افشاگری‌های بی‌سابقه اما مشکوک یک مقام سابق نظام در کلاب هاوس


حسین مرتضوی زنجانی، رئیس سابق زندان اوین و گوهر دشت کرج با حضور در شبکه کلاب هاوس دست به افشاگری‌های بی‌سابقه‌ای زده است. اما تردیدهای جدی درباره نیت و زمان افشاگری‌های او وجود دارد.
 
حسین مرتضوی در سال ۱۳۴۸ وارد حوزه‌های علمیه مشهد شد و در درس‌های تقسیر قرآن سید علی خامنه‌ای نیز شرکت کرد. پیش از انقلاب ۵۷ چندین مرتبه دستگیر شد و مدتی در زندان اوین محبوس بود. در درون و بیرون از زندان با چهره‌هایی آشنا شد که بعداً از مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران به ویژه مقام‌های امنیتی و قضایی شدند.
 
به گفته او در همان روزهای اول حضورش در زندان اوین، به دلیل ازدحام زندانیان، «جا برای راه رفتن» نبود و اکثریت زندانیان را جوانان تشکیل می‌دادند و مأموران زندان شب‌های چهارشنبه «به نیت» افرادی که در جریان بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی کشته شدند، هواداران سازمان مجاهدین خلق را تیرباران می‌کردند.
 
او می‌گوید که یک روز خودش شخصاً با علی گلزاده غفوری تماس می‌گیرد و می‌گوید که این منتقد جمهوری اسلامی می‌تواند با دخترش، مریم گلزاده غفوری که در آن زمان با اتهام‌های سیاسی در زندان اوین محبوس بوده، ملاقات کند. مرتضوی زنجانی می‌گوید که وقتی مریم گلزاده غفوری او را در زندان دید، در مورد او صفت «جلاد خمینی» را به کار برد.
 
او مدعی است که از اعدام برخی از زندانیان مطلع نبوده؛ به عنوان نمونه مدعی است که پیش از اعدام فتح‌الله امید نجف‌آبادی، روحانی و نماینده دوره نخست مجلس شورای اسلامی، در سال ۱۳۶۷ از اعدام او مطلع نبوده‌است. او با تأیید تجاوز جنسی به زندانی سیاسی دختر محکوم به اعدام، می‌گوید «برخی از قضات شرع معتقد بودند اینها نباید دختر از دنیا بروند. این یک واقعیتی است و در برخی جاها عمل می‌شد.»
 
او از سال ۱۳۶۲ تا سال ۱۳۶۵ رئیس زندان گوهردشت و از سال ۱۳۶۵ تا سال ۱۳۶۷ رئیس زندان اوین بود. از او به عنوان سومین رئیس زندان اوین پس از محمد کچویی و اسدالله لاجوری نام برده می‌شود. در مجموع در سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۷ در زندان‌های اوین تهران و گوهردشت کرج فعالیت می‌کرد. نام او در دادگاه حمید نوری از سوی شاهدان نیز مطرح شده‌است. بعد از پایان ریاست زندان اوین به دلیل نزدیکی با محمدعلی زم به حوزه هنری انقلاب اسلامی، نهادی زیرمجموعه سازمان تبلیغات اسلامی، رفت و مدتی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران را بر عهده داشت.
 
او در انتخابات مجلس ششم نامزد و صلاحیتش تأیید شد؛ در انتخابات مجلس هفتم هم شرکت کرد و ابتدا رد صلاحیت و سپس با حکم رهبر تأیید شد ولی در هیچ‌کدام از انتخابات‌های مجلس از حوزه زنجان رای نیاورد. حسین مرتضوی از مدافعان میرحسین موسوی و از مسئولان ستاد انتخاباتی او در انتخابات ۱۳۸۸ بوده‌است.
 
