عقب‌نشینی بی‌سابقه،حیرت‌آور و موذیانه خامنه‌ای، در برابر شاهزاده و جریان ملی‌گرایی!

«مرکز اورشلیم برای سیاست عمومی»: شاهزاده رضا پهلوی در موقعیتی است که می‌تواند جایگزین آیت‌الله باشد*منبع: مرکز اورشلیم برای سیاست عمومی (JCPA)
*نویسنده: عهدیه احمد رئیس سابق انجمن روزنامه‌نگاران بحرین
*ترجمه و تنظیم از کیهان لندن
در مقاله‌ای که روز سه‌شنبه ششم ژوئیه (۱۶ خرداد) «مرکز اورشلیم برای سیاست عمومی» (JCPA) درباره موقعیت جمهوری اسلامی و جنبش آزادیخواهانه مردم ایران علیه رژیم ملاها منتشر کرد، با اشاره به نقش شاهزاده رضا پهلوی در حرکت انقلاب ملی چنین تاکید شده که حتا اگر خیلی‌ها موافق بازگشت حکومت پادشاهی در ایران نباشند اما برای بسیاری از مردم ایران وی به عنوان یک رهبر قابل قبول است.

نویسنده این مقاله عهدیه احمد روزنامه‌نگار و مشاور رسانه‌ای پیشین در وزارت اطلاعات بحرین معتقد است فارغ از مناسبات محمدرضا شاه با کشورهای منطقه و اینکه اختلافی بین شاه و کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود داشت یا نه، رضا پهلوی فرزند وی، هرگز دشمن محسوب نمی‌شود.
سفر شاهزاده رضا پهلوی به اسرائیل / آوریل ۲۰۲۳در شرایطی که مردم ایران علیه رژیم آیت‌الله قیام کرده‌اند، بیشتر مردم دنیا با تعجب و تحسین نظاره‌گر سفر ولیعهد ایران رضا پهلوی به اسرائیل بودند.

دعوت از پهلوی شجاعانه بود و نشان داد که اسرائیل می‌تواند مستقیماً با مردم ایران وارد صحبت شود. این سفر همچنین در مقطعی رخ داد که مردم ایران احساس می‌کنند دنیا آنها رها کرده است. محکوم کردن وحشیگری‌های رژیم ایران توسط چند سازمان حقوق بشری هیچ نفعی برای مردم ایران نخواهد داشت.

جامعه جهانی باید در کنار جوانان و زنان ایرانی قرار گیرد که هر روز توسط اراذل و اوباش رژیم شکنجه و کشته می‌شوند اما اسرائیل تنها کشوری است که اخیراً پهلوی را دعوت و این واقعیت را به مردم ایران نشان داد که یک قدرت قوی شانه به شانه آنها ایستاده است. این پیامی کتمان‌ناپذیر به آیت‌الله‌ها می‌دهد.

در خلیج فارس، شاهزاده رضا پهلوی هرگز به عنوان یک دشمن در نظر گرفته نمی‌شود. او در هیچ توطئه‌ای که ثبات کشورهای خلیج‌فارس را هدف قرار داده، دخالت نداشته است. بنابراین در خلیج‌فارس درست برعکس آیت‌الله‌ها و سپاه پاسداران از وی خشمگین نیستند. فارغ از مناسبات محمدرضا شاه با کشورهای منطقه و اینکه اختلافی بین شاه و کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود داشت یا نه، رضا پهلوی فرزند وی، هرگز دشمن محسوب نمی‌شود. برعکس، یک روزنامه بحرینی یک دهه پیش، پس از حمایت رژیم ایران از کودتا علیه پادشاه بحرین در سال ۲۰۱۱ یک مصاحبه تمام‌صفحه با رضا پهلوی منتشر کرد.

در طول چهار دهه به کشورهای خلیج فارس یادآوری شد که رژیم آیت‌الله دشمن است. در نتیجه، رهبران آن نیز از عراق در جنگ علیه رژیم آیت‌الله حمایت کردند.

