مکاتبات پنهانی آیت‌الله خمینی با آمریکا؛‌ واکنش کاربران

بی بی سی : گزارش‌های بی‌بی‌سی فارسی درباره مکاتبات محرمانه آیت‌الله خمینی با دست‌کم دو رئیس جمهوری اسبق آمریکا،‌ در فضای مجازی دست به دست چرخید همینطور خبری که در آن رهبر ایران اسناد مورد استناد بی‌بی‌سی را "جعلی" خواند.
 
بعضی کاربران با زیر سوال بردن صداقت آیت‌الله خمینی به این گزارش‌ها واکنش نشان دادند و عده‌ای دیگر نقش آمریکا را در به ثمر رسیدن انقلاب ایران عمده کردند و گروهی برخورد حکومت ایران با اسناد دولت آمریکا را دو گانه خواندند. کاربرانی هم گزارش بی‌بی‌سی را بی‌اساس دانستند.
 
دسته ای از کاربران کلید واژه #خمینی_گیت را برای صحبت در باره این موضوع ابداع کردند. این کلید واژه اشاره به رسوایی واترگیت در دهه هفتاد میلادی دارد که موجب کناره گیری ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری،‌ وقت آمریکا شد. به نظر می‌رسد این دسته از کاربران افشا شدن مکاتبه محرمانه آیت‌الله خمینی را یک رسوایی به حساب می‌آورند که با رسوایی ماجرای واترگیت قابل مقایسه است.
سیاست 'یک بام و دو هوای' حکومت ایران
عده ای از کابران با بازنشر صحبت‌های رهبر ایران که در نخستین سخنرانی‌اش پس از انتشار گزارش بی‌بی‌سی گفته بود "این اسناد جعلی" هستند،‌ این موضوع را مطرح کردند که حکومت ایران هیچ وقت در صحت اسنادی که در راستای سیاستش باشد، شک نمی‌کند، اما آنجا که به نفعش نیست، اسناد را جعلی می‌خواند. مانند کاربری به نام فرزاد که با استفاده از کلید واژه #پارادوکس گفته:‌ "عباس امیرانتظام به خاطر استناد به اسناد دولت آمریکا بیشتر از ماندلا زندان کشید، حالا چون بحث خمینی است اسناد را قبول نمی کنند." ‌ کاربری به نام دیپلمات با استدلالی شبیه به فرزاد گفته چطور با استناد به اسناد دولت آمریکا امیر انتظام حکم اعدام گرفت. اما سید طاهر به او جواب داده:‌ "‌فرقش اینه که اسناد لانه جاسوسی رو خودمون کشف کردیم، امروز اسناد رو جبهه خودشون منتشر کرده! اونم دو روز قبل سالگرد امام#خمینی."
 
فاخر برخورد حکومت ایران با اسناد منتشر شده دولت آمریکا را "یک بام و دو هوا" خوانده و گفته: "‌وقتی اسناد کودتای ۲٨ مرداد منتشر میشه دارای اعتباره، ولی اسناد رابطه خمینی بی اعتباره یه بام و دو هوا."
واکنش ابراهیم یزدی به گزارش سال گذشته بی‌بی‌سی
وب‌سایت زیتون متنی را از ابراهیم یزدی به عنوان جوابیه به بی‌بی‌سی منتشر کرده که در آن آقای یزدی،‌ از مشاوران آیت الله خمینی در فرانسه،‌ گفته: "آقای خمینی پیام شخصی برای کارتر نفرستاد بلکه این کارتر بود که پیام فرستاد و آقای خمینی به پیام او جواب داد.» اما خود این وب‌سایت هم کمی بعد اعلام کرد که مطلب آقای یزدی تازه نیست و سال گذشته در واکنش به گ زارش دیگری از بی‌بی‌سی منتشر شده است. این وب‌سایت به نقل از آقای یزدی گفته چون گزارش اخیر بی‌بی‌سی نکته تازه‌ای ندارد،‌ او ترجیح داده است که همان متن سال گذشته خود را منتشر کند.
 
بعضی از کاربران اما نوشته ابراهیم یزدی را به عنوان واکنش تازه او به گزارش اخیر بی‌بی‌سی منتشر کردند؛ مثل کاربری به نام مهدی. وحید آنلاین که این توییت را در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرده بود، توضیح داد:‌ "آپدیت: این مطلب ابراهیم یزدی مربوط به سال گذشته بود و ربطی به این گزارش جدید نداشت."
' این همه سال آرمان های امام رو برعکس فهمیدم'دسته‌ای از کاربران با اشاره به شعار مرگ بر آمریکا و موضع تند آیت‌الله خمینی علیه آمریکا، نتیجه گرفتند که رهبر انقلاب ایران به آرمان‌های خودش پایبند نبوده است.
 
