ارتباط رضایت جنسی پایین با کاهش حافظه

دویچه وله: بر اساس مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا انجام شده است، رضایت جنسی پایین در میانسالی ممکن است به‌عنوان یک هشدار اولیه برای زوال شناختی یا دمانس در آینده باشد.

به‌نوشته پایگاه خبری دانشگاه ایالتی پن، این مطالعه که ارتباط بین عملکرد نعوظ، رضایت جنسی و وضعیت شناختی را در صدها مرد ۵۶ تا ۶۸ ساله دنبال کرده، نشان داد که کاهش رضایت جنسی و عملکرد نعوظ با کاهش حافظه در آینده مرتبط است.

به‌ گفته محققان، یافته‌های این مطالعه که در ژورنال Gerontologist منتشر شده است، به یک عامل خطر جدید برای زوال شناختی اشاره می‌کند.

این مطالعه رابطه بین تغییرات فیزیکی مانند کاهش عملکرد نعوظ و تغییرات روانشناختی مانند رضایت جنسی پایین‌تر را مورد بررسی قرار داد تا مشخص کند این تغییرات چگونه با وضعیت شناختی ارتباط دارد.

برای این مطالعه، محققان از داده‌های نظرسنجی ۸۱۸ مرد استفاده کردند. محققان از طریق آزمون‌های عصب‌روان‌شناختی، مانند آزمون‌های حافظه و سرعت پردازش، تغییرات شناختی شرکت‌کنندگان را در بازه زمانی ۱۲ ساله بررسی کردند.

دانشمندان دریافتند که اگر به‌طور‌کلی رضایت پایینی از عملکرد جنسی داشته باشید، در معرض خطر بیشتری برای مشکلات سلامتی مانند زوال عقل، بیماری آلزایمر و بیماری‌های قلبی‌عروقی هستید. در مقابل، بهبود در رضایت جنسی ممکن است باعث بهبود عملکرد حافظه شود.

تحقیقات در مورد سلامت جنسی از لحاظ تاریخی بر جنبه‌های قابل‌سنجش تمایلات جنسی مانند تعداد شرکای جنسی یا فراوانی فعالیت جنسی متمرکز بوده است. آنچه که محققان در مطالعه جدید به آن علاقه‌مند بودند، احساس یک فرد در مورد زندگی جنسی خود و تاثیر آن بر عملکرد شناختی است.

به‌گفته محققان، افزایش ارزیابی و نظارت بر عملکرد نعوظ به‌عنوان یک علامت حیاتی، ممکن است به شناسایی افرادی‌که در معرض خطر زوال شناختی قبل از ۷۰ سالگی هستند، کمک کند.
+7
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.