وزیر خارجه جمهوری اسلامی: درگیری‌ طالبان با مرزبانان ایرانی «غیرهدفمند» بود

 حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامیرادیو فردا: وزیر خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به درگیری‌های اخیر نیروهای طالبان با مرزبانان ایرانی مدعی شد که این درگیری‌ها «غیرهدفمند» بوده است.

حسین امیرعبداللهیان روز پنجشنبه ۱۱ خرداد به خبرگزاری صداوسیمای جمهوری اسلامی گفت: «مقامات هیئت حاکمه افغانستان به صراحت اعلام کردند که این درگیری‌ها با هیچ برنامه هدفمندی انجام نشده است.»

روز شنبه گذشته مقام‌های جمهوری اسلامی ایران و طالبان گفتند که درگیری‌ میان نیروهای مرزبانی دو طرف در محدوده پاسگاه مرزی ساسولی واقع در منطقه مرزی زابل بعد از دست‌کم «شش ساعت» پایان یافت.

به گفته طرفین در جریان این درگیری، دو مرزبان ایرانی و یک نیروی طالبان کشته شدند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی همچنین درباره اختلاف جمهوری اسلامی با طالبان بر سر حقابه ایران از رودخانه هیرمند گفت که این موضوع «هم از مسیر حقوقی و هم سیاسی» در حال پیگیری است.

این در حالی است که پیشتر رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، سیاستگذاران امور خارجه جمهوری اسلامی را به «ترس» از طالبان متهم کرده است.

در پی بالا گرفتن درگیری لفظی میان سران ایران و حکومت طالبان، یک هیئت نظامی جمهوری اسلامی ایران روز ۳۱ اردیبهشت، وارد کابل شد.

امیرعبداللهیان در این باره گفت که مذاکرات این هیئت «مثبت و قابل قبول» بوده، اما «پس از به نتیجه رسیدن گفت‌وگوها، جزئیات بیشتری از آن برای افکارعمومی» ارائه خواهد شد.

ایران و افغانستان با داشتن حدود ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک، در برخی زمینه‌ها مانند حقابه از رودخانه هیرمند و همچنین اقامت پناهجویان افغان در ایران دچار اختلافند.

علاوه بر این، از زمان به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان، تنش‌های مرزی نیز به این اختلافات اضافه شده است.
+3
رأی دهید
-53

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان

  این رژیم کثیف فقط فکر دشمنی بی دلیل با دنیای متمدن و اسرائیل و غرب و جوانان آزادی خواه داخل ایران هست ..اگه امثال طالبان و یا چین و روس مادر اینها رو هم مورد عنایت قرار بدهند صداشون در نمیاد و انکار میکنند یا اون رو هم میاندازند گردن اسرائیل و آمریکا..
  2
  42
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  iran1 - آرلون، بلژیک

  وقتی خدا ازت انتقام خاموش میگیره، همین داستانه که خامنه ای برای بقیه ناآرامی درست میکرد و یه احمقتر از خودش شد همسایش که براشون دردسر ساز بشن و چپ و راست جلوش کوتاه بیان، هنوز پاکستانیها یه پله جلوتر از سپاه هستن و اونها چپ و راست افغانستان رو میزنن و زمیناشون رو میگیرن
  0
  22
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  خشایار1980 - شیراز، ایران
  شماها همه حرکت هاتون غیر هدفمنده. ما را ببین با منطقه مون،بدشانسی خیمه زده رو سر ایران و افعانستان
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  اعتیاد عموم مردم به نظام تولیدی-مصرفی الیگارشی جهانی مختص به کشورهای صنعتی نیست بلکه فراگیراست.طبیعتأ تأمین و مصرف عاقلانه آب شیرین،حفظ محیط زیست وخلقت وتأمین معیشت عمومی درالویت هیج کشوری وانحصارات مالی وصنعتی قرار ندارند.تبعات این نگرش عمومی برای اکثریت جوامع وبقای هستی فاجعه باراند. اعم کشورهای ساخته استعمارچون عراق،افغانستان،پاکستان،هند،استرالیا،حیطه شوروی سابق،چین،آمریکا، جغرافیا ونظام ایران امروزی،....افریقا...مدام درگیر منازعات مرزی و داخلی بوده وهستند.چرا که تولید و صدور تریاک و هروئین ...ازمهمترین اولیت هاست! در آمار رسمی افغانستان در سال ۲۰۲۱ قریب ۷۰۰۰ تن تریاک تولید نموده. آنچه که ذکر نمیشود تولید رسمی و غیر رسمی جمعأ قریب دو برابر یعنی ۱۴۰۰۰-۱۲۰۰۰ تن میباشد که قریب نیمی از آن بطور مستقیم به ایتالیا صادروبا تبدیل به فراورده اولیه، جهت مصارف داروئی به تولیدگنندگان دارو عرضه میگردد. و الباقی به هروئین،ترکیبات و یا خالص مصرف میشود.این چرخه شیطانی یکی ازعوامل مهم نابودی مردم وجامعه ۷است.سلامت باشید
  2
  0
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ولی نخودی که بجای مغز تو جمجمه تو گذاشتند هدفمند بوده، میخواستند مردم به ریشت بخندند!
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا
  وزیر خارجه ایرانی یا طالبان ,احمق؟ طرف دشمن ایران رو گرفتی. مرگ بر خامنه ای و جمهوری اسلامی ضد ایرانی
  0
  9
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  غیر ممکنه طالبان حقابه ایران رو بده! مگر اینکه جمهوری اعدامی نفت مفت بهشون بده و هیچ اهرم فشاری روی طالبان نداره و سیستان خشک خواهد شد و مردمش مجبورند از این استان مهاجرت کنند
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.