هزینه کردن «بی‌ نتیجه» ۳۰ هزار میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه

 حوضه آبریز دریاچه ارومیهرادیو فردا: رئیس پیشین ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌گوید که دولت ابراهیم رئیسی تنها حدود سه درصد از اعتبارات احیای دریاچه را تخصیص داده و این امر کل منطقه شمال غرب ایران را با خطر مواجه کرده است.

عیسی کلانتری روز سه‌شنبه، ۹ خرداد، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا توضیح داد: «بیشتر مردم فهمیده‌اند که اگر دریاچه نباشد، کل اقتصاد منطقه نابود خواهد شد» و با این وجود، «مسئله حفاظت از محیط‌ زیست هیچ جایگاهی در اقتصاد کلان کشور ندارد».

او افزود که حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان به صورت ریالی از منابع عمومی کشور یا به صورت ارزی و با برداشت از منابع صندوق توسعه ملی برای احیای دریاچه ارومیه هزینه شده، «اما عملاً تأثیری در بهبود وضعیت این دریاچه نداشته است».

آقای کلانتری مهم‌ترین دلایل به نتیجه نرسیدن برنامه‌های احیای دریاچه در طول سال‌های فعالیت ستاد احیا را عدم تأمین حقابه محیط‌ زیستی دریاچه ارومیه توسط وزارت نیرو به‌ویژه در دو سال آبی گذشته دانست.

رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد که، بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی، در سال آبی ۹۴–۹۵، فشار خون مردم تبریز بر اثر تبعات ناشی از تشدید غبارهای نمکی، به‌ طور متوسط یک‌دهم بار افزایش پیدا کرده بود و در همان سال، فعالیت زنبورهای عسل در جنوب شرق دریاچه ارومیه ۸۰ درصد کمتر شده و میزان تولیدات زنبورداران به شدت کاهش یافته بود.

او ادامه داد که طبق برآوردها اگر زنبور عسل به مدت هفت تا هشت سال در این منطقه فعالیت نکند، بسیاری از گیاهان منطقه از بین می‌رود و این مسئله تأثیر شدیدی بر افت تولیدات کشاورزی منطقه نیز خواهد گذاشت.

عیسی کلانتری گفت که بر اساس مدل‌سازی‌هایی که انجام شده، با خشک شدن کامل دریاچه ارومیه، مسائلی مثل تغییرات ژنتیکی احتمالی در انسان‌ها، حیوانات و گیاهان، آسیب‌های وارده بر سلامت شهروندان، خسارت دیدن اقتصاد کشاوزی منطقه و بروز غبارهای نمکی که می‌تواند تا محدوده ۵۰۰ کیلومتری اطراف دریاچه ارومیه را تحت تأثیر قرار دهد، رخ خواهد داد.

پیشتر مدیرکل بحران آذربایجان غربی اعلام کرده بود که هم‌اکنون ۹۵ درصد از سطح این دریاچه خشک شده است.

عیسی کلانتری، رئیس پیشین ستاد احیای دریاچه ارومیه، مرداد پارسال نیز با متهم کردن مسئولان جمهوری اسلامی به سطحی‌نگری در قبال وضعیت این دریاچه هشدار داده بود که دریاچه ارومیه به هر قیمت، حتی به بهای خشکاندن کشاورزی منطقه، باید احیا شود زیرا، به گفته او، خشک شدن دریاچه ارومیه پیامدهای امنیتی خواهد داشت و هیچ حکومتی نمی‌تواند در کشور دوام بیاورد.
+7
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  کی میگه بی نتیجه بوده‌ . شاید ۴۰ میلیارد برای دریاچه رضاییه بی نتیجه بودا ولی برای پرکردن جیب دزدهای و صیغهزادها بی نتیجه نبوده
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.