چندین نماینده بریتانیایی از همکاری ۱۱ دانشگاه این کشور با سپاه در ساخت پهپاد ابراز نگرانی کردند

بقایای یک پهپاد شاهد با پیام تبریک سال نو به زبان روسی که بر فراز کی‌یف منهدم شده استرادیو فردا: چند رسانه در بریتانیا به نقل از نمایندگان پارلمان این کشور گزارش داده‌اند که دانش و فناوری تولیدی در ۱۱ دانشگاه این کشور به سپاه پاسداران در توسعه و ارتقای پهپادهای انتحاری و جت‌های جنگی ایران «کمک کرده است».

به نوشته روزنامه‌های جوئیش کرونیکل و تلگراف در روز پنج‌شنبه، ۱۸ خرداد، نام دانشگاه‌های کمبریج و امپریال‌کالج در این ارتباط مطرح شده اما کرَنفیلد دانشگاهی است که در مظان اتهام انجام «بیشترین سطح همکاری» با ایران قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش‌ها، مؤسسه تحقیقاتی دانشگاه کرنفیلد که در علوم پایه، مهندسی و فناوری هوافضا تخصص دارد، شریک تحقیقات ایران بوده در حالی که این مؤسسه با نیروی هوایی بریتانیا نیز «مشارکت راهبردی» دارد.

این گزارش‌ها حاکی است دست‌کم ۱۶ پروژه مشترک میان محققان دانشگاهی بریتانیا با ایران در زمینه پهپادها و موتورهای آن انجام شده است.

مشارکت تحقیقاتی در قالب تبادل ‌نظر و نگارش مشترک مقالات در زمینه‌های نظامی صورت گرفته است. رسانه‌های بریتانیایی مدعی شدند که همکاری آکادمیک با آن دسته از دانشگاه‌های ایران نیز که زیر تحریم‌های غرب قرار دارند، در جریان بوده است.

در این گزارش‌ها آمده است در یکی از این پروژه‌ها محققان بریتانیایی برای بهبود موتورهای پهپادها، افزایش ارتفاع، سرعت و برد آن و نیز ارتقای توانمندی‌های موشکی‌ با ایران «همکاری کرده» و سیستم‌های پیچیده موتورهای جت را با هدف افزایش توان مانور و تسریع در واکنش این تسلیحات در مأموریت‌های نظامی بررسی کردند.

لرد استوارت پولاک، عضو مجلس اعیان بریتانیا و رئیس «گروه دوستان اسرائیل» در این مجلس، به جوئیش کرونیکل گفت: «این واقعیت که آن‌ها (ایرانی‌ها) در دانشگاه‌های بریتانیا حضور دارند، یکی از دلایلی است که باید از مدت‌ها قبل سپاه پاسداران را در فهرست تروریستی قرار می‌دادیم.»

لرد پولاک افزود: «روشن است که برنامه پهپادی ایران زیر نظر سپاه پاسداران است و این تسلیحات از سوی روسیه در جنگ او علیه اوکراین به کار می‌رود.»

روزنامه جوئیش کرونیکل می‌افزاید که غیر از لرد پولاک، شمار دیگری از نمایندگان ارشد پارلمان بریتانیا از گزارش‌های مربوط به همکاری دانشگاه‌های بریتانیایی با ایران در ارتقای توانمندی‌های پهپادی «عمیقا نگران شده‌اند».

نمایندگان یادشده از دولت لندن خواستند تحقیق کند که چرا دانشگاه‌های کشورشان شریک مطالعاتی ایران بوده‌ و چرا دولت بریتانیا تاکنون له این امر توجه نکرده است.

دیوید لامی، وزیر خارجه «دولت در سایه» (جناح اپوزیسیون در پارلمان بریتانیا)، گفت گزارش دریافتی کاملا نگران‌کننده است و دولت موظف است تحقیقات را به‌سرعت آغاز کند.

