قابل توجه مسئولان؛ مشاهدات یک ایرانی بعد از ده سفر در طی ده سال به کشور چین

کاربری به نام محسن خانعلی در رشته توئیتی از مشاهدات اولین سفرش به کشور چین بعد از شیوع کرونا نوشت:

بعد از کرونا برای اولین بار، چند روزه که در چین هستم.


من تجربه تقریبا ۱۰ سفر به شهرهای مختلف چین را در ۱۰ سال اخیر دارم و الان می‌خواهم چند جمله کوتاه در مورد چین و صحبت این آقای نماینده که گفته اگر ما نبودیم مرغ شده بود ۱۸۰ هزار تومان بنویسم:

*اولین باری که به چین آمدم یوان ۴۰۰ تا تک تومانی بود و الان ۷ هزار تومان.

*در همه این سال‌ها نرخ قیمت تبدیل دلار به یوان تقریبا ثابت بوده. نرخ تبدیل تومان به دلار اما در همین مدت ۵۰ برابر شده.
*من خیلی روزها در رستوران نودل سفارش می‌دهم؛ قیمت نودل در همه این ده سال بسته به شهر و موقعیت رستوران‌ها بین ۲۵ تا ۳۵ یوان بوده! کباب‌های ایغور‌ها ۱۰ ساله که بین ۵ تا ۷ یوان برای هر سیخ کوچک است اما قیمت یک پرس چلوکباب در تهران از ۱۰-۱۵ هزار تومان رسیده به ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان.
*از آخرین بار که تقریبا ۲ ماه قبل از شروع کرونا بود تا الان که قیمت بلیط مترو را یادم می‌آید، هیچ افزایشی نداشته. من تهران خیلی سوار مترو نمی‌شوم اگر شما می‌دانید بگویید که قیمت بلیط مترو چقدر افزایش داشته.

*یک مدل آیس تی لیمویی دارند که قبل از کرونا (یعنی ۳ سال پیش) ۳.۵ یوان بود؛ دیروز هم خریدیم ۳.۵ یوان.

*سه سال پیش قیمت یک دفتر کار اشتراکی در شانگهای ۸۰۰۰ یوان بود؛ الان هم همان ۸۰۰۰ یوان است! اجاره دفتر تهران ما، در همین ۳ سال تقریبا ۴ برابر شده.

*اینجا کلی کارخانه ماشین‌سازی دارند اما همه مدل ماشین اروپایی و آمریکایی هم می‌توانند داشته باشند. ما به بهانه چند هزار شغل، سالی چند هزار نفر را با پراید و … به کشتن می‌دهیم. تازه برای گرفتن همین ماشین‌ها هم قرعه‌کشی می‌کنیم.

*قیمت میوه چند ساله که تقریبا ثابت است و نهایتا یکی دو یوان بیشتر شده. یک عدد انبه چند سال است که بین ۱۵ تا ۱۸ یوان.

*در ۵ سال فکر می‌کنم بیشتر از ۷۵ هزار کیلومتر ترن سریع السیر کشیدند و ما سی ساله منتظر افتتاح جاده شمال هستیم.
*جمعیت چین یک میلیارد و چهارصد و هشتاد میلیون است و ما ۸۰ میلیون نفر.

*این‌ها بزرگترین دشمن آمریکا هستند و رییس جمهورشان قول داده تا ۲۰۲۵ بزرگترین اقتصاد دنیا باشند؛ ما هم با آمریکا دشمن هستیم و رییس جمهور ما هم قول که نه؛ اما دستور داده بود فقر مطلق ریشه‌کن شود.

*این‌ها بزرگترین رقیب آمریکا هستند، با همه دنیا مراوده مالی دارند اما ما یک صد دلاری نمی‌توانیم با پاسپورتمان در همین چین تبدیل کنیم.
*نماینده مجلس ما با این عملکرد درخشان سر ملت منت می‌گذارد که اگر ما نبودیم مرغ ۱۸۰ هزار تومان می‌شد، مرغی که ۱۰ سال پیش ۳ هزار تومان هم نبود.

