لشکرکشی طالبان به مرز ایران؛ وحیدی: طالبان دقت کنند تا اتفاقی نیفتد


ایندیپندنت فارسی: طالبان از عصر سه‌شنبه ۹ خرداد تا پیش‌ازظهر چهارشنبه، ده‌ها عراده تانک و خودرو نظامی همراه با نفرات مسلح را به اسلام‌قلعه در مرز ایران منتقل کرده‌اند. منابع مطلع به ایندیپندنت فارسی گفتند طالبان و مرزبانان ایرانی عصر سه‌شنبه سر احداث یک جاده و نصب سیم خاردار در نقطه صفری مرزی تنشی لفظی داشتند و پس از آن، دو طرف در حالت آماده‌باش قرار گرفتند.

ویدیوهای منتشر‌شده از گمرک اسلام‌قلعه و امتداد مرز افغانستان و ایران نشان می‌دهد که افراد طالبان سوار بر خودروهای هاموی به جا مانده از دولت پیشین و نیروهای آمریکایی‌ در افغانستان، به سمت مرز در حرکت‌اند.

به گفته این منابع، طالبان در اسلام‌قلعه و مسئولان ایرانی در گمرک دوغارون شامگاه سه‌شنبه به بازرگانان و رانندگان کامیون‌های حامل کالاهای تجاری از جمله نفت دستور دادند گمرک را تخلیه کنند تا در صورت وقوع درگیری، آتش‌سوزی رخ ندهد.

مولوی نعیم‌الحق حقانی، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در هرات، شامگاه سه‌شنبه در اطلاعیه‌‎ای در توییتر، وقوع تنش و ناآرامی در مرز با ایران را رد کرد. با این حال، طالبان روز چهارشنبه نیز تجهیزات و نفرات بیشتری را به خطوط مرزی با ایران منتقل کردند تا در صورت وقوع درگیری، با کمبود نیرو مواجه نشوند.

یک منبع آگاه به ایندیپندنت فارسی گفت مرزبانان ایرانی تلاش دارند در خطوط مرزی دیوار و جاده بکشند و در برخی قسمت‌ها سیم خاردار نصب کنند اما طالبان از این اقدام جلوگیری کرده‌اند.

هم‌زمان با لشکرکشی و صف‌آرایی طالبان پشت مرز ایران، احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران، در مصاحبه با رسانه‌های ایرانی گفت که اوضاع در مرز آرام است و میان طالبان و مرزبانان ایرانی هیچ تنشی وجود ندارد.

خبرگزاری فارس به نقل از وحیدی نوشت: «اکنون وضعیت در مرزهای ایران و افغانستان آرام است و ترددها ادامه دارد.»
وحیدی با اشاره به درگیری شنبه گذشته که به کشته شدن یک مرزبان ایرانی و یک عضو طالبان منجر شد، گفت: «متاسفانه تاکنون چند نوبت اتفاق‌هایی از این دست داشته‌ایم. به مسئولان طالبان و افغانستان توصیه می‌کنیم دقت کنند و مرزبانان خود را توجیه کنند تا از این دست اتفاق‌ها رخ ندهد.»

در یک هفته اخیر و پس از افزایش تنش‌های مرزی میان طالبان و مرزبانان ایرانی، برخی فرماندهان طالبان با انتشار ویدیوهایی در فضای مجازی از جنگ با ایران حمایت و ادعا کردند اگر رهبران طالبان اجازه دهند، برای جنگ آماده خواهند شد.

وزیر کشور ایران در پاسخ به پرسشی در مورد اظهارات ضدایرانی فرماندهان طالبان گفت: «برخی افراد غیرمسئول یا رده‌‌پایین در افغانستان علیه ایران اظهاراتی داشته‌اند که بر اساس گزارش‌های دریافتی، آن‌ها را برکنار کرده‌اند.»

وحیدی در حالی این ادعا را مطرح کرد که تاکنون هیچ خبری از برکناری فرماندهان طالبان که از جنگ علیه ایران دفاع کرده‌اند، منتشر نشده است.

وزیر کشور ایران همچنین تصریح کرد که جمهوری اسلامی با رهبران طالبان در تماس و تعامل است و اگر مسئله‌ای باشد، از طریق گفت‌وگو حل خواهد شد.

