جانشین فرمانده ناجا: نیروهای طالبان در مرز پاسخگو نیستند، بدون تجربه هستند و تیراندازی‌های نا به جا دارند

نیروهای مرزبانی ایران در مرز با افغانستان (عکس از آرشیو)دویچه وله: قاسم رضایی گفته مرزهای شرقی ایران در آرامش کامل هستند و هیچ مشکلی وجود ندارد. او درگیری اخیر با طالبان را تقصیر آنها دانسته و گفته نیروهای طالبان در مرزها بی‌تجربه هستند و "اقدامات غیرمتعارف" انجام می‌دهند.

قاسم رضایی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی در گفت وگو با خبرگزاری مهر تاکید کرده که در حال حاضر هیچ مشکلی در مرزهای شرقی ایران وجود ندارد و "تبادلات انسانی و تجاری به صورت عادی در حال انجام است".

او البته تصریح کرده که در مرز مشترک با افغانستان "با مشکلاتی مواجه هستیم".

جانشین فرمانده نیروی انتظامی در توضیح این مشکلات گفته است: «نیروهای طالبان در مرز پاسخگو نیستند. نفرات آنها عوض می‌شوند، بدون تجربه هستند و اقدامات غیرمتعارف انجام داده و تیراندازی‌های نا به جا دارند.»

رضایی گفته مسئولان آنها به اشتباه نیروهایشان "اعتراف" می‌کنند اما دوباره اتفاق مشابهی در نقطه دیگری می‌افتد.

صبح  شنبه ۶ خرداد در منطقه ماککی ولسوالی کنگ، ولایت نیمروز، درگیری مسلحانه میان ماموران مرزبانی ایران با نیروهای طالبان صورت گرفت.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی شروع کننده این درگیری را طالبان معرفی کرده و گفته ابتدا به یک برجک پاسگاه مرزی ایران تیراندازی شده و بعد این تیراندازی ادامه پیدا کرده و مرزبانان ایران هم پاسخ داده‌اند.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت امور داخله طالبان اما پس از این رویداد در توییتی گفته بود این مرزبانان ایران بودند که نخست به سوی نیروهای طالبان شلیک کردند.

به گفته جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران پس از مدتی تیراندازی کم می‌شود اما از حدود ساعت ۱۲ با "آرپی‌جی، خمپاره‌انداز و سلاح‌های سبک" به سه پاسگاه ایران حمله می‌شود. این حملات و پاسخ متقابل ایران حدود دو ساعت طول می‌کشد و "پس از آن آرامش برقرار می‌شود".

جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفته در جریان این درگیری یک مرزبان ایرانی کشته و سه نفر مجروح شدند. این در حالی است که خبرگزاری ایرنا پیشتر از کشته شدن دو مرزبان و دو شهروند غیرنظامی در جریان این درگیری خبر داده بود.
"طالبان هم ناراحت هستند"
قاسم رضایی در ادامه صحبت‌هایش تاکید کرده که طالبان نیز از شرایط به وجود آمده در مرز با ایران "ناراحت" هستند و تلاش می‌کنند دیگر این اتفاق نیفتد.

او پیشنهاد کرده که ایران به نیروهای مرزی طالبان آموزش دهد "تا به پروتکل‌ها اشراف داشته باشند".

پیش از این رویداد نیز بر سر حقابه هیرمند میان ایران و طالبان درگیری لفظی صورت گرفته بود.

جمهوری اسلامی هنوز رسما طالبان را به رسمیت نشناخته اما تا کنون هیأت‌هایی از دو طرف با یکدیگر دیدار داشته‌اند.
+6
رأی دهید
-29

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.