و به گفته ایرج مصداقی، او در حال حاضر دارای دو شرکت تبلیغاتی در تهران و زنجان است. حسین مرتضوی از جمعه ۵ خرداد ۱۴۰۲ چند روز پیاپی در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس حاضر شد و به سؤال‌ها درباره اعدام‌های ۱۳۶۷ پاسخ داد. او تنها مقام جمهوری اسلامی است که بعد از حسینعلی منتظری، از اعدام‌های گروهی انتقاد می‌کند. اظهارات او در کلاب‌هاوس واکنش‌های گسترده‌ای به ویژه از سوی فعالان حقوق بشر و زندانیان سیاسی پیشین داشته‌است.
+24
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  آریتما - استکهلم، سوئد
  حالا یک نفر پشیمون شده و آمده اعتراف کرده، دیگه مشکوکیش چیه؟؟؟ اتفاقا آدم به خود شماها مشکوکه!
  12
  3
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  این چه افشاگریست ، همه اونچه را که گفت قبلاً به طُرق مختلف و بصورت ذن و گمان و شایعه همه مردم شنیده اند ، ولی تا امروز و بصورت علنی از یک مسئول دخیل در این جنایات شنیده نشده بود ! این تازه گوشه ای از تاریکخانه جنایات رژیم بود که از زبان این ابلیس حرامی شنیده شد !! داستان‌های زیادی از تجاوز به زنان ، خصوصا دختران و پسران و شیوه های مختلف شکنجه و هزاران جنایات ریز و درشت ، تا به امروز دهان بدهان و گوش بگوش نقل شده ! ولی حالا این پفیوز با چه نیتی این جنایات رو بر زبان آورده معلوم نیست !!
  0
  13
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  ای سبز قبا پوش.تو دشمن مردم ایران در این سن و سال باز دروغ میگویی . تو با این دروغ های مجدد خود میخواهی اب توبه بر روی خودت بریزی.نمیدانم چرا بملت و مردم نمیگویی در همان قصاب خانه اوین ابتدا خون جوانان را می کشیدید انگاه چشم و کلیه و قلب انها را از بدنشان جدا نموده و سپس لاشه انها را در داخل کامیون های گوشتی حمل نموده و در خاوران بصورت جمعی بخاک می سپردید . ای شیخ کذاب چرا این واقعیات را از مردم کتمان می کنید .و شما مردم چرا فراموش کار شدید . مگر در 2 یا سه سال قبل در همین سایت مسئول بهشت زهرا این مطالب را اعلام نکرد؟؟ مردم اینها دروغگویان زمان هستند . اینها از توادگان ان قوم تازی عرب سوسمار خور هستند . مردم اینها از دشمنان قسم خورده ملت ایران هستند. بحرف های این کرگدن پیر خرفت اعتماد نکنید . این قاتل بد سیرت میخواهد خود را از مجازاتی را که ملت تذارک دیده در امان باشد .
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اریتما . سوئد. اقای عزیز گویا بسیار جوان و کم تجربه هستی. مسلما تو در ان سال های پر از وحشت دنیا نیامده بودی. سعی کن اظهار نظر هایت منطقی باشد
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اطهارات این فرد که یک جنایتکار است و در تمام ایام 44 سال با سیستم خمینی و دارو دسته انها همکاری داشته و شاهد و ناطر قتل جوانان وطن ما بوده و در کمال وقاحت میگوید من از سیستم خمینی بریده ام . اخر مردک ابله . اخر جانور بی رحم . تو 44 سال شاهد و ناطر و مجری این جنایات بوده ای حال پس از انهمه کشتار اعلام برائت میکنی ؟؟.ما شنیده بودیم که انسانها که پیر میشوند عقل خود را از دست میدهند . اما بی شعوری و بی مغزی تا این اندازه.مردک ریاست طلب ابله تو در هر 5 کلمه 4 بار میگویی من رییس زندان بودم . یا در دفتر من امدند . من رییس بودم . مردک عقده ای کله پاچه فروش. بطوریکه شنیده ام این مردک قبل از فتنه 57 در خیابان خیام زنجان پوست . روده گاو وگوسفند میفروخته . مردک ابله
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  babak.iraniii - تهران، ایران
  آخوند یعنی قاتل بیرحم تو دو جوان راکشتی بجرم سب النبی مردکه بی همه کس پدر نامعلوم شما چکاره هستسد که جان ها را میگیرید چرا خود نبی نمیگیره چرا سر منبر زر میزنید یهودی سر پیغمبر خاکستر ریخت پیمبر از او گذشت تو کثافت چکاره هستی که راحت جوانان را به این عنوان میکشی مفت خور انگل صفت تا دیروز با خر بار کشی میکردی سر از حوزه دراوردی
  0
  0
  جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.