پرونده عجمیان؛ پدر مقتول خواهان اعدام همه متهمان شد

محمد مهدی کرمی و محمد حسینی پس از اعتراف زیر شکنجه شدید اعدام شدنددویچه وله: سخنان پدر روح‌الله عجمیان، بسیجی کشته‌شده در جریان اعتراضات سراسری بازتاب وسیعی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشته است. دو تن از موکلان متهمان به سخنان او واکنش نشان داده‌اند.

اظهارات پدر روح‌الله عجمیان، بسیجی کشته‌شده در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در برنامه زنده تلویزیونی بازتاب و واکنش‌های فراوانی داشت.

میزرا ولی عجمیان در این برنامه با گله از اینکه چرا همه متهمان پرونده قتل پسرش اعدام نشده‌اند، علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی را متهم کرد که با دخالت در این پرونده مانع اعدام سایر متهمان شده است.

این در حالی است که در این پرونده که نکات مبهم بسیاری دارد دو متهم به نام‌های محمد مهدی کرمی و محمد حسینی اعدام شدند. حکم اعدام این دو زندانی در حالی به اجرا درآمد که گزارش‌های پرشماری از شکنجه‌های آنها در دوران بازداشت منتشر شد.

در ۲۸ آذر ماه سال گذشته علی شریف‌زاده اردکانی، وکیل محمد حسینی در توییتر نوشت: «با سیدمحمد حسینی در زندان کرج ملاقات کردم روایتش همه اشک بود. از شکنجه، ضرب وشتم با چشم و دست و پای بسته تا لگد به سر و بیهوشی، از میله آهنی به کف پا و شوکر در قسمت‌های مختلف بدن، مردی که اقرارهایش تحت شکنجه بوده و هیچ وجاهت قانونی ندارد».

شهریورماه امسال نیز کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان از قول "یک منبع آگاه" به شرح شکنجه‌های متهمان این پرونده پرداخت و نوشت متهمان را به روش‌های مختلف شکنجه می‌کردند که "جوجه کردن" یکی از آن‌ها بود. در این روش فرد را در حالی که دست و پاهایش از عقب به هم بسته شده، با زنجیر از سقف آویزان می‌کنند.

این منبع آگاه به کمیته پیگیری گفته بود: «محمدمهدی کرمی و محمد حسینی بیش از دیگران مورد شکنجه قرار گرفتند به طوری که مثلا اگر سایرین را ۲۰ دقیقه در حالت جوجه کردن نگه می‌داشتند، در مورد محمد حسینی این زمان به ۵۰ دقیقه می‌رسید.»

همچنین اعدام‌های مصنوعی، استفاده از شوکر و کتک زدن از جمله شکنجه‌های دیگری بوده که بعضی از متهمان این پرونده تحمل کرده‌اند. روز پیش از اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی به آنها گفته بودند که عفو شدند  و تا آخرین ساعت نیز مورد شکنجه روحی و روانی قرار گرفتند.

سایر متهمان این پرونده نیز احکام بسیار سنگینی دریافت کردند. حمید قره‌حسنلو، پزشک به ۱۵سال حبس و نفی بلد، رضا آریا، حسین محمدی و مهدی محمدی هر کدام به ۱۰ سال حبس و نفی بلد محکوم شدند.

محمد امین اخلاقی ساوجبلاغی، امین مهدی شکراللهی و فرزانه قره‌حسنلو هر کدام به ۵ سال حبس و نفی بلد و علی معظمی گودرزی به ۳ سال حبس و نفی بلد محکوم شدند.
"ولایتی قاتل پسرم است"
پدر روح‌الله عجمیان در برنامه زنده تلویزیونی ادعا کرد که علی اکبر ولایتی در این پرونده دخالت کرده و مانع اعدام متهمان شده است. پیشتر نیز مادر عجمیان در یک برنامه تلویزیونی دیگر اصرار به اعدام "آن آقای دکتر" کرده و گفته بود مانع اعدام او شدند.

اشاره آنها احتمالا از جمله به درخواست جامعه پزشکان برای جلوگیری از اعدام حمید و فرزانه قره‌حسنلو است.

انجمن اسلامی جامعه پزشکان آذرماه سال گذشته و پس از صدور حکم اعدام برای این دو پزشک، با انتشار نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه، با اشاره به ضرب و شتم این دو پزشک در هنگام بازداشت و "شکسته شدن دنده و ایجاد آسیب ریوی" فرزانه قره‌حسنلو، ضمن برشمردن خدمات و فعالیت‌های داوطلبانه آنان از محسنی اژه‌ای خواستند "با ورود عاجل برای پیگیری و اصلاح این‌ رویه‌های قضایی بویژه در مورد حکم ناعادلانه صادر شده برای ایشان موجبات رفع نگرانی مردم و جامعه پزشکی کشور را فراهم آورده و از بروز تنش‌های بیشتر جلوگیری نمایند".

در همان زمان نیز گفته شد گروهی از پزشکان از علی اکبر ولایتی، مشاور خامنه‌ای که خود پزشک است درخواست کرده‌اند تا برای این دو پزشک متهم، تقاضای عفو کند.

