ماموران در کشتی غرق‌شده «به‌دنبال جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح» بودند

 آرشیوصدای آمریکا: روز جمعه جزئیات جدیدی درباره ماموران اطلاعاتی اسرائیل و ایتالیا که کشتی تفریحی حامل آنها در روزهای گذشته در سواحل ایتالیا واژگون شد، منتشر شد.

به گزارش روزنامه ایتالیایی «لا ریپابلیکا»، مقامات اطلاعاتی اسرائیلی و ایتالیایی جانباخته در این حادثه، مشغول عملیاتی برای جلوگیری از دسترسی «عناصر متخاصم» و مشخصا جمهوری اسلامی ایران به سلاح‌های کشتارجمعی بودند.

به گزارش نیویورک تایمز، عامل موساد که در این حادثه کشته شد، مسئول روابط با سرویس‌های اطلاعاتی خارجی بود.

پس از آنکه موساد تایید کرد فرد مزبور یک عامل «بازنشسته» این سازمان بوده است، یک عضو سابق موساد جزئیات جدیدی درباره آنچه این فرد و ۱۰ مامور دیگر اسرائیلی ممکن است در یک کشتی در نزدیکی شمال ایتالیا انجام داده باشند، فاش کرد.

رام بن باراک، عضو پارلمان اسرائیل و معاون سابق رئیس موساد، در مصاحبه‌ای با یک رادیوی اسرائیلی ضمن ابراز تاسف نسبت به جان باختن این فرد گفت او در حال انجام ماموریت نبوده اما بنا به دلایل مرتبط با کار در آنجا به سر برده است.

اما روزنامه «کوریره دلا سرا» در گزارشی تحقیقی از حضور «سنگین» روس‌های دارای املاک و مستغلات در منطقه نزدیک به حادثه خبر داده است.

بسیاری از الیگارش‌های روسیه‌ای به‌رغم تحریم‌های ناشی از جنگ اوکراین همچنان به گردش پول خود در اروپا به‌ویژه از طریق سوئیس و ایتالیا ادامه می‌دهند. آنها با کمک شرکت‌های خارجی تحت مالکیت دوستان خود و یا همسران و معشوقه‌هایشان همچنان به زندگی مجلل خود ادامه می‌دهند و با چهره‌های مرموز ملاقات می‌کنند.

طبق گزارش «کوریره دلا سرا»، اسرائیلی‌ها ممکن است ارتباطات میان شرکت‌های ایتالیایی و ایرانی را رصد کرده باشند. این شرکت‌ها در زمینه اجزای غیرنظامی مورد استفاده در پهپادها که ممکن است در جنگ روسیه علیه اوکراین به کار گرفته شوند، معامله کرده‌اند.

منطقه مجاور محل حادثه، محل سکونت شماری از یهودیان ایتالیایی ثروتمند است که با سیاستمداران برجسته بین‌المللی و شخصیت‌های فرهنگی در ارتباط هستند.
+11
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.