پنج کشوری که برای زنان امن‌تر هستند

بی بی سی: با وجود این‌که تنهایی به سفر رفتن در سال‌های اخیر روند رو‌به‌رشدی داشته است، هنوز زنان در سفرهای تنها به خارج با چالش‌هایی مواجه هستند. اما بعضی کشورها از جهت امنیت و کیفیت برای زنان رتبه بهتری دارند.

مردم، بعد از وقفه طولانی در سفرها به دلیل همه‌گیری کرونا، دیگر منتظر نیستند شریک و همراهی پیدا کنند تا چمدان‌ها را برای سفر ببندند. میل به سفر تک‌نفره، خصوصاً در میان زنان، رو به افزایش است.

پژوهشی که شرکت نروژین کروز لاین انجام داده است نشان می‌دهد یک نفر از هر سه نفر ترجیح می‌دهد تنها سفر کند. زنان مسن‌تر جلودار این روند هستند.

طبق تحقیق شبکه مسافرتی ویروتوسو، بیشترین گروه سنی که از سال ۲۰۲۲ به بعد تنها سفر می‌کنند زنان ۶۵ سال به بالا هستند. در سال ۲۰۱۹ فقط ۴ درصد این گروه سنی تنها سفر می‌کردند اما در سال ۲۰۲۲ این رقم به ۱۸ درصد رسیده است.

با جود افزایش روند سفرهای تک‌نفره، زنان همچنان وقتی تنها به کشورهای خارجی سفر می‌کنند با چالش‌های خاصی مواجه می‌شوند. با این‌که همه جا باید برای زنان امن باشد، در واقعیت زنان همچنان در همه جای جهان با تبعیض و نگرانی‌هایی در مورد امنیت خود مواجه‌اند. البته کشورهایی هم هستند که برای بالا بردن امنیت زنان تلاش‌های جدی کرده‌اند و میزان حس امنیت زنان در کشور خود را زیر نظر دارند.

ما برای اینکه بفهمیم کدام کشورها بیشترین پیشرفت را از جهت تأمین امنیت و کیفیت سفر تنها برای زنان داشته‌اند، از شاخص صلح و امنیت برای زنان (دبلیو پی اس)، که وابسته به دانشگاه جورج تاون است، گزارش جهانی شکاف جنسیتی که مجمع جهانی اقتصاد منتشر می‌کند و از شاخص صلح و امنیت جهانی (پی‌جی‌پی) وابسته به انستیتوی اقتصاد استفاده کرده‌ایم.

بعد با زنانی که تنهایی به کشورهای صدر جدول امنیت سفرکرده‌اند صحبت کردیم تا بفهمیم چه چیز به آن‌ها احساس امنیت می‌دهد، توصیه‌ها آن‌ها برای سفر تنها چیست و چه جاهایی را باید دید و چه‌کارهایی باید کرد.
اسلوونیامکان دسترسی راحت به شهر و طبیعت در اسلوونی باعث می‌شود تجربه ایده آلی از تنهایی همراه با امنیت داشتطبق شاخص صلح و امنیت برای زنان (دبلیو پی اس) اسلوونی در میان کشورهای مرکز و شرق اروپا در بالاترین رتبه قرار دارد. این کشور در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی در درک و چاره‌جویی برای مسئله امنیت زنان داشته است. طبق این شاخص، ۸۵ درصد زنان در این کشور احساس امنیت می‌کنند.

وقتی کلر رامسدل برای اولین بار به پایتخت و بزرگ‌ترین شهراسلوونی، لیوبلیانا، رسید، شب‌ها در خیابان‌ها پرسه می‌زد و عکس می‌گرفت.

«برای مسیریابی هیچ مشکلی نداشتم. زبان و ارتباط برقرار کردن که معمولاً در تنها سفر کردن آدم را می‌ترساند در اینجا هیچ مشکلی نبود.»

رامسدل مشاور سفرهای ماجراجویانه در شرکت وایلدلند ترکینگ است. در ضمن یک وبلاگ درباره سفر به نام دیتور افکت دارد. می‌گوید: «این تجربه درجایی دیگر می‌توانست تجربه‌ای ناخوشایند باشد اما این‌جا تجربه‌ای لذت‌بخش بود. هیچ‌کس در تمام طول سفر در این کشور مزاحمم نشد. برای مسیریابی هیچ مشکلی نداشتم. زبان و ارتباط برقرار کردن،که معمولاً در تنها سفر کردن آدم را می‌ترساند، در اینجا هیچ مشکلی نبود.»

