زنان تاثیرگذار ایران: اشرف پهلوی

ایران وایر می نویسد : تاریخ ایران و جهان به زندگی و سرنوشت چهره ها گره خورده است، هر یک خشتی گذاشته اند تا سقفی پدیدار شده، خشت هایی که گاه به قیمت زندگی و جان شان تمام شده است. در این معماری عظیم، زنان و مردان بسیاری نقش آفریده اند. در این میان، زنان ایرانی در این گذار طولانی، نویسنده برگ های بسیاری از کتاب تاریخ دویست سال اخیر ما بوده اند.
تاثیر مهم آنها در افزایش آگاهی عمومی، کاهش تبعیض علیه زنان، ارتقای سواد و موقعیت اجتماعی شان، مقابله با فشارهای مذهبی، مشارکت در پروژه های علمی، سیاست ورزی، موسیقی، سینما و ... یک لیست پر و پیمان فراهم کرده است. مجموعه ای که از امروز ایران وایر منتشر می کند، یک مقدمه است. افرادى که اسمشان در این فهرست آمده، نماینده میلیون ها زن ایرانى هستند که هر روز در ایران و کشورهاى دیگر بر زندگى خانواده و اجتماع خود تاثیر مى گذارند.
 
*********
آخرین عکس‌اش نوروز امسال در شبکه‌های مجازی منتشر شده و او را در بلوزی سبزرنگ روی چرخ ویلچر کنار سفره هفت‌سین  ساده‌ای نشان می‌دهد؛ نه نشانه‌ای از قدرت و اقتدار در چهره و ظاهرش دیده می‌شود و نه نشانه‌ای از ثروت افسانه‌ای اش. عکس، فقط پیرزن نود و شش ساله‌ تنهایی را نشان می‌دهد که در انتظار مرگ نشسته است. اشرف پهلوی خواهر دوقلوی محمدرضا شاه خیلی وقت است که در انظار عمومی ظاهر نمی‌شود و کسی نمی‌داند دوران کهولت را چگونه سپری می‌کند، اما همه می‌دانند که او در جوانی یکی از تاثیرگذارترین و البته پرحاشیه‌ترین زنان خاندان پهلوی بوده است.
 
نام اصلی او زهرا است و پنج ساعت پس از  تولد محمد رضا شاه در محله سنگلج تهران به دنیا آمده است. آن زمان رضا شاه یک افسر قزاق ساده بود و مادر اشرف؛ تاج الملوک ایرملو نیز از  مهاجران روسیه بود که بعد از انقلاب بلشویکی همراه خانواده‌اش به آذربایجان ایران مهاجرت می‌کند. اشرف شش ساله است که رضا شاه به سلطنت می‌رسد. لقب او  اشرف الملوک می‌شود و زندگی اشرافی‌اش آغاز  می‌شود. اسب سواری می‌کند، معلم زبان فرانسه دارد و از پدرش؛ شاه ایران مقرری می‌گیرد. او هفده ساله است که  به توصیه پدرش با علی قوام ازدواج می‌کند . علی قوام پسر یکی از قدرتمندترین خاندان‌های شیرازی است اما اشرف به لحاظ عاطفی به او دلبستگی نداشته. او در کتاب خاطراتش«چهره‌هایی در یک آئینه»  می‌نویسد: « در حالی که پیراهن سفید به تن داشتم، در مراسم عروسی مشترکی که برای من و شمس برپا شده بود، تن به ازدواج دادم. اما اگر پیراهن سیاه پوشیده بودم، مناسب‌تر بود.»  این ازدواج دوام نمی‌اورد. اشرف از قوام یک پسر دارد.  همسر دوم اشرف، احمد شفیق است، یک تاجر مصری که اشرف در سفر به مصر با او آشنا می‌شود اما ازدواج دوم اشرف هم پس از چند سال زندگی مشترک به طلاق منتهی می‌شود. او از احمد شفیق یک دختر و یک پسر دارد.
 
