قاتل ۷۷ نفر از نروژ به اتهام نقض حقوق بشر شکایت می‌کند

یورونیوز: آندرس برویک، راست افراطیِ نروژی که در سال ۲۰۱۱، ۷۷ نفر را در اقدام به بمب‌گذاری و تیراندازی کشت، روز دوشنبه برای دومین بار تلاش می‌کند تا از دولت نروژ به اتهام نقض حقوق بشر شکایت کند.

آقای برویک که عنوان خونریزترین قاتل نروژی را در دوران صلح یدک می‌کند، مدعی است که سلول انفرادی او از زمان زندانی شدن در سال ۲۰۱۲ مطابق شرایط قید شده در کنوانسیون اروپایی حقوق بشر نیست و او متحمل رفتار غیرانسانی شده است.

نروژ که قانون توانبخشی مجرمان را به جای اعمال قانون قصاص اجرا می‌کند، آقای برویک را در یک واحد مسکونی دوبلکس که دارای آشپزخانه، اتاق غذاخوری و اتاق تلویزیونی است که به کنسول بازی ایکس باکس هم مجهز است، نگهداری می‌شود. منزل محل اقامت او همچنین دارای اتاق ورزشی است که تجهیزات تناسب اندام از جمله وزنه، تردمیل و دستگاه قایقرانی دارد. سه مرغ عشق هم در محوطه زندگی او گاه وبیگاه در پروازند.

او در سال ۲۰۱۶ نیز ادعای مشابهی را مطرح کرد که ابتدا پذیرفته شد اما توسط دادگاه اروپایی حقوق بشر (ECHR) رد شد.

آقای برویک در سال ۲۰۲۲ هم به دنبال آزادی مشروط بود، اما سیستم قضایی نروژ حکم داد که هیچ نشانه‌ای از ابراز پشیمانی و توانبخشی در او مشاهده نمی‌شود.

بسیاری معاشقه‌های آقای برویک با دادگاه‌ها را تلاشی برای جلب توجه بین‌المللی و قرار دادن خود در کانون توجه‌ها ارزیابی می‌کنند.
+0
رأی دهید
-18

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.