نتایج آزمون «پرلز»: سواد دانش‌آموزان ایرانی جزو ضعیف‌ترین‌ها در جهان است

 بر اساس این آزمون، دختران دانش‌آموز تقریباً در همه کشورها میانگین پیشرفت بالاتری نسبت به پسران داشتند اما در ایران و جمهوری آذربایجان نسبت به سال ۲۰۱۶ افت کردند
رادیو فردا: نتایج آزمون «انجمن بین‌المللی ارزیابی پیشرفت تحصیلی» نشان می‌دهد که دانش‌آموزان ایرانی از نظر توانایی‌های آموزشی جزو «ضعیف‌ترین‌ها» در جهان هستند.

«انجمن بین‌المللی ارزیابی پیشرفت تحصیلی» هر پنج سال یک‌بار اقدام به ثبت نام و برگزاری آزمونی به نام «پرلز» (Pirls) می‌کند که هدف آن سنجش کیفیت آموزش دانش‌آموزان جهان است.

نتایج آزمون پرلز ۲۰۲۱ که تازه منتشر شده نشان می‌دهد که دانش‌آموزان ایرانی در توانایی خواندن، نمره ۴۱۳ را کسب کرده‌اند که ایران را در میان ۵۷ کشور شرکت‌کننده در قعر جدول قرار می‌دهد. در انتهای این جدول تنها کشورهای اردن، مصر، مراکش و آفریقای جنوبی بعد از ایران قرار دارند.

نمره عملکرد دانش‌آموزان ایرانی در آزمون پرلز ۲۰۱۶ میلادی ۴۲۸ بوده است.

در نتایح تازه‌منتشرشده آزمون پرلز ۲۰۲۱، ترکیه با نمره ۴۹۶، قطر ۴۸۵، امارات ۴۸۳، بحرین ۴۵۸، عربستان ۴۴۹، آذربایجان، ۴۴۰، ازبکستان ۴۳۷ و عمان ۴۲۹ در مقایسه با ایران وضعیت بهتری دارند.

دختران دانش‌آموز تقریباً در همه کشورها میانگین پیشرفت بالاتری نسبت به پسران داشتند اما در ایران و جمهوری آذربایجان نسبت به سال ۲۰۱۶ افت کردند.

در ایران نمره دختران ۴۲۲ و نمره پسران ۴۰۵ است. ۴۶ درصد دختران ایرانی نمره ۴۲۲ و ۵۴ درصد پسران نمره ۴۰۵ را کسب کردند اما در میانگین بین‌المللی ۴۹ درصد دختران نمره ۵۰۹ و ۵۱ درصد پسران نمره ۴۹۳ را کسب کردند.

کشورهای سنگاپور با نمره ۵۸۷، ایرلند ۵۷۷، هنگ‌کنگ ۵۷۳ و روسیه ۵۶۷ نیز در صدر جدول این آزمون قرار دارند.

تمرکز آزمون پرلز بر مطالعاتی پیوسته برای بررسی مهارت خواندن دانش‌آموزان پایه چهارم است. ۴۰۰ هزار دانش‌آموز، ۲۰ هزار معلم و ۱۳ هزار مدرسه در آزمون پرلز ۲۰۲۱ شرکت کردند.

تحصیل دانش‌آموزان در ایران در سال‌های اخیر با موانع دشواری چون بروز همه‌گیری کرونا، تعطیلی‌های گسترده بر اثر آلودگی هوا و مسمومیت‌های زنجیره‌ای دانش‌آموران عمدتا دختر در مدارس سراسر کشور روبه‌رو بوده است.

بخشی از دانش‌آموزان ایرانی همچنین با کمبود تسهیلات اولیه مواجه‌اند به‌طوری که در روزهای اخیر، مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد وضعیت سلامت دانش‌آموزان و به‌ویژه وضعیت آب لوله‌کشی، توالت و آبخوری در مدارس دولتی، آماری «نگران‌کننده» منتشر کرد.