اسرائیل به عنوان یک کشور مستقل، این حق را دارد که از شخصیت‌های سیاسی دلخواه خود دعوت کند. اما اینبار به رضا پهلوی نه تنها به عنوان ولیعهد ایران بلکه به عنوان نماینده اپوزیسیون ایران نگاه شد. درواقع، هر کشوری از آن شخصیت سیاسی استقبال می‌کند که می‌تواند رهبر آینده کشوری باشد که امروز موجودیت همسایگانش را تهدید می‌کند. حمایت از پهلوی به هر شکل حق اسرائیل است.
این دعوت در سراسر جهان نیز توجهات را به خود جلب کرد. پهلوی علناً این دیدارها به ویژه بخش بازدید از اماکن مذهبی اسرائیل را برجسته کرد. این مهم بود که نشان دهیم رهبر اسرائیل به عنوان یک دوست از رژیم آیت‌الله که زنان با پوشش اختیاری را می‌کُشد، فاصله دارد.

تأثیر این دیدار در ذهن همه کسانی که مخالف سپاه پاسداران و به دنبال یک چهره مخالف قدرتمند و شناخته شده هستند که علنی مخالفت خود را با سپاه اعلام کرده مثبت بود. مردم حوزه‌ خلیج فارس از اقدامات گروه‌های نیابتی وحشی وابسته به رژیم ایران آسیب دیده‌اند. حالا دیده‌اند که اسرائیل یک شخصیت ایرانی را دعوت کرده که شانس جایگزین شدن با آیت‌الله‌های وحشی را دارد. چهل و سه سال جنگ و خرابکاری‌های رژیم ایران در قبال همسایگانش هرگز تمام نخواهد شد. اسرائیل با تبلیغ تنها چهره‌ی قابل قبول اپوزیسیون ایران از پهلوی حمایت کرد.

همچنان که مردم بحرین از هسته‌های تروریست وابسته به حزب‌الله آسیب دیده‌اند، مردم اسرائیل هم از موشک‌های حماس که آنها را هدف قرار داده وحشت دارند. بنابراین ضرورت مقابله با رژیم ملاها بسیار فراتر از مردم ایران است.

شاهزاده رضا پهلوی سفر خود را به اسرائیل با بیانیه‌ای به پایان رساند که نشان‌دهنده روابط دوستانه منحصر به فرد ایران و اسرائیل قبل از انقلاب است.

هرچند در سال ۱۹۷۹ در ایران انقلاب شد، اما بیشتر ایرانیان می‌دانستند که به بیان ساده، این انقلابِ بنیادگرایان اسلامی بود که کشوری با هزاران سال تمدن غنی را غارت کرده‌اند. امروز خود ایرانیان اما همچنان به هویت ملی خود افتخار می‌کنند.

حمایت غرب از رژیم ایران در نهایت به عنوان یکی از بزرگترین شکست‌های سیاسی آن تلقی خواهد شد: «بیرون راندن متحد غرب [محمدرضا شاه] و جایگزینی او با افراطیون مذهبی و سیاسی هرگز کارساز نبود چه در ایران و چه در مصر یا افغانستان. ایالات متحده، متحد استراتژیک شاه و غرب، مقصر است.»

بسیاری معتقدند خمینی غرب را فریب داد. ولی آیا ممکن است دولت‌های غربی با سال‌ها تجربه سیاسی و اطلاعاتی تا این حد ساده‌لوح باشند؟! مانند هر مسئله دیگری در شرق، غرب معمولاً مستقیم یا غیرمستقیم مقصر حوادث ناگوار منطقه‌ای شناخته می‌شود. واقعیت این است که خمینی می‌توانست متوقف شود، اما نشد!

ایران از یک کشور سکولار در سال ۱۹۷۹ که تصور می‌شد شاه آن را در مسیر مدرنیته قرار داده تقریباً یک‌شبه به «انقلابی با عَلَم» تبدیل شد که توسط بنیادگرایان اسلامی هدایت می‌شد که منادی صدور انقلاب اسلامی بودند. شاه در شرایطی متهم به نقض حقوق بشر شد که می‌توانست صدها نفر را در خیابان‌ها بُکشد تا در قدرت بماند، همانطور که بسیاری از رهبران دیگر جهان در آن زمان انجام دادند. در عوض، او رفت و به قیمت ریختن خون مردم حاضر نشد تاج و تخت خود را حفظ کند.

