«ایکیگای»؛ راز ژاپنی زندگی شاد و طولانی

العربیه: «ایکیگای» مفهومی است که در سال‌های اخیر از فرهنگ ژاپنی به سراسر جهان سرایت کرده است، و به معنای مجموعه چیزهایی است که برای یک فرد شادی و ارزش برای زندگی ایجاد می‌کند، که می‌تواند شامل فرزندان، دوستان، فعالیت‌های روزمره و سرگرمی‌ باشد.

هکتور گارسیا، یکی از نویسندگان کتابی که این مفهوم را جهانی کرد، تحت عنوان «ایکیگای: راز ژاپنی برای زندگی شاد و طولانی»، توضیح می‌دهد که یکی از ویژگی‌های مشترک سالمندان سالم و فعال ژاپنی این است که هر کدام‌شان یک ایکیگای دارند، یعنی چیزی که ارزش زندگی کردن را دارد.

گارسیا برای نوشتن کتابش که از زمان انتشارش در سال 2016 به 63 زبان ترجمه شده و بیش از 3 میلیون نسخه فروخته است، با بیش از 100 سالمند ساکن روستای اوگیمی در استان اوکیناوا، که به «دهکده درازعُمران» معروف است، مصاحبه کرد.

به گفته وی، وقتی از سالمندان پرسیده شد که ایکیگای آنها چیست، آنها پاسخ‌های سرراستی مثل دوستان، باغبانی و هنرشان دادند. گارسیا می‌گوید همه‌شان می‌دانستند منبع اشتیاق‌شان برای زندگی چیست و هر روز از نزدیک مشغول آن ایکیگای هستند.

یکی دیگر از ویژگی‌های متمایز جامعه سالمندان اوگیمی این است که آنها پیوندهای اجتماعی قوی با همسالان خود دارند و اغلب دور هم جمع می‌شوند تا از کارائوکه یا هم‌خوانی موسیقی، جشن تولد و امثالهم لذت ببرند. اجتناب آنها از انزوای اجتماعی با انگیزه و اعتماد به نفس‌شان برای داشتن زندگی فعال مرتبط است.

ادامه کار یا لذت بردن از سرگرمی‌های پُرانرژی ویژگی بسیاری از سالمندان ژاپنی است. یک نظرسنجی ملی که در سال 2018 انجام شد نشان داد که 47.5 درصد افراد 70 ساله و بالاتر با روش‌هایی مانند کار کردن، لذت بردن از سرگرمی‌ یا شرکت در فعالیت‌های اجتماعی خود را فعال نگه می‌دارند.

بر این اساس، ایکیگای را می‌توان نمود سخن ویکتور فرانکل، روانپزشک مشهور به حساب آورد که گفت: «آنچه انسان نیاز دارد عدم تنش نیست، بلکه تلاش و مبارزه برای رسیدن به هدفی است که شایسته اوست.»
+6
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.