استانداری فارس: «خواستگاری در حافظیه شیراز» زمینه‌سازی برای تکرار «جشن‌های ۲۵۰۰ ساله» بود

صدای آمریکا: استانداری فارس در واکنش به اتفاقات مجموعه حافظیه شیراز، بازداشت‌ها و تعلیق مدیران دولتی، اعلام کرد که مسئولیت این اقدامات با قوه قضاییه جمهوری اسلامی بوده و این مجموعه دولتی نمی‌تواند «حکم بازداشت احدی» یا «ممنوع الکار شدن فردی» را صادر کند.

به گزارش رسانه‌های ایران، استانداری فارس با «هنجارشکنانه» خواندن فیلم منتشره از آرامگاه «حافظیه» شیراز، مدعی شده است: تمرکز «رسانه‌های بیگانه» و حرکت‌های «برخی افراد معلوم الحال» با انجام «حوادث قبح شکنی و عفت‌زدایی»، یادآوری کننده جریان «جشن‌های ۲۵۰۰ ساله» و در پی «زمینه‌سازی» تکرار آن هستند.

دوشنبه هشتم خردادماه فیلمی کوتاه با عنوان «خواستگاری در حافظیه» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و مورد استقبال کاربران قرار گرفت که اندکی بعد موجب بازداشت مدیران این مجموعه فرهنگی- تاریخی و تعلیق مدیرکل گردشگری استان فارس به همراه موضع‌گیری استاندار در این رابطه شد.
«جشن‌های ۲۵۰۰ ساله» با نام رسمی «دو هزار و پانصدمین سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران به‌دست کوروش بزرگ» نیز اشاره به مجموعه جشن‌هایی دارد که به‌مناسبت «دو هزار و پانصد سال تاریخ مدون شاهنشاهی ایران» و در زمان محمدرضا شاه پهلوی از ۱۲ تا ۱۶ اکتبر ۱۹۷۱ (۲۰ تا ۲۴ مهرماه ۱۳۵۰ خورشیدی) در منطقه «تخت جمشید» و نزدیک شهر شیراز برگزار شد که در آن سران حکومتی، روسای دولت‌ها و پادشاهان بسیاری از کشورها شرکت داشتند.

همان هنگام اقدام استاندار فارس در اعلام موضع در مورد این اتفاق مبنی بر لزوم برخورد با مسببان و عاملان آن و همچنین اقدامات دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اسلامی، با واکنش گسترده‌ای میان کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. واکنش‌هایی که همچنان نیز ادامه دارد.

در بخش دیگری از اطلاعیه استانداری فارس با اعلام اینکه در ماجرای حافظیه «اصرار مدیریت ارشد استان عدم بازداشت» مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و «حفظ حرمت» او بود، آمده است: این موضوع «مورد قبول» دستگاه قضایی جمهوری اسلامی نیز قرار گرفت.

استانداری فارس در ادامه ادعاها و روایت خود از این واقعه، آورده است: «هر صاحب کمترین اطلاعی از قوانین کشور» می‌داند که «قوه مجریه و مدیریت اجرایی ارشد استان» نمی‌تواند «حکم بازداشت احدی» یا «ممنوع الکار شدن فردی» را صادر کند.

حال دو هفته پس از اتفاقات روی داده، استانداری فارس مدعی شده است که مخالف «بازداشت» مدیرکل میراث فرهنگی بوده و اظهار داشته است: «شیوه عملکرد تیم مدیریتی استان»، حفظ «حرمت» افراد، توجه به «سوابق و عملکرد» و حمایت از «مدیران توانمند» و کوشا است.

علی دارابی، قائم مقام عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و معاون میراث فرهنگی جمهوری اسلامی در دولت ابراهیم رئیسی دهم خرداد ماه با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام با عنوان «دولت در دولت»، ضمن انتقاد از پوشش آزاد شرکت‌کنندگان در این مراسم «خواستگاری»، از «موضع‌گیری و سخنان و رفتار استاندار فارس» انتقاد کرده و نوشته بود: «ناحقی» صورت گرفته است.