کاربری به نام دیما گفته:‌ "طرف سی سال به تبعیت از خمینی گفته مرگ بر آمریکا. فقط خداکنه این اخبار انتشار اسناد سیا به گوشش نرسه."
 
کاربری به نام پت هم گفته:‌ "از این اسناد پی به میزان صحت مخالفت خمینی به کاپیتولاسیون می‌بریم! خیانت که شاخ و دم نداره!" و بایسیکل ران هم توییت کرده:‌ "این همه سال آرمانهای امام رو برعکس فهمیدم."‌
'ادعای بی‌پایه و اساس بی‌بی‌سی'بعضی از کاربران هم اسنادی را که بی‌بی‌سی با استناد به آنها گزارش تهیه کرده "بی پایه و اساس"‌می‌دانند.
 
حسین کاربری است که جمله‌ای از آیت‌الله خمینی منتشر کرده و گفته:‌ "پاسخی به ادعای بی‌پایه و اساس بی‌بی‌سی که امام خمینی را به سازش با آمریکا متهم کرد."‌ جمله‌ای که او از آیت‌الله خمینی منتشر کرده این است:‌ "‌بعض نسبت‌های بی‌واقعیت به من داده می‌شود و ممکن است پس از من در حجم آن افزوده شود. لهذا عرض می‌کنم آنچه که به من نسبت داده شده یا می‌شود مورد تصدیق من نیست مگر آنکه صدای من یا خط و امضای من باشد، با تصدیق کارشناسان یا در سیمای جمهوری اسلامی چیزی گفته باشم."
 
زیر توییت حسین بحثی درگرفته است بین مخالفان و موافقان او؛‌ برای مثال علیرضا در تأیید حسین به او پاسخ داده:‌ "‌وقتی خودی‌های اسبق،‌ امام خمینی رو تحریف می‌کنند و کارخونه خاطره سازی راه انداختن از بی‌بی‌سی چه انتظاری داری برادر؟" اما دیه‌گو گفته: "‌جدا از درستی یا نادرستی قضیه، این برخورد با یه ادعای تاریخی غیر علمیه."
'آمریکا مسئول به ثمر سیدن انقلاب ۵۷'
دسته‌ای از کابران پس از انتشار گزارش بی‌بی‌سی نتیجه گرفتند که یکی از دلایل پیروزی انقلاب اسلامی حمایت دولت آمریکا از آیت‌الله خمینی در مقابل شاه بود. بعضی از آنها حتی رئیس‌جمهوری وقت آمریکا را مسئول به ثمر رسیدن انقلاب ۵۷ می‌دانند. کامران یک کاربر فیس بوک است که با بازنشر خبر بی‌بی‌سی نوشته: "حیف شد کندی را کشتند وگرنه ۲۲ بهمن سال ۱۳۴۷ یا حتی زودتر انقلاب ضد امپریالیستی می‌شد. شهید جان اف کندی.
 
" مسعود جیمی کارتر را در توییتش هدف قرار داده و با انتشار عکسی از جیمی کارتر و آیت‌الله خمینی نوشته:‌ "‌شرم بر تو جیمی کارتر، تو یک هیولا خلق کردی که تمام جهان از وجودش رنج می‌برد."‌
 
مجتبی کاربری است که توییت کرده:‌ "تا دیروز ملت به خاطر کودتای ۲۸ مرداد علیه مصدق از آمریکا شاکی بودند از این به بعد به خاطر انقلاب خمینی شاکی خواهند بود."
+83
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  Mammal - لندن، انگلستان

