زنان تاثیرگذار ایرانی: عفت مرعشی و دخترانش

ایران وایر می نویسد : تاریخ ایران و جهان به زندگی و سرنوشت چهره ها گره خورده است، هر یک خشتی گذاشته اند تا سقفی پدیدار شده، خشت هایی که گاه به قیمت زندگی و جان شان تمام شده است. در این معماری عظیم، زنان و مردان بسیاری نقش آفریده اند. در این میان، زنان ایرانی در این گذار طولانی، نویسنده برگ های بسیاری از کتاب تاریخ دویست سال اخیر ما بوده اند.
تاثیر مهم آنها در افزایش آگاهی عمومی، کاهش تبعیض علیه زنان، ارتقای سواد و موقعیت اجتماعی شان، مقابله با فشارهای مذهبی، مشارکت در پروژه های علمی، سیاست ورزی، موسیقی، سینما و ... یک لیست پر و پیمان فراهم کرده است. مجموعه ای که از امروز ایران وایر منتشر می کند، یک مقدمه است. افرادى که اسمشان در این فهرست آمده، نماینده میلیون ها زن ایرانى هستند که هر روز در ایران و کشورهاى دیگر بر زندگى خانواده و اجتماع خود تاثیر مى گذارند.
 
*********
عفت، فائزه و فاطمه، یک مثلث جنجالی بوده اند در همه سال های سیاست ورزی خانواده هاشمی رفسنجانی. آنها تنها جنجال نیافریده اند، موثر هم بوده اند، در بسیاری از رویدادها و تصمیم ها.
مجموعه کنش های این سه نفر در همین روزها که مهدی هاشمی رفسنجانی به اوین رفت، یک نمونه دیگر از موقعیت ویژه آنان در میان خانواده های سیاسی پس از انقلاب است. آنها یک خانواده منسجم سیاسی هستند، دیدگاه های سیاسی و اجتماعی یکسانی ندارند ولی در همپوشانی ایده ها کاملا همگام پیش رفته اند.
عفت مرعشیعفت مرعشی (متولد ۱۳۱۴)، همسر اکبر هاشمی‌رفسنجانی است. مرعشی نوه آیت‌الله محمدکاظم طباطبایی یزدی، صاحب کتاب عروه الوثقی، است. نام او در بخش عمده خاطرات هاشمی‌رفسنجانی تکرار شده است، اما پیش از سال ۸۸ مهم‌ترین روایتی که درباره  او وجود داشت، نجات دادن جان همسرش از ترور توسط گروه فرقان بود.
مرعشی در سال ۱۳۳۷ با اکبر هاشمی‌رفسنجانی ازدواج کرد. آن‌ها از این ازدواج صاحب پنج فرزند شدند: فاطمه، محسن، فائزه، مهدی و یاسر.
تصویری که پیش از سال ۸۸ از عفت مرعشی وجود دارد، عموما منحصر به خاطراتی است که اکبر هاشمی‌رفسنجانی از او نقل کرده. اظهارنظرها و مواضعی که گاهی متفاوت با سیاست عمومی و جاری در جمهوری‌اسلامی بود، با این حال مرعضی هیچ‌گاه به شکل مستقیم وارد عرصه سیاست در ایران نشد.
هم‌زمان با انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ فیلمی از عفت مرعشی منتشر شد که پس از رای دادن در حوزه انتخابیه حسینیه جماران، خطاب به فردی که از او سوال می‌پرسد در صورت تقلب در انتخابات چه باید کرد، مردم را به حضور در خیابان تشویق می‌کند. این فیلم از صدا و سیمای جمهوری‌اسلامی نیز پخش شد.
از آن پس بود که موضع‌گیری‌های عفت مرعشی بیش از گذشته در رسانه‌ها انعکاس یافت. او که زمانی پس از توقیف روزنامه زن، به حمایت از فرزند خود فائزه پرداخته بود، پس از سال ۸۸ نیز درباره مسایلی نظیر زندانی شدن فائزه هاشمی، بازگشت مهدی هاشمی به کشور و بازداشت او و حمله‌های لفظی به اکبر هاشمی‌رفسنجانی موضع‌گیری کرد.
