امام جمعه کرج: بعضی‌ها آرزو می‌کنند که نظام اسلامی نباشد؛ این می‌شود کفران نعمت

وی خاطرنشان کرد: سنت قطعی خدای تعالی این است که کسی در مقابل نعمت‌ها قدردانی کند نعمتش زیاد می‌شود و اگر ناسپاسی کند کم خواهد شد؛ شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر، نعمت از کفت بیرون کند.مهر نیوز: سید محمدمهدی حسینی‌همدانی نماینده، ولی فقیه در البرز و امام جمعه کرج گفت: ولایت فقیه و فقیه جامع‌الشرایط که حاکم نظام اسلامی است همه این‌ها جزو نعمت‌های معنوی خداوند برای مردم هستند.

 مهر نوشت: حسینی‌همدانی گفت: بعضی‌ها حرف‌هایی در فضای مجازی و این‌طرف و آن‌طرف می‌زنند و آرزو می‌کنند که نظام اسلامی نباشد، نظام غیر از نظام ولایت‌فقیه باشد، دنبال دموکراسی غربی و این‌جور مسائل هستند. این می‌شود کفران نعمت. سختی‌ها و مشکلات و مسائلی که سر جایش است آن‌ها را انکار نمی‌کنیم. مسیر را دارم می‌گویم؛ مسیری که دوران طاغوت طی شد و مسیری که الان طی می‌شود.

 نماینده، ولی فقیه در البرز گفت: ولایت فقیه و فقیه جامع‌الشرایط که حاکم نظام اسلامی است همه این‌ها جزو نعمت‌های معنوی خداوند برای مردم هستند.

آیت الله سید محمدمهدی حسینی‌همدانی ظهر شنبه در جلسه شرح دعای ۴۹ صحیفه سجادیه با اشاره به فراز «هَذَا مَقَامُ مَنِ اعتَرَفَ بِسُبُوغِ النِعَمِ، وَ قَابَلَهَا بِالتَقصِیرِ، وَ شَهِدَ عَلَی نَفسِهِ بِالتَضیِیعِ» اظهار کرد: در فراز‌های قبلی حضرت به نعمت‌ها و انواع نعمت‌ها و این‌که رابطه نعمت با ما چگونه است مطالبی را در قالب دعا به خدای تعالی عرض کردند.

وی ادامه داد: اینجا در حقیقت یک‌جور نتیجه‌گیری است که این جایگاه کسی است که به فراوانی نعمت اقرار می‌کند و در شکرگزاری کوتاهی می‌کند. با کوتاهی کردن در شکرگزاری نعمت‌ها به مقابله با نعمت‌ها پرداخته و بر ضد خودش به تباه کردن امورش دارد گواهی می‌دهد که خدایا تو نعمت دادی من ضایع کردم و نعمت‌ها هم یکی دوتا نبود. جاری کردی نعمت‌ها را بر من و من لااقل شکرگزاری نکردم. اگر شکرگزاری نداشته باشیم کمترین اثرش این است که خدای تعالی نعمت را از ما می‌گیرد.

نماینده، ولی فقیه در البرز با بیان اینکه دنبال نعمت‌های بزرگ هم نباشید، تصریح کرد: همین چیز‌هایی که در اختیارمان هست عرض کردم که بعضی وقت‌ها یک‌دفعه یاد را از انسان می‌گیرد؛ کاری که برایش ملکه بود از شدت تکرار، از یادش می‌رود. کفران نعمت که شود بلا می‌آید و مشکلات فراوان می‌شود. این‌ها از آیات و روایات به دست می‌آید؛ موقعیت برای عذاب فراهم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کفران نعمت خیلی گسترده است؛ همه شئون ما را شامل می‌شود؛ مثلاً نظام حکومت اسلامی. کسانی که قسمتی از حکومت طاغوت را هم درک کرده باشند می‌فهمند که حاکمیت اسلام و نظام اسلامی معنایش چیست.

