چاقوکشی در دانشگاه کرمان؛ انتقاد از «انفعال» ماموران حراست در هنگام حادثه

رادیو فردا: چند روز پس از انتشار ویدئویی از چاقو خوردن یک دانشجوی دختر در دانشگاه باهنر کرمان، گزارش‌ها حکایت از آن دارد که ماموران حراست این دانشگاه در زمان وقوع حمله واکنش فوری به حادثه نداشته‌اند،‌ امری که انتقاد شوراهای صنفی دانشجویان را به دنبال داشته است.

کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور در روزهای گذشته ویدئویی از آسیب دیدن یک دختر دانشجو با ضربات چاقو منتشر و اعلام کرد که این حادثه روز ششم خردادماه در دانشگاه باهنر کرمان رخ داده و این زن جوان با «انگیزه ناموسی» هدف حمله قرار گرفته است.

این کانال به نقل از شاهدان حادثه می‌گوید که «حراست» دانشگاه در زمان وقوع حمله «در حال بازرسی لباس دختران بوده» و «در انفعال محض به‌ سر می‌برده ‌است تا جایی که در نهایت خود دانشجویان توانسته‌اند مانع از صدمه رساندن بیشتر فرد ضارب شوند.»

کانال تلگرامی این شورا روز چهارشنبه، دهم خرداد، در گزارشی به نقل از دانشجویان دانشگاه باهنر اعلام کرد که دانشجوی دختر به دلیل «صدمه جدی» پس از حادثه «در بخش مراقبت‌های ویژه به‌ سر می‌برد».

بر اساس این گزارش، ضارب «یکی از دانشجویان پسر» بوده که به دختر دانشجو دست‌کم چهار ضربه چاقو وارد کرده است. درباره وضعیت این دانشجوی پسر تاکنون اطلاعاتی منتشر نشده است.

در ویدئویی که از این حادثه در روزهای گذشته منتشر شده بود، دانشجوی دختر در حال خونریزی شدید دیده می‌شود.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور در انتقاد از شرایطی که به این حادثه منجر شده نوشته است: «مسئله حجاب دیگر صرفا اولویت حراست نیست، بلکه تنها مسئله و وظیفه آن است» و «کار در دانشگاه‌ها به جایی رسیده است که دانشجویان پسر هم به‌ دلیل آن چه پوشش نامناسب و اشتباه گرفته شدن با خانم‌ها خوانده می‌شود، کمیته‌ای می‌شوند».

در پی اعتراضات دانشجویی که همزمان با اعتراضات «زن زندگی آزادی» پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، فشارها بر دانشجویان سراسر کشور نیز افزایش یافته است. دانشجویان از بسیاری از دانشگاه‌های کشور ماه‌هاست که از سخت‌گیری‌ها درباره پوشش خود که گاه منجر به درگیری با نیروهای حراست می‌شود، خبر می‌دهند.

در همین حال بسیاری از دانشجویان معترض از سوی کمیته انضباطی دانشگاه با احکام سنگین مانند محرومیت از تحصیل، تعلیق و تبعید به دانشگاهی دیگر روبه‌رو شده‌اند و برای شماری از دانشجویان بازداشت‌شده نیز احکامی چون حبس، شلاق و ممنوع‌الخروجی صادر شده است.
+6
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.