آنهایی که به خیابان‌ها رفتند و فریاد «مرگ بر شاه» سر دادند، همان کسانی هستند که ۴۳ سال بعد نوه‌هایشان در خیابان‌ها گلوله می‌خورند و در زندان‌ها کشته می‌شوند یا مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

خمینی با صراحت قصد خود را برای صدور انقلاب اسلامی خود اعلام کرده بود. رژیم او سازمان‌های تروریستی را در منطقه به وجود آورد.

شاهزاده رضا پهلوی در جوانی از کشورش رفته بود و هرگز در پی قدرت نبوده است، اما همیشه بر تمایل خود برای بازگشت به ایران به عنوان شهروند تاکید کرده است. سفر وی  به اسرائیل بیانیه محکمی در مورد قصد او برای نمایندگی مردم‌اش به عنوان رهبر مخالفان بود. بسیاری از ایرانیانی که برای دهه‌ها می‌گفتند اپوزیسیون رهبر ندارد، از وی استقبال کردند. این در حالیست که جانبداری سازمان مجاهدین از صدام حسین در جنگ ایران و عراق برای اکثر ایرانیان غیرقابل قبول است.

امروز، مردم ایران نیز متوجه شده‌اند که به یک رهبر سیاسی با برنامه و سابقه پاک نیاز دارند. پهلوی که نماد پادشاهی است، ممکن است در آینده پادشاه نباشد، زیرا خیلی‌ها شاید موافق بازگشت نظام پادشاهی نباشند اما او همچنان می‌تواند به عنوان یک گزینه غیرنظامی و رهبر آینده قابل قبول باشد.

سفر پهلوی به اسرائیل، نشانگر حمایت یکی از قدرت‌های منطقه و جهان بود. در حالی که برخی سفر او را بی‌اهمیت جلوه داده‌اند، اما همزمان بسیاری آن را اقدامی جسورانه و پیامی قوی برای آیت‌الله‌ها دانسته‌اند.

پهلوی در مورد ایران سکولاردموکراتیک صحبت کرد و بر خاورمیانه‌ای تأکید نمود که در آن باید رژیم افراطی را در کشوری که مردمش از گرسنگی رنج می‌برند سرنگون کرد آنهم در حالی که این رژیم طی بیش از چهار دهه میلیاردها دلار از حزب‌الله، حوثی‌ها و حماس حمایت کرده است.

از دید بسیاری از مردم خاورمیانه که دیده‌اند که رژیم ایران در طول چهار دهه با حمایت از نیابتی‌های تروریست در منطقه با همسایگان خود چه کرده است، سفر پهلوی پیامی قوی و واضح داشت. عزم وی برای بازگشت به ایران محکم و حمایت اسرائیل نیز قاطعانه است. سفر او به اسرائیل همچنین زمانی رخ داد که ایرانیان از آتش زدن پرچم‌های اسرائیل و ایالات متحده دست کشیده و متوجه شده‌اند که تنها دشمن آنها آیت‌الله‌های عمامه‌دار هستند.

امروز ایرانی‌ها عموماً از سر دادن شعار «مرگ بر اسرائیل و آمریکا» یا پا گذاشتن بر روی پرچم این کشورها که بر روی زمین انداخته‌اند، خودداری می‌کنند. با این حال، آنها می‌گویند به حمایت نیاز دارند. آنها حواسشان به این است که کشورشان نباید تجزیه شود. آنها همچنین می‌دانند که حمایت از شاهزاده رضا پهلوی ممکن است تنها راه نجاتی باشد که می‌توان برای ماندن به آن تکیه کرد.

پیشینه و تاریخ همواره درس‌هایی دارد. زندگی ایرانیان چند دهه است مورد غفلت حکومت قرار گرفته‌ و آیت‌الله‌ها پروارتر شده‌اند. اما در طول تاریخ شاهد سقوط دیکتاتورها بوده‌ایم. متأسفانه، رژیم کنونی ایران اگر از یک رهبر بااراده و آینده‌نگر علیه آن حمایت نشود ادامه پیدا می‌کند. سفر پهلوی به اسرائیل یادآور شکوه دورانی بود که دو کشور متحد روابط خوبی داشتند. همچنین این سفر به ایرانیان  یادآوری کرد که اسرائیل هرگز دشمن ایران نبوده است. در نهایت اسرائیل برای آنها پیام فرستاد که «تنها نیستند.»