*این‌ها حرف مفت نمی‌زنند، این‌ها مفت حرف نمی‌زنند. این‌ها کار می‌کنند؛ فقط حرف نمی‌زنند. این‌ها کار را دست کاردان دادند.
+112
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Herzl - امستردام، هلند
  خدا پدر الیاس گورگیس بیامرزد که اقصاد چین را ساخت،یک عراقى بریطانیاى اگر این نبود فساد و دزدى چین مثل ایران بود.
  12
  22
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  وقتت رو تلف نکن چون اینها پوست کلفتر از این حرفان، اولویت اینها صدور افکار پوسیده ۱۴۰۰ سال پیش به کل دنیا هستش و در این راه کشور ایران رو فدا میکنن چون اینرو تو عملکرد شون در این چهار دهه ثابت کردن .
  4
  50
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  بله در کره جنوبی و نیوزلند هم قیمت ها تقریبا ثابت مانده در همین ترکیه که تورم شده 44 درصد با توجه به قیمتها در ایران باز هم ارزاق عمومی نسبت به ایران ارزانتر است
  3
  31
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  چرا افزایش قیمت دلار بصورت تصاعدی ادامه دارد؟. . علت اصلی افزایش قیمت دلار این باور است که همه ساله باید حداقل 15 درصد به حقوق ها اضافه شود. حتی در اقتصادهای موفقی مثل زاپن و امریکا و المان هم چنین امکانی وجود ندارد لاجرم دولت ها مجبورند که اسکناس چاپ کنند و با وجود افزایش جمعیت و افزایش تصاعدی حقوق ها نتیجتا قیمت دلار مرتبا بطرف بالا صعود میکند و تا این باور و عادت به افزایش حقوق ها تا سقف 15 درصد و بیشتر هست روند افزایش قیمت دلار بصورت تصاعدی حتمی و دلار تا مرز 100 هزار تومان و بیشتر هم بالا خواهد رفت. من در چین نبوده ام اما به یقین مثل امریکا و کشورهای اروپائی هرگز افزایش حقوق سالیانه بالای 15 درصد نداریم. بعلاوه جمعیت چین در حال کاهش است. همیشه بیش تر از دولت ها ملت ها مقصرند.
  5
  15
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  اصولأ مقایسه کشورها و مناطق جهان با یکدیگر جهت درک،شناخت وتحلیل اوضاع محلی وکشوری بسیارناکارآمد و تخیلی ست و به نتیجه گیری احساسی و آنی میآنجامد. همانطور که خاک ، طبیعت و مردم و موجودات زنده و نوع زندگی هرمنطقه خاص خود است ،با مقایسه قیمت تولیدات به این نتیجه میرسیم که اگر حاکمیت ایران به دست چینی ها بود وضغیت با ثبات و مناسب تری برقرار میشد.تاریخ و سابقه نظام مافیائی الیگارشی چین چون اکثر کشورهای دولت-مافیا مشخصات وساختار تاریخی خود را دارد.چون وجود واولویت دولت -مافیای ایران که خودمحصول اعتقادات و رسوم عصرحجری جامعه است و کلأ با رفع حوائج ونیازهای ابتدائی در تقابل قراردارد، هرنوع قیاس با کشورهای دیگر تخیلی وحیله روشنفکریست.تولیدات کشاورزی وغذائی وپوشاکی ...هرکشور با فرهنگی نسبتأ معقول،منطقی واصل همبستگی عمومی نمیتواند نرخ تورم نجومی واحتکارمافیائی را طی کند.ایراد و مشکلات ایران فقط نوع حاکمیت نیست، بلکه دهانه گشوده شده آتشفشان ابتذال افکارو فرهنگ و رفتار کل جامعه است. ویدئو : جمهوری اسلامی سپاه پاسداران؛ بزرگترین دولت قاچاق مواد مخدر جهان
