اعتراض کوروش یغمایی به پخش بدون اجازه آثارش در صدا و سیما

 کوروش یغماییصدای آمریکا: کوروش یغمایی، خواننده، نوازنده، و آهنگساز سرشناس ایرانی به پخش بدون اجازه آثارش در صدا و سیمای جمهوری اسلامی اعتراض کرد.

این هنرمند موسیقی پاپ و راک ایران که از سال‌ها پیش ممنوع‌الکار است و اجازه انتشار آلبوم ندارد، در استوری حساب کاربری خود در اینستاگرام به شدت از این رسانه حکومتی انتقاد کرد.

او در پیام خود نوشت: «همانگونه که همه یاران مهربانم به روشنی آگاهی دارند سال‌های درازی است که خوشبختانه از سوی وزارت ارشاد ممنوع‌الکار می‌باشم.»

کوروش یغمایی در ادامه می‌افزاید: «اما با شگفتی تمام رادیو و تلویزیون همان دولت کارهایمان با صلاح دید خودشان و بدون اجازه پخش می‌کنند. همه چیز با همه چیز جور است...»
کوروش یغمایی از چهره‌های مطرح موسیقی ایران است که به واسطه انتشار ترانه‌های خاطره‌انگیزی مانند «گل یخ» از محبوبیت زیادی در میان نسل‌های مختلف برخوردار است. ‌

به عقیده بسیاری، کوروش یغمایی بنیانگذار موسیقی راک ایران است و حتی برخی او را «پدر راک ایرانی» لقب داده‌اند.

این هنرمند پس از انقلاب ۵۷ در ایران ماند ولی اجازه فعالیت هنری نداشت. او در دهه هفتاد خورشیدی بصورت محدود به عرصه موسیقی بازگشت و موفق به انتشار آلبوم شد ولی این دوران بسیار کوتاه بود.

کوروش یغمایی در سال‌های اخیر بدلیل ممنوع‌الکاری مجدد، آلبوم‌های خود را در خارج از ایران منتشر می‌کند و از طریق شبکه‌های اجتماعی با هوادارانش در ارتباط است.
کوروش یغماییماریا، هنرمند ایرانی ساکن آلمان، از طرفداران کوروش یغمایی است که چندی پیش تعدادی از ترانه‌های خاطره‌انگیز او را در چهارچوب موسیقی راک اجرا کرد.

او به صدای آمریکا می‌گوید: ««کوروش یغمایی یکی از اسطوره‌های موسیقی نسل من و دست کم یک نسل قبل و بعد از من بوده است. او برای من به شخصه، هم در جایگاه مخاطب کارهاش و هم کسی که به عنوان خواننده فعالیت می‌کند، همیشه الهام بخش بوده است.»

او در ادامه می‌افزاید: «جای تاسف بسیار دارد که به دلایل نامعلوم در ایران ممنوع‌الکار هست و صدحیف که فرصت شنیدن آثار بیشتری از این ستاره باقی مانده از دوران طلایی موسیقی ایران، از طرفدارانش گرفته شده است، و همچنین فرصت اجراهای دوباره از شخص خودش.»

این خواننده جوان می‌گوید: «نکته قابل تأمل، پخش شدن آثارش از صداوسیما بدون اجازه از اوست که با توجه به نبودن کپی‌رایت در ایران، و از طرفی سلیقه‌ای و غیرحرفه‌ای عمل کردن افراد در ارگان‌های دولتی چندان هم دور از انتظار از این حکومت نیست.»

پخش بدون اجازه آثار موسیقی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی رویه‌ای مرسوم در این رسانه حکومتی محسوب می‌شود که بارها با اعتراض هنرمندان مواجه شده است.

این آثار که در برخی موارد خواننده‌های آنها ممنوع‌الکار هستند و اجازه فعالیت‌های هنری ندارند، یا ممنوع‌التصویر هستند، در مناسبت‌های مختلف بصورت کامل یا ناقص از برنامه‌های صدا و سیما پخش می‌شوند.

یکی از موارد خبرساز در این رابطه پخش بدون اجازه آثار محمدرضا شجریان در صدا و سیما بود که باعث شکایت این هنرمند شد. این پرونده به‌رغم تمامی کارشکنی‌ها پس از یازده سال به سرانجام رسید و دادگاه به نفع آقای شجریان رأی داد که در ۱۷ مهر ۱۳۹۹ به دلیل ابتلا به سرطان درگذشته بود.

اشاره کوروش یغمایی به ممنوع‌الکاری خود در شرایطی مطرح می‌شود که در روزهای اخیر تعدادی از خواننده‌های سرشناس موسیقی پاپ نیز به همین دلیل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتقاد کردند.

رضا صادقی یکی از این هنرمندان بود که در حساب کابری خود در شبکه‌های اجتماعی با بیان اینکه اجازه برگزاری کنسرت ندارد، گفت که ممنوع‌الکار شده است.
او به سخنان محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتراض کرد که گفته بود ممنوعیت فعالیت برخی خوانندگان موسیقی پاپ در ایران، «خبرسازی رسانه‌ها» است و «چنین شایعاتی واقعیت ندارد.»

از هنگام آغاز اعتراضات سراسری اخیر در ایران، تعدادی از خوانندگان موسیقی پاپ که با انتقاد از سرکوب خشونت‌آمیز حکومت، از معترضان حمایت کرده بودند. تحت فشار قرار گرفتند.

هر چند که این موضوع بصورت رسمی اعلام‌ نشده ولی در ماه‌های اخیر به برخی از خوانندگان اجازه برگزاری کنسرت داده نشده است، و گفته می‌شود که گروهی نیز ممنوع‌الخروح هستند.
+41
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.