پهلوی نیاز به حمایت دارد و باید به مردم ایران این حق داده شود که بهترین را برای خود انتخاب کنند. سفر به اسرائیل حرکتی جسورانه از سوی شاهزاده رضا بود و ایرانیان می‌بایست پشت سر رهبری که در منطقه پذیرفته شده، متحد شوند. به اعتقاد من این دیدار پیامی قوی برای آیت‌الله‌ها داشت، پیامی که امیدوارم اقدامات قاطعانه‌ای به دنبال داشته باشد.

همچنین سفر پهلوی به اسرائیل پیام مهمی در مورد نیاز او به حمایت سیاسی و رسانه‌ای داشت. در هر حال، این شخصیت فراتر از تشریفات و کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی، تنها امید واقع‌بینانه برای ایجاد جبهه‌ای متحد جهت سرنگونی آیت‌الله‌ها است.
+91
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان

  مرگبرپخمه پهلوی و زنش بانویاسیمین.پخمه پهلوی برودتو خونه میلیاردیش.شب باپیژامه راه راه آبی وشبکلاه کاسه پپکورن وماستو عرق کنارش بذارد وبشیند نقشه منطقه را تامیتونع تقییربدهد.خاندانه پهلوی.ننگه بشریت.
  142
  76
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  آریتما - استکهلم، سوئد

  مرگ بر دیکتاتور چه شاه باشه چه آخوند!
  128
  84
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  antifascism - تهران، ایران

  انقدر شاهزاده شاهزاده نکنید. یاد فیلمای سینمایی میفتم. کمی برای خودتون ارزش قائل بشید. یه زمانی پدر و پدربزرگ این بنده خدا توسط انگلیس شاه نامیده شدن تموم شد رفت. این برده صفتی در بعضی انسانها تهوع آوره. هیچ گروهی به اندازه آخوندها و پاسدارها از مسخره بازیهای شاه الهی خوشحال و سودمند ندشن. باور کنید اکثر مردم ایران بخصوص تهران اصلا نمیدونن همچین موجودی هست. اقوام ایران هم که بطور قطع اکثریت هستن اصلا به چیزی غیر جمهوری فدرال قومی مثل هند راضی نمیشن. انقدر به طبل توخالی نکوبید. خیلی به مبارزات مردم ضربه زدید. پشت مردم رو خالی کردید تا تفکرات فاشیستی و تمامیت خواه سلطنتیتون هم مطرح بشه. به خون کشته های مظلوم جنبش های آزادیخواهی ایران خیانت کردید. یه ذره از این شخصیت خودخواهانه و همه چی خواهانه پرشین خارج بشید. ....
  112
  19
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  مصدق روحت شاد - تهران، ایران

  تو فارسی مثلی هست که میگه: دختری که خالش ازش تعریف کنه به درد عمش میخوره! حالا شاخزاده ای که اسرائیلی های حیله گر و مکار ازش تعریف کنن به درد همون ملیجکهای پالان طلب میخوره. پالانیها نه تنها رابطه سازنده ای با ملی گرایی ایرانی ندارند، بلکه همواره از دشمنان قسم خورده ملی گرایی ایرانی بودند و در کنار استعمار انگلستان هر کاری تونستند برای تضعیف ملی گرایی راستین ایرانی کردند.
  76
  16
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  آریتما - استکهلم، سوئد
  بقول صمد: خفه عین الله
  28
  52
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان
  ببین با دست چپ تایپ نکن! خیلی وضعت زاقارته
  24
  48
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  باره ها از دهان اخوندها شنیده ایم که تقیه کردن گناه نیست و تقیه ای که در راستای حفظ نظام اخوندی باشد اصلا و ابدا گناه حساب نمی کنن. ما مردم ایران با یک قشر اخوند فریبنده طرف شده ایم که هر ان برای بقای خود رنگشان را عوض میکنن. مردم ایران و بخصوص جوانان ما گول این تقی و تقی بازی اخوندها را نخواهند خورد و به راه روشن خودشان که گذر از نظام حاکم و سقوط نظام پست جمهوری اسلامی ایران است ادامه خواهند داد .
  17
  45
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  BrainWorm - لیون، فرانسه

