زنان تاثیرگذار ایران: گوگوش

ایران وایر می نویسد : تاریخ ایران و جهان به زندگی و سرنوشت چهره ها گره خورده است، هر یک خشتی گذاشته اند تا سقفی پدیدار شده، خشت هایی که گاه به قیمت زندگی و جان شان تمام شده است. در این معماری عظیم، زنان و مردان بسیاری نقش آفریده اند. در این میان، زنان ایرانی در این گذار طولانی، نویسنده برگ های بسیاری از کتاب تاریخ دویست سال اخیر ما بوده اند.
تاثیر مهم آنها در افزایش آگاهی عمومی، کاهش تبعیض علیه زنان، ارتقای سواد و موقعیت اجتماعی شان، مقابله با فشارهای مذهبی، مشارکت در پروژه های علمی، سیاست ورزی، موسیقی، سینما و ... یک لیست پر و پیمان فراهم کرده است. مجموعه ای که از امروز ایران وایر منتشر می کند، یک مقدمه است. افرادى که اسمشان در این فهرست آمده، نماینده میلیون ها زن ایرانى هستند که هر روز در ایران و کشورهاى دیگر بر زندگى خانواده و اجتماع خود تاثیر مى گذارند.
 
*********
مدل موها، نوع آرایش و لباس‌هایش به سرعت تبدیل به مد روز می‌شدند؛ عکسش روی سر در سینما، فروش فیلم را تضمین می‌کرد و مردم برای رفتن به کنسرتش سر و دست می‌شکستند. این روایت روزهای در اوج «فائقه آتشین»، ملقب به «گوگوش» است؛ روزهای مدل «گوگوشی».
او یکی از محبوب‌ترین خوانندگان تاریخ موسیقی ایران به شمار می رود که کماکان در اوج مانده است. شهرت او فقط در ایران نیست بلکه مردم افغانستان و تاجیکستان هم به خوبی گوگوش را می‌شناسند و آهنگ های او را از بر هستند.
پدر و مادر گوگوش وقتی تنها دو سال داشته، از هم جدا شده بودند و او همراه پدرش بزرگ می‌شود. زندگی هنری او از همان کودکی، کنار پدرش که نمایش و آکروبات اجرا می‌کرد، آغاز شد.
او کنار پدرش بازیگری را شروع کرد اما با استعدادی که در خوانندگی و بازیگری از خودش نشان داد، به نقش اصلی تبدیل شد. هفت ساله بود که جلوی دوربین رفت و به بازی در اولین فیلمش پرداخت و در هشت سالگی کار خوانندگی را در برنامه «صبح جمعه» رادیو ایران آغاز کرد.
او در نوجوانی در کاباره‌های بزرگ تهران ترانه می خواند. همکاری با ترانه‌سرایان و آهنگ سازان معروف ایرانی و نیز داشتن جذابیت چهره و صدا، خیلی زود او را به شهرت رساند. گوگوش ستاره موسیقی پاپ ایران بود و برای جشن‌های دربار، میهمانی‌های مهم و عروسی‌های صاحب منصبان دعوت می‌شد.
یکی از اجراهای معروف او که فیلمش منتشر شده، اجرای آهنگی در مراسم تولد ولیعهد و در حضور شاه ایران و میهمانان او است.
پس از انقلاب اسلامی آواز خوانی زنان در محافل اسلامی ممنوع اعلام شد و بسیاری از خوانندگان و بازیگران ایرانی به کشورهای دیگر مهاجرت کردند اما گوگوش در ایران ماند و تصمیم گرفت گوشه نشینی کند. خوانندگان مهاجرت کرده هر سال آهنگ‌ها و کارهای جدیدشان را در قالب کاست و یا فیلم‌های ویدیو به مردم ایران می‌رساندند اما از خواننده ای که به «شاه ماهی» موسیقی ایران مشهور شده بود، خبری نبود. فقط آهنگ‌های قدیمی او روی کاست دست به دست می‌گشتند و طنین صدایش از خانه‌ها یا ضبط ماشین‌های عبوری کماکان شنیده می‌شد.
گوگوش در مصاحبه هایش گفته که بعد از انقلاب بارها به دادگاه انقلاب احضار شده است.  سال ۷۶ که محمد خاتمی، رییس جمهور ایران شد، بعضی زنان خواننده اجازه خواندن در محافل زنانه را پیدا کردند اما گوگوش جزو آن ها نبود.
قبل از انقلاب گوگوش دو ازدواج ناموفق داشت؛ اولین همسرش «محمود قربانی»، صاحب کاباره «میامی» بود. آن ها چهار سال با هم زندگی کردند و صاحب پسری به نام «کامبیز» شدند. «بهروز وثوقی»، هنرپیشه محبوب آن روزگار، دومین همسر گوگوش بود. علاقه او و بهروز در حین بازی در فیلم «همسفر» شکل گرفت اما این علاقه یک سال بیش تر دوام نیاورد.
«همایون مصداقی»، سومین همسر گوگوش بود که ازدواج‌شان یک سال قبل از انقلاب انجام شد و 12 سال ادامه داشت؛ 12 سالی که گوگوش خانه نشین بود. سال ۷۶، یعنی 19 سال بعد از انقلاب، گوگوش با «مسعود کیمیایی»،  کارگردان سرشناس ایرانی ازدواج کرد. او سه سال بعد از ازدواج با کیمیایی، برای دیدار پسر خود کامبیز از ایران خارج شد.
بسیاری خروج گوگوش از ایران را بی ارتباط با نفوذ مسعود کیمیایی نمی‌دانند اما نه کیمیایی و نه گوگوش در این باره حرفی نزده‌اند. او اولین کنسرت بعد از انقلاب خود را در کانادا برگزار کرد و با استقبال عجیب ایرانی‌ها و فارسی زبان ها رو به روشد.
یکی از موفق ترین تجربه های تلویزیونی سال های اخیر هم برنامه آکادمی گوگوش از شبکه «من و تو1» بود که بازتاب وسیعی در ایران داشت و چهره های تازه ای در زمینه آواز معرفی کرد.
گوگوش اکنون 62 ساله است اما هنوز صدایش، حرف هایش و مدل لباس‌هایش مورد توجه اند و زنان ایرانی دوست دارند موهایشان را شبیه او درست کنند؛ مدل گوگوشی.
گوگوش در ۹ سالگی در فیلم فرشته فراری
بهروز وثوقی و گوگوش در پشت صحنه فیلم ممل آمریکایی
گوگوش و سعید کنگرانی در نمایی از فیلم در امتداد شب ۱۳۵۶
گوگوش و مسعود کیمیایی
موزیک ویدیو "بهشت" با ترانه‌ای درباره عشق دو همجنسگرا که سر و صدای زیادی بر پا کرد
بی‌بی‌سی انگلیسی با انتشار خبر اولین کنسرت گوگوش پس از انقلاب به داستان خروج او از ایران پرداخت
+67
رأی دهید
-182

