اولین پیام امداگر بلژیکی آزاد شده: «۱۳ ماه از ۱۵ ماه بازداشتم در ایران را در انفرادی گذراندم»

 اولیویه فانده‌ کاستیلاولیویه فانده‌ کاستیل، امداگر زندانی بلژیکی که پس از ۱۵ ماه حبس در زندان جمهوری اسلامی به کشورش بازگشته است،‌ روز پنج‌شنبه، ۱۱ خرداد، در نخستین پست اینستاگرامی خود نوشت یک هفته زیبا را در بلژیک دموکراتیک و «به دور از واقعیت بازداشت خودسرانه» در ایران سپری کرده است.

او در آغاز این هفته با میانجی‌گری عمان، در جریان تبادل بین دولت بروکسل با جمهوری اسلامی ایران بر سر اسدالله اسدی، یک مأمور ایرانی محکوم‌شده به اعمال تروریستی و زندانی‌شده در بلژیک، به کشورش بازگشت.

آقای فانده‌ کاستیل در پست خود نوشت که ۱۳ ماه از ۱۵ ماه بازداشت خود را در سلول انفرادی، بدون دسترسی و آگاهی از رویدادهای دنیای بیرون سپری کرده است.

او افزود در روزهای گذشته از جزئیات اقدامات متعدد مردم کشورش برای بازگرداندن او آگاه شده و دریافته که بلژیکی‌ها با امضای تومار، نامه‌نگاری، تظاهرات و راه‌های دیگر، دولت بروکسل را برای آزادی او زیر فشار گذاشته‌اند.

این امدادگر ۴۱ ساله بلژیکی افزود در این هفته زیر نظر تیم پزشکی و در کنار خانواده خود، در هاله‌ای از محبت همگانی قرار گرفته و دارد دوران نقاهت و بازگشت تدریجی به زندگی عادی را سپری می‌کند.

آقای فانده‌ کاستیل تأکید کرد که باید به تلاش برای آزادی سایر گروگان‌های بی‌گناه در جهان ادامه داد، چرا که دنیا به طرزی وحشتناک مملو از رویدادهای تأسف‌بار است.

این شهروند بلژیکی روز دهم خرداد نیز با پادشاه بلژیک دیدار کرد.

بلژیک از اواسط سال گذشته مقدمات معامله این شهروند خود با ایران را از طریق تصویب قانون مبادله زندانیان فراهم کرده بود. در برابر، جمهوری اسلامی ایران حکم حبس آقای کاستیل را به اتهام «جاسوسی» به ۴۰ سال حبس افزایش داد.

عملی شدن معامله در بلژیک، کشوری که مقر اتحادیه اروپا است، در حالی که با استقبال مردم و سیاستمداران بلژیک روبه‌رو شده، در بین ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی ایران بازتابی منفی داشته که این رویداد را تن ‌دادن دوباره یک کشور غربی به رویه گروگان‌گیری جمهوری اسلامی برای پیشبرد اهداف تهران نامیده‌اند.

در پی معامله تهران- بروکسل بر سر فانده‌ کاستیل و اسدی، زمزمه احتمال انجام معاملات بیشتری میان جمهوری اسلامی ایران از یک‌ سو با آمریکا و سوئد از سوی دیگر بر سر زندانیان مطرح شده، اما نام جمشید شارمهد، شهروند آلمانی محکوم شده به اعدام در ایران، در تبادل احتمالی میان آلمان و ایران به میان نیامده است.
+23
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  فرید1614 - بروکسل، بلژیک

  افرین بچه خوب دیگه نری ایران اونوقت ما مجبوریم تروریست ازاد کنیم و تمام زحمت ایرانیان و خراب کنی
  1
  49
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  Hassan1479 - تهران، ایران
  تا تو باشی که بیگدار به آب نزنی .
  0
  14
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  پفیوس از کدوم دموقراضه میگی؟ دموقراضه ای که یک جنایتکار تروریست را میگیره بعد با وکب کبه و دببدبه
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  ...دبدبه اونو محکوم می‌کنه درست در این وضعیت میری ایران مثلا برای کمک بر دوستانه.جند گرفتی که ۱۵ ماه برای این معامله‌ کثیف بری زندان؟
  1
  9
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  او را بی دلیل گرفته و علت نگهداری در سلول انفرادی این است تا با کسی تماس نگیرد. حکومت جهل و جنایت مرزی برای خباثت نمی شناسد
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.