قتل دختر و پسر جوان در ایرانشهر به ظن ارتباط با هم، دختر با شلیک گلوله و پسر در اثر شکنجه جان باختند

صدای آمریکا: دختر و پسری در خیرآباد ایرانشهر به انگیزه آنچه «ناموسی» نامیده شده، توسط نزدیکان دختر با گلوله شکاری کشته شدند و دو شهروند دیگر زخمی شدند.

یک منبع مطلع به کمپین فعالین بلوچ گفت که «نزدیکان دختر که از جریان ناموسی مطلع شدند با نقشه از پیش طراحی شده پسر را فراخوانده و او را ربوده و به یک مکان نامعلوم منتقل کردند.»

این منبع درباره نحوه کشته شدن پسر گفت که او را از شامگاه چهارشنبه ۱۶ خرداد تا صبح روز بعد شکنجه دادند «که بر اثر آن جان خود را از دست داده و پس از آن به سر، گردن و دیگر نقاط بدن او شلیک کردند.»

این منبع گفت که دختر نیز توسط عموی او در روز شنبه ۱۹ خرداد ماه به قتل رسید.

بر اساس قتل‌های مشابه که پیش از این گزارش شده، این نوع قتل‌ها با توافق مردان خانواده و عشیره و توسط نزدیکان مرد صورت می‌گیرد.

به گفته این منبع، دو شهروند دیگر در پی جستجوی وابستگان پسر، توسط ضاربین با شلیک گلوله زخمی شدند.

فعالان حقوق زنان می‌گویند عدم سختگیری قضایی به قاتلان پرونده‌های زن کشی، موجب شده تا این موارد افزایش یابد. در یکسال گذشته موارد زیادی بوده که پدر یا برادر زن جوان به بهانه عدم رعایت حجاب یا ارتباط با مردی دیگر، جوانی را به قتل رسانده و قاتل با مجازات حداقلی روبرو شده باشد.

برخی مقالات دانشگاهی و پایان‌نامه‌ها از آمار سالانه بین ۳۷۵ تا ۴۵۰ مورد زن‌کشی در ایران که در ادبیات رسمی حکومت «قتل ناموسی» نامیده می‌شود خبر داده‌اند.

براساس قوانین جمهوری اسلامی، پدر قربانی، در صورت قاتل بودن، به خاطر حق خون و آنچه در قوانین جمهوری اسلامی «ولی دم» نامیده می‌شود،‌ عملا از مصونیت برخوردار است. در موارد همسرکشی یا زن‌کشی نیز قوانین مجازات اسلامی دریچه‌هایی را باز گذاشته تا به بهانه‌هایی همچون «ناموس» یا ظن «روابط نامشروع» قاتل از مصونیت برخوردار شود.

بنا بر قانون مجازات اسلامی در جمهوری اسلامی ایران مجازات «قتل نفس»، «قصاص» است،‌ اما مطابق ماده ۶۳۰ قانون مجازات اسلامی، «هرگاه مردی همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده کند و علم به تمکین زن داشته باشد، می‌تواند در همان حال آنان را به قتل برساند و در صورتی که زن مکره باشد، فقط مرد را می‌تواند به قتل برساند.»

فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر دهه‌ها است که به تبعیض علیه زنان در قوانین جمهوری اسلامی معترض هستند و نهادهای بین‌المللی و سازمان ملل نیز بارها در گزارش‌های دوره‌ای از مقامات جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا لغو قوانین تبعیض آمیز را در دستور کار خود قرار دهند. مطالبه‌ای که در چهار دهه گذشته بی‌پاسخ مانده است.
+32
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  شرارت و جهالت اسلام باز قربانی گرفت.
  4
  80
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  گفتم که اسلام با خونریزی رشد می کند
  3
  78
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Stopmindcontrol - سائو پائولو، برزیل

  درد ملت ایران یکی دو تا نیست. هم رژیم انگل اسلامی بیرحم است و هم ما به خودمون رحم نمی‌کنیم.
  3
  70
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  اونوقت انتظار داریم که این استان کشور از محرومیت خارج شه ! تا این کله خشکهای دایناسور مأب با این طرز فکر نشئت گرفته از مذهب شیطانی جولون میدن ، تا ابد و دهر ، آش همین آش و کاسه هم همون کاسه !!
  14
  46
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Zebelemahal - تهران، ایران

  چرا بعضی از کامنت گذاران آماده اند که بدون هیچ دلیلی به مذهب و بلورهای میلیاردها مسلمان حجوم ببرند و دری وری بگویند؟ اولا از کجا مطمئن هستید بهائی یا جهود ویا مسیحی نبودندو درضمن اتفاقا آدمهای خدا ناباور اینطور وحشیانه دست به هرکار وحشتناکی می زنند وگرنه جرأت نمی کردند به بنده های خدا آسیب بزنند و دیر یا زود خود در برابر دادگاه عدل خدا بایستتد بی آنکه پاسخی برای دفاع از خود داشت باشند
  66
  3
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  Munchen - مونیخ، آلمان
  اقا نگین! الان اون اخونده از ونکوور میاد میگه چرا تو کار مسلمانان فضولی میکنین؟؟ 😀
  3
  30
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دلاور - استهکلم، سوئد
  مسئولان رژیم اخوندی ایران از خدایشان است عشایر بلوچ ایران فقط فکر و ذکرشان نگهبانی از دختران و زنانشان باشند و بجز حفاظت از ناموس به وضع بد زندگیشان فکر نکنن !
  0
  14
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Guzzan - گوتنبرگ، سوئد
  Zebelemahal. شما اگه ی... ببندی ....میفهمی داری چرت میگی، چون در تمام دنیا این مطلب از علم فیزیک و اتم بهتر شناخته شده که اسلام و مسلمان نشانی از وحشی گری و بربریت دارند، هرجا بودن و هستن با نام الله غارت، تجاوز، قتل و کشتار و هزاران جنایات دیگر انجام داده اند و می‌دهند، پس لطفا ز…. رررر اضافی نزن ….
  3
  20
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  Zebelemahal - تهران، ایران
  یه آتئیست مثال بیار که مسلمون کشته باشه. در عوض من برات کلی مثال میارم که مسلمون حتی هم کیش خودش رو هم کشته
  2
  7
  ‌پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۵:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.