  تقیه گفتن در اسلام به فور وجود داشته و اینکه این ملعون هندی در آن زمان هم تقیه گفت تا دیگران را گول بزند و قدرت را به دست بگیرد بر کسی که به اسلام اشنا باشد پوشیده نیست، ولی‌ چیزی که قابل انتقاد هست از آن گروههای ایرانی‌ در آن زمان که آشنایی زیادی به اسلام نداشتند و گویا کورکورانه مثل خیلی‌ چیز‌های دیگر فقط به حرف‌های دیگران اتکا میکردند. وقتی‌ در تاریخ میبینیم که افرادی مثل رضا شاه، یا احمد کسروی که زمانی‌ خود یک طلبه بود و بعد‌ها از اسلام فراری شد و خیلی‌ افراد دیگر در طول تاریخ به مخالفت با اسلام سر زدند و این گواه بر این هست که انتقاد در آن زمان بر اسلام هم بوده، این شک قوی میشود که گروههای ایرانی‌ در آن شورش نه شناختی‌ به اسلام داشتند و نه می‌خواستند که با گروه‌های دیگر در آینده همکاری کنند و قصدشان چیزی بیشتر از آن حرفهایی‌ که گفت شده هست. به نوعی همه برای همدیگر دروغ می‌گفتند و فقط منتظر فرصت مناسب برای کنار زدن دیگران بودند.
  5
  79
  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۳
  ۴۳
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  در کل سیاست چیز کثیفی هست. این اسناد هم عملا پیامی به اخوندکها ست که بهشون یاداوری کنن همون طوری که توسط ملت نااگاه شاهو سرنگونش کردیم شماها هم اگه زیادی حرف مفت بزنین با کمک همین مردم سرنگون میشید و به عبارت دیگه این اسناد نشون می ده مردم ایران هیچ وقت از روی اگاهی تصمیم نگرفتن و همیشه بازیچه دست دیگران بودن. اگه سال 57 با تمام تبلیغات خارجی مردم می فهمیدن چی می خوان الان مجبور نبودن منتظر یه منجی بشینن. اگه درس از تاریخ گرفته بودن با مطالعه و دوری جستن از دین خودشون برای ایندشون تصمیم می گرفتن اما افسوس که اکثریت کلا تو باغ نیستن.
  3
  72
  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۱
  ۳۲
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک

  این را بدانیدکه تصمیم گیرنده خداوند است و هر چه شده یا در حال شدن است مشیت الهی است و بس؛ برای ظهور منجی بشریت امام عصر آقا امام زمان عج. سوره مبارکه انبیاء آیه ۱۰۵ «در زبور (حضرت داود پیغمبر) بعد از کتب آسمانى سابق نوشتیم که: زمین را بندگان صالح ما بارث میبرند. و اینان قائم آل محمد و یاران او میباشند. و در این راه از هیچ عملی کوتاهی نمیورزیم».
  79
  8
  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۴
  ۷۱
  نازک بین - شفیلد، انگلستان
  درمورد سیاست هیچ قضاوت درستی نمیتوان ارائه داد. فقط میتوان گفت وقتی پای سیاست و مصلحت و منافع به میان می آید . رابطه ها دچار تزلزل میشود , تا جائی که پدر و پسر ممکن است یکدیگر را انکار و یا نفی کنند.این پدیده نو ظهوری نیست . بلکه از بدو پیدایش انسان و محیط زیست اطرافش و شیوه زندگی بصورت جمعی یا اجتمائی این تفکر و تمامیت خواهی وجود داشته و در آینده هم ادامه خواهد داشت.
  3
  16
  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۹
  ۶۸
  senator x - تهران، ایران
  بعداز 38سال با ادعای روشنفکری و شعور سیاسی,باین نقطه رسیدیم که لیلی مرد بود یا دوجنسی؟ایرانیان علاقه وافری دارند که در گذشته زندگی کنند.حالا بحث دراین است که 38سال پیش مرده را از کدام طرف تو قبر گذاشتند؟یک مملکت از بین رفته و جوانانش بفلاکت افتادند,حالا دنبال این هستید که اولین نامه را خمینی نوشت یا کارتر؟جدا خسته نباشید.تا کی میخواهید بازیچه دست این خبرگذاریها باشید؟آیا تا بحال باین اندیشه رسیده ائید که بفردا فکر و عمل کنید؟در ایران آزادی بیان نیست,درست.در خارج ازکشور که بیش از 50فرستنده تلویزیونی مخالف رژیم هست چه غلطی کردند؟یا این باون فحش میده یا اون این یکی را تهدید میکنه.بنظرمن تا رسیدن به بلوغ فکری و شعوری از هرگونه اظهار نظر نسبت برژیم خودداری کنید.حرف بس است
  13
  15
  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۰
  ۵۲
  محسن احمد علی - دبی، امارات متحده عربی
  . سلام. به حضرات حق میدم در مورد نامه بی بی سی موضع بگیرن و احیاناً اون سند رو جعلی بدونن؛ شاید هم همینطور باشه. اما پرسشهایی هست که تا حالا جوابی بهش داده نشده و یا پاسخها در حد نظریه و احتمال و . بوده. چون هنوز اطلاعات ما برای جواب دادن به اونها کامل نبوده. آیا رژیم شاه، فقط در نتیجه حرکت انقلابی خمینی و خواست مردم سقوط کرد؟ آیا واقعاً غرب با اون پایگاه قدرتمند 200 ساله تو ایران ناگهان از خمینی و انقلابیون رو دست خورد.؟؟؟ یعنی چهار تا چریک و دو سه تا شاعر و تعدادی روحانی ژاندارم منطقه رو ناگهانی کشیدن پایین و دستگاههای جاسوسی غربی هم هرگز تصور این اتفاق رو هم نمیکردن. اگر اینطور باشه هیچ دلیلی واسه ارتباط گیری غرب با خمینی به عنوان رهبر انقلاب وجود نداشته. اما اگه اینطور نباشه، نه تنها اون نامه بلکه خیلی از معادله ها تغییر میکنه و میشه اونی که در واقعیت اتفاق افتاد. دوستان همه از میزان نفوذ و قدرت بریتانیا در ایران از عهد فتحعلیشاه تا امیر اسدالله اعلم (مرگ 1356) آگاهن . دور از واقعیته که فکر کنیم انقلاب ایران در راستای منافع جدیدالتعریف غرب در دهه های آخر قرن بیستم نبوده.
  2
  18
  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۰
  ۴۱
  aarian - تهران، ایران

