ناهید کیانی اولین زن ایرانی که قهرمان تکواندوی جهان شد

 ناهید کیانی با پیروزی مقابل حریف چینی خود در آخرین روز از رقابت‌های جهانی ۲۰۲۳ تکواندو بر سکوی نخست ایستادرادیو فردا: در روز پایانی از رقابت‌های جهانی ۲۰۲۳ تکواندو، ناهید کیانی اولین نشان طلای جهانی در تاریخ تکواندوی زنان ایران را به گردن آویخت.

این رقابت‌ها در جمهوری آذربایجان برگزار شد و خانم کیانی در وزن ۵۳ کیلوگرم با پیروزی مقابل جی ژو از چین روی سکوی نخست ایستاد.

او برای راهیابی به فینال، ابتدا رقیب اهل کره جنوبی را شکست داد. سپس نماینده مجارستان را دو بر یک از پیش رو برداشت. در یک‌چهارم نهایی هم مقابل نیکا کاراباتیچ (کرواسی) پیروز شد.

قهرمان ۲۴ ساله ایرانی، در نیمه‌نهایی تاتیانا مینینا از روسیه (با پرچم فدراسیون جهانی) را تسلیم کرد. مینینا که سه نقره جهان و المپیک را در کارنامه دارد، در باکو به ایستادن روی سکوی سومی بسنده کرد.

در وزن ۵۷ کیلوگرم المپیک توکیو، کیانی فقط یک بار به روی شیاپ ‌چانگ رفت و با قبول شکست از کیمیا علیزاده (تیم پناهندگان) حذف شد.

علیزاده نیز در نیمه‌نهایی به مینینا باخت؛ همان رزمی‌کاری که با ناکامی در برابر کیانی، از راه‌یابی به فینال مسابقات جهانی بازماند.

کیانی پارسال در همین وزن روی سکوی نخست آسیا ایستاد. او چهار نشان نقره و برنز هم از قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی به دست آورده، دو بار نیز قهرمان بازی‌های کشورهای اسلامی شده است.

در مسابقات جهانی ۲۰۲۳ مینو مداح سرمربیگری تیم ملی زنان را برعهده داشت. مهروز ساعی (خواهر رئیس فدراسیون تکواندو) نیز او را همراهی می‌کرد.

در روز پایانی مسابقات، علیرضا نادعلیان در ۸۷+ کیلوگرم در همان دیدار نخست با شکست از چانینگهام بریتانیایی، از گردونه رقابت‌ها خارج شد.

ایران در رده مردان، بار دیگر مسابقات را بدون حتی یک فینالیست به پایان رساند. متین رضایی و آرین سلیمی دو برنز تکواندوی مردان ایران را به دست آوردند؛ مشابه نتایج ضعیف پارسال در مکزیک که فقط سه برنز به ایران رسید.

این عملکرد در قیاس با کارنامه درخشان مردان ایران در سال‌های گذشته، نتیجه‌ای ضعیف و دور از انتظار است.

محمد پولادگر، رئیس پیشین فدراسیون تکواندو، که در حال حاضر، معاون وزیر ورزش است روابطی پرتنش با جانشین خود هادی ساعی دارد. آقای پولادگر درباره بودجه تکواندو، ساعی را به «دروغ‌گویی» متهم کرده است.

قهرمان اسبق تکواندوی المپیک هم برای دفاع از خود به خبرگزاری ایسنا گفت: «اگر مدرک دارد که بیشتر از ۲۲ میلیارد به ما داده‌، صحبتش را تأیید می‌کنم که دروغ گفته‌ام. این اختلافات به تکواندو ضربه می‌زند. اذیت شدیم و تحمل کردیم. در شورای برون مرزی تفاوت گرند اسلم و گرندپری را نمی‌دانند اما پولادگر می‌داند و انتظار داریم از تکواندو حمایت کند.»

تیم ملی تکواندوی مردان ایران با سرمربی‌گری بیژن مغانلو و مربی‌گری مسعود حجی زواره به باکو اعزام شد. تیمی که از سال ۲۰۱۵ تاکنون موفق به کسب نشان طلای جهانی نشده است.

سعیده نصیری، غزل سلطانی، تینا مدانلو، نرگس میرنوراللهی، زینب اسماعیلی و زهرا پوراسماعیل سایر نمایندگان تیم زنان ایران بودند که برخلاف درخشش تاریخی کیانی، همگی از دور مسابقات حذف شدند.

در تکواندوی مردان، میرهاشم حسینی در ۷۴ کیلو به استفان تاووک از صربستان باخت و حذف شد. مهدی حاجی موسایی، علیرضا حسین‌پور، فرزان عاشورزاده و مهران برخورداری نیز با شکست در برابر رقبای خود، سهمی از مدال‌ها نبردند.
+18
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.