  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان
  از هذیونهایی که میگی معلومه در همون جزایر سلیمان به ده مدل بومی سلیمانی ....رو دادند که زمین و هوا رو نمیشناسی ....متعفن ولایت
  24
  47
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  پرشین پرینس - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  مرگ بر سه فاسد، ملا، چپی، مجاهد
  26
  59
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  جالب است احساس خطر خیل عظیم اپوزسیون نما ها!! حمله همه جانبه علیه رضا پهلوی، از حمله به خامنه ایی پیشی گرفته چرا که احساس خطر میشود از محبوبیت روز افزون رضا پهلوی! این نشان گر این است که این خیل عظیم دو گروه هستند، یا عوامل نفوذی رژیم خامنه ایی در میان اپوزسیون هستند و یا هدفشان نابودی خامنه ایی و آزادی ایران نیست نیست، هدف کسب قدرت برای شخص و یا گروه خودشان است!
  16
  49
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  آریتما - استکهلم، سوئد
  ننگ و نفرین بر منافقین خود فروخته. خوشگل نگفتی واسه چی رفتی کشور سلطنتی پناهنده شدی و نون پادشاهی سق میزنی ,جای دیگه راد نمیدادند
  21
  42
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  گر به خود ایی - کلن، آلمان
  نقطه اشتراک تمام پهلوی ستیزان در بیشخصیتی و روحیه پر از بغض و کینه ، ناشی از عقده های حقارت، می‌باشد. وگرنه در این ۴۴ سال گذشته که کشور ما درگیر جنگ خانمان‌سوز و اعدامها و مهاجرت ملیونی بوده، کدام این مشکلات ناشی از شاهزاده رضا پهلوی بوده؟؟؟؟؟!!!!! که امروز هدف اینهمه حملات این بیشرف ها هست.
  14
  28
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  گر به خود ایی - کلن، آلمان
  عزیز اینها همشون یک مشت خود فروخته هستند با یک مشت عقاید پوسیده عصر حجری و تنها چیزی که براشون مهم نیست ایران هست
  11
  20
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  antifascism - تهران، ایران

  hamidesabz - لندن، انگلستان
  من نمیدونم تو کوچه یا محله یا شهر یا فامیل شما یا شهرستانتون در ایران این رضا پالانی چقدر محبوب و شناخته شدس. اما خداییش دارم جدی میگم در تهران نامی از این بنده خدا نیست. خیلی ها نمیدونن شاه چنتا بچه داره.
  29
  4
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  antifascism - تهران، ایران

  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  اتفاقا در ایران هم عده ای برده صفت مفت خور ولایت مدار مثل تو به مردم میگن کسی که ولایت رو قبول نداره در سرزمین ولایت چیکار میکنه. شاه و سلطنت و رهبر چه .. هستن که صاحب دنیا باشن. قطعا امثال تو یا بیمار روانی هستن یا چیزی براشون میماسه.
  30
  4
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  antifascism - تهران، ایران

