گزارش رویترز از دیدار مخفیانه نخست‌وزیر قطر با رهبر طالبان در قندهار

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست‌وزیر قطر رادیو فردا: خبرگزاری رویترز به نقل از «یک منبع مطلع» گزارش داده که محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر در جریان سفرش به قندهار در جنوب افغانستان با هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان دیدار کرده است.

در این دیدار محرمانه که در ۱۲ ماه مه سال جاری اتفاق افتاده بین دوطرف مذاکراتی «برای حل تنش حکومت طالبان با جامعه بین‌المللی و راه‌های پایان دادن به انزوای آن‌ها» انجام شده است.

در صورتی که تایید شود، این نخستین دیدار رهبر طالبان با یک مقام خارجی است.

هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان مخفیانه در قندهار زندگی می‌کند، تاکنون در انظار عمومی ظاهر نشده است و تنها پیام‌های صوتی و یک عکس از او منتشر شده است.

منبعی که رویترز با آن صحبت کرده است گفته که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان این گفتگوها قرار گرفته و در حال «هماهنگی روی همه موضوعات مورد بحث بین دو طرف» است.

این منبع که نخواسته نامش فاش شود همچنین گفته مسأله ممنوعیت تحصیل و اشتغال زنان در افغانستان از دیگر موضوعاتی بحث بین نخست‌وزیر قطر و رهبر طالبان بوده است.

این منبع گفته است: «این دیدار بسیار مثبت بود. هبت الله بسیار علاقه‌مند به ادامه گفتگو با جامعه جهانی بود.»

قطر در سال ۲۰۱۳ به طالبان اجازه داد تا دفتر سیاسی خود را در دوحه فعال کنند. دولت قطر همچنین گفتگوهای صلح میان طالبان و آمریکا را تسهیل کرد که به توافقنامه بین دو طرف در سال ۲۰۲۰ انجامید.

آمریکا، کشورهای غربی و کشورهای منطقه مکرراً به دستورات طالبان مبنی بر ممنوعیت تحصیل و کار زنان انتقاد کرده و از آن‌ها خواسته به این ممنوعیت پایان دهند و دولتی فراگیر که شامل افرادی خارج از صفوف گروه طالبان باشد، تشکیل دهند.
محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر قطر به طور علنی با محمد حسن آخوند، نخست وزیر طالبان در قندهار دیدار کردطالبان همواره تاکید کرده‌اند که برای رفع ممنوعیت تحصیل دختران از کلاس ششم به بالا و در سطح دانشگا‌ه‌ها باید «شرایط مناسب و مطابق به چارچوب شریعت اسلامی» مهیا شود.

رویترز نوشته کاخ سفید از اظهار نظر درباره این مذاکرات خودداری کرده است. وزارت امور خارجه و سفارت قطر در واشنگتن به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

طالبان نیز تاکنون در مورد این دیدار چیزی نگفته‌اند.

حدود ۲۱ ماه از بازگشت طالبان به قدرت می‌گذرد و حکومت آن‌ها را تاکنون هیچ کشوری به رسمیت ننشناخته است. شماری از رهبران کلیدی هم طالبان هم در فهرست تحریم‌های سازمان ملل قرار دارند.

این در حالی است که سازمان ملل می‌گوید که قریباً سه‌چهارم از جمعیت حدود ۴۰ میلیونی افغانستان به کمک نیاز دارند و بودجه کافی برای رسیدگی به آن‌ها هم تامین نشده است.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی که وزیر امور خارجه قطر است، در همان روز با محمد حسن آخوند، نخست وزیر طالبان و شمار دیگری از رهبران طالبان به طور علنی در قندهار دیدار کرد.

آمریکا، قطر را کشور حافظ منافع امور کنسولی خود در کابل تعیین کرده است و سفارت آمریکا و شماری دیگر از نمایندگی‌های دیپلماتیک غربی برای افغانستان نیز از دوحه قطر کار می‌کنند.
+3
رأی دهید
-32

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.