مولوی عبدالحمید: به جای رونمایی از موشک شکم مردم را سیر کنید

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهداندویچه وله: امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه با تاکید بر اینکه "ایران کشور همه است" و متعلق به قوم و مذهب خاصی نیست، به رونمایی از موشک هایپرسونیک واکنش نشان داد. زاهدان با پایان نماز جمعه شاهد راهپیمایی معترضان بود.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه روز ۱۹ خرداد با انتقاد دوباره از عملکرد مقامات جمهوری اسلامی و با اشاره به رونمایی موشک هایپرسونیک "فتاح" گفت: «خوشحالیم که سلاح پیشرفته برای دفاع رونمایی می‌شود اما خوشحال‌تر می‌شویم به جای سلاح، شکم مردم سیر شود.»

جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد (۶ ژوئن) در میان تنش‌ها با آمریکا و دیگر کشورهای غربی بر سر برنامه هسته‌ای خود از موشک هایپرسونیک موسوم به "فتاح" رونمایی کرد.

نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آیین رونمایی از این موشک گفته بود: «این موشکی است که در دنیا کم‌نظیر است و ایران جزو چهار کشور دارای این فناوری است.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان، مقامات دولتی جمهوری اسلامی را همچنین متهم کرد، از درد و مشکلات مردم روستاها، حاشیه‌نشین‌ها و حتی شهر تهران هم خبر ندارند.

او با انتقاد از نحوه اجرای سیاست‌های داخلی جمهوری اسلامی گفت: «چرا سیاست‌های داخلی مانند سیاست خارجی تغییر نمی‌کند؟ این مجلس و دولت نشان داده که جواب نمی‌دهد. ما خیرخواه شمائیم. ما می‌نالیم چون مردم می‌نالند. بالاترین دردهای ما، دردهای ملی است، نه دردهای منطقه‌ای.»

مولوی عبدالحمید با ادامه انتقادها از دشواری‌های اقتصادی مردم در ایران افزود: «ایران دارای ثروت کلانی است و همه امکانات در کشور ما وجود دارد اما مردم گرسنه هستند. دل ما به درد می آید وقتی می‌بینیم مردم ما با این سرمایه‌هایی که دارند، برای نان مجبورند که کولبری یا سوختبری کنند.»

او در ادامه بدون نام بردن از شخصی گفت: «اگر من به جای شما بودم،‌ وقتی صدای مردم را می‌شنیدم، از صندلی پایین می‌آمدم و خودم را در اختیار عقلای قوم و مردم می‌گذاشتم. ایران کشور قوم و مذهب نیست. این کشور اسلام هم نیست. این کشور همه است. این گله من است و باز تکرار می‌کنم، افکار مذهبی جواب نمی‌دهد. این کشور نه کشور شیعه است و نه سنی. فکر انسانی داشته باشیم و به سطوح بالاتر فکر کنیم.»

عبدالحمید همچنین بار دیگر با اشاره به "جمعه خونین زاهدان" و با بیان اینکه تا برطرف نشدن مشکلات، صدای او و مردم زاهدان خاموش نخواهد شد، گفت: «اجرای عدالت موجب آرامش در کشور خواهد شد. با وجود اینکه دادگاهی در این رابطه در جریان است اما انتظار ما رسیدگی فوری به این پرونده است.»

او همچنین بار دیگر به اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر اشاره داشت و ادامه داد: «در تمایل افراد به قاچاق مواد مخدر هم ریشه‌های فقر وجود دارد. این اعدام‌هایی هم که از ابتدای انقلاب تاکنون در این رابطه انجام شده، هیچ فایده‌ای نداشته است.»
تظاهرات در زاهدان پس از پایان نماز جمعه
راهپیمایی‌های اعتراضی پس از پایان نماز جمعه در شهرهای مختلف زاهدان از ماه‌ها پیش به یک سنت تبدیل شده است. با پایان نماز جمعه این هفته نیز معترضان بار دیگر به خیابان‌ها آمدند.

گروه رسانه‌‌‌ای "حال وش" که اخبار مسائل استان سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، با انتشار تصاویر و ویدیوهایی نوشت: «در سی و ششمین هفته اعتراضات مردم زاهدان همانند جمعه‌های گذشته با سردادن شعارهای اعتراضی باز هم به خیابان‌ها آمدند.»

نمازگزاران با در دست داشتن پلاکاردهایی به ادامه سرکوب‌ها اعتراض کردند و خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند.
معترضان در دزآپ نیز همانند هفته‌های گذشته اعتراضات خود را با شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و "زندانی سیاسی آزاد باید گردد" نشان دادند.

در راسک نیز شماری از نمازگزاران معترض با سر دادن شعار "نقشبندی با غیرت، حمایتت می‌کنیم" شعارهای دیگری علیه حکومت نیز سر دادند.

عبدالغفار نقشبندی، امام جمعه اهل سنت پیشین راسک پیش‌تر با انتشار ویدیویی از جمهوری اسلامی خواسته بود، "از زبان زور، ظلم و شکنجه دست بردارد."
+65
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  شکم مردم هم ساچمه های پیت بال سیر کرده و میکنند !
  3
  30
  جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  ای قوم آریایی فریب نخورید، ببینید این مولوی در باره اجداد شما چه نظریه‌ای دارد. او درباره بازدید از تخت جمشید گفته است: تخت جمشید را برای اولین بار بود که می‌دیدم. سبحان الله! من در دلم احساس سنگینی کردم. حالت من آنجا عوض شد. چون آنجا، جای انسان متکبر بود و جای انسانی مغرور بود. آنجا جایی است که انسان از خدا دور بوده و جمشید و امثال جمشید پادشاه بودند. دل آنها پر از تکبر و غرور و خودخواهی بوده است. به مردم در آنجا ظلم کردند، حق ما نیست که بیاییم و از تخت جباران بازدید کنیم.
  38
  8
  جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران

  تو هم انقدر بدنبال شکم مردم نباش,تامین آینده روشن بهتراز سیری شکم مقطعی هست
  28
  5
  جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  عبدالحمید وهابی خودت از شکمت بزن به مردم کمک کن، تو چرا 20 تا ماشین داری برای حفاظت، چرا خونه بزرگ داری و 4 تا زن، بهتر نیست اول از خودت شروع کنی؟
  18
  4
  جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  مولوی عبدالحمید بسیار انسان شجاع و آزادیخواهی است و ف آمدش نکنیم در ایران این سخنان را می‌گوید. رهبر یعنی این. هر روز تهدید می‌شود حتی اینجا. بسیار بسیار انسان باشخصیت و ازاده و مین پرست است. اگر دستور بدهد فردا میتواند بلوچستان را جدا کند ولی فقط از ایران می‌گوید.بسیار شرافتمند است
  2
  12
  شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا
  مردم کی هستن اسلام در خطر است مردم باید مثل پیشوایشان ودزدان قافله در موقع لزوم سنگ ببندند به شکمشان تا کمتر گشنه بشوند مثل اینکه شما درستان را خوب یاد نگرفتی.
  5
  2
  شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.