اشرف نقش مهمی هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی ایران در دوره پهلوی داشته است. انقلابیون ایران از او به عنوان بدترین زن پهلوی یاد می‌کنند و نسبت‌های متعددی از شهوترانی و ولخرجی تا قماربازی و قاچاق مواد مخدر به او می‌دهند، البته برای بعضی از این نسبت‌ها اسنادی هم پیدا شده. مثلا  در کتاب خاطرات اسدالله علم، وزیر دربار شاهنشاهی آمده که ارتشبد فتح الله مین باشیان، در جلسه‌ای با وزیر دارایی پیشنهاد داده بوده که کمک مالی که به افسران ارتش می شده تا برای مداواهای خاص به خارج بروند افزایش یابد و در بحث بر سر این قضیه گفته بوده: «این کار اگر با هزینه‌های فسق و فجور والاحضرت اشرف (خواهرشاه) مقایسه شود مثل قطره‌ای در اقیانوس است.»
 
در بخشی از گزارش سیا نیز درباره فساد خاندان پهلوی در کتاب معمای هویدا نوشته عباس میلانی آمده است: « اخیراً رئیس یکی از بزرگترین بانک های ایران به یکی از مقامات سفارت گفته که چندی پیش، توجه شاه را به یکی از معاملات اشرف جلب کرده بود. گفته بود اگر جزئیات این معامله علنی شود، بازتاب منفی خواهد داشت. شاه به این گزارش توجهی نکرد. رئیس بانک می‌گفت اگر کسی دیگر جز اشرف این کار را کرده بود، ده سال حبس می‌کشید.»
 
اشرف پهلوی در زمان حکومت هم محبوبیت چندانی میان عموم مردم نداشت. او از مخالفان سر سخت دکتر مصدق بود و از او به عنوان عامل موثر در کودتای بیست و هشت مرداد و سقوط دولت مصدق یاد می‌شود. موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران درباره رویارویی اشرف و دکتر مصدق توضیح داده است: «در انتخابات دوره شانزدهم تعدادی از وکلای مورد اعتماد خود را چون سرتیپ پیراسته، عزیز زنگنه و منوچهر تیمورتاش به مجلس فرستاد و در مقابل جبهه ملی قرار گرفت و در کار مجلس و دولت اختلال نمود. اما تمام تلاش خود را در سقوط دولت دکتر مصدق و نخست‌وزیری قوام‌السلطنه انجام داد و رابط بین شاه و قوام شد تا اختلافات گذشته را کاهش دهد. اما نقشه‌های او را بر آب کرد و پیدا شدن مدارک و اسناد ارتباط اشرف و ملکه پهلوی با اخلالگران و قوام‌السلطنه، مصدق را وادار به اعتراض کردو اشرف تبعید شد، اما اشرف از فعالیت بر ضد حکومت ملی دست برنداشت و در فرانسه نیز همچنان به مخالفت با دکتر مصدق پرداخت."
 
اما اشرف به یک سلسله فعالیت‌های اجتماعی هم پرداخت و برای بهبود وضعیت زنان سازمان‌ها و نهادهایی را تشکیل داد. شورای عالی جمعیت زنان ایران نیز در اسفند ۱۳۲۷ به ریاست او تشکیل شد. ریاست جمعیت زنان صلح جو، سازمان زنان، کمیسیون مقام زن وابسته به سازمان ملل متحد، نیابت ریاست کمسیون مبارزه با بیسوادی در ۱۳۴۲ و نیز ریاست کمیته ایرانی حقوق بشر و ریاست هیأت نمایندگی سیاسی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از ۱۳۴۵ به بعد را بر عهده داشت و در پی دستیابی به مقام دبیر کلی سازمان ملل نیز بود که البته به ان مقام دست نیافت. با همه این کارها اما هیچ‌گاه نتوانست دل مردم را به دست آورد. ویلیام شوکراس در کتاب «آخرین سفر شاه» از قول پرویز راجی سفیر ایران  در بریتانیا در زمان محمدرضا شاه نقل می‌کند که در هنگام انقلاب، شاه از خواهرش اشرف خواسته بود که کشورش را ترک کند، چرا که او به سمبل فساد و زیاد‌خواهی‌های خاندان پهلوی مبدل شده بود.
 
