زنان تاثیرگذار ایرانی: جمیله صادقی

ایران وایر می نویسد : تاریخ ایران و جهان به زندگی و سرنوشت چهره ها گره خورده است، هر یک خشتی گذاشته اند تا سقفی پدیدار شده، خشت هایی که گاه به قیمت زندگی و جان شان تمام شده است. در این معماری عظیم، زنان و مردان بسیاری نقش آفریده اند. در این میان، زنان ایرانی در این گذار طولانی، نویسنده برگ های بسیاری از کتاب تاریخ دویست سال اخیر ما بوده اند.
تاثیر مهم آنها در افزایش آگاهی عمومی، کاهش تبعیض علیه زنان، ارتقای سواد و موقعیت اجتماعی شان، مقابله با فشارهای مذهبی، مشارکت در پروژه های علمی، سیاست ورزی، موسیقی، سینما و ... یک لیست پر و پیمان فراهم کرده است. مجموعه ای که از امروز ایران وایر منتشر می کند، یک مقدمه است. افرادى که اسمشان در این فهرست آمده، نماینده میلیون ها زن ایرانى هستند که هر روز در ایران و کشورهاى دیگر بر زندگى خانواده و اجتماع خود تاثیر مى گذارند.
 
*********
«جمیله صادقی»، مدیر اولین تاکسی سرویس کاملا زنانه و معروف «یاس» در ایران و متولد ۱۳۳۷ شهر کرج است. او در یک خانواده پرجمعیت 10 نفره، با هشت خواهر و برادر بزرگ شد.
 
جمیله دختر خوش اقبالی بود زیرا پدر کشاورزش متوجه هوش و استعداد ذاتی او شد و در 13 سالگی و زمانی که مدرک ششم ابتدایی داشت، کار حسابداری و  رسیدگی به وضعیت حقوقی 30 یا 40  کارگرش را همراه با تدوین بارنامه های محصولاتی که هر روز به میدان تره‌بار ارسال می شدند را برعهده او گذاشت.
 
جمیله صادقی در ۱۸ سالگی ازدواج کرد و زود مادر شد. خانه داری و تحصیل را توامان در پیش گرفت و در آن سال های جنگ ایران و عراق، با اندک پس اندازش یک دستگاه ماشین بافتنی خرید و برای رزمندگانی که در جنگ شرکت می کردند، لباس می بافت.
 
 او کارشناس مدیریت دولتی است و البته سال 1362 به  تحصیلات حوزوی تمایل نشان داد و در سال دوم تحصیلات حوزوی بود که یکی از دخترانش را به دنیا آورد.
 
جمیله در سن 24 سالگی وارد حوزه علمیه «فاطمیه» شد و در کنار تحصیل، فعالیت های فرهنگی خود را شروع کرد. اولین شغل او، مسوولیت کتاب‎خانه «دارالعلوم فاطمیه» کرج بود و پس از آن به مدت هشت سال مسوول بخش هنرهای تجمسی و نمایشی اداره ارشاد کرج شد.  
 
سپس از اداره ارشاد کرج به فرمانداری رفت و 10 سال هم سمت مشاور فرمانداری کرج را بر عهده داشت. در ادامه، به عنوان دبیر «امور کمیسیون بانوان کرج» مشغول به کار شد. اما اوایل سال 1380 از تمامی سمت های دولتی خود استعفا داد.
 
جمیله دارای سه فرزند بود اما پسرش را که در رشته نقاشی تحصیل می کرد، در مسیر زندگی از دست داد و اکنون دو دختر تحصیل کرده دارد.
 
می گوید زمانی که مدیر عامل «کانون فرهنگی زنان کرج» بوده، روزانه از مشکلات بسیاری از زنانی که در تاکسی مورد خشونت کلامی قرار گرفته اند، آگاه شده است. همان روزها به فکرش رسیده تا با تاسیس یک تاکسی سرویس کاملا زنانه، علاوه بر کارآفرینی برای تعدادی از خانم های راننده، کمی از مشکلات زنانی که در معرض خشونت های کلامی بودند، بکاهد.
 
جمیله صادقی در سال 1380 مجوز اولین تاکسی سرویس زنان در ایران را به ثبت رساند و با استقبال خانم های ساکن کرج و با 100 درخواست کار روبه رو شد . او روز به روز کارش را گسترش داد و سال 1382 موفق شد مجوز رانندگی پنج خانم با اتوبوس را هم از اداره اتوبوس‌رانی کرج بگیرد.
 
می گوید از همان آغاز راه ایمان داشته که می تواند از ظرفیت و توانمندی زنان استفاده کند: «در همان ابتدای کار، همسرم تأکید کرد که مانع کارم نمی‌شود اما به من هیچ کمک مادی و معنوی نخواهد کرد.»
 
او می گوید راه اندازی این کار در ابتدا و بدون حمایت های مالی برایش سخت بوده اما تصمیمش این بوده که توانایی‌های زنان از جمله خودش را بسیار زیاد نشان دهد. با قرض و وام، مکان مناسبی اجاره و از رانندگان زن که مایل به همکاری بوده اند دعوت به همکاری کرده و برای راه اندازی چنین موسسه ای ماه‌ها دوندگی و ایستادگی کرده است.
 
جمیله صادقی در حال حاضر مشغول راه‌اندازی خط حمل‌ونقل برون‌شهری و برون‌مرزی ویژه بانوان است و اولین تعمیرگاه اتومبیل را نیز با کارکنان زن دارد راه اندازی می کند.
 
انعکاس بین المللی خبر راه اندازی اولین تاکسی سرویس زنان با مدیریت یک زن در ایران، توجه بسیاری از رسانه های بیرون از کشور را جلب کرد. جمیله صادقی در سال های 1382 و 1385 و نیز در سال 1386 به عنوان کارآفرین نمونه کشور برگزیده شد و کتاب «زنی به وسعت آسمان » که شرح تلاش های او است، منتشر شده است.
+17
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  کسی نبود فحش بده ؟؟؟
  2
  10
  شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  دایره مینا - پوزنان ، لهستان
  هم اینکه نوشته در تحصیلات حوزوی بوده و مسیول کتابخانه دارالعلوم شده و یا مسوول بخش هنرهای تجمسی و نمایشی اداره ارشاد بوده اند و سپس ده سال هم مشاور فرمانداری کرج شده است معلوم است که از چه قماشی است !بنده نمی دانم تاثیر گذاری زنی شاعر و بی بدیل همانند ِ فروغ فرخ زاد را در کنار چه کسانی می گذارید و با چه هدف و منظوری این کار را می کنید !این "ایران وایر" هم اگر به سراغ وبسایت شان بروید می فهمید بنده چه خدمتتان عرض کرده ام !
  6
  21
  شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.