  خمینی بارها و بارها در تاریخ انقلاب، همانند تمامی دیکتاتورهای خونخوارِ تشنه‌ قدرت برای رسیدن به قدرت از هیچ عملی‌ سر باز نزد. ایشان در پاسخگوی به بزرگان، طالقانی و منتظری بارها به صراحت اعلام کرد "نظام به هر وسیله‌ای باید حفظ شود". در پاسخ به مخالفینش که او را به دروغ گویی متهم کردند به صراحت گفت " تقیه کردم". این خبرها جای هیچ تعجبی ندارند. اگر اسناد اینکه ایشان برای رسیدن به قدرت نوامیس خود را هم حراج کرد منتشر بشود، من یکی‌ که تعجب نمیکنم!
  9
  38
  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۴
  ۲۳
  Mammal - لندن، انگلستان
  گفته‌ای از یک فیلسوف ا‌نگلیسی به اسم ادموند بورک هست که میگه، ملتی که تاریخ خود را نداند محکوم هست که آن را تکرار کند، این دقیقا چیزی بود که در سال ۵۷ اتفاق افتاد. بعد از حمله اعراب به ایران ۳ قرن طول کشید تا مردم ایران اسلام را قبول کردند، اگر این چیز‌ها را ما می‌دانستیم که چرا مردم در آن زمان آنقدر مخالفت و مقاومت بر علیه اسلام میکردند به یقین امروز بحث ما در مورد چیزهای دیگری غیر از اسلام بود. ولی‌ مشکل ما این هست که نخواستیم و نه علاقه به نگاهی‌ به گذشته داشته باشیم در صورتی‌ که پند را از گذاشته میگیرم و نه در رویا رفتن .
  4
  14
  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۳
  ۳۴
  سخت باور - کردستان ، ایران
  آره دیگه همیشه اینطوریه وقتی یکی میبازه زمین زمان و مقصر میدونه.حالا شده قضیه این سلطنت طلبها .نه دوستان چیزی که باعث انقلاب شد یه چیز بود و اون . تبعیض در میان مردم واگذار کردن تمام امورات کشور به خارجیها. فساد در میان در بار. سرکوب اعتراضات و انتقادات توسط ساواک.و سو استفاده آخوندها از این اتفاقات که مایم منجی شما .درمان پیش ماست. اشتباه شاه این بود که به جای تکیه بر مردم بر خارجی تکیه کرد. و وقتی اونها رفتن شاه هم رفت چون تکیه گاهی نداشت.
  12
  7
  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۶
  ۳۵
  نیکولاس - پاریس، فرانسه
  تفکر شیطانی می‌شه اینقدر توی کارها دخالت نکنی‌...تو ساندیستو بزن حاجی..راستی آب رو بریز اونجا که میسوزه..
  8
  12
  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۷
  ۳۳
  *پسر شجاع* - تهران، ایران
  واقعا من نمیدونم چرا برای بعضیها فهمیدن موضوع اینقدر سخته یا اینکه نمیخوان حقیقت رو قبول کنن واقعیت اینه که ملت ایران فریب غرب رو خورد چون شاه خطر بزرگی برای غرب شده بود شریان حیاتی غرب یعنی نفت به دست شاه افتاده بود و او میتونست هر طور که بخواد اقتصاد غرب رو تحت فشار قرار بده این را در کنار قدرت روز افزون نظامی ایران در نظر بگیرید فقط یه نمونه نیروگاه هسته ای بوشهر که حکومت آخوند 30سال با دادن باجهای فراوان با روسها بصورت نصفه نیمه راه اندازی کرد در زمان شاه تنها دو سال مانده بود که توسط آلمانیها تموم بشه یعنی تا دو سال دیگه ایران تبدیل به یک قدرت اتمی میشد..در زمانیکه عراق و کویت و ترکیه و خیلی از کشورهای دیگه از پذیرفتن خمینی سر باز می زدند خمینی بدون هیچ مشکلی به فرانسه رفت و در مدت ۶ ماهی که در فرانسه بود همه امکانات رسانه ای و حمایتی از او و طرفدارانش در اختیارش قرار گرفت خمینی در فرانسه بیانیه میداد و مردم رو به قیام علیه شاه تشویق میکرد و مردم فریب خورده هم به خیال خود میرختن بیرون تا طاغوت رو سرنگون کنن در حالیکه تیشه به ریشه خود میزدن و بزرگترین طاغوت همین حکومت آخوند بود ک