او می‌گوید شهرهای این کشور برای پیاده رفتن خیلی مناسب‌اند و سامانه حمل‌ونقل سراسری خدمات خوب و قابل‌اعتمادی ارائه می‌دهد. او تورهای غذایی لیوبلیانایوم و تور غذایی لیوبلیانا را برای کسانی که به دنبال آشنایی با مسافران همفکر هستند، توصیه می‌کند.

او می‌گوید چه تنها سفر کنید یا گروهی باید دسر مخصوص استرولکچی را، که با آرد و گردو درست می‌شود و داخل آن خمیری شیرین هست، امتحان کنید، چون از بهترین دسرهای جهان است. او همین‌طور بستنی مشهور کاکائو را فراموش نکنید.

خانم رامسدل اهل پیاده‌روی‌های طولانی و کوهنوردی است. او به دلیل طبیعت گسترده و کوه‌های آلپ که در سراسر اسلوونی کشیده شده‌اند به این کشور علاقه پیدا کرد. با سفر در این کشور تجربه شیرینی از تنهایی و ایمنی داشت: «بااینکه بیشتر وقت‌ها حس می‌کردم در میان طبیعت هستم، در ضمن می‌دانستم اگر وضعیت اضطراری پیش بیاید شهری در نزدیکی هست که به آن دسترسی داشته باشم. احساس تنهایی مطلق نمی‌کردم و برای همین خیالم راحت بود.»

او به بازدیدکنندگان اسلوونی پیشنهاد می‌کند حتماً از رودخانه فیروزه‌ای سوچا، در غرب این کشور و در مرز ایتالیا، محل فیلم‌برداری فیلم نارنیا، دیدار کنند.
رواندارواندا در رده‌بندی شاخص شکاف جنسیتی در مقام ششم قرار داردرواندا که ۵۵ درصد نمایندگان مجلس آن را زنان تشکیل می‌دهند، در رتبه‌بندی شاخص صلح و امنیت برای زنان اول است.

این کشور ازنظر توجه به امنیت زنان در اجتماع مقام بالایی دارد و از جهت شاخص شکاف جنسیتی در جایگاه ششم است. این شاخص نشان‌دهنده میزان مشارکت جنسیت‌های مختلف در امور اقتصادی، آموزشی و خدمات بهداشت و درمان است.

ربکا هنسن وقتی در سال ۲۰۱۹ از دانمارک به رواندا رفت تجربه دست اولی از اینکه چقدر این کشور برای مسافر زن تنها امن است به دست آورد. می‌گوید: «در تمام طول روز و شب و در تمام مناطق پلیس و نیروهای امنیتی و نظامی حضور دارند. در نظر اول این صحنه‌ها شاید آدم را بترساند اما بعد از مدتی متوجه می‌شوید همه این افراد یونیفرم‌پوش رفتار دوستانه‌ دارند و آماده‌ کمک به شما هستند.»

می‌گوید مردم اغلب کاری به شما ندارند. فقط هر از چندی یک نفر ممکن است بخواهد با شما انگلیسی تمرین کند و بگوید حالت چطور است یا صبح‌به‌خیر. مخصوصاً بچه‌مدرسه‌ای‌ها این کار می‌کنند. انگلیسی و فرانسه در کنار زبان‌های بومی کینیارواندا و سواحلی جز زبان‌های رسمی رواندا هستند و همین باعث می‌شود مشکل ارتباط زبانی وجود نداشته باشد. حتی کسانی که انگلیسی صحبت نمی‌کنند، با اشاره یا هر طور شده به شما کمک می‌کنند تا گم نشوید.

بعد از کشتار ۱۹۹۴ قوم توتسی در رواندا، این کشور یکی از پیشروترین کشورها در ایجاد صلح و آشتی ملی بوده است. یادبودهای مختلفی برای این کشتار در این کشور وجود دارند اما خانم هنسون به مسافران پیشنهاد می‌کند از یادبود کشتار کیگالی که در پایتخت است دیدار کنند. این یادبود نه‌تنها کشتار رواندا بلکه تاریخی از کشتارهای دیگر در سراسر جهان را هم نشان می‌دهد و تهدیدهایی که هنوز هم در جهان در این زمینه وجود دارند را یادآوری می‌کند.