دیوید دیویس، یک وزیر پیشین عضو حزب محافظه‌کار با سابقه نظامی، نیز با اشاره به تحریم‌های کشورش علیه توان پهپادی ایران گفت تحریم تنها زمانی کارآیی دارد که اداره‌ها و نهادهای مسئول نظارت دقیقی داشته و تحریم‌ها را اعمال کنند. او افزود «اگر چنین شده بود، دانشگاه‌های بریتانیا نمی‌توانستند به ایران در بهبود سیستم‌های تسلیحاتی‌اش کمک کنند».

به گفته آقای دیویس، ایران تسلیحاتی می‌سازد که «ممکن است علیه متحدان ما و حتی علیه سربازان خود ما به کار گرفته شود».

یک سخنگوی دولت بریتانیا به جوئیش کرونیکل گفت چنین همکاری‌هایی که به امنیت ملی ما لطمه می‌زند، از نظر دولت لندن غیرقابل قبول است.

دولت بریتانیا نگفته که مطالب عنوان‌شده از سوی «نمایندگان نگران» پارلمان بریتانیا و گزارش رسانه‌ای یادشده را تأیید می‌کند یا نه، یا انجام چه اقداماتی را در این زمینه درنظر دارد.

گزارش رسانه‌های بریتانیا به نام دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ایرانی که از همکاری آکادمیک با ۱۱ دانشگاه بریتانیایی بهره‌مند بوده‌اند، اشاره نکرده است.

جمهوری اسلامی ایران و وزارت علوم ایران نیز هنوز به این گزارش‌ها واکنش نشان نداده‌اند.

همکاری‌ و مطالعات مشترک میان دانشگاه‌های ایران با مراکز آکادمیک در غرب یا سایر نقاط جهان یک امر رایج بوده که هنوز در برخی از زمینه‌های محدود در جریان است.

اما دانشگاه‌های برتر ایران مانند صنعتی شریف که نام برخی از مهره‌های علمی آن در طرح‌های هسته‌‎ای جمهوری اسلامی ایران برده شده، از سوی آمریکا و برخی از کشورهای غربی تحریم شده‌اند.

بریتانیا صادرات فناوری نظامی به ایران را ممنوع کرده و به‌تازگی نیز تحریم‌های سنگین‌تری علیه نهادها و اشخاصی در ایران تعیین کرد که در امر انتقال و تجهیز روسیه به پهپادهای انتحاری کمک کرده‌اند.

بریتانیا از کشورهای مهم حامی اوکراین است. کی‌یف از مدتی پس از آغاز جنگ روسیه، تأکید دارد که پهپادهای ساخت ایران از سوی روسیه برای حمله به زیرساخت‌ها و کشتن مردم اوکراین به کار برده می‌شود.

با این حال، دولت بریتانیا تا حال از قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی خودداری کرده است.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، روز ۲۵ اردیبهشت به شبکه تلویزیونی آمریکایی «فاکس‌نیوز» گفت لندن به ارزیابی و تعیین «مؤثرترین راه برای محدود کردن فعالیت‌های شرورانه سپاه پاسداران و در واقع، دولت ایران، ادامه می‌دهد» و «بر اساس منافع ملی» خود تصمیم خواهد گرفت. با این حال، او افزود: تنها آمریکا سپاه را «گروه تروریستی» نامیده است.

از زمان شروع اعتراضات در جنبش «زن، زندگی، آزادی» در ایران، درخواست ایرانیان معترض از بریتانیا و سایر کشورهای جهان برای تروریستی نامیدن سپاه افزایش یافته است.
+35
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  آریتما - استکهلم، سوئد