  گر به خود ایی - کلن، آلمان
  .. مثل تو هستن که از دهاتتون پاشدی رفتی یه کشور خارجی برای مردم ایران نسخه میپیچی. نه شاه میخواهیم نه رهبر گور بابای ستمگر و البته طرفدارانشون.
  28
  2
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  antifascism - تهران، ایران
  من هم نمیدونم چه اصراری داری که با دادن لقب تحقیر آمیز به رضا پهلوی در واقع به شخصیت خودت داری توهین می کنی، اونم در مورد کسی که به قول خودت، نه خودت و نه کسی از اطرافیانت چندان شناختی ازش ندارید! ولی اگر واقعا نقدی از رضا پهلوی داری و یا واقعیتی را میدانی که شما را چنان عصبانی کرده که حتی قادر به خطاب کردن اسم ایشان بدون تحقیر نیستید خوب خیلی منطقی و مودبانه دلیل خشمتان را از این شخص را بگویید تا ما هم روشن شویم!!
  3
  17
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  antifascism - تهران، ایران
  و درضمن اصلا اهمیتی نداره که همه بدونن یا ندونن رضا پهلوی چند تا بچه داره، مهم این است که بدونن چه جهت گیری داره هدفش چیه و اینکه توانایی این را پیدا بکند تا بتواند بین مردم اتحاد بوجود بیاورد، و در جهت آن اصولی که بیان کرده یعنی برچیدن حکومت فساد، حفظ تمامیت ارضی ایران حقوق بشر و ایجاد دموکراسی در ایران قدم بردارد!
  4
  13
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  antifascism - تهران، ایران
  خیلی از مرحله پرتی بابا. یه خورده از حسینیه شبستری های مقیم مرکز بزن بیرون بفهمی تو تهران چه خبره.
  3
  7
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  دوست عزیز، اینها وقتی میگن پالانی اتفاقا من خوشحال میشم. چون اون رضاشاه که اینها هی بهش لقب پالانی میدن خیلی زحمت کشید پالون رو از گرده یه عده قاطر ایرانی برداره و ادمشون کنه. منتها متاسفانه یا خوشبختانه یه سری هنوز اصرار بر نگه داشتن پالان دارن و هی بیادش میارن که بابا ما پالون دوست داریم! وگرنه دریغ از یک عقل درست که بفهمن از همین بقول اینها پالونی نبود اون شاه تورک فاجار هنوز داشت لقب استسقاء السلطنه میداد به مردم جای اسم فامیل و بیشتر تو فکر حرمسرا بود تا خوابوندن شیخ خزعل و میرزا کوچک خان کمونیست.
  2
  7
  ‌پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  antifascism - تهران، ایران
  ضد بشر خیلی حرف میزنی ولی چیزی نمیگی، ننگ و نفرین بر منافقین بی‌همه چیز خود فروخته به سر کردگی ماری لچکی ابریشم چی عجوزه
  3
  11
  جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  antifascism - تهران، ایران
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  پسر گلم باز خیارشور خوردی بانمک شدی. یعنی تو میگی شهرت پهلوی که به خودشون نسبت دادن اصله و شهرت پالانی که مکتوبه دروغه. اینکه تو با نسبت دادن پالان کسی رو خر فرض کنی برات افتخار نیست چون واقعا عموم حیوانات خصوصا خر از اکثریت آدما...باشخصیت تره. یعنی رضا پالانی از کوه های سواد کوه مثل بز پایین اومد و ما تهرانیها یا تورکها که هزاران سال تمدن و حکومت منطقه دستشون بوده رو آدم کرد! مارو با اجداد ... اشتباه گرفتی. برو ببین کی میخواد شاه بشه نوبتی بهش سواری بدین. افتخار شما جماعت پرشین نوکری و موزیگری هست. واقعا در حد اقوام دیگه ایران نیستید چون خودفروخته اید.
  12
  3
  جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  antifascism - تهران، ایران
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  تقصیر نداری تو این سایت تازه کاری و نمیدونی خط فکری کی چیه و چطوری حرف میزنه. در ضمن بی همه چیز تویی و دیگران رو به اوضاع خودت لقب نده. قطعا مجاهدین خلق رو خیلی بیشتر از شما ...طلبهای بی سواد همه چی خواه فاشیست دوزاری قبول دارم. کل مدارک تحصیلی شمارو جمه کنن اندازه یه مجاهد خلق نمیشه. در ضمن من تجزیه طلب و پانتورک هستم در مقابل پرشین های هندی نژاد افغان زبان تمامیت خواه که فکر میکنن با موزی گری و هارت و پور و لابی و خود فروشی به غربیها میتونن زندگی باقی مردم ایران و دنیا رو تصاحب کنن. من بهتون لطف میکنن میگه جمهوری فدرال قومی والا اصلا چیزی به نام کشور رو قبول ندارم و همه اقوام دنیا باید مستقل باشن و اصلا قدرت متمرکز غیر از یک سنای جهانی رو قبول ندارم. نمونش میشه اینکه یه عده فارس مهاجر بطوری علنی میخوان نسل تمام مردم جغرافیای ایران رو نابود کنن. با انواع روشها و کمکهای خارجی. دوران شماها به زودی تموم میشه و کرد و بلوچ و ترک و عرب و ترکمن این سرزمین دستای درازتون رو قطع میکنن.
  10
  1
  جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  antifascism - تهران، ایران
  از آنجا که شما در افاضات شکمی و اظهارات معده‌ای ید طولانی دارید و از مغز دچار ....شده‌اید و از دهان مبتلا به اسـ...د از پاسخ به شما خود داری می‌کنم
  0
  10
  شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.