  1
  5
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  موارد اصلی که همی آموختگان علم قدیم و جدید از ذکرانها طفره میروند،ترک عادات و روش مفید سنتی و نیز فقدان هنرزندگی خود کفای سابق میباشند.زندگی مصرفی بدون تطابق معقول باتکثیر جمعیت شهرها وسکناها ،رشد مصرف ابزارآلات بی دوام وگران،استفاده سطحی وبی ربط ازفرهنگ وعادات وارداتی چه درصنعت و چه درآداب مدرن شهروندی وچه در فرهنگ مذهبی وخرافی،همگیری وشیوع عمومی حسادت و چشم و هم چشمی،حرص و طمع،همه چیزدانی،جزم اندیشی،تنفروترس...میباشند. وهیچ اشاره ای به تغییرکلی وبنیادی اجتماعات جهان به سوی تمرکز و تسلط کامل نظام های دولت-مافیائی وتکوین نظام الیگارشی-مافیائی جهانی ازدرون وبطن الیگارشی فئودالی اشرافی- قبیله ای...نمینمایند.چشم وهم چشمی اکثریت مصرف گننده و اعتیاد عموم مردم به نظام تولیدی-مصرفی الیگارشی جهانی مختص به کشورهای صنعتی نیست بلکه فراگیراست.طبیعتأ تأمین و مصرف عاقلانه آب شیرین و تولید مواد غذائی سالم ،حفظ محیط زیست وخلقت وتأمین معیشت عمومی درالویت هیج کشوری وانحصارات مالی وصنعتی قرار ندارند.تبعات این نگرش عمومی برای اکثریت جوامع وبقای هستی حتی اکنون هم فاجعه باراند. اعم کشورهای ساخته استعمارچو
  1
  4
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  چون عراق،افغانستان،پاکستان،هند،استرالیا،حیطه شوروی سابق،چین،آمریکا، جغرافیا ونظام ایران امروزی،....افریقا...مدام درگیر منازعات مرزی و داخلی بوده وهستند.چرا که تولید و صدور تریاک و هروئین ...ازمهمترین الویت هاست! در سال ۲۰۲۱ بطور رسمی ۷۹۳۰ تن تریاک در جهان تولید شده. در آمار رسمی افغانستان در سال ۲۰۲۱ قریب ۷۰۰۰ تن تریاک تولید نموده. آنچه که ذکر نمیشود تولید رسمی و غیر رسمی جمعأ قریب دو برابر یعنی ۱۴۰۰۰-۱۲۰۰۰ تن میباشد که قریب نیمی از آن بطور مستقیم به ایتالیا صادروبا تبدیل به فراورده اولیه، جهت مصارف داروئی به تولیدگنندگان دارو عرضه میگردد. و الباقی به هروئین،ترکیبات و یا خالص مصرف میشود.این چرخه شیطانی یکی ازعوامل مهم نابودی مردم وجامعه است.سلامت باشید
  1
  4
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  مائو تسه تونگ. چین در زمان مائو: 1949-1966. مائو به عنوان بنیانگذار جمهوری خلق چین در تاریخ ثبت شده است. اما «رئیس بزرگ» نیز دیکتاتوری بود که میلیون‌ها چینی را به قتل رساند و رنج‌های بی‌شمار را در سراسر کشور به ارمغان آورد. نوشته گرگوری دلوو د فنفه. اصلاحات بزرگ ارضی. خشم مردم را کنترل کرد. 100 گل مائو. "راه چینی". "جهش بزرگ" به سوی فاجعه. "جهش بزرگ به جلو" یک کمپین بی امان صنعتی سازی بود که به بزرگترین قحطی بشر ختم شد. ترور «انقلاب فرهنگی پرولتری» مائو، که چین را به مدت یک دهه در هرج و مرج فرو برد و میلیون ها چینی قربانی و مجرم ساخت. اقدام بزرگ اصلاحات ارضی به نام "اصلاحات ارضی" توسط حزب کمونیست از سال 1949 تا 1952. مالکان زمین توسط میلیون ها نفر سلب مالکیت و قتل شدند. 100 گل مائو. "بگذار صد گل شکوفا شود، بگذار صد مدرسه با یکدیگر رقابت کنند" - این نام کمپینی است که مائو در سال 1956 راه اندازی کرد. هفت سال پس از به دست گرفتن قدرت، کمونیست ها مردم را به انتقاد سازنده از نظام، حزب و رهبری سیاسی دعوت می کنند. ایده پشت این موضوع این است که چین به نخبگان باهوش، متخصصان خود برای کمک به ساخت کشور