بر اساس آمارهای مندرج در گزارش دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در دی‌ماه سال ۱۴۰۱ به مرکز پژوهش‌های مجلس، از مجموع ۱۰۶ هزار و ۴۹۱ مدرسه دولتی موجود در کشور، ۱۱ درصد فاقد آب آشامیدنی لوله‌کشی شهری یا روستایی، ۸.۴ درصد فاقد چشمه توالت، ۱۷.۹۴ درصد فاقد دستشویی یا روشویی، ۲۸.۸۶ درصد فاقد لوله‌کشی صابون مایع و ۸۳.۶۹ درصد فاقد اتاق بهداشت مجهز هستند.

بازماندگی یک میلیون دانش‌آموز از تحصیل در سال گذشته، اعتراضات ضدحکومتی در مدارس و مسموم شدن هزاران دانش‌آموز ایرانی با گازهای مشکوک از دیگر تحولات اخیر هستند که به وضعیت آموزشی در ایران ضربه زده است.
+59
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  HosseinG - ژنو، سوییس

  این مثل همون خبر دوروز پیش شبکه منو توست که با کمال پروویی گفتن تو اروپا تورم منفی داشتیم و همه چیز ارزون شده و فقط ایرانه که تورم داره، یا کشورای دپرس زده اسکاندیناوی را به عنوان شادترین کشورا معرفی میکنن، اخه دانش اموزای بنگیه اروپا که فقط به فکر عشقو حالو تفریحن مخا گوزیده را با معلومات میدونید؟
  52
  20
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  بیش از ۶۵ میلیون از جمعت ایران بیسواد هستند. سواد بنا بر تعریف سازمان ملل متحد عبارت است از آموزش و تحصیل به زبان مادری. در ایران هیچ مؤسسه آموزشی (کودکستان، دبستان، دوره راهنمایی و دبیرستان و دانشگاه) به زبان مادری مردمان این خراب شده وجود ندارد. هیچ کودک حتی برای یک ثانیه طعم شیرین خواندن، شعر، ترانه، بازی، رقص به زبان مادری اش را در این مؤسسات نچشیده است. ایران نام حاکمیتی است که به کشتار و سوزاندن (هولوکاست) فرهنگ و زبان مردمان تبدیل شده است. بانی این هولوکاست زبانی و فرهنگی شاه بود ( تحت پوشش سپاه دانش) و تالی آن خمینی( تحت پوشش جهاد سواد آموزی) و آنهاییکه خود را معلم می نامند بواقع تیر خلاص زن هستند(تیر خلاص هایی که روز و شب به مغز و شعور و زبان و فرهنگ میلیونها کودک شلیک می شود. شاه و شیخ در تبدیل ایران به کوره زبان سوزی و فرهنگ سوزی( هولوکاست زبان و فرهنگ) خفت بارترین حکومت هایی هستند که تاریخ هزاران ساله خاورمیانه به خود دیده است. آزادی زنان در گروی آزادی زبان از این زندان فرهنگ ها(ایران) است.
  55
  10
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  chupan - اریانا، سوئد
  HosseinG - ژنو، سوییس
  HosseinG - ژنو، سوییس.. نمکدان میشکنی.
  4
  21
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان

  سوادچیه?سواد نوشتن خاندن نیست.شنا بلدبودن سوادست.زنده موندن درشرایت سخت طبیعت سوادست.شناختن درخت میوه ازدرخت بی برسوادست.شناختن گلو گیاه ازهم که کدوم خوردنیه کدوم نیست سوادست.آشنا باطبیعت سوادست.چیزی یادبچه میدن که هبچوق بدردش نمیخوره.سینوس صددرجه.کسینوس پخمه پهلوی.تانجانت بانویاسیمین سوادنیست.نتجه گیری من.خاندانه پهلوی.ننگه بشریت.
  43
  8
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ایرانِ سکولار بدون آخوند - زارچ، ایران
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان
  میشه بگی از کدوم دیوونه خونه فرار کردی !!
  16
  10
  ‌چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.