برای هر مسافر، باوجود گران بودن لازم است به دیدن گوریل‌های کوهستانی برود.

خانم هنسن پارک ملی نیونگوی در جنوب غربی و پارک ملی آتش‌فشان‌ها در شمال کشور را برای دیدن میمون‌ها پیشنهاد می‌کند. همین‌طور پارک ملی آکاگارا در شرق رواندا که برای دیدن حیات‌وحش در حال رانندگی مناسب است.
امارات متحده عربیامارات متحده عربی عموماً برای زنانی که تنها سفر می‌کنند فضایی امن داردامارات متحده عربی در میان کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بالاترین رتبه شاخص صلح و امنیت برای زنان را در زمینه آموزش زنان و فراگیری و برابری اقتصادی دارد.

این کشور درزمینه برابری حقوق زن و مرد در منطقه پیشرو است و به‌تازگی در مجلس خود به برابری جنسیتی رسیده است. امارات متحده عربی همچنین بالاترین میزان شاخص امنیت اجتماعی را در میان تمام کشورها دارد. ۹۸.۵ درصد زنان و دختران بالای ۱۵ سال می‌گویند که: «وقتی شب‌ها در خیابان شهر یا مناطق دیگر راه می‌روند احساس امنیت می‌کنند.»

دوبی، به‌خصوص، جایی است که بر اساس شاخص شرکت‌های بیمه مسافرتی امن‌ترین منطقه برای زنانی است که تنها سفر می‌کنند. سندی آواد، که اینفلوئنسر فضای مجازی است و در دوبی و پاریس زندگی می‌کند، می‌گوید همیشه در دوبی حتی در حومه‌های شهر احساس امنیت می‌کند. می‌گوید: «یک‌بار لاستیک اتومبیلم پنچر شد. آن را همان‌جا کنار جاده وسط بیابان گذاشتم. قفلش نکردم و کلید هم در آن بود. کاملاً خیالم راحت بود که می‌توانم به تاکسی‌ای‌ که قرار بود بیاید اعتماد کنم و می‌دانستم اتومبیلم همان‌جا که مانده در امان است.»

او به زنانی که تنها به دوبی می‌روند پیشنهاد می‌کند یکی از تورهای صحراگردی را رزرو کنند چون با آدم‌های جالبی در آن آشنا خواهند شد. اما اگر می‌خواهند ماجراجوتر باشند به سراغ شیرجه هوایی پالک دراپ زون بروند.
ژاپنتنها در رستوران غذا خوردن در ژاپن از جهت فرهنگی امری جاافتاده است و خیلی از رستوران‌ها میزهایی برای افراد تنها دارندژاپن یکی از ده کشوری است که بالاترین شاخص صلح جهانی را دارد. این کشور پایین‌ترین میزان جرم و جنایت خشونت‌آمیز را دارد و درگیری‌های کمی در آن دیده می‌شود. در ژاپن فرهنگ کابین‌های جداگانه برای زنان در مترو (در ساعت‌های خاص در مسیرهای مشخص) و همین‌طور محل‌های اقامت مخصوص زنان وجود دارد که برای زنانی که تنها سفر می‌کنند احساس امنیت بیشتری به‌وجود می‌آورد.

تنها به رستوران رفتن و فعالیت‌های انفرادی در فرهنگ ژاپنی‌ها بیشتر از بقیه کشورها پذیرفته‌شده و جاافتاده‌ است. میکا وایت متولد ژاپن و مؤسس شرکت مسافرتی چپتر وایت است. می‌گوید: «ژاپن کشوری است که در آن جمعیت رو به کاهش است. کشوری که تمایل به ازدواج در آن کم است و فرهنگ تک‌نفره از زندگی لذت بردن در آن رایج است. برای همین امکانات زیادی برای مسافران تنها در آن وجود دارد. روزنامه‌ها پر از تبلیغ فعالیت‌های تک‌نفره مثل کارائوکی یک نفره، رستوران ریمن و چشمه‌های آب گرم یک‌نفره است.»