حسینی‌همدانی گفت: بعضی‌ها حرف‌هایی در فضای مجازی و این‌طرف و آن‌طرف می‌زنند و آرزو می‌کنند که نظام اسلامی نباشد، نظام غیر از نظام ولایت‌فقیه باشد، دنبال دموکراسی غربی و این‌جور مسائل هستند. این می‌شود کفران نعمت. سختی‌ها و مشکلات و مسائلی که سر جایش است آن‌ها را انکار نمی‌کنیم. مسیر را دارم می‌گویم؛ مسیری که دوران طاغوت طی شد و مسیری که الان طی می‌شود.
کفران نعمت نشانه لئامت و پستی است
وی اظهار کرد: کفران نعمت نشانه لئامت و پستی و پلیدی شخص است. امیرالمؤمنین فرمود: کسی که کفران نعمت می‌کند لئیم است. انسان فطرتاً دوست دارد و علاقه‌مند است که کسی که به او نعمتی را می‌دهد قدردانی کند؛ هر کس می‌خواهد باشد. کسی که کمک می‌کند، خدمتی می‌کند، در یک گرفتاری دست می‌گیرد، بعضی وقت‌ها هم کمک فکری است، گاهی هم مادی است، اصطلاحاً به او، ولی نعمت می‌گویند، البته، ولی نعمت اصلی خدا است که انسان دوست دارد از او تقدیر کند.

نماینده، ولی فقیه در البرز با بیان اینکه اگر کسی روحیه حق‌شناسی، تشکر و قدردانی از کسی که به او نعمت داده نداشته باشد، یعنی شاکر نعمت‌های الهی نباشد، لئیم است و پستی دارد، تصریح کرد: روح کوتاه و کوچکی دارد. مولای ما امیرالمؤمنین سلام‌الله‌علیه فرمودند: ناسپاس، ولی نعمت نباش که ناسپاسی پست‌ترین کفر است؛ و بدترین کفر‌ها و کفران‌ها ناسپاسی نعمت است.

وی با بیان اینکه هشدار‌های قرآن کریم نسبت به کفران نعمت را ملاحظه کنید، هشدار‌های سنگینی دارد، خاطرنشان کرد: سنت قطعی خدای تعالی این است که کسی در مقابل نعمت‌ها قدردانی کند نعمتش زیاد می‌شود و اگر ناسپاسی کند کم خواهد شد؛ شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر، نعمت از کفت بیرون کند.

حسینی‌همدانی بیان کرد: این را هم بدانید نعمت فقط مادی نیست، نعمت‌های معنوی هم داریم؛ نعمت ولایت، دوست داشتن اهل‌بیت، فقیه جامع‌الشرایط که حاکم نظام اسلامی است همه این‌ها نعمت‌های معنوی هستند که ماندگارتر، اثرگذارتر و خیر بیشتر دارد.
کافر اعتقادی، قارونی فکر می‌کند
وی با بیان اینکه کفر مثل شکر است، همان‌طور که شکر سه مرحله دارد کفر هم سه مرحله دارد، گفت: کفر اعتقادی این است که اعتقاد ندارند که هر نعمتی از خداست. منسوب به خدا نمی‌کند؛ قوه‌ای که توانسته درس یاد بگیرد، فهمش، توانش، حافظه‌اش، همه این‌ها برای خداست، اما طرف قارونی فکر می‌کند. او گفت تمام ثروتی که به دست آوردم خودم به دست آوردم. فکر می‌کند خودش تلاش کرده است.

امام جمعه کرج اظهار کرد: در خودمان یک بررسی کنیم می‌بینیم که چقدر ضعیف هستیم. فکر می‌کند خودش تلاش کرده. هنری که انسان به دست آورده برای خداست. انسان از خودش چیزی ندارد. ما در خودمان یک بررسی کنیم خیلی ساده است. در وجود خودمان بررسی کنیم می‌بینیم چقدر ضعیف هستیم. اگر فقط شصت نداشته باشیم ببینید چقدر کارمان لنگ می‌ماند؛ نه دکمه می‌توانیم ببندیم، نه قاشق می‌توانیم دست بگیریم، نه بند کفش می‌توانیم ببندیم. یک‌چیز کوچک را گفتم خودتان تا آخرش بروید.