او در تازه ترین اظهارنظر درباره زندانی شدن فرزندش واکنش نشان داده و گفته است خوشحال است که فرزندش به اوین می رود، انقلاب از اوین شروع شد. یک اظهارنظر پر از کنایه و خشم. پیش از این رسانه ها خبر داده بودند او برای حل مشکل مهدی هاشمی با آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی نامه نگاری کرده، تلاشی که ناکام مانده و البته سبب شده او موضعی منتقدانه تر اتخاذ کند.
فاطمه هاشمی در گفت‌وگویی چنین پیرامون مواضع مادر خود اظهارنظر کرده بود: "مادر من خیلی نسبت به حملاتی که به پدر می شود ناراحت می شوند و می گویند سی سال برای انقلاب زحمت کشید و بیست سال نیز قبل از انقلاب در زندان بود یا فراری بود، حالا منصفانه نیست که اینگونه با ایشان برخورد شود".
فاطمه هاشمیفاطمه هاشمی (متولد ۱۳۳۹) فرزند نخست اکبر هاشمی‌رفسنجانی و عفت مرعشی است. او همسر سعید لاهوتی - فرزند آیت‌الله لاهوتی - است. فاطمه هاشمی کمتر از دیگر خواهران و برادران خود در عرصه سیاست وارد شده و مدت‌هاست که رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص است.
فاطمه هاشمی از اعضای موسس حزب اعتدال و توسعه هم هست. حزبی که در پاییز سال ۷۸ و از سوی برخی نزدیکان هاشمی‌رفسنجانی - که به جناح راست نزدیک‌تر بودند - راه‌اندازی شد. از جمله مشهورترین اعضای این حزب می‌توان به حسن روحانی، محمدباقر نوبخت، محمود واعظی، اکبر ترکان و حسین موسویان اشاره کرد.
او در سال ۹۲ و پس از آن‌که یک نماینده مجلس در نطقی به مهدی هاشمی حمله کرد، خواستار آن شد که رئیس مجلس امکان دفاع از خانواده هاشمی را به آن‌ها بدهد: "علی لاریجانی و برادرش پاسدار حقوق ملت باشند نه پاسدار حقوق خانواده‌شان". او به همین دلیل به دادگاه احضار شد. با وجود نامه علی لاریجانی و اعلام این‌که شکایتی از فاطمه هاشمی ندارد، فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به شش ماه حبس تعلیقی محکوم شد، گرچه بعدها اعلام شد که او تبرئه شده است.
این احتمال وجود دارد که او در انتخابات آینده مجلس ایران به عنوان کاندیدا وارد صحنه شود، تلاشی برای تقویت موقعیت سیاسی اش.
فائزه هاشمی‌رفسنجانی (متولد ۱۳۴۱) یکی از مشهورترین فرزندان اکبر هاشمی‌فسنجانی است. فائزه نیز هم‌چون خواهر خود با یکی از فرزندان آیت‌الله لاهوتی ازدواج کرد: حمید لاهوتی.  او از سال ۱۳۶۹ به عنوان رئیس فدراسیون اسلامی ورزش زنان فعالیت می‌کرد. برای تشویق حضور زنان در عرصه جامعه به دوچرخه سواری در معابر عمومی پرداخت و در سال‌های ریاست‌جمهوری پدرش، اقدام به پوشیدن "شلوار جین" کرد. مساله‌ای که البته با اعتراض اصول‌گرایان - که آن زمان جناح راست خوانده می‌شدند - مواجه شد.
فائزه در انتخابات مجلس پنجم از شهر تهران کاندیدا شد. گرچه نام او پس از علی‌اکبر ناطق‌نوری به عنوان منتخب دوم تهران اعلام شد، اما آن زمان شایعه شده بود که رای فائزه هاشمی بیشتر ناطق‌نوری بوده، اما بنا به مصلحت‌هایی آرای او کمتر اعلام شده است. پس از تشکیل حزب کارگزاران سازندگی نیز او به عنوان رئیس شاخه زنان این حزب فعالیت می‌کرد.