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  دایره مینا - کووائه ، وانواتو

  البته که ایشان به نوعی در موسیقی پیش از انقلاب تاثیر گذار بوده است و در این شکی نیست اما گذاردن نام ایشان در کنار افرادی مانند طاهر قره العین و یا فروغ فرخ زاد به نوعی توهین به نام آن دو نفر است !چیزی که در این مطلب از قلم افتاده بود,این بود که بانی ِ خروج ایشان و کسی که ضمانت داده بود که ایشان پس از خروج به کشور برگردد کسی نبود جز منوچهر نوذری,اولین مجری برنامه های تلویزیونی ایران و دوبلور مجری برنامه مشهور مسابقه هفته !
  40
  109
  جمعه ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۲
  ۴۱
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  یاد و خاطری ماری کوری را گرامی می داریم . 4تا مخ نتونستی گیر بیاری . زنای ایران که انگار فقط توی بزن برقص تاثیرگذارن
  69
  78
  جمعه ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۷
  ۵۰
  kitfa - سیاتل,بلویو، ایالات متحده امریکا

  این زن کجاش تاثیر گذار بوده ،فقط یه... خوش صدا بود همین هستن کسانی‌ که ۵۰ سال هست آمریکا زندگی‌ می‌کنن بدون لهجه صحبت می‌کنن ..بعد این خانم چن سال عمده ،ایرانی‌ یادش رفته. یه زن ..
  36
  98
  جمعه ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۵
  ۵۵
  L.A.T - برلین، آلمان

  تاریخ مصرف گوگوش تموم شده......این رو میتونیم از کنسرت هایی که داره متوجه بشیم چون همه ازش میخوان که آهنگهای قدیمیش رو بخونه....خودش هم متوجه شده
  18
  62
  شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.