چرا پیدا کردن رگ‌های برخی افراد سخت است؟

رگ‌های سطحی بخشی از سیستم کنترل دمای بدن‌اندایندیپندنت فارسی: به دلایل بسیار، از استرس گرفته تا کم‌آبی بدن، رگ‌های برخی افراد در هنگام تزریق یا خون‌گیری «سخت پیدا می‌شود».

بیشتر افراد در مقطعی از زندگی‌‌شان برای آزمایش‌های پزشکی باید خون بدهند و معمولا این خون از ورید سطح داخلی آرنج گرفته می‌شود.

به گزارش لایو‌ساینس، زمانی که پرستار یا عضوی از کادر درمان برای یافتن رگ‌های فرد تلاش می‌کند، گاهی همین کار ساده به کاری دشوار و به کبودی پوست فرد منتهی می‌شود.
چرا رگ‌های برخی افراد این‌قدر سخت پیدا می‌شود؟
دکتر مارک وایتلی، مشاور جراح وریدی، به لایو‌ساینس گفت: «دلایل متعددی وجود دارد که باعث می‌شود رگ‌ها سخت پیدا شوند. این دلایل عبارت‌اند از: اندازه و عمق رگ‌ها، کم‌آبی بدن، و میزان استرس رگ‌ها. با این حال، گاهی نیز عوامل خارجی، مانند روشی که برای خون‌گیری استفاده می‌شود یا حتی دمای اتاق، یافتن رگ‌های افراد را دشوار می‌کند.»

او در ادامه افزود: «تکنیک رایج برای خون‌ گرفتن بستن رگ‌بند روی بازو، در اطراف عضله دوسر، با هدف متورم کردن سیاهرگ‌های پایین بازو است. هنگامی که رگ‌ متورم شد، می‌توان با استفاده از سرسوزن هیپودرمیک- که زیر پوست وارد می‌شود- و سرنگ خون گرفت. با این حال، اگر رگ‌بند خیلی سفت یا شل بسته شود، رگ‌ پنهان و ناپیدا می‌ماند.»

خون سرخ‌رگ با فشار زیاد از طریق شریان‌ها (سرخ‌رگ‌ها) به سمت بازوها پمپ می‌شود، در حالی که خون سیاه‌رگ (وریدی) با فشار کمتر به بیرون از بازوها جریان می‌یابد.

وایتلی در این‌باره می‌گوید: «اگر رگ‌بند خیلی سفت باشد، هیچ خونی نمی‌تواند به پایین بازو وارد شود و بنابراین سیاه‌رگ‌ها پر نمی‌شوند. اگر رگ‌بند خیلی شل باشد، خون وریدی از زیر رگ‌بند رد می‌شود... و در نتیجه، سیاه‌رگ‌ها تخلیه می‌شوند.»

دما هم عامل مهم دیگری است، زیرا رگ‌های سطحی بخشی از دستگاه تنظیم دمای بدن‌اند.

به گفته وایتلی، زمانی که بسیار گرم‌مان است، همه رگ‌ها گشاد می‌شوند و به ما در دفع گرما کمک می‌کنند. وقتی سردمان است، بدن هورمون‌هایی ترشح می‌کند تا رگ‌ها را منقبض کند؛ بدین‌ ترتیب، قطر آن‌ها را کاهش می‌دهد وعملا گشاد شدن آن‌ها غیرممکن می‌شود.

گذشته از عوامل خارجی، ممکن است رگ‌های یک فرد خیلی کوچک یا خیلی عمیق باشد که به‌راحتی قابل تشخیص نیست.

وایتلی می‌گوید: «در بیمارانی که رگ‌های عمیق‌تری زیر پوست دارند- به‌ویژه آن‌هایی که شاخص توده بدنی زیادی دارند- لمس کردن سیاه‌رگ‌ها از طریق پوست بسیار دشوار می‌شود. برخی افراد نیز رگ‌هایی دارند که در حین وارد شدن سرسوزن حرکت می‌کنند و موقعیت خود را تا حدودی تغییر می‌دهند.»

میزان استرس و اضطراب افراد نیز تشخیص و دسترسی به رگ‌های آن‌ها را دشوار می‌کند، زیرا رگ‌های خونی در پوست به‌مثابه بخشی از واکنش «مقابله یا گریز» منقبض می‌شوند، در حالی که رگ‌هایی که به ماهیچه‌ها خون می‌رسانند منبسط می‌شوند.

وایتلی گفت: «بیمارانی که بسیار عصبی‌اند رنگ‌پریده‌اند، زیرا همه رگ‌های خونی در پوست منقبض می‌شوند. به این ترتیب، متورم کردن رگ‌ها برای گرفتن خون بسیار دشوار می‌شود.»

در مواردی مانند کم‌آبی بدن یا شوک‌های جراحی، که بر روی رگ‌ها موثرند، پیدا کردن رگ‌ها بسیار دشوار می‌شود. زخم‌های گذشته نیز ممکن است یکی دیگر از عوامل مشکل‌ساز در پیدا کردن رگ‌های خونی باشد.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.