فائزه هاشمی پس از پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، روزنامه "زن" را راه‌اندازی کرد. روزنامه‌ای که به دلیل درج خبر از فرح پهلوی، نقد حجاب و انتشار کاریکاتوری درباره دیه زنان در نهایت توقیف شد.
فائزه هاشمی در انتخابات مجلس ششم نیز کاندیدا شد، اما از ورود به مجلس بازماند. مساله‌ای که منجر به سکوت او و کناره‌گیری از عرصه سیاست شد. با این حال هم‌زمان با انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ فرزند اکبر هاشمی‌رفسنجانی و عفت مرعشی فعالانه وارد میدان شد و به حمایت از میرحسین موسوی پرداخت. از جمله در یک سخن‌رانی دولت محمود احمدی‌نژاد را "نکبت" توصیف کرد.
فائزه هاشمی در اعتراض‌های پس از اعلام نتایج سال ۸۸ نیز حضور داشت. چندین بار عکس‌‌هایی از بازداشت چند ساعته او منتشر شد. در نهایت پس از حمله فردی به نام "سعید تاجیک" - از اعضای انصار حزب‌الله - به او در شهرری و مصاحبه فائزه هاشمی در این‌باره، دادگاه او را به شش ماه حبس تعزیری محکوم کرد. فائزه نیز در نهایت برای شش ماه به بند زنان زندان اوین رفت.
او کماکان پس از آزادی به فعالیت های سیاسی و اجتماعی مشغول است، فعالیت هایی که مورد اعتراض و انتقاد اصولگرایان است.
سه زن خانواده هاشمی را در مجموع می توان تاثیرگذارترین خانواده سیاسی پس از انقلاب 57 دانست. آنها به خوبی از موقعیت خویش برای کمک به موقعیت سیاسی پدر استفاده کرده اند، بازیگری و سرسختی را هم تا حدودی از او آموخته اند. 
لینکهای مرتبط : زنان تاثیرگذار ایران: طاهره قره العین
+40
رأی دهید
-96

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  tizbin2 - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  وای به حال ما که این بشه زن تاثیر گذار تو جامعه. البته از یک نظر درسته. این خانوم و شوهرشون و بچه‌هاشون و دوستاشون تمام مملکت رو به بدبختی و فلاکت کشوندن. مملکتی که روز رو به پیشرفت و توسعه بود حالا در حال پس رفت و عقب ماندگی هست.
  4
  31
  دوشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۵
  ۴۷
  اصحاب کهف - بروکسل، بلژیک

  لعنت به روح آبا اجداد همه شون
  4
  24
  دوشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۶
  ۵۳
  کیوان م - تهران، ایران
  ۵ تا بچه داره یکیشون اسمش ‌ایرانی نیست چطور این تازی زادگان بر ایران تاثیر گزار هستن ؟؟؟به غیر از اینکه فقط تا تونستن جیب خودشون رو پر کردن و تو بانک‌های خارجی‌ حساب باز کردن .
  5
  24
  دوشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۴
  ۶۱
  خط ازاد - ژنو، سوییس
  بزرگترین تاثیر خاندان رفسنجانی تکه زمینی به نام ایران بوده،حالا اگر ... ناراحت هستند بخاطر این است که سند این ملک از دستشان در آمده و تقسیم بندی شده.
  3
  8
  دوشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۲
  ۴۴
  دایره مینا - پوزنان ، لهستان
  اصلا در مورد ِ اینها نباید حرف ای زد !ارزشش را ندارند ! فقط یک سوال :اگر حاج آغا! بیست سال در زندان بوده و یا در تبعید و یا فراری,پس این تخم حرام ها را چه کسی و چه زمانی کاشته است ?!
  4
  12
  دوشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۶
  ۴۴
  دایره مینا - پوزنان ، لهستان
  بنده تا به امروز از بیانِ مستقیمِ فحش به دلایلی خودداری کرده بودم اما این مطلب مجبورم نمود تا این کلمه ُ - تخم حرام- را به کار ببرم با عرض پوزش از سایر کاربران !
  4
  9
  دوشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.