سخنگوی طالبان: مرزبانان ما آموزش‌دیده هستند،ایران روی نیروهای خودش تمرکز کند

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبانبی بی سی: حکومت طالبان پیشنهاد یک مقام ارشد نظامی ایران را که گفته بود کشورش آماده آموزش نیروهای مرزی طالبان است، رد کرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی ارشد حکومت طالبان به بی‌بی‌سی گفت است که نیروهای مرزبانی طالبان، آموزش دیده‌اند.

در پی بالا گرفتن تنش‌های مرزی میان ایران و طالبان، روز شنبه (۱۳ جوزا/خرداد) قاسم رضایی، جانشین فرمانده کل نیروی انتظامی ایران گفت برای آموزش نیروهای مرزبانی طالبان «اعلام آمادگی» کرده‌اند. او در گفتگو با خبرگزاری مهر افزود: «ما حتی اعلام آمادگی کردیم آنها را برای رعایت پروتکل‌های مرزی در پایانه‌ها و مناطق پرجمعیت و هم در مناطق غیرپایانه‌های مرزی آموزش دهیم تا به پروتکل‌ها اشراف داشته باشند، هرچند آنها هنوز برای آموزش حضور نیافتند.»

سخنگوی طالبان اما می گوید: «نیروهای ما به‌ویژه نیروهایی که در مناطق مرزی فعالیت می‌کنند، بسیار آموزش دیده‌اند، متأسفانه این حوادثی که بارها رخ می‌دهد و چندبار تکرار شده، دلیل‌اش آن نیست که نیروهای ما بی‌توجهی کرده و یا آموزش دیده نیستند.».

وی افزوده است که آن‌ها برای آموزش نظامیان خود دارای مرکز اکادمیک هستند و از امکانات مورد نیاز، برخوردار است و در حال حاضر مشغول آموزش نیروهای امنیتی خود هستند.

آقای مجاهد در مورد درگیری‌های اخیر مرزی، طرف ایرانی را مقصر خواند و گفت که «این درگیری‌ها ناشی از ایجاد مزاحمت از سوی نیروهای ایرانی و گشودن آتش در گام اول، از سوی آن‌ها، بوده است».

وی گفت: «نیروهای ایرانی همیشه اولین تیرها را شلیک می‌کنند و در جهت ما مزاحمت ایجاد می‌کنند، و نیروهای‌ما را مجبور به واکنش می‌کنند...ایران باید روی نیروهای خود تمرکز کند تا تفاوت‌های ظریف موجود را درک کنند و بدانند که احتیاط در مناطق مرزی، ضروری است».

قبلاً اما مقام‌های ایرانی نیروهای طالبان را مقصر این درگیری دانستند و سپس اعلام شد که شلیک‌ها ناشی از یک «سوءتفاهم» بوده است.

درگیری که روز شنبه (۶ خرداد/جوزا) در مرز بین ایران و افغانستان رخ داد، دست‌کم دو نیروی مرزی ایران و یک نیروی طالبان کشته شده‌اند.

پیشتر احمد وحیدی، وزیر کشور ایران گفته بود که «درگیری مختصری بود و در ادامه برطرف شد و مذاکرات هم با طرف طالبانی صورت گرفت».
قاسم رضایی، جانشین فرمانده کل نیروی انتظامی ایرانقاسم رضایی، جانشین فرمانده کل نیروی انتظامی ایران، یکی از مقام‌های ارشد ایرانی است که پس از درگیری‌های مرزی میان طالبان و مرزبانان ایران، از محل آخرین درگیری‌های دو طرف بازدید کرده است.

این مقام ارشد نظامی ایران گفته است «آنچه اتفاق می‌افتد ناشی از عدم توجه رده‌هایی از افراد طالبان است» که در مرز حضور دارند. از طرفی برخی قاچاقچیان مسلح نیز «از آن سوی مرز تیراندازی» می‌کنند.

احمدرضا رادان، فرمانده نیروی انتظامی ایران نیز درپی این درگیری مرزی، از مرزبانان ایرانی خواسته بود «شجاعانه و قاطعانه از مرزها دفاع کنند» و همچنین از حکومت طالبان خواسته بود «در قبال عمل نسنجیده و مغایر با اصول بین المللی خود پاسخگو باشند».

انتشار گزارش درگیری میان نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی واکنش‌های زیادی در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی و چهره‌های دو کشور در پی داشته است.
+35
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  dannni - سوئد، سوئد
  طالبان یا طالب غلط کردن با جد و آبادان شون این وحشی ها نمک نشناس این جماعت باید نسل شون از بین برد با یک جنگ ۱ ماهه دلشون خوشه ما آمریکا و شوروی حریف ما نشد گور پدرتون خندیدیم آنها منافع نداشتن الی خوب حالتون جا میاوردن ایران هم دره الان با شماها مدارا نیکته تو ذهنشون یک توشه برای شماها دارد
  6
  22
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان

  قیافه اش کپی دقیق پیغمبر اسلام،فکرشان هم.
  2
  28
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران

  دو سه تا مشنگ عوضی افتادن به جون هم دیگه، و این وسط جوان ملت کشته میشه. اگر این نمایش نیست ای هرومزاده ها چرا بجای بچه های جوان سرباز بی تجربه جنگی از اون حامیان حرم استفاده نمیکنید. پس کاسه ای زیر کاسه هست. لعنت بر شما. خیانت شما را بزودی پاسخگو خواهیم بود.
  1
  27
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.