مطالعه روی چربی قهوه‌ای؛ آیا درمان جدید چاقی در راه است؟

پژوهشگران در حال مطالعه روی روش جدید مبارزه با چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن مانند دیابت‌اندایندیپندنت فارسی: پژوهشگران می‌گویند که در رقابت برای یافتن درمان‌هایی برای چاقی و بیماری‌های مرتبط مانند دیابت «پیشرفت قابل توجهی» داشته‌اند.

به گزارش پی‌ای مدیا (PA Media)، این اولین مطالعه‌ای است که ساختار مولکولی پروتئینی به نام پروتئین غیرمزدوج ۱ (UCP1) را نشان می‌دهد که به بافت چربی قهوه‌ای - یا چربی خوب - اجازه می‌دهد کالری‌ها را به صورت گرما بسوزاند. این برخلاف چربی سفید معمولی است که کالری را ذخیره می‌کند.

این پیشرفت با همکاری بین‌المللی دانشگاه ایست آنگلیا، یوای‌ای (UEA) دانشگاه کمبریج، دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه آزاد بروکسل انجام شد.

پروفسور ادموند کونجی، پژوهشگر ارشد دانشگاه کمبریج در این زمینه گفت: «کار ما نشان می‌دهد که چگونه یک تنظیم‌کننده برای جلوگیری از فعالیت پروتئین غیرمزدوج ۱ متصل می‌شود، اما مهم‌تر از آن، این ساختار به دانشمندان اجازه می‌دهد تا بفهمند چگونه مولکول‌های فعال‌کننده برای فعال کردن پروتئین، متصل می‌شوند و چربی را می‌سوزانند.»

او تاکید کرد: «بافت فعال‌شده همچنین می‌تواند گلوکز را از خون حذف کند، که این کار ممکن است به کنترل دیابت کمک کند.»

این گروه می‌گوید یافته‌های آن‌ها جزئیات مهمی را ارائه می‌دهد و به توسعه درمان‌هایی کمک می‌کند که پروتئین غیرمزدوج ۱ را به‌طور مصنوعی فعال می‌کنند تا کالری‌های اضافی چربی و قند را بسوزانند. آن‌ها خبر از آن می‌دهند که روزی می‌توان از این روش برای مبارزه با چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن مانند دیابت استفاده کرد.

به‌رغم چهار دهه پژوهش روی این پروتئین، پژوهشگران تاکنون نمی‌دانستند که این پروتئین چه شکلی است تا بفهمند چگونه کار می‌کند.

دکتر پل کرایتون، از دانشکده پزشکی نورویچ  دانشگاه ایست آنگلیا، اظهار کرد: «همچنین با چربی سفید معمولی که همه ما آن را می‌شناسیم، می‌توانیم چربی قهوه‌ای نیز تولید کنیم. چربی قهوه‌ای چربی خوب است - قند خون و مولکول‌های چربی را تجزیه می‌کند تا گرما ایجاد کند و به حفظ دمای بدن کمک کند. با این حال، بیشتر چربی ما چربی سفید است که انرژی را ذخیره می‌کند – و چربی بیش از حد سفید به چاقی منجر می‌شود.»

به گفته او، پروتئین غیرمزدوج ۱ پروتئین کلیدی است که به چربی قهوه‌ای اختصاص داده شده اجازه می‌دهد تا کالری را به صورت گرما بسوزاند.

این متخصص افزود: «ما می‌دانیم که پستانداران برای محافظت در برابر سرما و حفظ دمای بدن، پروتئین غیرمزدوج ۱ را به‌ویژه در نوزادانی که هنوز نمی‌توانند برای گرم ماندن بلرزند، در بافت چربی قهوه‌ای فعال می‌کنند. چربی قهوه‌ای در انسان‌ها متفاوت است و با لاغری افراد در ارتباط است – و تمایل زیادی وجود دارد که بتوان چربی قهوه‌ای را برای حفظ سلامتی افزایش داد و پروتئین غیر مزدوج ۱ را به‌عنوان روشی احتمالی برای درمان چاقی فعال کرد.»

پژوهش‌های زیادی بر یافتن راه‌هایی متمرکز شده است که چربی قهوه‌ای را تحریک کند و چربی سفید را به منظور سوزاندن کالری بیشتر و مبارزه با بیماری‌های متابولیک به چربی قهوه‌ای تبدیل کند. اما حتی با وجود چربی قهوه‌ای بیشتر، پروتئین غیرمزدوج ۱ همچنان باید فعال شود تا تاثیر کامل بگذارد.

دکتر کرایتون اضافه کرد: «پژوهش‌ها به‌دلیل فقدان جزئیات در مورد ساختار مولکولی پروتئین غیرمزدوج ۱ با مشکل مواجه شده‌اند. به‌رغم بیش از ۴۰ سال پژوهش، ما تاکنون نمی‌دانستیم پروتئین غیرمزدوج ۱ چگونه کار می‌کند.»

این یافته‌ها در مجله پیشرفت‌های علمی (Science Advances) منتشر شده است.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.