کشته شدن راننده ۱۷ساله به دست پلیس راهنمایی و رانندگی در حومه پاریس

پلیس فرانسه روز سه‌شنبه یک جوان ۱۷ ساله را که به دستور ایست مامور راهنمایی رانندگی توجه نکرده بود در نزدیکی پاریس به ضرب گلوله کشته است.
 
ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده افسری را نشان می‌دهد که سلاحی را به سوی راننده یک خودرو نشانه رفته است، و بعد صدای تیر شنیده می‌شود. خودرو سپس طی تصادفی متوقف می‌شود.
 
ماموران اورژانس سعی کردند این جوان را در صحنه حادثه نجات دهند، اما به فاصله کوتاهی جان باخت.
 
این تصاویر، که خبرگزاری فرانسه صحت آنها را تایید کرده است، دو افسر پلیس را نشان می‌دهد که سعی دارند خودرویی را متوقف کنند. یکی از آنها سلاحش را از میان پنجره به سوی راننده نشانه می‌رود و به نظر می‌رسد که از فاصله نزدیک به او که سعی در ترک محل دارد شلیک می‌کند.
 
در زمان تیراندازی دو نفر دیگر سوار خودرو بودند. یک مسافر گریخت و دیگری دستگیر شد.
یاسین بوزرو، وکیل خانواده پسر ۱۷ ساله، در واکنش به همین کانال گفت که چنین استدلالی در دفاع از پلیس اعتبار ندارد و ویدئو «به روشنی پلیسی را نشان می‌دهد که با خونسردی یک مرد جوان را می‌کشد.»
او افزود که خانواده شکایتی را تنظیم کرده است که پلیس را به «دروغگویی» متهم می‌کند که بعد از آن بود که پلیس ابتدا مدعی شد خودرو سعی داشت ماموران را زیر بگیرد.
 
یک وکیل دیگر خانواده قربانی به نام جنیفر کامبلا به رسانه‌های محلی گفت که هیچ چیزی واقعه را توجیه نمی‌کند و مرگ این جوان را یک «اعدام» توصیف کرد.
 
ژرالد دارمانین، وزیر کشور فرانسه، روز سه‌شنبه به پارلمان گفت که دو افسر دخیل در حادثه تحت بازجویی قرار دارند. او گفت که ویدئوی به اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی «به شدت تکان دهنده است.»
 
ژان لوک مِلِنشون رهبر چپگرا در فرانسه ضمن «ابراز همدردی عمیق» با خانواده این جوان گفت: «هیچ افسری حق کشتن ندارد مگر آنکه اقدامی دفاعی باشد.»
 
او در توییتی نوشت: «رفتارِ خارج از کنترل پلیس دولت را بی‌اعتبار می‌کند. (پلیس) باید کاملا اصلاح شود.»
دو هفته پیش یک راننده ۱۹ ساله در شهر آنگولِم در غرب فرانسه به ضرب گلوله کشته شد که ادعا می‌شود بعد از زدن ماشین به پای مامور پلیس در جریان ایست راهنمایی رانندگی بود.
 
کشته شدن راننده ۱۷ساله به دست مامور ترافیک در نانتر با آتش زدن ساختمان شهرداری، خودروها و سطل‌های زباله همراه شد. خشم و خروش مردم به شهرهای هم‌جوار سرایت کرد. پلیس با گاز اشک‌آور و گلوله‌های لاستیکی به معترضان جواب داد.

شهر نانتر در حومه پاریس صحنه شورش علیه پلیس شدگشت موتوری پلیس راهنمایی و رانندگی در شهر نانتر فرانسه، پس از متوقف کردن یک خودرو حامل سه سرنشین، از فاصله نزدیک به راننده شلیک کرد و او را در دم کشت.

به گزارش "فرانس اینفو" افسر مربوطه به ظن قتل عمد بازداشت شده و تحقیقات در وزارت کشور ادامه دارد.

ویدئوهای منتشر شده از محل حادثه، خشونت آشکار و ناگهانی پلیس را نشان می‌دهند. جوانان و شهروندان خشمگین پس از این واقعه، خیابان‌ها را مسدود کردند، سطل‌های آشغال را آتش زدند و به پاسگاه‌های پلیس حمله‌بردند. شورش که از عصر سه‌شنبه ۲۷ ژوئن (۶ تیر) در نانتر شروع شد، در طول شب به شهرهای مجاور سرایت کرد.

به گزارش فیگارو، پلیس از گاز اشک‌آور و گلوله‌های لاستیکی برای متفرق کردن معترضان استفاده کرد اما در برابر موج جمعیت عقب نشست. دادستانی عمومی شهر نانتر اعلام کرده که ۱۵ نفر در جریان ناآرامی‌ها دستگیر شده‌اند.
معترضان چند خودرو را آتش زدندژرار دارمنن، وزیر کشور فرانسه اعلام کرده که تحقیقات برای روشن شدن حادثه و مسئولیت پلیس به جریان افتاده است. افسری که شلیک کرده، مدعی شده که مقتول او را به زیر گرفتن تهدید کرده بود.

پلیس نانتر در توجیه حادثه عنوان کرده که مقتول بارها سابقه تخلفات رانندگی داشت و به همین دلیل متوقف شده بود. خودرو دو سرنشین دیگر نیز داشت که یکی از آنها متواری است و نفر دوم نیز پس از تیراندازی مرگبار مدت کوتاهی بازداشت و سپس آزاد شد.

خشونت بیش از حد پلیس در بازرسی‌ها بحثی جاری در افکار عمومی فرانسه است. مردم در بسیاری موارد پیش پا افتاده و جزیی با واکنش‌های شدید و مرگبار روبرو می‌شوند. دو هفته قبل نیز جوان ۱۹ ساله‌ای در شهر آنگولم در غرب فرانسه با شلیک پلیس راهنمایی کشته شد. این مامور ادعا کرد که راننده خودرو را به پای او کوبیده بود.

پلیس فرانسه در تظاهرات عمومی نیز رویکردی خشونت آمیز با صفوف معترضان دارد. در جریان اعتراضات گسترده علیه قانون بازنشستگی نیز ماموران بارها با مردم درگیر شدند.

بسیاری از شهروندان اقدام اخیر پلیس در نانتر را "اعدام" خوانده‌اند و خواهان بازنگری در ساختارهای انتظامی فرانسه شده‌اند.

ژان لوک ملانشون، سیاستمدار چپ‌گرا در توییتی کنایه‌آمیز نوشت: «مجازات اعدام دیگر در فرانسه وجود ندارد.»

او تاکید کرده که هیچ افسر پلیسی حق کشتن ندارد مگر این که برای دفاع از خود باشد.
+22
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - رم، ایتالیا

  بله در ولایت از باب حفظ جان امت بسوی عناصری که قصد دارند امنیت را به مخاطره بیاندازد شلیک می‌شود. نه این‌طور. همانطور که رهبر معظم فرموده‌اند، این‌ها در باطن وحشی ولی در ظاهر کراوات و ادکلن زده.
  48
  9
  ‌چهارشنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۲
  خداوند - آسمان، ایران
  شما جای ‌پلیس بودین چه میکردین؟ می ذاشتین از رو‌ پاتون رد شه و بره و به ریشتون بخنده؟ بشه قانون جنگل!
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.