این رویداد و واکنش‌های قضایی و دولتی پس از آن در حالی است که شهر شیراز در ماه‌های اخیر با چالش جدی تخریب برخی از مناطق قدیمی در حوزه میراث فرهنگی میز مواجه است اما تاکنون هیچ‌یک از مقامات ارشد استان فارس برای توقف فرایند، به این موضوع ورود نکرده بلکه روند ویرانی بافت تاریخی را تسریع نیز کرده‌اند.
+38
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان

  زانوزدن جلو زن خاستگاری?کارنادرست.فردا همین بهانه طلاق میخوام.بهانه دست زن دادن مساوی بامهریه اجرا.مردزندان.زن تنها بچه روتنهابزرگ کن.دنیاالان پراز زن تنها بچه بقل شده.مرد صبحتاشب پلاس بادوستا.شب خواب رومبل خونه دوست .روزگارسگی.مردبه زن عشق نادرست.زن عشق به مرد درست.
  40
  2
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  اگر خودمان را احمق فرض کنیم و بسیاری از حقایق را نادیده بگیریم، پس لیاقت رفتار حیوان وار را از طرف مقابل داریم و نباید شروع به آه و فغان و شکوه و مویه کنیم چون حق ما همین است. حالا کسانی‌که هنوز با شاهنشاهی در ایران مخالف هستند باید گفت که دلیل نارضایتی اکثریت مردم ایران فقط یک حقیقت است، آنهم ابزار مقایسه ایرانیان، که یا خود اوضاع زمان محمدرضا شاه را به چشم دیده‌اند یا از بزرگترها شنیده و در اسناد تاریخی ملاحظه کرده‌اند. در حکومت جمهوری مردم هر چهار سال یک نفر را برای پر کردن جیب خود و اطرافیانش را با امید به بهتر شدن اوضاع انتخاب می‌کنند و همیشه حکومت فعلی نقصان و دزدی‌های خودرا به حکومت قبلی نصبت میدهد. یا مثل خردوغان اصل قوانین را به له خود تغییر داده ابدالعمر رییس کشورش چه نخست وزیر چه رییس جمهور میشود. ایرانی التماس تفکر و تعقل 🧐🙏
  6
  25
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  یک عده مریض جنسی شدن مسئول.شک نکنید عوامل و نگهبانان حافظیه و شرکت پیمانکاریش مال اقوام و افراد نزدیک به ایناست برای همین داره جرم میسازه برای عروس و داماد که رشوه هاش از این شرکتها یه موقع قطع نشه. از یه موضوع معمولی و کوچک یه موضوع بزرگ درست میکنند و خودشونم هی با جملات بی خود موضوعی امنیتی و آی اسلام نابود شد درست میکنند این نمونه ذهن یک نظامی مریض هستش. از عنقلاب ننگین ۵۷ همه موضوعات بزرگ و مهم مثل دزذی ها و اختلاسها و کم کاری ها و خسارتهای سنگینی که مسئولین فاسد زدن و تهمت ها و گرانفروشی ها و زمین خواری و کوه خواری و نابود صنایع برای بالا کشیدن زمینشون و حتی جان و مال مردم و… همه مسائل کوچک و کشش ندید و با دادگاهای یواشکی و ادعای حفظ آبروی انسان حتی اگر قاتل و دزد و اختلاسگر باشه ماست مالی شده چرا چون اگر عدالت برقرار میشد کلی از نیروهای عرزشی فاسد که دستشون تو دست امام جمعه و استاندار و قاضی و سپاهی بود متهم درجه اول بودن حالا همینا مسائل کوچک و پیش پا افتاده مثل همین خواستگاری یا اعتیاد یا لباس پوشیدن میکنند موضوع اصلی کشور!؟
  3
  4
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا
  بر فرض که همین باشه .تو به بهترین نکته اشاره کردی.تو با یک فرهنگ ۴۳ ساله عرعری دست ساخته خودت‌ که سراسر رنج و فقر و عزا و گریه و شیون هست میخوای جلوی فرهنگ جشن و شادی را که ۲۵۰۰ سال(۵۸ مرتبه از ۴۳ سال تو. بزرگتر و قدیمی تر)با گوشت و خون یک قوم و ملتی آمیخته بایستی؟؟؟؟
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.