افزایش بی سابقه اعدام ها در ایران, ۳۰۷ اعدام در ۵ ماه

 آمار اعدام در جمهوری اسلامی همواره یکی از بالاترین آمارها در سطح جهان است.صدای آمریکا: سازمان حقوق بشر ایران با انتشار گزارشی اعدام‌‌ ۱۴۲ تن در ماه گذشته میلادی در ایران را «رکوردی بی‌سابقه» از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون خواند.

بنا بر گزارشی که این نهاد حقوق بشری روز پنجشنبه ۱۱ خرداد منتشر کرد، بیش از نیمی از اعدام‌شدگان با اتهامات مربوط به مواد مخدر به مرگ محکوم شده‌ بودند و ۲۱ درصد از افراد اعدام‌شده را شهروندان بلوچ تشکیل می‌دادند.

در این گزارش آمده است در طول ۵ ماه گذشته نیز ۳۰۷ تن اعدام شده‌اند که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته ۷۶ درصد افزایش داشته است.

بنا بر این گزارش که روز پنجشنبه ۱۱ خرداد منتشر شده است حدود ۶۰ درصد از اعدام‌شدگان در ۵ ماه گذشته را متهمان مواد مخدر تشکیل می‌دهند.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، جمهوری اسلامی ایران با اعدام دو نفر به اتهام ابراز عقیده در فضای مجازی (سب النبی) و رابطه جنسی (زنای محصنه) دامنه اتهامات منجر به صدور حکم اعدام را گسترش داده است.

در این گزارش به نقل از محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، آمده است که هدف حکومت ایران از افزایش «بی‌رویه» اعدام‌ها «وحشت‌پراکنی برای پیشگیری از گسترش اعتراضات و ادامه حیاتش» است.

او خواستار واکنش «قوی‌تر» جامعه جهانی در این باره شده و گفته است که در غیر این‌ صورت «صدها نفر دیگر در ماه‌های آینده قربانی ماشین اعدام جمهوری اسلامی خواهند شد.»

به تازگی نیز شش وکیل دادگستری با ارسال نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواهان «کنترل یا محدود کردن» مجازات اعدام در ایران و سایر کشورها شدند.

این شش وکیل ایرانی جنبش اعتراضی «زن، زندگی، آزادی» را موجب تشدید اعدام‌ها در ایران خوانده و از آنتونیو گوترش خواسته‌اند کشورهای عضو سازمان ملل را به حذف یا دستکم محدود کردن صدور مجازات اعدام ترغیب کند.

محمد اولیایی‌فرد، از امضاکنندگان این نامه، پیشتر در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود جمهوری اسلامی از اعدام به عنوان ابزار سیاسی بهره می‌برد.

از سوی دیگر ۲۴ تشکل مدافع حقوق زنان نیز در بیانیه مشترکی از برگزاری اعتراضات به منظور جلب حمایت مجامع بین‌المللی علیه «قتل‌های حکومتی» خبر دادند.

سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به افزایش ۸۵ درصدی اعدام‌ها در سال ۲۰۲۲ میلادی نسبت به سال قبل از آن، درباره روند صعودی اعدام‌ها در سال جاری میلادی هشدار داده‌ است.
+26
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  با تفکر منتج ازعلوم آموزشی و باور دینی خوشبینانه به آنچه چاپ واشاعه میگردد، نمیتوان مسائل پیچیده روزو یا حتی سال وماه قبل را تجزیه و تحلیل نمود. قرنهاست که این ساحران،شمن ها،کاهنین،مغان۰موبدان۰رمالان،دراویش...در کسوت کشیش،آخوند،ملا،حاخام(منش)،عالم،شیخ،دانشمند،استاد،انقلابی...مخ ،وجود وحیات مردم و جوامع را مرید و اسیر خود دارند.حال به این هنربالای هیپنوتیزم و طلسم جمعی که برای بسیاری هنوزتقدس دارد مهملات میگوئیم.قول میدهم حتی بعد از ده جنش گسترده درایران و منطقه در مراسم عزا وشادی اثرات این طلسم ها باقی باشند و این قبایل جادونسب از اقلیت محض ۳-۲٪ به اکثریت ۲۰-۱۵٪ رسیده اند.چنانچه محققین با وجدان وبیطرف و همینطوررهروان جنبش این قدرت طلسم شیطانی را ریشه یابی و شناسائی نکنند،بازگشت وعطف به ماسبق بدیهی ست.باید به توانائی این آخوند ساحرو سایرین اذعان کنیم که با روش وشیوه تسخیرروح و جسم حاضرین جان و فکر آنها را در اختیار دارند.حاضرین مجلس هم با کمال رغبت ودر نهایت لذت به سفری افسانه ای وپر مخاطره میروند ونیروهای غیبی آنهارارهنمون و حفاظت میکنند.این اشتراکات مابین بینندگان و صحنه گردان را دست.
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  دستکم نگیریم! همین گروه و جمعیت۲۰-۱۵٪متعهد( به منافع خود وادامه کشتارو غارت)ومنسجم قادرند با ابزار دولت و نیروی مسلح ۶۰-۵۰ سال دیگر حاکمیت نمایند وحتی در رفرم واصلاحاتی به کسوت حاکمیت سکولار درآیند.این قبایل ساحرو جادو نسب شیاطین و فرشتگان را در اسارت و انحصار خود دارند.سلامت باشید.
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  اینان در اصل وجودیت و بنیان تمامی فساد عرصه عالم و تخم شیاطین و دیوان اند، منبع نیروی ضد خلقت وآ فرینش و ریشه واصل مافیای های جهانی اند. با همین شیوه مبارزه غیر متمرکز محلی،عدم تمکین به رهبری متمرکز، تشکیل هسته های مقاومت محلی، عدم تمکین به شورای رهبری موقت و حکومت موقت، حفظ تشکلهای محلی و آموزش سلاح تا ابد. ایجاد شهرها ی....خود کفا و مستقل، خلع ید وقبض اموال از الیگارشی هاو وابستگان به نفع عموم، تقسیم اراضی بطور دائم و مورثی بین احاد ملل ایران به شیوه حق رهن زمین به کارافرینان ، سیستم ارزی با پشتوانه طلا و فلزات گرانبها و معادن،حقوق . ماهانه مادران، پرداخت یک کیلو طلا به مادران در تولد نوزادان، استفاده معقولانه از ابهای شیرین....،عدم اشتغال سیاسیون حرفه ای وعدم صیانت قانونی انها، عدم حکومت مرکزی بزرگ و وسیع :سیستم حکومت مرکزی حداقلی و حداکثرقدرت برای حاکمیت های محلی، استانی وشهری، رشد کشاورزی اورگانیک، سعی در عقب راندن کویر و صحاری، کانال های ابیاری سراسری، تاسیس صندوق بانکهای عمومی بدون بهره، لغو جملگی انواع مالیات ها، تضمین تمامی ازادی های مشروط انسانی و قانونی برای خود ، جهانیان و
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  حفظ و ترمیم محیط زیست.نهایتأ این جنبش رهائیبخش نوین ایران و منطقه ست که قدرت نجات جامعه و دربندان را عهدهدار گشته و. و باجانفشانی عظیم خود فقرات تمامی شبکه های مافیائی و دولت انگلی را خرد میکند و بامید آن روز. بامید پیروزی اقوام شجاع ایرانزمین و ایجاد نظامی متحد، ناحیه، شهرو استان محور، حکومت و دولت حداقلی و مدلی چون «ایالات متحده ایران» وحفظ سلاح وآموزش دائمی چون کشور سوئیس. سلامت باشید
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  ارمان ایران - تورنتو، کانادا
  خیابانهای خارج از کشور را با کمک گروه همه با من خالی از معترضین کردند تا ادمکشهای اسلامی دست بکار شده و دولتهای غربی را هم ساکت کنند.دوباره با میهنپرستی نه شخص پرستی خیابانهای تمام کشورها را با جمعیت انبوه ایرانیان معترض پر کنیم تا جنایتکاران اسلامی نتوانند به کشتار در کشورمان ادامه دهند.از تخریب شخصیت هایی که میتوانند ایرانیان را به خیابانها بیاورند دست برداریم که این نقشه حاکمان جنایتکاراسلامی در ایران است.به اندازه دانش خود از تاریخ و اوضاع جهان حرف بزنیم.بجای تهدید هموطنان خود به نام تجزیه طلب ودلجویی از سپاهی ونیروهای سرکوبگراز اعتراضات حمایت کنیم.کلمات رکیک تنها از زبان سایبری های اسلامی برای از میدان برون کردن مبارزان واقعی سرازیر میشود.
  0
  1
  جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  ارمان ایران - تورنتو، کانادا
  مواظب نفوذ افرادی که هر روز از یک جناح سر در می اورند باشیم کسانی که با خواندن تنها یک کتاب فکر میکنند همه چیز را میفهمند ولمپنانه دهان به سخن گویی میگشایند افتهای مبارزه هستند گول این افراد و موضع گیریهای انان را نخوریم .به تحولات اجتماعی وسیاسی داخل ایران و خارج حساس باشیم تا خیابانها را از دست ندهیم.کسی که به حقوق اولیه انسانها مانند یک طنز نگاه میکند حتی اگر نام بزرگ هم داشته باشد نباید مورد اعتنا قرار بگیرد.به جزییات عملکرد تمامی افرادی که به عنوان اپوزسیون حرکتی میکنند توجه کنیم تنها به الفاز بکار برده دل نسپاریم شخصیت واقعی انان در جزییات اعمالشان نهفته است.سکولاری که نامه در درز سنگ دیوار ندبه میگذارد وسر به دیوار ندبه میگذارد فردا به عمامه اخوندها هم دخیل میبندد.هوشیار باشیم کسی که تجزیه دولتی استان ۱۴ ایران (بحرین) را نقد و محکوم نکرد نمیتواند دیگران را به تجزیه طلبی متهم کند.هیچگاه ایران توسط مردم ایران تجزیه نشد بلکه حاکمان از ترس از دست دادن قدرت تن به تجزیه ایران دادند.خیابانهای پر از معترضین در خارج از کشور کشتار در داخل ایران را متوقف کرده و تمایل توافق دولتهای غربی با
  0
  0
  جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.