  7
  13
  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۹
  ۳۳
  *پسر شجاع* - تهران، ایران
  که 38 ساله ایران رو به گروگان گرفته و هر بلائی که میخواد سر اون میاره از جنگ و تحریم گرفته تا غارت ثروتهای کشور و تحقیر مردم ..وقتی خمینی با هواپیمای فرانسوی و توسط خلبان فرانسوی وارد فرودگاه مهرآباد شد چهره خیانتکار غرب رو میشد براحتی دید ولی مردم فریب خورده آنچنان غرق در شادی ابلهانه بودن که همه چیز رو لطف الهی میدونستن ولی از آن روز هر روزی که گذشت کشورهای غربی ثرتمندتر شدن و کشورهای خاورمیانه که بر روی دریای نفت خوابیده بودن بدبخت تر شدن..
  5
  10
  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۹
  ۴۶
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  یک بار محسن رضایی در تلویزیون گفت انتخاب بازرگان به عنوان نخست وزیر کلاهی بود که امام سر آمریکا گذاشت . در واقع آمریکایی ها وقتی مطمئن شدند کمونیستها قدرت را در ایران به دست نمی گیرند نفس راحتی کشیدند ولی نمی دانستند این جماعت مذهبی صدها برابر ضد آمریکایی تر هستند اگر حافظه آمریکایی هم مثل حافظه ماهی نبود به یاد می آوردند که خمینی در سال 42 گفت نمام بدبختی جهان اسلام از دست آمریکاست به هر حال خمینی پولتیک بدی به آمریکاییها زد تا اونها فکر نکنند فقط خودشان بلدند پولتیک بزنند به هر حال تشیع هم قرنهاست پولتیکی به نام تقیه دارد
  9
  9
  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۶
  ۴۸
  barish USA - هیوستون، ایالات متحده امریکا
  خمینی و بقیه آخوندها در طول این ۳۷ سال تلاش کرده اند که مردم را از ارتباط با آمریکا دور نگه دارند چون میترسند ارتباطشون با کارتر و دولت آمریکا و نحوه حمایت آنها از خمینی که باعث تغییر حکومت شد بر ملا بشه و مردم چهره واقعی آنها رو بشناسند.واقعا اگه آمریکا دشمن آخوند و خمینی بود توی همون نوفل لوشاتو ترتیب خمینی رو میداد و همه چیز تموم میشد ولی این اتفاق نیفتاد زیرا شاه براشون قلدری میکرد ولی خمینی چاپلوسی.واسه همین خمینی رو بجای شاه آوردند وتا زمانی که این آخوندها منافعشون را تامین میکنند سر قدرت خواهند ماند ودر غیر اینصورت یه مهره دیگه بجایشون خواهند گذاشت حالا هی واسه اغفال مردم بگن:مرگ بر آمریکا و شیطان و استکبار بزرک.
  2
  5
  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۳
  ۴۵
  آریاتس - سئول، کره جنوبی
  من کاری به اصلی یا جعلبودن سند ندارم اما با این حرفا چی رو میخوان ثابت کنن که اونها آدم خوبه هستن و بقیه بد یا داییه مهربانتر از مادر شدن ۰۰۰۰ هیچ چیز به عقب بر نمی گردد آن هم انسان که عمرشون تباه شد یا زیر خاک اند چه دردی ازشون دوامیشه
  3
  1
  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.