سال گذشته روزنامه نیویرک تایمز گزارشی از خانه اشرف در نیویورک تهیه کرد. خانه‌ای درخیابان «بیکمن پلیس» منهتن که ارزشی معادل چهل و نه میلیون دلار دارد. این گزارش ترجمه و در سایت‌های فارسی منتشر شد. کامنت‌های نوشته شده برای این گزارش توسط کاربران ایرانی نشان می‌دهد که او کماکان همان زن پر حاشیه است، بدون هیچ محبوبیتی.
اشرف پهلوی رئیس هیأت نمایندگی سیاسی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۳۴۵
اشرف و محمد رضا پهلوی، به همراه حسین علا نخست وزیر، ۱۳۳۴
اشرف، محمد رضا و شمس پهلوی
اشرف پهلوی به همراه اسدالله رشیدیان یکی از طراحان کودتای ۲۸ مرداد
اشرف پهلوی، به همراه محمد رضا پهلوی در حال بازی شطرنج با ارنست پرون، دوست فرانسوی شاه
اشرف پهلوی در دیدار رسمی از اتحاد شوروی
اشرف پهلوی به همراه جمشید آموزگار، نخست وزیر و عبدالمیجد مجیدی، رییس سازمان برنامه
خروج اشرف پهلوی از ایران پیش از کودتای ۲۸ مرداد
اشرف پهلوی به همراه همسرش مهدی بوشهری و لئونید برژنف، دبیر کل حزب کمونیست شوروی
اشرف پهلوی به همراه لئونید برژنف، دبیر کل حزب کمونیست شوروی
اشرف پهلوی به همراه اسدلله علم، وزیر دربار
اشرف پهلوی به همراه اسدالله رشیدیان یکی از طراحان کودتای ۲۸ مرداد
اشرف و محمد رضا پهلوی
لینکهای مرتبط :
+119
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۸
  هستیا - شیراز، ایران

  اشرف زن محکمی بود اگه به جای برادرش به سلطنت میرسید ایران به این سرنوشت دچار نمیشد
  146
  49
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۷
  ۲۹
  IRAN+ISRAEL+USA4EVER - مونیخ، آلمان

  با آرزوی سلامتی‌ و زندگی‌ طولانی برای پرینسسین اشرف پهلوی به کوری چشم دشمنان احمقش.
  159
  77
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۶
  ۳۳
  ensanam arezoost - خارگ، ایران

  یکی از بدبختی های شاه این اشرف احمق بود که کم خرابکاری نکرد و دودش به چشم شاه و حکومتش رفت، راستی رابطه اش با بهروز وثوق در آمریکا هم ادامه داشته؟ از هر نظر بهم می خوردند...حتی در خیانت و بدبختی های دیگران
  105
  142
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۴
  ۴۸
  behzad50 - مونیخ، آلمان

  تمام شایعاتی که در مورد ایشان و و وابستگان شاه پس از انقلاب منتشر و عنوان شد در مقابل جنایات و دزدیهای سردمداران حکومت اسلامی کاهیست در مقابل کوه .! من به سهم خود به روح پر فتوح شاهنشاه آریامهر درود میفرستم و ادای احترام می‌کنم چون ایشان و پدر بزرگوار ایشان جز خدمت کاری برای ایران نکردند.
  155
  125
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۸
  ۴۸
  behzad50 - مونیخ، آلمان

  [::ensanam arezoost - خارگ، ایران::]بد نیست کمی‌ عقل خودمان را هم به کار بیندازیم بهروز وثوقی هم سن پسر ایشان شاید محسوب شود اگر هم می‌خواهید کسی‌ را خراب کنید کمی‌ حساب شده تر رفتار کنید!.
  152
  121
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۲
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  بدون تردید یک از بدنام ترین زنان سلطنتی در تاریخ ایران که بسیار بر نارضایتی از حکومت پهلوی نقش داشت
  94
  133
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۰
  ۴۱
  Dara20 - تهران، ایران

  البته ایشان با قاچاق مواد مخدر به ایران بسیار چهره تاثیر گذاری شدند و سهم ارزنده یی در ترویج فسار درباری ایفا نمودند و یکی‌ از عاملان نارضایتی مردم ایران گشتند تا خاک بر سر کشور بریزند و استفراق اسلامی کنند.
  68
  101
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۷
  ۶۱
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا

  [::behzad50 - مونیخ، آلمان::] دوست عزیز بجاى بچه اش بود !؟ خب که چى !!؟؟ اشرف با خیلیها میخوابید و خلیل خان ( خلیل وثوقى معروف به بهروز ) رابطه طولانى با اشرف داشت !! داش خلیل خیلى به اشرف بدهکاره ! خلیل خان تنها هنرپیشه بود که تمام اموالش رو با خودش برد ! چون اشرف جلو جلو گوشى رو داده بود دستش ! موضوع خراب شدن کسى نیست جانم اینا همش حقیقت داره ! منو شما از غافله عقب موندیم!! داستانش طولانیه طلبه بودى من در خدمتم کامل از روزیکه داش خلیل از خوى به تهران براى بافتن کار اومد رو برات تعریف میکنم !!! سلامت باشین !.
  92
  112
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۱
  ۳۳
  ensanam arezoost - خارگ، ایران
  behzad50 - مونیخ، آلمان، ببخشید که مثل شما از روی اعتقاد و احساس درونی نظر نمیدم، بلکه سعی میکنم واقعگرا باشم و حقیقت رو بیان کنم، کسی هم هست که رابطه ایشون با اوشون رو نداند؟! خودتو به خواب نزن و عذر بدتر از گناه نیار که مثلا بیش از بیست سال اختلاف سنی دارند و چه بسیارند کسانی که بیش از اینها اختلاف سن دارند و . البته که رضاه شاه بزرگ خدمات ارزنده و بیشماری به مملکت کردند و پسرش نیز کمی تا قسمتی راه ایشان را ادامه داد اما اگر بیخود بی جهت از خرابکاری ها و هوا و هوس اشرف خانم جانبداری کنید به آنها هم خیانت کرده اید.
  83
  101
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۰
  ۴۸
  behzad50 - مونیخ، آلمان

  [::ensanam arezoost - خارگ، ایران::]. [::kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا::]. دوستان عزیز حتماً اذعان دارند که بیلان عملکرد یک فرد یک جمع یا یک دولت معیاریست برای قضاوت صحیح و بدون بغض و غرض ! ؟ اینجا لازم میدانم که کوتاه عرض کنم که بعد از استفراغ اسلامی ملت ایران در سال ٥٧ سردمداران حکومتی و مطبوعات بضاهر انقلابی و وابسته به جریان حاکم میفرمودند که ورود مواد مخدر و فحشاء و ارتشاء و اختلاس و کلاً مجموعهء بدیها زیر سر خاندان حاکم شاهی الالخصوص اشرف بوده و الالظاهر با عزیمت این خاندان و انحلال سلسلهء شاهنشاهی باید که بقولی مفسدهء شاهی و اشرفی هم ریشه کن میشد نه انکه بعد از حدود تقریباً ٣٧ سال حکومت فرشته و اسلام !!! ایران به صدور فاحشه های نوجوان و مغزهای اماده به خارج و ورود مواد مخدر به داخل و هزار فساد اخلاقی و اقتصادی که یک میلیونیم انرا زمان شاه و اشرف نداشتیم شهرهء جهان شده موجب سرافکنده شدن تک تک ما بشود ، در دفا ع از حرفم دلیل بیشتر هم بسیار دارم اما لازم به عنوان نمی بینم .
  96
  73
  شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۴:۵۸
  ۴۸
  behzad50 - مونیخ، آلمان

