انتقام از عربستان در بلوچستان

این هفته عربستان سعودی دو جوان شیعه بحرینی بنام های صادق ثامر و جعفر سلطان را اعدام کرد. قبل از آنکه هفته به پایان برسد, جمهوری اسلامی به رسم دیرینه انتقامجویی دو جوان بلوچ را اعدام کرد. وزارت کشور عربستان سعودی خبر داد "حکم اعدام دو تبعه بحرین به نام‌های جعفر محمد علی و صادق مجید عبدالرحیم در منطقه الشرقیه عربستان به اجرا درآمد. علیرغم رد اتهامات توسط این دو جوان و همچنین انتقادات سازمان عفو بین الملل عربستان سعودی مانند جمهوری اسلامی وقعی به اعتراض های نهادهای حقوق بشری نمی نهد. مایه شگفتی و سورپرایز نیست اگر بشنوید طبق رسانه ههای سعودی ظاهرا این دو جوان زیر شکنجه اعتراف کرده اند. هفته گذشته نیز چهار جوان شیعه اهل قطیف به اتهام اقدام علیه امنیت ملی علیه عربستان اعدام شدند.

بیش از یازده سال پیش در مصاحبه ای تحت عنوان "انتقام از عربستان و بحرین در بلوچستان" به انتقامجویی جمهوری اعدامی از اعدام ها و گردن زدن های جوانان شیعه توسط عربستان و بحرین پرداختم و گفتم که تقاص این خونریزی ها را باید جوانان بلوچ به جرم بلوچ و سُنی بودن در ایران بدهند, که امروز صبح نیز دو جوان بلوچ به نام های اشکان سهرابی و آریا پرویزی توسط جمهوری اسلامی قربانی این انتقامجویی کور شدند.

شبکه های عربی زبان وابسته به جمهوری اسلامی مثل شبکه العالم, شبکه الکوثر, المَنار و حتی شبکه آی‌ فیلم عربی این اعدام ها را تحت پوشش گسترده قرار داده اند و محکوم کردند. همانگونه که شبکه های فارسی زبان وابسته به عربستان در یک مسابقه وزن کشی ء خبری به درستی اعدام های بلوچها را تحت پوشش قرار می دهند.  اما از سوی دیگر اعدام های عربستان را نادیده می گیرند. بهر حال بعد از چین که هیچ کس حتی تخمینی از تعداد اعدام های آن کشور ندارد, ایران و عربستان در رقابتی تنگاتنگ در دنیای اعدام پیشتاز هستند. اگرچه جمهوری اعدامی در صدر جدول قرار دارد.
 
عبدالستار دوشوکی - مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن - پنج شنبه ١١ خرداد ١٤٠٢
+54
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  وقتیکه عربستان شیخ نمر را اعدام کرد نظام پست اخوندی بیشتر از 20 نفر جوان سنی را در سنندج استان کردستان ایران اعدام کرد . نظام اخوندی زورش به عربستان نمیرسد جان مردمان سنی مذهب ایران را میگیرد.
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  یکمشت بی صفت و نامرد و بی معرفت وسط دعوا نرخ تعیین می‌کنند. جمهوری اسلامی دارای ضعف و نقایص بیشماری است و سر تا پا ایراد و اشکال . اصلا جمع متضاد است و نه جمهوری است و نه اسلامی. بنده نه از اسلام دل خوشی دارم و نه از جمهوری. اما از حق که نگذریم جمهوری اسلامی برای مذهب و اهلیت افراد اصولا هیچ تره ای خرد نمیکند . یعنی شما چه از شیراز باشی و چه از بلوچستان یا که تهران و یا که رشت هرزمان که برای طنابشان گردن نیاز داشته باشند دین و مذهب و موقعیت جغرافیایی اصلا اهمیتی ندارد. کمی وجدان داشته باشیم.
  0
  4
  جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.