سوئد فیلم «دشمن» با بازی پیمان معادی را به اسکار فرستاد

 پیمان معادیصدای آمریکا: فیلم «دشمن» ساخته میلاد اعلامی، کارگردان ایرانی سوئدی، به‌عنوان نماینده سینمای سوئد به آکادمی اسکار معرفی شد. این فیلم دراما با بازی پیمان معادی، بازیگر سرشناس ایرانی در بخش بهترین آثار بین‌المللی یا غیرانگلیسی زبان رقابت خواهد کرد.

دشمن، ماجرای ایمان، یک کشتی‌گیر ایرانی است که همراه با همسر و دو دخترش به سوئد پناهنده می‌شود. او برای سرعت بخشیدن به روند تأیید درخواست پناهندگی تصمیم می‌گیرد تا دوباره کشتی بگیرد و برای تیم‌ ملی سوئد انتخاب شود.

دشمن بر مقوله مهاجرت تمرکز دارد و گوشه‌هایی از مشکلات پناهندگان در کشورهای اسکاندیناوی را به تصویر می‌کشد. این فیلم در عین حال به چالش‌های شخصی و خانوادگی، دوگانگی احساسی، و سردرگمی ایمان در مواردی مانند همجنسگرایی می‌پردازد که یکی از معماهای اصلی داستان و دلیل خروج او از ایران است.
دشمن، محصول مشترک سوئد و نروژ است و اکران آن در جشنواره‌های سینمایی مانند برلین یا استقبال منتقدین هنری و نویسنده‌های سینمایی مواجه شده است.

میلاد اعلامی در واکنش به انتخاب فیلم دشمن برای اسکار، در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: «چهارده ساله که بودم و در زیرزمین خانه دوستم اولوف، مراسم اسکار را تماشا می‌کردم، باور نمی‌کردم که چنین چیزی امکان‌پذیر است. احتمالا به خاطر انتظاراتی است که جامعه از یک کودک پناهنده طبقه کارگر داشت.»

او در ادامه می‌افزاید: «حالا هر اتفاقی بیفتد، من به آن جوان ۱۴ ساله خوره فیلم ثابت کردم که هر چیزی ممکن است، تبریک به بازیگران و گروه فوق‌العاده ما.»

میلاد اعلامی از شش سالگی همراه با خانواده از ایران گریخت و به سوئد مهاجرت کرد. او در این فیلم از ماجراها و تجربیات شخصی خود در سوئد نیز استفاده کرده ولی سایر بخش‌ها کاملا تخیلی و غیرواقعی است.
میلاد اعلامی پیشتر به صدای آمریکا گفته بود که برای او جالب بود تا دریابد فردی که از کشوری مانند ایران با محدودیت‌های بسیار به کشورهای آزاد مانند سوئد و دانمارک می‌آید، چه واکنشی در محیط جدید خواهد داشت.

او درباره گزینش پیمان معادی برای بازی در این نقش گفت: «من همیشه پیمان معادی را در فیلم‌های ایرانی دیده بودم، او بازیگری است که معمولا در فیلم‌ها زیاد صحبت می‌کند ولی من می‌خواستم او نقش یک شخصیت ساکت را بازی کند.»

او در ادامه می‌افزاید: «می‌توانستم یک‌ بازیگر اروپایی را برای ایفای این نقش انتخاب کنم ولی پیمان معادی بازیگری خیلی ایرانی است، طرز صحبت و رفتارش کاملا ایرانی است، و متفاوت است از بازیگری که بیشتر عمرش در خارج از ایران زندگی کرده است.»

دشمن در شرایطی به‌عنوان نماینده سوئد در اسکار انتخاب می‌شود که چندی پیش استرالیا نیز «شیدا» ساخته نورا نیاسری، کارگردان ایرانی استرالیایی را با بازی زر امیرابراهیمی به‌عنوان نماینده خود برگزیده بود.
زر امیرابراهیمی ونورا نیاسریکمیته انتخاب نماینده سینمای ایران به آکادمی اسکار ۲۰۲۴، فیلم «نگهبان شب» ساخته رضا میرکریمی را برای شرکت در بخش آثار بین‌المللی یا غیرانگلیسی زبان انتخاب کرد.

با توجه به برنامه اعلام شده توسط آکادمی، کشورهای مختلف جهان در حال معرفی نمایندگان خود برای رقابت در اسکار هستند. این آثار در سبک‌های مختلف سینمایی در خارج از آمریکا تولید می‌شوند و باید حداقل پنجاه درصد دیالوگ آنها غیرانگلیسی باشد.

فیلم‌های ارسالی باید بین اول دسامبر ۲۰۲۲ تا ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳ در کشورهای مربوط اکران شده باشند. آخرین مهلت ارسال نمایندگان کشورها به آکادمی دوم اکتبر است. فهرست مقدماتی ۱۵ فیلم بخش بین‌المللی ۲۱ دسامبر و فهرست پنج فیلم نهایی ۲۳ ژانویه اعلام می‌شود.

نودوششمین مراسم اهدای جوایز اسکار در ۱۰ مارس ۲۰۲۴ در تالار «دالبی» لس‌آنجلس برگزار می‌شود.
+17
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.