جزییات واکنش صدام حسین به خبر کشته شدن فرزندانش از زبان وکیل سابقش

العربیه: دکتر خلیل الدلیمی، رئیس سابق کمیته وکلای دفاع از صدام حسین، رئیس‌جمهوری پیشین عراق، شامگاه شنبه 8 خرداد در مصاحبه با العربیه جزئیات بیشتری را درباره آخرین روزهای زندگی رئیس‌جمهوری پیشین عراق فاش کرد.

الدلیمی در این بخش از مصاحبه به زندگی مخفیانه صدام حسین پیش از دستگیری توسط آمریکایی‌ها پرداخته و به واکنش او هنگام شنیدن خبر کشته شدن دو فرزندش عدی و قصی و نوه‌اش مصطفی پرداخت.

او در برنامه معروف به «الذاکره السیاسیه» (حافظه سیاسی) که از تلویزیون العربیه پخش می‌شود تاکید کرد هنگامی که صدام از کشته شدن فرزندانش را در یک مهمانی شام در منزل یکی از رفقایش با خبر شد. الدیلمی به نقل از این شخص می‌گوید وقتی صدام حسین وضعیت روحی رفیقش را آشفته دید علت را جویا شد و. وقتی به او خبرداد که « عدی شهید شد» صدام حسین بسیار مختصر و با افتخار گفت: «آفرین، مرحبا..».

شخص مذکور می‌گوید وقتی واکنش صدام حسین را دیدم دوباره به او گفتم قصی و فرزندش مصطفی هم کشته شدند و صدام حسین همان عبارت آفرین و مرحبا را تکرار کرد.
میزبان فرزندان صدام آنها را لو داد
وکیل صدام حسین گفت: «مخبر دو پسر صدام همان کسی است که آنها را در مخفیگاهی پنهان کرده بود».

او افزود: «این مرد خائن به پول آنها طمع داشت، همانطور که به 25 میلیون دلار جایزه‌ای که آمریکایی‌ها برای بازداشت یا کشتن فرزندان صدام حسین تعیین کرده بودند، طمع کرد».

او افزود که این مرد مبلغ هنگفتی در ازای خیانت خود دریافت کرد.

الدلیمی در دو قسمت اول از برنامه «حافظه سیاسی» اطلاعات بسیار هیجان انگیزی درباره آخرین روزهای پس از سقوط رژیم سابق عراق، مخفی شدن صدام و بازداشت او فاش کرد.

گفتنی است که 20 سال از زمان اعلام عملیات «آزادسازی عراق» توسط جرج دبلیو بوش رئیس جمهور اسبق آمریکا در 20 مارس 2003 می گذرد. در این عملیات نظامی حدود 150 هزار سرباز آمریکایی و 40 هزار سرباز بریتانیایی عراق را به بهانه «وجود سلاح های کشتار جمع» اشغال کردند اما هرگز هیچ‌گونه سلاح کشتار جمعی در این کشور پیدا نشد.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی در 9 آوریل همان سال، سقوط رژیم سابق عراق را اعلام کردند. صدام حسین رئیس جمهوری عراق به مدت هشت ماه مخفی بود تا اینکه نیروهای آمریکایی او را پیدا کرده و پس از محاکمه در دسامبر 2006 او را اعدام کردند.
+24
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی

  این ها آه دل مادر شهید عباس دوران است که وقتی بهش خبر دادند که صدام دست و پای فرزندت را به دو خودرو بست و به خودرو ها دستور داد خلاف جهت حرکت کنند و پیکر زنده شهید دوران از ناحیه شکم زنده زنده به دو نیم شد و نصف بدنش را در کرکوک و نصف دیگر بدنش را در الانبار دفن کردند ..و مادر شهید گفت مرحبا و آفرین به پسرم
  10
  69
  ‌سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  ekman - شیراز، ایران
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  شهید دوران به این شکل شهید نشد.بلکه بعد از انجام ماموریت که با موفقیت انجام شد عراقی ها هواپیمایش را زدند و شهید دوران به خلبان دوم که در کابین عقب بود دستور میدهد که اینجکت کند و سپس خودش هواپیما را به ساختمانیکه محل نشکیل سران کنفرانس اسلامی در بغداد بود میکوبد و شهید میشود.در شیراز مقبره یادبود و نمادینی برایش ساختند چون پیکر شهید دوران کاملا سوخت . شاید کمک خلبان ان ماموریت که قبل از اصابت هواپیما به ساختمان از هواپیما بیرون پرید اسیر کردند و سپس به ان شکل فجیع بقتل رساندند
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  ekman - شیراز، ایران
  احسنت ممنون از بذل توجه حضرتعالی
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.