لولو آساگف، که ۲۰ سال پیش از اندونزی به ژاپن آمده است، از همان لحظه اول در آن احساس امنیت کرد. خانم آساگف، که به‌عنوان راهنمای تور برای شرکت مسافرتی اینترپید کار می‌کند، می‌گوید: «مردم محلی جوری رفتار می‌کنند که آدم احساس می‌کند در خانه خودش است. همیشه آماده‌اند به غریبه‌ها کمک کنند.» او توصیه می‌کند اگر به مناطق غیرشهری‌ ژاپن سفر می‌کنید سعی کنید با یک همراه محلی بروید، که انگلیسی بلد باشد بروید چون مردم دراین مناطق کمتر به زبان انگلیسی آشنا هستند.

خانم آساگاف می‌گوید چون تنهایی به رستوران رفتن در اینجا کاری عادی است خیلی راحت می‌توانید تنوع غذایی این کشور را خصوصاً در کیوتو، اوزاکا و توکیو تجربه کنید. محبوب‌ترین محله برای غذا خوردن در توکیو برای او محله شینجوکو سان کومه است که رستوران‌های زیادی در آن هست و برای گردش شبانه ایزاکایاهای زیادی در آن است (که معادل بار در ژاپن است.)

برای کسانی که می‌خواهند ژاپن را خارج از مناطق توریستی‌اش تجربه کنند، خانم آساگف شهر ساحلی کانازاوا را توصیه می‌کند که به‌عنوان خانه سامورایی‌ها شناخته می‌شود و همین‌طور شهر تاکایاما که مانند آلپ ژاپن است. او می‌گوید: «تاکایاما معماری سنتی بسیار زیبایی دارد و کارخانه‌های ساکی سازی آن معروف‌اند.» او همچنین موزه شوا-کان تاکایاما را پیشنهاد می‌دهد که در آن اشیایی از فرهنگ‌عامه از دوران امپراتوری هیروهیتو بین سال‌های ۱۹۲۶ تا ۱۹۸۹ در آن به نمایش گذاشته‌شده است.
نروژنروژ که سال‌هاست در رده‌بندی‌ها به‌عنوان شادترین کشور جهان شناخته می‌شود، میزبان مناسبی برای مسافران مختلف استنروژ بنا به شاخص صلح و امنیت زنان بالاترین رتبه بین همه کشورها را درزمینه نبود تبعیض اقتصادی، حقوقی و همین‌طور امنیت زنان در اجتماع دارد. این کشور سال‌هاست که بین ۱۰ کشوری قرار می‌گیرد که برابری جنسیتی در آن در بالاترین رتبه است و یکی از شادترین کشورهای جهان است. با این اوصاف نروژ ثابت کرده که کشوری امن برای مسافران با پس‌زمینه‌های متنوع است ازجمله افرادی که خود را جز جامعه آل جی بی تی کیو پلاس می‌دانند و یا تنها سفر می‌کنند.

تورون ترونسوانگ ساکن اسلو و مؤسس شرکت آپ نوروی می‌گوید فرهنگ نوروژی فرهنگی مسالمت‌جو است که به دیگران اعتماد می‌کند و این کشور را جای مناسبی برای سفر زنان تنها می‌کند: «به‌راحتی می‌توانید از کسی در یک کافه شهری بخواهید مواظب وسایل شما باشد تا بروید دستشویی.» او همچنین به کشورش افتخار می‌کند چون کسب‌وکارهای زیادی را زنان مدیریت می‌کنند و توانسته‌اند مکان‌های دیدنی فوق‌العاده‌ای در مناطق روستایی‌تر سراسر کشور تأسیس کنند.

برای اینکه بهترین‌های نروژ را ببینید، خانم ترونسوانگ به کسانی که از این کشور دیدن می‌کنند توصیه می‌کند فلسفه «فریلوفتسلیو» که فلسفه زندگی در فضای باز طبیعی است را با آغوش باز بپذیرند. با توجه به گزارش اخیر ناسا که می‌گوید تا سال ۲۰۲۵ با فعالیت شدیدتر خورشیدی مواجه هستیم، شاید الان زمان خوبی برای یک سفر قطبی دیدن شفق شمالی، سورتمه‌سواری با سگ‌ها، راه رفتن در کفش‌های مخصوص برف در روز و شب‌ها اقامت در ایگلو و هتل‌ها یخی باشیم که خانواده‌های محلی آن‌ها را مدیریت می‌کنند.
+7
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.