وکیل صدام حسین برای اولین بار فاش کرد: پیشنهاد آمریکا به صدام برای آزادی صدام و رفتن وی از کشور

صدام حسین در مسیر اجرای حکم اعدامالعربیه: خلیل الدلیمی، وکیل صدام حسین، رئیس جمهوری سابق عراق در مصاحبه خود با برنامه «حافظه سیاسی» از شبکه «العربیه»، جزئیات جدیدی از آخرین لحظات زندگی او را فاش کرد.

الدلیمی در آخرین قسمت از این برنامه که قرار است امشب از العربیه پخش شود، درباره لحظات ورود صدام حسین به اتاق اعدام صحبت کرد و گفت: «وقتی صدام حسین با نگاهی پدرانه به من نگاه و خداحافظی کرد با صدای بلند گریه کردم».

الدلیمی تاکید کرد که صدام حسین اصلا مضطرب یا پریشان نبود، بسیار آرام و بر اعصاب و رفتار خود کاملا مسلط بود.

او همچنین برای اولین بار از تلاش‌ها جهت آزاد کردن رئیس جمهوری سابق عراق و جزئیات اعدام و دفن وی سخن گفت.

الدلیمی اعدام صدام حسین را رفتاری «عوام‌فریبانه» توصیف کرد.
پیشنهاد آمریکا به صدام
الدلیمی در این دیدار به پیام ارسالی آمریکا به صدام حسین نیز اشاره کرده است. آمریکایی‌ها در این پیام به صدام پیشنهاد خروج از عراق و عزیمت به یک کشور از میان 3 کشور عربی دادند اما او قبول نکرد.

وکیل صدام حسین گفت که «معمر قذافی، رئیس جمهوری فقید لیبی در دیدار با من پس از آگاهی از شرایط صدام در زندان 3 بار گریه کرد.»

وی با بیان اینکه صدام حسین حکم اعدام را بدون هیچ گونه مخالفتی دریافت کرد، افزود، رئیس جمهوری پیشین عراق از خوردن قرص یا داروی مسکن در هنگام اجرای حکم اعدام خودداری کرد.
پیام‌های رمزگذاری‌شده
الدلیمی در قسمت‌های قبلی برنامه حافظه سیاسی، از نحوه ارتباط رئیس جمهوری پیشین عراق با نیروهای مقاومت و مخابره پیام‌های رمزگذاری‌شده از زندان خبر داده بود.

الدلیمی گفت که او و برخی دیگر رابط بین صدام و فرماندهان نیروهای مقاومت، از جمله برخی از رهبران ارتش عراق بودند. وکیل صدام تصریح کرد که در جلسات محاکمه، صدام اطلاعاتی را به صورت رمزگذاری‌شده در اختیار او قرار می‌داد.

او گفت که صدام از همه جزئیات فعالیت مقاومت عراق و نحوه عملکرد آن باخبر بود و گاهی در بازجویی‌های عمومی، گاهی مستقیم و گاهی غیرمستقیم، پیام‌ها و دستورات خود را به آنان ارسال می‌کرد.
پیشنهاد پناهندگی به صدام
وکیل دفاع صدام حسین اظهار داشت، قبل از اجرای حکم اعدام، سه کشور عربی به رئیس جمهوری سابق عراق پیشنهاد پناهندگی دادند اما او قبول نکرد.

الدلیمی فاش کرد، پنتاگون از صدام حسین خواست نامه‌ای به خط خود بنویسد و الدلیمی آن را در رسانه‌ها منتشر کند و طی آن از نیروهای مقاومت بخواهد جنگ را متوقف و در مقابل در یکی از کشورهای اردن، مصر یا قطر اقامت کند.

وکیل صدام ادامه داد: «آمریکایی‌ها به من نیز گفتند اگر او را قانع کنم می‌توانم در کنارش باشم و من و خانواده‌ام با جیبی پر از پول به همراه صدام از عراق خارج شویم.»

الدلیمی در این قسمت از برنامه «حافظه سیاسی» اطلاعات بسیاری درباره آخرین روزهای سقوط رژیم سابق عراق، مخفی‌شدن صدام و بازداشت او فاش کرد.

