نماینده مجلس ضمن طرح «آشتی ملی» گفت مردم دیگر توان تحمل وضعیت اقتصادی را ندارند

جلیل رحیمی جهان‌آبادیدویچه وله: یک نماینده مجلس می‌گوید وضعیت اقتصادی کشور و فشار اقتصادی روی ملت طاقت‌فرسا شده و مردم دیگر توان تحمل را ندارند. او طرح "آشتی ملی" را پیشنهاد کرده است.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مجلس روز شنبه ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) در مصاحبه با ایلنا از "گوشه‌گیری، حذف و خانه‌نشینی" بسیاری از نیروهای وفادار به حاکمیت که او از آنها به عنوان "خانواده انقلاب" یاد کرده، خبر داده است.

نماینده تربت جام، تایباد، باخرزوصالح آباد که عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایران است، می‌گوید: «طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان و اعتدالیون با فشار انحصار‌طلبان از گردونه مدیریتی کشور حذف شده‌اند. کسانی که می‌توانستند با مرز‌نشینان و اقلیت‌ها و زنان گفت‌وگو کنند، امروز در چارچوب قدرت وجود ندارند.»

به گفته این نماینده سنی مجلس "کسانی که در بدنه حاکمیت بودند و با مردم گفت‌وگو می‌کردند و مورد قبول‌شان بودند، دیگر در بدنه حاکمیت نیستند".

رحیمی جهان‌آبادی همچنین گفته است طیف‌هایی که آرای ۲۰ میلیونی و ۱۸ و ۱۹ میلیونی می‌آوردند همه حذف شدند.

پیشنهاد آشتی ملی برای برون‌رفت از بحران

این نماینده مجلس در ادامه صحبت‌های خود "طرح آشتی ملی" را پیشنهاد کرده است. او اما تاکید می‌کند "قبل از آشتی با جهان و تنش‌زدایی در جهان و تنش‌زدایی با هر کشوری باید با ملت خودمان تنش‌زدایی کنیم، با ملت آشتی کنیم."

او  می‌گوید دلیل آنکه مخالفان نظام بعد از ۴۰ سال دوباره فعال شدند به خاطر "غیرخودی تلقی کردن خودی‌هاست".

رحیمی جهان‌آبادی درباره جزئیات پیشنهاد خود می‌گوید طرح آشتی ملی یعنی "آزادی تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی" و "اجازه دادن و بازگرداندن تمام نیروهای سیاسی به گردونه انتخابات و برگزاری یک انتخابات با مشارکت بالا".

او  همچنین خاطرنشان می‌کند طرح آشتی یعنی "حقوق و حریم خصوصی زنان، حریم خصوصی و حقوق جوانان و اقلیت‌ها را به رسمیت بشناسیم" و "بعد از ۴۳ اهل سنت تهران جایی قانونی برای برگزاری نماز جمعه‌شان داشته باشند".
+4
رأی دهید
-53

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  این حنا رنگی نداره این الدنگ هم سنگ خودش را به سینه میزنه اسلام رفتنی است هی زور بزنید تو ایران 750 هزار مسجدشیعه و سنی (لانه حاسوسی و حبر چینی) وجود داره باز هم این الدنگ از نبود مسجد سنی ناله میکنه
  2
  60
  شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  antifascism - تهران، ایران

  آخه اسکل این حکومت کلونی هرچی کثافت و فساد و تروریسم در جهانه اونوقت به پیشنهاد توی نمانده پیزوری کاری میکنه. تورو اصلا معمولی ترین سردار لاشی سپاه تو دفترش راه نمیده. این کلونی باید نابود بشه.
  3
  32
  شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  ملت ایران از هر قوم و نژاد و زبان و فرهنگ با هم قهر نیستند که بخوان آشتی کنند ، اون دُمل چرکی و سرطانی و مضر ، آخوند و رژیم و دینش هست که باید گورش رو گم کُنه تا مردم با یکدلی و همزبانی و همکاری مملکت رو بازسازی و شکوفا کنند !!
  0
  16
  شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.