وی متذکر شد: این کفر اعتقادی هست که منسوب نمی‌کند به خدا. هر هنری که انسان دارد برای خداست؛ حتی اگر از توانمندی‌های خودتان در هر جا لازم شد خواستید صحبت کنید و بگویید که این توانایی‌ها را دارم، بلافاصله منسوب کنید به خدا؛ بگویید «هذا ضامن فضل ربی» چه در مسائل مادی و چه در مسائل معنوی. قدیم‌ها سردر خانه‌ها می‌نوشتند «هذا من فضل ربی» که ثروتی که دارم خدا کمک کرده به دست آورد؛ نه اینکه بلد بودم کاسبی کنم. این را یادتان باشد که دائم بگویید.
+2
رأی دهید
-122

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  ali51reza - وستروس، سوئد

  تو خودت نعمتی و کمیاب البته بعد از سرنگونی ...
  0
  51
  یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان

  از شکم سیری رفته اون بالا هی زر میزنه!! کفران نعمت در سال ۵۷ اتفاق افتاد و دیدیم نتیجه اش شد حکومت دزدها و اختلاسگران و رانتخواران و قاچاقچیان و متجاوزین و شکنجه گران!! اینها واقعا جزو نعمتهای معنوی برای مردم بدبختی است که خر شدند!! و مردم باید حتما شکرگزار باشند بابت این همه فساد و تباهی و گرانی و بدبختی و الا کفران نعمت کرده اند!! آشغال این تو و آغازاده های این رژیم هستید که باید دعا کنید این رژیم باقی بمونه!!
  2
  58
  یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  mina minavand - هانور، آلمان

  این از کدوم نعمت حرف میزنه؟؟؟به این ناهار و ساندیس دادن؟؟
  0
  54
  یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  sabbas - لندن، انگلستان

  اینا را فقط برای طرفداران خودشون میگن. همون کسانی که حاضرن ادم بکشن و در اقلیت هستن. همون کسانی که سید علی چلاق خواس خواند. خب این تبعیض بین عوام و خواس در دوره خود محمد هم بوده. ولی ما مردم نمیخوایم سر اژدها را هدف قرار بدیم و ریشه تمام بدبختی هامون را برای همیشه و برای اینده بهتر بسوزونیم. بر ترس باید قلبه کرد.
  1
  37
  یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  پرشین پرینس - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  ترکمون به خودتون و نظامتون و دین و مسلک تمامین دروغتون
  3
  36
  یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  اگر این نظام که جز بدبختی و مصیبت برای مردم و مملکت ثمری نداشته و توی پفیوز اسمش رو میذاری نعمت ، پس باید ر. به این نعمت و هر چه عمامه و عمامه بسره !
  3
  36
  یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  این مردک الدنگ برای هر ساعت نماز جمعه 50 میلیون تومان پول میگیره بعبارتی برای هر روز جمعه حدود 150 تا 200 میلیون تومان میگیره معلومه که این خزعبلات را سرهم بکنه
  1
  36
  یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  juvel - اسلو، نروژ

  این نعمت تا دسته تو حلقه خودت و رهبرت !
  3
  35
  یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  همه ایرانی ها آرزو میکنن این نظام اسلامی کثیف نباشه اونایی که این نظام رو میخوان ایرانی نیستن و جایی در ایران ندارن ، به امید روزی که ایران رو از عرب ها و هندی ها و پاکستانی ها و و و زاده هاشون پس بگیریم .
  2
  26
  یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Herzl - امستردام، هلند
  غلت کردی ما تاحالا کی به مرحوم نعمت الله آغاسی کفر کردیم تا همین حالا آهنگاشو گوش میدم میرقصم امیدوارم روز نابودیتون آهنگ‌های شش هشت نعمت الله آغاسی تو خیابون پخش می کنیم میرقصیم .
  0
  14
  یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران
  کفران نعمت برای کی؟برای مردم یا توی مفتخور پفیوز اشغال
  1
  10
  یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.