گفتنی است که 20 سال از زمان اعلام عملیات «آزادسازی عراق» توسط جرج دبلیو بوش، رئیس جمهور اسبق آمریکا در 20 مارس 2003 می‌گذرد. در این عملیات حدود 150 هزار سرباز آمریکایی و 40 هزار سرباز بریتانیایی عراق را به بهانه «وجود سلاح‌های کشتار جمع» اشغال کردند اما هیچ‌گونه سلاح کشتار جمعی در این کشور پیدا نکردند.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی در 9 آوریل همان سال، سقوط رژیم سابق عراق را اعلام کردند.

صدام حسین به مدت هشت ماه مخفی بود تا اینکه نیروهای آمریکایی او را بازداشت و پس از محاکمه در دسامبر 2006 اعدام کردند.
+9
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  vg2000 - اسلو، نروژ

  زر میزنه و مثل سگ دروغ میگه صدام حسین اگه وجود داشت خودکشی می کرد مثل هیتلر لیست . مثل سگ از تو سوراخش کشیدش بیرون و پاشو گذاشت روی گردنش افسر آمریکایی
  20
  91
  شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  Hassan1479 - تهران، ایران

  الدلیمی می‌خواهد برای یک جانی بالفطره اعتبار کسب کند ، جنایت های صدام از جنایات خمینی یا قذافی و یا خامنه ای کمتر نیست ، امکان ندارد که آمریکا پیشنهاد رفتن به سه کشور را به صدام داده باشد . شاید قبل از حمله بعراق این پیشنهاد را داده باشد !؟!
  6
  84
  شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  سالها پیش در منچستر در یک مغازه بقالی بودم ، صاحب مغازه مرد ۴۰ ساله عراقی بود ، با مهربانی توضیح داد که اجداد او ایرانیان مهاجر به عراق بودن که بخاطر علاقه شدید به شیعه و امام حسین و غیره به عراق کوچ‌کردند . از قرمه سبزی مادر بزرگش تعریف می‌کرد ، بعد با چشمان‌گریان‌گفت که صدام کینه جو هزاران عراقی ، ایرانی تبار را وحشیانه دپورت کرد و در مرز رها کردند ، از صدام نباید حماسه ساخت ، انسان بی فرهنگ ، کثیف و بی کلاسی بود . لعنت به روح پلید او و خمینی ملعون
  7
  68
  شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  جای تاسف است که ملت ایران تا اینقدر بی اطلاعند،صدام عراق را از شتر سواری به عصر موشک اسکات رسوند، قذافی لیبی را ازعصر یک گله پادشاه هم جنس باز و بچه باز بدتر از قاجارها به عصر راکتور اتمی رسوند، سیستم کانالکشی ابی که قذافی برای ابیاری صحرای لیبی ساخت گفته میشه از عجایب ۸ گانه دنیاست.قذافی یک ناسیونالیست عرب بود و سیستمی که در سوریه ساخته بود برخلاف سایر ممالک عربی منثل سویس بود یعنی هیچ خارجی یا شرکت چند ملیتی یا امریکایی اجازه خرید سهام یک شرکت تا ۴۹% را داشتند یعنی صاحب و مالک شرکت میبایست یک اهل لیبی با ۵۱% مالکیت باشد، این مسئله باعث خشم شرکتهای فرانسوی شد که زمانی لیبی را کلنی خودشون میدونستند.بعد از سقوط صدام درعراق و قذافی در لیبی جوی خون در اون ممالک به معنی واقعی کلمه راه افتاد.لیبی به عنوان یکی از ثروتمنترین کشورهای شاخ افریقا به یک کشور جنگ زده و نا امن تبدیل شده، بوریس جانسون با کنایه بعد از رفتن قذافی گفت: اگر جنازه ها را از سواحل لیبی جمع کنند لیبی سواحل قشنگی برای تفریح داره. ما از رضا شاه و شاه در مورد مملکت خودمون به خوبی یاد میکنیم ...
  4
  8
  شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  . ولی ایا صدام یا قذافی برای کشور خودشون کمتر از این دو بزرگنرد در ایران خدمت کردند؟بعد از روی کار امدن دستنشاندگان انگلیس و فرانسه در لیبی فقط ییک بار کل جناحها در مجلس حاضر شدنبد انهم فقط برای تصویب قانون چند همسری که قذافی ان را ممنوع کرده بود
  2
  7
  شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.