  ضمناً مسایل شخصی ایشان مربوط به حریم خود شان میشود و هر نوع سرک کشیدن بدون اجازه بدرون ان از بی اخلاقی و عدم شعور کافی فرد خاطی ناشی میشود ! متاءسفانه بعد از استفراغ اسلامی بنا به رواج شخصیت لمبنی و ماکیاولیستی ملایان خیلی از این نوع بی اخلاقیها وارد ادبیات جامعهء ایرانی شده که تصفیه ان به سالها زحمت و تلاش نیاز دارد ، خوب است که زمان قضاوت در مورد افراد همهء موارد را با هم قاطی نکنیم ، مثلاً اینکه بهروز وثوقی با اشرف نزدیکی کرده یا نه سوای انکه دلیلی برای این ادعا نداریم حتی در صورت واقعیت ربطی به عملکرد فرد مذکور در جامعه ندارد و عنوان نمودن این سری روابط کاملاً شخصی تنها از شخصیت ماکیاولیستی و بی اخلاق فرد راوی حکایت دارد و بس !!
  101
  78
  شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۱
  ۳۳
  ensanam arezoost - خارگ، ایران
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا، با سپاس از شما، تو کامنت بگی که همه بدونند بهتره،مرسی..
  65
  70
  شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۹
  ۴۰
  shahab200015 - هلند، هلند
  بیصبرانه منتظرم این دوستمون کلاه قرمزی اینجا برای ما از خلیل و اشرف تعریف کنن چون دلخوشی از هیچکدومشون ندارم، مرسی
  56
  59
  شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۴
  ۶۱
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا
  ١--خدمت دوستان عرض کنم که خلیل وثوقى معروف به بهروز وثوقى بعد از گرفتن دیپلم در شهر خوى به تهران براى بافتن کار اومد !! بخاطر صداى خوش بهروز حرفه دوبلرى را پیشه گرفت! در اون زمون پورى بنایى در تهیه فیلمهاى ونا نجیبانه دست داشت وچون بهروز تریپ خوبى داشت به دنیاى هنرپیشگى اوردش !! از این طریق بهروز معروف شد و به دل اشرف که اخلاق فاسدى داشت ( یکى از دلایل ناخوشى مردم از خدا بیامرز محمدرضا همین خواهرش بود با این کارهاش،، مواد مخدر و عیاشى مفرط ) و هر کسى رو که طلبه بود بجاى پتو به روى خودش میکشیده نشست !! ( ناگفته نماند بعضى از افرادى که اسم و رسمى نداشتند مثلا براى فاش نشدن روابطش اونارو سر به نیست میکرده که در فیلم تاراج هم اشاره شده! ) با داشتن روابطه عاشقانه با اشرف بهروز تبدیل شد به امپراطور هنرپیشه ها ! چرا ؟ چون خیلى زود فیلم سازان و کارگردانان دریافتند که وقتى بهروز در فیلماشون نیست به هزار بهانه وزارات فرهنگ اجازه اکران به فیلماشون نمیده !! این شد که توجه ها به بهروز زیاد شد بهروز بر أسب خوش اقبالیش تاخت تا نویت رسید به فبلم همسفر ! در این فیلم ننه مرده پورى بنایى که خود ،،،
  61
  69
  شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۴
  ۶۱
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا
  ٢-- که خود یکى از معشوقه هاى بهروز بود ناخوداگاه باعث بانى رابطه گوگوش و بهروز شد ، چون پورى بنایى گوگوش رو به بازى در فیلم همسفر دعوت کرد ! در اون زمون اختلافات گوگوش و محمود قربانى شوهرش ( مالک کاباره میامى ) سر زبانها بود ! اینجا بود که گوگوش درد دلش رو با بهروز در میان گذاشت و چون ( گوگوش ) تو گلوى بهروز گیر کرده بود بهروز بهش قول مساعدت داد !! جونم براتون بگه ، حتى قبل از اون گوگوش براى طلاق گرفتن شکایت به نخست وزیر وقت امیر عباس هویدا هم برده بود ولى از اونجاییکه محمود قربانى نفوذ زیادى در دستگاه رژیم داشت ( حتى رابطه با اشرف ) گوگوش کار بجایى نبرده بود و موفق نشده بود ! تا اینکه داش بهروز در یک روز قشنگ که قرار سانفرانسیسکو با اشرف داشته مشکل گوگوش رو به اشرف بازگو میکنه و ازش میخواد که سفارش گوگوش رو بکنه که ایشون بتونه از شوهرش جدا بشه ( بابت همین امر محمود قربانى تشنه خون بهروزه ) ، بالاخره این اتفاق افتاد و گوگوش موفق شد طلاق بگیره و اینجا بود که داش بهروز به مقصودش رسید و با گوگوش ازدواج کرد !! در اون زمون قلم بدستانى بودن که خیلى بر علیه گوگوش نوشته بوده اند و همینطور
