان::]. کاملا درسته . لاجوردی هم جنایتکار بود ولی کارهای او را نمی شود به نام فرزندش ثبت کرد . ثابتی هم سالها رئیس ساواک بود و بسیاری را شکنجه کرد و کشت . تاریخ در مورد او قضاوت خواهد مرد . ولی این خانم کارهای بزرگی انجام داده که قابل تحسین است
  8
  15
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۷
  ۴۳
  sikan - موناکو، فرانسه
  پدر ایشان نیز خدمات بزرگی به زندانیان سیاسی میکرد
  9
  13
  یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.