دستور معاون اول رئیسی: قرارداد مربیان و بازیکنان خارجی فقط ریالی، قرارداد برپایه دلار و یورو ممنوع

ایران وایر: «محمد مخبر» معاون اول رئیس جمهوری، به باشگاه‌های فوتبال ایران دستور داده است که از این پس با بازیکنان و مربیان خارجی هم باید «قرارداد ریالی» ببندند و هرگونه قرارداد بر پایه ارزهای «دلار» و «یورو» ممنوع است.

دستور معاون اول رئیس جمهور به باشگاه‌های فوتبال ایران می‌توان مصداق روشنی از دخالت سیاست در امور فوتبال باشد. موردی که براساس بندهای اساسنامه فدراسیون جهانی فوتبال ممنوع شده اما طی سال‌های اخیر فدراسیون جهانی فوتبال، هیچ‌گونه واکنشی نسبت به نقض مکرر این بند از اساسنامه فیفا نشان نداده است.

محمد مخبر سابقه دخالت‌های مستقیم در امور فوتبال ایران به عنوان معاون اول رئیس جمهور را دارد. بهار سال ۱۴۰۱ در دیداری که «علی‌رضا جهانبخش» و «مهدی طارمی» در دفتر ریاست جمهوری داشتند، موضوع برکناری «دراگان اسکوچیچ» و بازگشت «کارلوس کی‌روش» مطرح و از سوی محمد مخبر و دستگاه ریاست جمهوری پیگیری شد. براساس توییتی که مهدی طارمی تیرماه ۱۴۰۱ منتشر کرد نیز محمد مخبر، با اهدای حواله واردات خودرو خارجی به بازیکنان تیم ملی موافقت کرده بود.   

روز چهارشنبه رسانه‌های ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران نوشته‌اند که طی روزهای گذشته، رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در نامه‌ای به محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور نکاتی را درباره انعقاد قراردادهای خارجی در بخشی از این نامه «درخواست استفاده از ریال یا سایر ارزهای جایگزین منطقه‌ای به‌جای دلار در انعقاد قراردادهای کاری و حرفه‌ای با مربیان و بازیکنان ورزشی خارجی» مطرح کرده بود.

پس از ارسال این نامه از سوی دبیرخانه ستاد هماهنگی با مفاسد اقتصادی، محمد مخبر در نامه‌ای به وزارت ورزش و جوانان دستور حذف ارز دلاری و یورویی از قراردادهای بازیکنان و مربیان خارجی را صادر کرد.

وب‌سایت اعتماد نیز نوشته است که «برنا فیروزی» معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان در نامه‌ای به رئیس کمیته ملی المپیک، رئیس کمیته پارالمپیک، مدیران باشگاه پرسپولیس و استقلال و رؤسای فدراسیون‌ها «درخواست استفاده از ریال یا سایر ارزهای جایگزین منطقه‌ای به‌جای دلار» را به اطلاع آنها رساند.

در ماه‌های گذشته اخباری مبنی بر قراردادهایی جدید در بنگاه‌های املاک تهران و درخواست صاحبخانه‌ها برای پرداخت دلاری اجاره‌ خانه منتشر شده بود. با این وجود تمرکز معاون اول رئیس جمهور روی موضوع قرارداد مربیان و بازیکنان فوتبال ایران قرار گرفته است.
+2
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Hassan1479 - تهران، ایران

  کفگیر ارز به ته دیگ خورده است ، همه یکطرف اختلاسگران بیچاره چکار کنند ، ریال که ارزش اختلاس نداره !؟!
  5
  28
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.