  خودشون ج.ا رو علم می‌کنند، به سپاه پاسدران کمک می‌کنند و بعد زر می‌زنند که ج.ا جنایتکاره! در اصل خدای جنایتکاری خود اروپا و آمریکاست!
  4
  28
  جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandogli - لندن، انگلستان
  بعد مردم و چند تا مخالف بی سواد فکر می کنم و به امید انگلیس و آمریکا و اسراییل نشسته اند تا آنها کمک کنند تا رژیم ایران را سرنگون کنند. ابرقدرتهای چهان به دنبال این نیستند که رژیم ایران برود و حتی دموکراتهای آمریکا هر کار و هر فرصتی را برای رژیم فراهم می کنند تا به بمب اتمی دست پیدا کند. تا زمانی که منافع آنها در منطقه توسط رژیم ایران تامین می شود این بازی های موش و گربه ادامه پیدا خواهد کرد و این رژیم به حیات خود ادامه خواهد داد. و چند روز دیگر هم قسمتی از دارایی های ایران آزاد خواهد شد تا رژیم یک نفسی بکشد اما آن پول بیشتر به جیب حزب الله لبنان و تروریستهای عراق و سوریه و یمن خواهد رفت نه مردم ایران. مردم ایران به آن شعور سیاسی نرسیده اند که بخواهند و بتوانند سرنوشت خود را خود تعیین کنند و و شاید سده ها انگلیس آمریکا و اسراییل برای ما تعیین تکلیف خواهند کرد. بهترین حرکت سیاسی تغییر فرهنگ و رفتار مردم ایران است. با این فرهنگ و شعور سیاسی هیچ امیدی برای آینده نیست
  3
  19
  جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  Azadi hame - تهران، ایران
  چشم آبی ها؟؟ دروغ چرا؟؟ شما ها غلط کردید که به سپاه و به توسعه و ارتقای پهپادهای انتحاری و جت‌های جنگی ایران کمک کردید. چرادروغ میگید؟؟ چشم آبی ها۰۰ میخواهید به آخوند های دست نشانده هایتان وقت بدید و خودتون بیشتر ایران را فقیر کنید و سرمایه ایران را بیشتر بدزدید۰۰ ۴۴ ساله به اسم دین مردم ایران را چاپیدید۰۰ و ثروت ایران را بردید۰۰ به اسم تعصب و حجاب ۰؟؟ ۰ و ووو ۰ ایرانیها را به نیستی کشاندید۰۰۰ننگ بر شما
  8
  15
  جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا
  تا زمانی که انگلیس بخواهد جمهوری اسلامی و اخوند حکومت می کند.
  1
  15
  جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا
  آریتما - استکهلم، سوئد
  تکلیف جزیره هملس ها که معلومه و کم کم همه دنیا واقعیت حرفای منو فهمیدن ولی امریکا وسط اینجا چکاره ست؟؟
  0
  10
  جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران
  نفرت و لعنت بر این انگلیس مکار.از این طرف دادگاه جهت برای رسیدگی بازماندگان کشتار سال 98تشکیل میدهد(که کاملا نمایشی بود)از این طرف دانشگاهاش برای سخت ادوات جنگی بسپاه کمک میکند و از طرف دیگر میخواهد سپاه را در لیست تروریستها قرار بدهد.دو دوزه بازی تا این حد؟البته این دو دوزه بازی شامل فرانسه و آمریکا هم میشود.ما ملت بدبخت دیر باور نمیخواهیم قبول کنیم که در دنیا تنها هستیم و هیچ یاری رسانی نیست حتی از جانب خدا .اگر خودت همتی برای تغیر زندگی خودت و فرزندانت کردی؛که پیروز شدی والا تا ابد همین آش است و همین کاسه.از بدو جهان پیروزی از آن زورگویان بوده.
  3
  14
  جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  اولش میگفتن موشک های ایران فتوشاپ هست بعد که گند خالی بندی شون در اومد شروع کردن به تحریم بیشتر الان هم میگن ایران از دانشگاه ما کمک گرفته، شما که اینقدر دانشگاه خوب دارید خوب چرا شما موشک hyper سونیک درست نمی‌کنید چرا شما پهباد مثل ایران درست نمی‌کنید؟
  4
  8
  جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ali51reza - وستروس، سوئد
  حالا میشه فهمید چرا غربیها با تروریستی شناخته شدن سپاه مخالف هستند😇😱
  0
  4
  شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandogli - لندن، انگلستان
  مشکل و عقب ماندگی ایران نه انگلیس است نه آمریکا. علل عقب ماندگی و مستعمره شدن ایران جهالت و شعور سیاسی پایین و اعتقادات کورکورانه دینی است. در واقع دین یکی از عوامل اصلی عقب ماندگی ایران است و با توجه به اعتقادات جاهلی دینی مردم به این زودی ها امیدی برای آزادی و دموکراسی نیست
  0
  0
  شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.