  57
  66
  شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۷
  ۶۱
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا
  ٣- و همینطور هم بر علیه گوگوش مینوشتن ولى بعد از رابطه این دو ( بهروز و گوگوش ) بهروز از قدرت خودش تونست ( با دستور اشرف ) قلم همشون رو بشکنه ودیگه هیچکس جرات نمیکرد راجع به گوگوش منفى بنویسه ! عملا گوگوش معشوقه دوست جون جونیش رو ( پورى بنایى ) ازش دزدید و بهروز هم گوگوش رو از محمود قربانى !روزگار بخوشى میگذاشت تا اینکه گوگوش به رابطه سانفرانسیسکو ًیى بهروز و اشرف پى برد ! بعد از اینکه مطمئن شد این دو در برجهاى بلند سانفرانسیسکوى بهروز ( خنده ) با هم قهوه میخورن از فرط عصبانیت با داریوش اقبالى همبستر شد ، وقتى بهروز از ماجرا با خبر شد گوگوش رو طلاق داد و با رابطه قوى که با اشرف داشت دمار از روزگار داریوش در اورد ، داریوش به اتهام اعتیاد به مواد مخدر ( عکسش رو جلد مجله زن روز اون زمون بود هنوز اون تصویر یادمه ) دستگیر شد و به زندان افتاد داریوش یه مشکل دیگه هم داشت و اون این بود که سیاسى میخوند و بر علیه اشرف هم ( در اعتراض به فروش مواد مخدر ) اعتراض هایى کرده بود ! داریوش زندانى شد به مدت بکسال و دلیل ازادیش خواندن یه ترانه براى تمجید از اعلا حضرت همایونى بود ( طلایه دار یا رستاخیز)
  56
  65
  شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۰
  ۶۱
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا
  ٤- ناگفته نماند بهروز خان زبل قبل از طلاق با سند خونه گوگوش ( سعد اباد ) وأم برداشت و سینما سیلور سیتى رو خرید، چندتا قسط ( ٣.٢ تا قسط ) داد و بعدش نزدیک به انقلاب با اگاهى کامل ( اطلاعاتى که از طرف اشرف بابت شورش داشت ) تونست تمام اموالش رو بعلاوه سینما سیلورسیتى بفروشه و به امریکا بره ! حتى اشرف یه پارتى اشتى کنان براى بهروز و محمود قربانى ترتیب داده بوده ولى محمود قربانى قبول نکرده بود ! عزیزان داستان ید طولانى داره ببخشید که خیلى موارد رو سانسور کردم ! در جواب دوستمون که میگه سرک کشیدن به زندگى خصوصى یعنى بیشعورى ! پس یوکى جان عزیز که سرک کشیده به زندگى خصوصى اشرف یعنى بیشعورى !؟ جالبه نمیدونستم ! این در جواب انکار و انتقاد شما به دوستمون انسانم ارزوست از خارک ! یا نمیدونى یا میدونى و انکار میکنى ! اگر نمیدونى چرا انتقاد میکنى و اگر میدونى چرا حقایق رو انکار میکنى ؟ نه جانم این سرک کشیدن به زندگى خصوصى اینو اون نیست ! بگو از لحاظ إحساسى به بهروز خان و اشرف ارادت دارم نمیتونم این حقایق رو بپذیرم و دوستانه خدمت عرض میکنم سعى کن واقع بین باش و إحساسى عمل نکن ! موفق و سلامت باشین
  57
  65
  شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۳
  ۶۱
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا
  دوست گرامى این هم أضاف کنم به لحاظ إحساسى و ناسینالیستى هم که بخواهیم حساب کنیم من باید داغتر از شما باشم چرا که هم همشهریمه ( خوى تبریز )؟و هم همزبانم!! ( حالا مگر اینکه شما هم اذرى باشى ) ولى با همه این احوال دلیل نمیشه که حقیقت رو کتمان کرد ! سلامت باشین !!
  51
  53
  یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۴:۳۴
  ۳۳
  ensanam arezoost - خارگ، ایران
  [::kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا، دمت گرم، سپاسگزارم...صداقت انسان نشان از شجاعت است،زنده باشی .
  50
  48
  یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۲
  ۶۱
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا
  [::ensanam arezoost - خارگ، ایران:: خواهش میکنم دوست عزیز !!! شما لطف دارین ! با ارزوى سلامتى براى شما و خانواده ات و تمامى ایرانیان و ایران دوستان عزیز در سراسر دنیا !! سلامت باشین !!!.
  13
  23
  یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.