در همین حال، خبرگزاری تسنیم به نقل از سردار معروفی، معاون سازمان بسیج جمهوری اسلامی، نوشت که درگیری اخیر مرزی میان ایران و طالبان، «توطئه آمریکایی‌ــ‌اسرائیلی» بود و جمهوری اسلامی سرگرم طالبان و پاکستان نخواهد شد.
+9
رأی دهید
-45

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۶
  koros_nl - قم، ایران

  دوقولوهای حـ... در حال کمک به همدیگر، خخخخ همش فیلمه بگن ما بریم اونا میان بترسید خخخخخ
  1
  25
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Stopmindcontrol - سائو پائولو، برزیل
  بدجوری منتظر جنگ سنی و شیعه هستم.
  8
  18
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  صد البته که باید جدی گرفت، آنها از جانب علیف تحریک شده اند که حواس ما را از مرزهای استراتژیک شمال و شمال غرب غافل کنند، گول نخورید
  3
  14
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  خاک بر سر این کره بز ها کنن. دقت کنند اتفاقی نیوفتد؟؟ فقط عره گوزتون مال مردم بیدفاع هست؟ برگردین به تاریخ. عراق فقط زر زد که کشتی های ایرانی که توی اروند رود رفت و امد میکنن باید پرچم عراق رو داشته باشن. ایران یک کشتی با پرچم بزرگتر از خد معمول گذاشت روی کشتی، با دوتا ناو هم اسکورت مرد کشتی رو، و همزمان دو هواپیما هم از بالا گشت میزدن و نیروی هوایی هم اماده باش بود که اگر عراق گهی بخوره بزنن خواهر و مادرش رو با هم وصلت بدن. اگر نمیفهمین این یعنی اقتدار. نه اینکه وایستین جلوی یه سری پاپتی بگین دقت کنین!! از همین جا هم یه "درود ویژه" میفرستم برای کسانی که زر میزنن که شاه چنین بود و چنان بود
  1
  29
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران
  اینها همه فیلمه برلی اینگه اذهان عمومی را از خیزش اخیر دور کنند و تمام بازداشتی ها را اعدام کنند. هرچند که این آخوندها وجود درگیری با طالبان را ندارند چون هیچ حمایت مردمی ندارند و طالبان هم یعنی پاکستان و قطر و آخوندها هیچ وقت جرات درگیری با پاکستان را ندارند
  0
  13
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  smart292 - ونکوور، کانادا
  طالبان یعنی (سازمان CIA افغانی ) ولی از پشت صحنه امریکأی است که مردم را تحت کنترل بگیرد به اسم اسلام به کشتار مردم و اهداف خود برسد ،جمهوری اسلام هم (سازمان CIA,,MI6 ایرانی است)،و از پشت صحنه هم امریکأی و انگلیسی است، که هر ۳ تا اهدفشان یکی میباشد ، ولی برای کنترل مردم و بدست آوردن درامد‌های خارجی سازمان ( CIA,MI6) میباشد. این دو سازمان پشتبانی مالی در خارج از مرز‌های امریکا ندارند ، به همین جهت با درامدهی ایران خرجی این سازمان داده میشود، که این سازمان بتواند طالبان و گروهای اسلامی و افراطی در خاور میانه را تحت کنترل داشته باشد ،در ضمن کترل نفت ایران و همچنین دست یابی به تکنولوژی روسییه از اهداف اصلی این سازمان میباشد . با رفتن آخوندها هم دارند به شما مردم میگویند که طالبان خواهد آمد که مردم بترسید، که با آمدن طالبان یعنی آسان تر خواهد شد کنترل این گروه‌ها وقتی امریکا ۹ میلیارد دلار اسلحه برای طالبان گذاشته است ، شما دیگر تا آخر داستان را باید بخوانید و در مجموع ما هر چی میکشیم از آخوند و اسلام است.
  0
  14
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۳
  siavash786 - استانبول، ترکیه
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  آین داستان زمان شاه مربوط به سال ۱۹۷۴ بود که فرماندهانی همچون خاتم و پنجمین ارتش قوی دنیا را داشتیم ، نه رهبر بیسواد دینی و نه فرمانده بزدل و ترسویی .
  1
  18
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.