مردم درباره شروع زودهنگام ساعات کاری چه می گویند؟؛ آغاز کار کارگران مترو از ۴ صبح

تغییر شروع ساعات کار اداره‌ها در ایران در حالی است که بازارها در شهرهای مختلف با ساعاتی متفاوت فعالیت خود را آغاز می‌کنندرادیو فردا: مصوبه شروع ساعات کاری اداره‌ها در ایران از ساعت شش صبح از روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد به اجرا گذاشته شد، اما اجرای این مصوبه که تا آخرین لحظه نیز تغییرات آن ادامه داشت، موجی از انتقادها را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی و حتی برخی مقام‌ها به راه انداخت.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در روزهای اخیر به بی‌برنامگی دولت در زمینه تغییر ساعت و اختلال در زندگی روزمره خود به دلیل تغییر ساعات کاری در ایران اعتراض کرده‌اند.

برخی انتقاد کرده‌اند که دولت از به جلو کشیدن ساعت رسمی کشور خودداری کرد، اما مجبور شد که ساعات کار مردم را آن هم در فصل تابستان به جلو بکشد.
آشفتگی و تغییرات مکرر در ساعات کاری
رسانه‌های ایران در روزهای اخیر به نقل از مقام‌های دولتی گزارش دادند که پس از تعطیلات نیمه خرداد، از روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد تا روز ۱۵ شهریور، ساعات کاری اداره‌های دولتی از ۶ صبح تا ساعت ۱۳ خواهد بود.
اما در آستانه اجرای این تصمیم، هنوز ابهام‌هایی در زمینه تغییرات جدید در ساعات کاری وجود داشته و دولت ابراهیم رئیسی در آخرین لحظات نیز به تغییر نظر خود در این زمینه ادامه داد.

خبرگزاری تسنیم روز چهارشنبه گزارش داد قوه قضاییه شروع به کار مجموعه‌های خود را باز هم تغییر داد و ساعت ۶ صبح را ساعت آغاز فعالیت مجموعه‌های دستگاه قضایی اعلام کرد.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در آخرین ساعات روز تعطیل ۱۵ خرداد اعلام کرده بود که ساعت کاری مجموعه‌های قوه قضاییه از هفت صبح خواهد بود.

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه گزارش داد که بر اساس «آخرین اصلاحیه ابلاغ شده» از سوی معاون اول ابراهیم رئیسی، تغییراتی در مصوبه تعیین ساعات کاری ادارات اعمال شده که بر این اساس، ساعات کاری همه دستگاه‌های اجرایی از نیمه خرداد ماه تا نیمه شهریور ماه از ساعت ۶ صبح تا ۱۴:۴۵ دقیقه خواهد بود.
همچنین محمد روح‌الامینی، معاون نوسازی اداری، سازمان اداری و استخدامی گفت: «همه دستگاه‌های اجرایی ستادی مکلف به اجرای ساعت کاری از ۶ صبح تا ۱۴:۴۵ هستند تا سقف ۴۴ ساعت مشخص شده مطابق قانون مدیریت خدمات کشوری رعایت شود. فقط دستگاه‌هایی که ۶ روز در هفته خدمت ارائه می‌کنند، انتهای ساعت کاری را می‌توانند با رعایت میزان قانونی، متغیر کنند.»

مصوبه شروع ساعات کاری از ساعت شش صبح در حالی به اجرا گذاشته شده که بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، تغییر ساعت رسمی کشور از ابتدای سال ۱۴۰۲ غیرمجاز اعلام است.

اما در فروردین‌ماه، با وجود انتقادها از آشفتگی در عدم تغییر ساعت رسمی ایران، علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو اعلام کرد که با تصویب هیات وزیران، از نیمه خرداد تا نیمه شهریور امسال، ساعت کار ادارات از شش صبح تا یک بعدازظهر خواهد بود.

