رئیس‌جمهوری کرواسی می گوید شعار «درود بر اوکراین» یادآور سلام هیتلری است

یورونیوز:  زوران میلانوویچ، رئیس‌جمهوری کرواسی می‌گوید شعار میهن‌پرستانه «درود بر اوکراین» که در پی تهاجم نظامی روسیه به این کشور به طور گسترده از سوی مقام‌ها و سربازهای اوکراینی مورد استفاده قرار می‌گیرد یادآور درود هیتلری در آلمان نازی است.

رئیس‌جمهوری کرواسی در جریان مراسمی در زاگرب، پایتخت این کشور تاکید کرد که ریشه شعار «درود بر اوکراین» (Slava Ukraini) به کشتار یهودیان و لهستانی‌ها در قرن بیستم بر می‌گردد.

او گفت: «این شعار میهن‌پرستان متعصب در غرب اوکراین بود که با نازی‌ها همکاری کردند و صدها هزار لهستانی، یهودی و دیگر افرادی را که دستشان به آنها رسید کشتند.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین اغلب سخنرانی‌های خود را با شعار «درود بر اوکراین» به پایان می‌برد.

سخنان رئیس‌جمهوری کرواسی هم‌راستا با ادعاهای کرملین است که ریشه شعار «درود بر اوکراین» را ملی‌گرایان افراطی اوکراینی که با نازی‌های همکاری کردند معرفی می‌کند.

با این حال این ادعا از نظر تاریخی از سوی تاریخ‌نگاران زیر سوال برده شده است. اساتید تاریخ در دانشگاه‌ها بر این باور هستند که شعار «درود بر اوکراین» پیش از همکاری ملی‌گرایان افراطی این کشور با نازی‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت.

زوران میلانوویچ به طور خاص از سیاستمداران کشورش به دلیل تکرار شعار «درود بر اوکراین» انتقاد کرده است.

مقام‌های روسیه اغلب رهبران اوکراین را «نازی» معرفی می‌کنند و وجود کشوری به نام اوکراین را زیر سوال می‌برند.

رئیس‌جمهوری سوسیال دموکرات کرواسی از منتقدان سیاست‌های ملی‌گرایانه است و در سال ۲۰۲۰ جانشین کولیندا گرابار-کیتاروویچ شد. رئیس‌جمهوری سابق کرواسی اغلب به دلیل کم‌اهمیت جلوه‌ دادن ارتکاب جرایم جنگی و اقدامات دولت دست‌نشانده نازی‌ها در کرواسی مورد انتقاد قرار می‌گرفت.

زوران میلانوویچ با آموزش سربازان اوکراینی در خاک کرواسی مخالف است. او همچنین از مخالفان درخواست عضویت فنلاند و سوئد در ناتو به شمار می‌رود.
+15
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  ویرایش اشتباه متن بالا. / توضیح فیلولوژیک اینکه، عبارت(شعار) روی سخن (به روسی؛ Eslava Ykraine - به گویش اکراینی؛ Eslava Ykraini) ، چه به زبان روسی و چه به گویش اکراینی (که تقریب یک‌سان بیان می‌شوند)، به‌معنای -درود به (بر) چیزی ~ درود بر اکراین- نیست، بلکه به‌معنای * افتخار باد به (بر) اکراین * است. - [ Eslava Iranu؛ افتخار باد به (بر) ایران ] - [ Eslava Bogu؛ خدا را شکر ] / همانگونه که اکنون عنوان شد، واژه‌ی روسی * Eslava ~ Слава *، چند معنی دارد، که اما به‌هیچ‌عنوان -درود- معنی نمیدهد، بلکه دارای معانی *شهرت* و *افتخار* است *(افتخار باد به (بر) چیزی*، - و همچنین وقتی‌ قبل از نام خدا قرار می‌گیرد * Eslava Bogu ~ Слава .огу *، معنی *خدا را شکر* میدهد. / و همچنین اگر قبل از واژه‌ی Eslava، به‌عنوان موصوف، که صفت آن خواهد بود، موصوف‌های -خوب یا بد- قرار گیرند، به‌معنای *نیک‌نامی‌* و *بدنامی* خواهد بود.
  1
  5
  جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.