سقوط بی سابقه لیر ترکیه پس از پیروزی اردوغان

 یکی از صرافی‌های استانبولرادیو فردا: در حالی که از پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ۱۰ روز می‌گذرد، ارزش پول ملی این کشور در روز چهارشنبه ۱۷ خرداد هفت درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح خود در برابر دلار رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قیمت هر دلار آمریکا در روز چهارشنبه در بازار آزاد ارزهای خارجی ترکیه به ۲۳.۱۶ لیر رسید.

بر اساس این گزارش، ارزش پول ملی ترکیه در سال جاری میلادی ۱۹ درصد کاهش داشته و همچنین این روند پس از انتخاب اردوغان و آغاز سومین دوره ریاست جمهوری او شدت گرفته است.

خبرگزاری فرانسه نیز میزان کاهش ارزش پول ملی ترکیه در روز چهارشنبه را ۶.۶ درصد اعلام کرده است.

سقوط لیر در حالی است که بانک مرکزی ترکیه نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار برای تقویت پول ملی این کشور، در فاصله بین اول ژانویه تا انتخابات ریاست جمهوری به بازار تزریق کرد و برای اولین بار در بیش از بیست سال گذشته، ذخایر ارزی ترکیه را به سمت محدوده منفی سوق داد.

ذخایر خالص بین‌المللی بانک مرکزی ترکیه در ماه گذشته و پس از سال‌ها مداخله برای ثابت نگاه داشتن قیمت لیر، به پایین‌ترین سطح خود یعنی منفی ۴.۴ میلیارد دلار رسید.

با این حال، برخی کارشناسان اقتصادی بر این باروند که کاهش شدید لیر در روز چهارشنبه، نشانه ملموسی از کاهش کنترل دولت ترکیه بر بازار آزاد ارز است.

اردوغان که در سال‌های اخیر سیاست‌های پولی هترودوکسی (خلاف جریان‌های رایج) را اجرا کرده، روز شنبه وزیر اقتصاد جدیدی را منصوب کرد که ماموریتش مهار تورم و بازگرداندن اقتصاد ترکیه اعلام شده است.

وزیر جدید اقتصاد ترکیه نیز یکی از حامیان اصلی سیاست‌های اقتصادی اردوغان است.

اما تحلیلگران بر این باورند که افزایش شدید نرخ بهره بانکی که از پایان فوریه تاکنون به میزان ۸.۵ درصد ثابت مانده، می‌تواند به جلوگیری از سقوط لیر ترکیه کمک کند.

رئیس‌جمهور ترکیه در سال‌های اخیر بانک مرکزی این کشور را مجبور کرده که به طور پیوسته نرخ‌های بهره را کاهش دهد که موجب افزایش تورم شده است.

برخلاف تئوری‌های کلاسیک اقتصادی، رئیس‌جمهور ترکیه ادعا می‌کند که نرخ‌های بهره بالا باعث افزایش تورم می‌شود.
+72
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  خروج سرمایه های کلان خارجی بخصوص غربی ها در حال وقوع هستش. ترکیه مقروض ترین کشور دنیاست که توان پرداخت سود وام هاش رو فقط با گرفتن وام میتونه بده و هزینه های بلندپروازی ها و تبلیغات سنگین و نمایشی قبل انتخابات کم کم در مقابل واقعیت قرار خواهد گرفت چون تا قبل انتخابات همه چیز فرمالیته و نمایشی بود. گرانی و تورم بیشتر در راه است…
  4
  23
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  دوستان پان تورک! یادتونه گفتم اگر این مرتیکه با تقلب انتخابات رو ببره لیر سقوط میکنه؟ .... آذری های عزیز که خودم هم جزوشون هستم حتما فرق ترک با تورک رو میدونن 😀
  7
  30
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۳
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  برای ترکهای ایران و مسافران ایرانی چه فرقی میکنه ؟ هر ارز خارجی در ایران میره بالا ، یعنی سقوط تومان . بر گردم برم همان شیکاگو
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بنده با پان و مان کاری ندارم ولی اگر کسی هویت ملیتی مرا بپرسد , عرض میکنم ترک آذربایجان هستم . معنای آذری در ترکیه و آذربایجان شمالی , به کسی اطلاق میشود که ترکی آذربایجانی صحبت میکند . ولی متاسفانه از زمان رضا شاه یک تاریخ دروغینی بدست ایرانشهری ها درست کردند که بین ترکهای ترکیه و آذربایجانی سدی درست کنند . ما یکی از شاخه های ترکهای اغوز هستیم که هزاران سال اطراف خزر زندگی کرده ایم . تواریخ دروغین را باور نکن . اگر هم به آذری ایرانشهری بودن اصرار داری فقط یک کلمه به زبان آذری بنویس من یاد بگیرم .
  10
  3
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۳
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  رسیدم با وفا ، فاطی نپرس چطوری زود رسیدم
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  مردم ترکیه چه خوشی از اسلام دیدن که فریب اسلام گرایی اردوغان را خورده اند که باز اورا ریس جمهور کردن؟ مگر پیش از بقدرت رسیدن کمال اتاترک ترکیه امپراتور اسلامی عثمانی نبود و بر ترکیه کنونی و چندین کشور عربی فرمانروایی نمیکرد؟ پس چرا سقوط کرد و ترکیه بدست کسانی افتاد که دخالت مذهب در حکومت را حذف کردن و سکولاریزم دولتی را در ترکیه بر سر کار اوردن. تا زمانیکه این اردوغان مریض تاعون گرفته سرکار باشد مذهب در دولت دخالت دارد. چندین سال پیش اردوغان خواست با کمک داعش و القاعده امپراتوری عثمانی را در ترکیه درست کند ولی خوشبختانه شکست خورد و نتوانست.
  1
  8
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.