پیش از این سخنگوی دولت اعلام کرده بود که در سال جاری، ساعات کار ادارات از هفت صبح، و مدارس ابتدایی و متوسطه از هفت‌ونیم و هشت صبح شروع می‌شوند که این تصمیم با موجی از انتقادهای والدین دانش‌آموزان روبه‌رو شد.
شروع کار مترو از چهار و نیم صبح و اعتراض مهدی چمران
مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، اعلام کرده که سرویس‌دهی در خطوط متروی تهران و حومه نیز از ۱۶ خرداد تا ۱۵ شهریور در روز‌های شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه بامداد آغاز خواهد شد و ساعت پایان فعالیت مترو نیز ساعت ۱۰ شب خواهد بود.
این در حالی است که مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران هشدار داد که «برای کارگران و رانندگان مترو تغییر ساعت کاری سخت است و آنها باید از ساعت ۴ صبح سر کار باشند.»

او روز سه‌شنبه در جلسه شورای شهر تهران در این زمینه افزود: «کارگران و رانندگان مترو باید از ساعت ۴ صبح سرکار باشند و نمی‌توانند ساعت ۶ عصر کار را تعطیل کنند و قطعاً راهکاری باید اندیشیده شود.»
تردیدها در زمینه کارایی مصوبه جدید
اما اکنون نیز که مصوبه شروع زودهنگام فعالیت‌های اداری در ایران به مرحله اجرا رسیده، هنوز تردیدها درباره این تصمیم‌گیری ادامه دارد.

غلامرضا شریعتی، نماینده مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه از احتمال تغییر این مصوبه خبر داد.

او به پایگاه خبری انتخاب گفت: «مرکز پژوهش‌های مجلس وظیفه دارد قوانین تصویب شده را بررسی کند و اگر واقعا در ارزیابی کلی استمرار آن به نفع جامعه باشد اجرا آن قانون ادامه می‌یابد، اما اگر به مرور به این نتیجه برسند که قانون منفعت ندارد اصلاح می‌شود و جز قوانینی نیست که با قوانین بالادستی در تضاد باشد که تغییر آن غیرممکن باشد.»

این مصوبه با هدف «مدیریت بهینه مصرف و تقاضا» به تصویب رسیده و بنا بر اعلام وزیر نیرو، ادارات دولتی موظف هستند که در تابستان یک ساعت پیش از پایان ساعت کار اداری، دستگاه‌های سرمایشی را خاموش ‌کنند.

اما شریعتی در این زمینه گفت: «من احساس می‌کنم آنچه که در گذشته تحت عنوان نفع اقتصادی از این قانون مدنظر بود خیلی آورده لازم را نداشت. شما به ادارات رجوع می‌کردید و در تمام اجزا می‌دیدید که انرژی باز هم به همان شکل مصرف می‌شود و بعد از ساعت کار نیز تحت عنوان اضافه کار بدون استفاده ادارت انرژی مصرف می‌کردند. من فکر می‌کنم این جنبه از توجیه قانون فوق نفع زیادی نداشته است.»
همچنین سعید باستانی، نماینده پیشین مجلس، با لحن تندتری در این زمینه به انتخاب گفت: «شما منطقی در کار‌های دولت می‌بینید که دنبال منطق در این کار باشید؟»

او بر افزایش ناهماهنگی‌ها در پی عدم تغییر ساعت در ایران تأکید و اضافه کرد: «قرار است یک سری بانک‌ها از یک ساعت مشخص شروع کنند، یک سری ادارات از ساعت دیگری شروع کنند، مدارس از ساعت دیگری، دانشگاه‌ها از ساعت دیگر و... در شهر‌های مختلف بازار‌ها نیز با ساعات دیگری کار می‌کنند. یک رفتار عجیب اجتماعی اتفاق می‌افتد که عملا نمی‌توانید آن هماهنگی درست را ایجاد کنید.»

اشاره این نماینده پیشین مجلس به ناهماهنگی‌ها در شروع ساعات کاری، در حالی است که به عنوان نمونه، مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور اعلام کرده که تمامی مراکز معاینه فنی در کشور فعالیت خود را از ساعت ۷ صبح آغاز خواهند کرد.

همچنین قرار است بانک‌ها در ساعات متفاوتی، از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳ و پنج‌شنبه‌ها ۶:۳۰ تا ۱۲ فعال باشند.
اختلاف درباره تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه
همزمان با اختلاف‌ها در زمینه شروع ساعات کاری در ایران، اختلاف‌ها میان مقام‌های جمهوری اسلامی در زمینه تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه نیز ادامه دارد.

یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت بخشی از لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری به موضوع تعطیلات آخر هفته مربوط می‌شود، و از آن جا که تعطیلی پنج‌شنبه‌ها به دلیل ارتباط با بازارهای جهانی «خیلی به نفع نیست»، پیشنهاد تعطیلی روز شنبه مطرح شده است.

کیومرث سرمدی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: «ما در کمیسیون در مورد روز تعطیلی و اینکه این روز، پنجشنبه باشد یا شنبه، اختلاف نظر داریم که باید در کمیسیون درباره آن به نتیجه برسیم و سپس اعلام کنیم.»
+1
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  این جواب دندان شکن از طرف اشغالگران ایران به مردم کشورم بود و بهترین کار را در مقابل مردمی انجام دادند که بجای ادامه حق طلبی انگار هیچ اتفاقی نیافتاده به سر کار رفته و زندگی روزمره را با بدبختی شروع کردند. اگر سر کیف رفتیم برای تظاهرات، تقصیر خودمان بود و فهمیدیم اشتباه بود، برگشتیم، اگر کار درستی کردیم چرا تا به آخر نایستادیم ؟ مگر میشود غذای نیم پخته درست کرد؟ مگر میشود جنین چهارماهه را از شکم مادر بیرون کشید و توقع داشت زنده بماند؟ کار را که کرد آنکه تمام کرد. حالا رژیم میداند حتی خودیها در تظاهرات بودند و اکثریت ناراضی هستند. پس هر بلایی سر مردم بیاورند یک توجیه دارند و عمل می‌کنند. طرح ساعت شش صبح یعنی ایجاد اختلال جدی در کانون خانواده و تنگ کردن عرصه بر روی همه جامعه. آسوده بخوابید شهر در امن و امان است 😡😠😤🤬
  1
  7
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  متاسفانه دقیقا همینطوره.معلوم نیست این مردم چه فکر میکنند.۸۰ درصد مخالف این رژیم و ناراضی،بشدت تحت انواع فشار،ولی فقط ۱۰ درصد در تظاهرات شرکت کردند،شاید واقعا این توهم رو دارند که آمریکا بیاد و با فشار یک دکمه رژیم رو سرنگون کنه؟ از انقلابهای مختلف چیزی یادنگرفتند؟ این مردم اگر ساعت کاری رو ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته هم اعلام کنند و هزینه ها از این که هست ۳ برابر هم بشه باز بخاری ازشان بلند نمیشه.امیدوارم در اشتباه باشم.
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  Munchen - مونیخ، آلمان
  خیر مهربان شما کاملآ درست متوجه شدی اما این هشتاد درصد باقی بس که پدران در تربیت اونها نقشی نداشتن فقط حکم داروغه شهر رو بازی می‌کردن و مادران هم بر اساس پسر و دختری به پسرها برای گارانتی کردن آینده خودشون بیشتر اهمیت دادن و بیش از حد ترو خشکشون کردن این پسرها مثل زمان انقلاب با دل و جرات نیستن فقط می‌خوان زنده باشن بدون اینکه کسی بهشون تعرض کنه، اکثرا هم یا اعتیاد به الکل یا مواد دارن فقط اون ۲۰ درصد وجدان بیدار ایران هستن. اما ایرانی ها همیشه همه رو سورپرایز کردن و مشخص نیست فردا چه اتفاقی می افته، اما شکی نیست که من شما رژیم اشغالگر ایران و اوپوزیسیون همه ول معطلیم، چون تصمیم گیری جهانی دست حدود ۲۵۰ تا سیصد نفر عضو ایلومیناتی جهانی هستن. نه دین دارن نه عاطفه انسانی فقط بقول خودشون با جنگ خونریزی ایجاد امراض واگیر دار جهانی نظم و تراز جمعیت جهانی رو برقرار می‌کنن. ما فقط میتونیم چیزهایی رو که مشهوده ببینیم و قضاوت کنیم، پست پرده رو اونها میدونن. پاینده باد ایران بزرگ ❤️🌹
  0
  0
  جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.