حال پدر عجمیان در سخنانی تند و بی‌سابقه از برنامه زنده تلویزیونی ولایتی را متهم به دخالت در این پرونده کرده و از جمله گفت: «سیستم قضایی عادلانه رفتار می‌کند اما ولایتی خراب می‌کند. ولایتی شریک دزد و رفیق قافله است. سیستم قضایی تلاش خود را برای بچه من کرد اما ولایتی به هم زد. الان معلوم نیست که آنها در زندان باشند. در چندین بار حضور در صدا و سیما گفته‌اند درباره ولایتی چیزی نگو و شما از او می‌ترسید اما من ترسی ندارم همه می‌گویند که ولایتی این کار را کرده است.»

عجمیان در نهایت با گفتن این که "ولایتی قاتل بچه من است" برنامه زنده را ترک کرد.
اظهارات وکلای متهمان
پس از این سخنان که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های رسمی و نیز در شبکه‌های اجتماعی داشت، بابک پاک‌نیا، وکیل یکی از متهمان در گفت‌و‌گو با روزنامه هم‌میهن، ابتدا این موضوع را روشن کرد که پرونده قتل عجمیان دارای دو بخش قتل و محاربه بوده است.

او تصریح کرد که سیدمیرزا ولی‌ عجمیان در پرونده محاربه که اتهام انتسابی به حمید قره‌حسنلوست، حقی ندارد و تنها در پرونده قتل فرزندش صاحب حق است.

پاک‌نیا سپس به موارد زیادی که از سوی دیگر و به ضرر متهمان در پرونده‌ها دخالت شده، اشاره کرد، "از جمله اینکه دادگاه مرجعی بی‌طرف است، اما نحوه برخورد با آنها و ما و احترامی که به آنها گذاشته بود با نوع برخورد با ما بسیار متفاوت بود".

او سپس با طرح این پرسش که "آیا صحیح است که ما هم مصاحبه کنیم و بگوییم که روند غیرعادی وجود داشت و در جریان دادرسی اعمال نفوذ شده و دادگاه بی‌طرف نبود؟"، ادامه داد: «قطعاً نباید چنین گفت و صحیح نیست.»

بابک پاک‌نیا با اشاره به حکم ۱۵ سال حبس و تبعید برای حمید قره‌حسنلو گفت اگر دخالتی در این پرونده شده بود چنین حکم سنگینی صادر نمی‌شد.

محسن بیات، وکیل خانواده قره‌حسنلو نیز در مصاحبه با رسانه‌ها هرگونه دخالت ولایتی در این پرونده را رد کرد و پخش چنین اظهاراتی از تلویزیون را "شگفت‌آور" دانست.

او گفت: «آیا طرح هرگونه شبهه و مسئله در پرونده، ولو صرفاً در حوزه مسائل علمی و حقوقی از سوی طرف مقابل و وکلای آنان نیز با چنین سعه صدری از سوی حاکمیت و مسئولین حقوقی مواجه می‌شود یا فقط برخی از چنین امتیازی برخوردارند؟»

این وکیل دادگستری بار دیگر تاکید کرد که "در پرونده هیچ‌گونه دلیلی مبنی بر دخالت دکتر قره‌حسنلو و همسرشان در خصوص قتل و حتی ضرب و شتم وجود نداشته است".

اعدام دو تن از متهمان این پرونده در حالی که مشخص شد به شدت تحت شکنجه بوده‌اند، بهت و خشم گسترده ایرانیان و جامعه جهانی را به‌همراه داشت. پدر و مادر محمد حسینی، یکی از متهمان اعدام‌شده در این پرونده، فوت شده بودند و محمدمهدی کرمی نیز پس از صدور حکمش جمله‌ای به پدرش گفته بود که در فضای مجازی ترند شد. او گفته بود: «به مادرم نگو، حکمم اعدام است.»

ماشاءالله کرمی، پدر محمدمهدی کرمی بیش از دوماه است که بازداشت شده و مادر و برادر او به دلیل هجوم چندباره ماموران امنیتی به خانه‌شان مجبور به ترک منزل شده و در جایی نامعلوم اقامت دارند.

با وجود تایید کشته شدن حداقل ۵۰۰ نفر در جریان اعتراضات سراسری تا کنون حتی یک دادگاه برای رسیدگی به این موضوع تشکیل نشده و نیز برای پرونده کشته شدن ژینا مهسا امینی نیز هیچ پیگیری قضایی صورت نگرفته است. علت اصلی مرگ او نیز هنوز روشن نشده است.
+6
رأی دهید
-48

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  کم هزینه ترین راه حل اینه که خودشو خلاص کنه اینطوری تعداد قربانیان کمتر است!
  1
  60
  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه

  این دادگاه کاملا اسلامی و بر اساس حکومت عدل علی قتال است یک بسیجی کشته میشه دادگاه برگزار میشه اما در اعتراضات مدنی مردم ایران هزاران نفر کودک و نوجوان کشته میشوند اما آبی از آب تکون نمیخوره این یعنی حکومت اسلامی
  1
  37
  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  پدر مقتول آدمکش و مزدور ، گُ. زیادی خورد با پسرش که به درک واصل شد !
  0
  16
  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.