  1
  2
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  نیاز دارد. اما از نظر ایدئولوژیک روشنفکران و متخصصان تابع دهقانان و کارگران عادی هستند و آشکارا از سوی دولت کمونیستی در محرومیت قرار دارند. مائو می خواهد روشنفکران چین را با چشم انداز آزادی بیشتر از ذخیره بیرون بکشد تا آنها را بهتر در دستگاه کمونیستی ادغام کند و آنها را برای ساختن کشور جذب کند. اما شلیک نتیجه معکوس دارد. انتقاد در ابتدا فقط بسیار محتاطانه بیان می شود، اما به تدریج جنبشی شکل می گیرد که برای کمونیست ها خطرناک می شود. چین از اقدامات تلافی جویانه گاه عظیم دیکتاتوری تک حزبی به ستوه آمده است. مردم ایستاده اند، خواستار لغو دیکتاتوری کمونیستی هستند و برای اصلاحات دموکراتیک، آزادی مطبوعات، آزادی بیان و آزادی سیاسی به خیابان ها می آیند. در سال 1957 حزب ترمز اضطراری را گرفت و کمپین صد گل به یک کمپین بی رحمانه ضد جناح راست تبدیل شد. منتقدانی که از نظام انتقاد کرده اند، اکنون به شدت تحت تعقیب، سکوت، ربوده، زندان و اعدام هستند. صدها هزار نفر کشته می شوند یا در اردوگاه های کار اجباری زندانی می شوند. "راه چینی". بین سالهای 1953 و 1957، رهبری چین اولین برنامه پنج ساله را ایجاد کرد.
  1
  2
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  بر اساس مدل شوروی، صنایع سنگین باید به هزینه کشاورزی با آزادسازی نیروی کار در سراسر کشور توسعه و ترویج شود. مردم حق تعیین سرنوشت خود را از دست می دهند. با منحل شدن روابط مالکیت، حجم کار و ساعات کار به شیوه ای کاملاً سلسله مراتبی، مائو دهقانان را به کسانی که هیچ حقوقی نداشتند تنزل داد. شما کاملاً باید دستورالعمل های کاری گاه بی نظم، فاسد یا ساده پوچ را دنبال کنید.
  1
  4
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  من کاملا با شما موافقم که قبل از دولت ها باید ملت ها را تجزیه تحلیل و زیر سوال برد
  0
  4
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  من موضوعی را در رابطه با مطلب شما ذکر کنم. درآمد ارزی ایران از محل ترانزیت تریاک بسیار بیشتر از درآمد نفت می باشد!
  1
  8
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  خب اینها هم سنگ توالت روی قبر حسن را از طلای خالص ساختن ، بس از ۵ میلیارد دلار از پول غرامت جنگی به عراق را صرف ساختن اصطبل و تویله برای حسن پرستها کردن بیش از ۵ میلیارد شرف توالتی کردن که خمینی داخلش است. به هد عراقی که به مشهد بیاد هتل و صیغه مفت میدن
  2
  7
  دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.