واکنش ظریف به انتشار فایل اظهارات جنجالی‌اش: این صوت دزدانه و دستکاری شده

ایران وایر:«محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه سابق جمهوری اسلامی، روز شنبه ۲۶ اسفند به انتشار فایل صوتی اظهاراتش در «ایران‌وایر» واکنش نشان داد و مدعی «برداشت‌های نادرست» از سخنانش شد.

روز ۲۴ اسفند امسال، یک فایل صوتی از «محمدجواد ظریف» در ایران‌وایر منتشر شد که وی در آن درباره انتخابات ۱۱ اسفند ۱۴۰۲، اصلاح‌طلبان و رویارویی آن‌ها با «علی خامنه‌ای»، چفیه انداختن رهبر جمهوری اسلامی و افرادی که در انتخابات دخالت داشته‌اند، سخن گفته بود.

او در این فایل صوتی، «حسین طائب» و «محمدعلی جعفری» را «همه‌کاره» انتخابات اخیر خوانده و «محمود نبویان» و «حمید رسایی» را که در انتخابات اخیر آرای لازم شهر تهران برای ورود به مجلس شورای اسلامی را کسب‌ کرده‌اند، ‌«فاسد» و «کذاب» خوانده بود.

جواد ظریف در اولین واکنش خود به انتشار سخنانش در ایران‌وایر، با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس مدعی شده که اظهاراتش «دستکاری و تقطیع» شده و برای این فایل صوتی «تیترسازی‌های فرا متنی» انجام شده است.
این ادعا در حالی مطرح شده که ایران‌وایر برای حفظ امنیت شهروندانی که با ظریف صحبت می‌کنند، در فایل صوتی صدای آن‌ها را تغییر داده و جمله‌هایی را نیز حذف کرده است تا هویت و امنیت شرکت کنندگان در جلسه با جواد ظریف محفوظ بماند.

ظریف در فایل صوتی منتشر شده در ایران‌وایر اظهاراتی درباره عزم اصلاح‌طلبان برای حذف رهبری از قانون اساسی پس از تشکیل مجلس ششم داشته و گفته بود اصلاح‌طلبان بقای «علی خامنه‌ای» را تهدید کردند و او هم بقای اصلاح‌طلبان را تهدید کرد.

جواد ظریف در واکنش خود به بازتاب‌های این اظهاراتش نوشته : «همواره مخالف تندروی از سوی هر گروه و جناحی بوده و اشاره‌ام به اندک تندروانی از اصلاح‌طلبان بوده است که در همان زمان هم رفتارشان مورد تایید اکثریت اصلاح‌طلبان و رهبران آن نبوده است. ولی متاسفانه رفتار آنها به پای کلیت اصلاح‌طلبان نوشته شده و می‌شود.»

در بخشی از این فایل صوتی، ظریف می‌گوید دانشجویان در اعتراضات تیر ۱۳۷۸ «پشت بی‌سیم می‌گفتند پیش به‌سوی آذربایجان» و در ادامه اظهارات روشن می‌کند که منظورش این بوده که دانشجویان می‌گفتند قدم بعدی بیت رهبری در خیابان آذربایجان تهران است.

وی درباره این بخش از سخنانش در فایل صوتی منتشر شده توسط ایران‌وایر مدعی شده است: «گفت‌وگوی بی‌سیمی، اشاره به یک روایت برساخته‌ و یا بزرگنمایی شده‌ای است که در همان زمان مجله گل‌آقا نیز در کاریکاتور روی جلد خود با ظرافت به آن طراحی اشاره کرده بود.»

وزیر خارجه دولت حسن روحانی در عین حال در پایان واکنش خود از افراد یا گروه‌هایی که به واسطه سخنانش برای آن‌ها «آزردگی» ایجاد شده «پوزش» خواسته است.

متن کامل واکنش محمد‌جواد ظریف به انتشار فایل صوتی اظهاراتش در ایران‌وایر به این شرح است:

سلام دوستان؛ «رسم عاشق کشی و شیوه شهرآشوبی» فراگیر شده است.

ظاهرا یک میهمان در سمینار کارشناسی ارشد به حرمت کلاس و فضای امن بین استاد و دانشجو خیانت کرده و گفت‌وگوهای کلاسی را در‌اختیار دیگران قرار داده است. دیگران نیز آن را در اختیار وب‌سایتی در خارج از کشور گذاشته اند که مدعی آزادی بیان است؛ اما بر خلاف همه اصول حرفه‌ای با دستکاری، تقطیع، جابجایی و تیترسازی‌های فرا متنی آن را منتشر کرده است. سرانجام این صوت دزدانه و دستکاری شده، مورد دستکاری دوباره و بهره‌برداری کسانی قرار گرفته که در پی‌اهدافی خاص، همواره از آب گل‌آلوده ماهی‌ میگیرند.

اما چند نکته که برای دانشجویانم روشن است؛ ولی چون مطالب در عرصه عمومی مطرح شده، تکرار آن را شایسته می‌دانم:

-همواره مخالف تندروی از سوی هر گروه و جناحی بوده و اشاره‌ام به اندک تندروانی از اصلاح‌طلبان بوده است که در همان زمان هم رفتارشان مورد تایید اکثریت اصلاح‌طلبان و رهبران آن نبوده است. ولی متاسفانه رفتار آنها به پای کلیت اصلاح‌طلبان نوشته شده و می‌شود.

- گفت‌وگوی بی‌سیمی، اشاره به یک روایت برساخته‌ و یا بزرگنمایی شده‌ای است که در همان زمان مجله گل‌آقا نیز در کاریکاتور روی جلد خود با ظرافت به آن طراحی اشاره کرده بود. - برایم منافع ملی ایران شرط اول اندیشگی و رفتاری است. بنابراین هیچ جناحی را نه مقدس و نه مطرود می‌دانم. نگاه انتقادی به رفتار همه احزاب و جناح‌‌ها لازمه پایبندی به منافع ملی است. همواره کوشیده‌ام چنین باشم. -

بحثی که در کلاس صورت گرفت، پیرامون نقش و رفتار برخی افراد در تنظیم فهرست‌های انتخاباتی بوده است. دانشجویان حاضر در کلاس گواهی صادق بر نادرستی برداشت‌هایی هستند که برخی فرصت‌پیشگان در پی القای آن هستند. با این‌همه، در آستانه نوروز و سال جدید، لازم می‌دانم اگر برای فرد یا گروهی آزردگی ایجاد شده است، به سهم خود پوزش بخواهم.

غمناک نباید بود از طعنِ حسود ای دل شاید که چو وابینی خیرِ تو در این باشد.
+2
رأی دهید
-14

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.