رئیس قوه قضائیه: کسانی که باید اعدام شوند، اعدام خواهیم کرد

رادیو فردا: رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی با دفاع از عملکرد این قوه در صدور حکم اعدام برای شماری از شرکت‌کنندگان در اعتراض‌های پس از مرگ مهسا امینی، گفت کسانی که از نظر او «باید اعدام شوند»، «حکم‌شان اجرا خواهد شد».

غلامحسین محسنی اژه‌ای روز سه‌شنبه، ۹ خرداد، در یک سخنرانی گفت که در ارتباط با اعتراضات «زن زندگی آزادی»، «آنها که به واسطه اعمال و جنایت‌هایشان طبق قانون باید اعدام می‌شدند و یا باید اعدام شوند، بدون مجامله [تعارف] و البته در عین رعایت کامل موازین قانونی و عدل و انصاف، حکمشان اجرا شده یا خواهد شد.»

این تأکید محسنی اژه‌ای بر اعدام معترضان بازداشت‌شده در حالی بیان می‌شود که اعدام‌های اخیر، با اعتراضات گسترده داخلی و محکومیت جهانی مواجه شده است.

رئیس قوه قضائیه در حالی از «رعایت کامل موازین قانونی و عدل و انصاف» سخن گفته است که گزارش‌های پرشمار نهادهای حقوق بشری حاکی از عدم رعایت روند دادرسی از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در مورد بسیاری از بازداشت‌شدگان و عدم دسترسی متهمان به وکیل مدافع است.

سازمان عفو بین‌الملل دوم خرداد در گزارشی در مورد خطر قریب‌الوقوع اعدام‌ هفت تن دیگر از بازداشت‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱ هشدار داده بود.

بر اساس این گزارش، ابراهیم نارویی، کامبیز خروت، منوچهر مهمان‌نواز، منصوره دهمرده، محمد قبادلو، مجاهد (عباس) کورکور و شعیب میربلوچ‌زهی ریگی در خطر اعدام قرار دارند.

محسنی اژه‌ای روز سه‌شنبه در ادامه سخنانش همچنین با اشاره به مقاومت مدنی زنان ایرانی علیه حجاب اجباری، آن را «چالش عفاف و حجاب» خواند و گفت در این زمینه هم «دست دشمن» در کار است.

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی از نیروهای انتظامی و امنیتی خواست تا به گفته او «جریانات سازمان‌یافته» در زمینه «بی‌حجابی» را شناسایی کنند، چون به گفته او با «ضدانقلاب» ارتباط دارند و باید به «اشد مجازات» برسند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای اواخر آذرماه سال گذشته و بعد از اعدام محسن شکاری که «به بستن یک خیابان و مجروح کردن یک بسیجی» متهم شده بود، با دفاع از اعدام این جوان معترض، انتخاب حکم اعدام برای مجازات محاربه را از «اختیارات» قاضی دانسته بود.

این در حالی است که از زمان اعدام اولین معترضان در رابطه با اعتراضات سراسری و همچنین اصرار قوه قضائیه بر اجرای حکم اعدام برای دیگر معترضان بازداشت‌شده که تا روزهای اخیر ادامه داشته، برخی حقوق‌دانان و افراد معمم از تعیین مجازات اعدام برای اتهام «محاربه» انتقاد کرده‌اند.

در روزهای اخیر شش حقوق‌دان برجسته و وکیل حقوق بشر ایرانی در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در مورد افزایش نگران‌کننده موارد اعدام در ایران، به‌ویژه فزونی چشمگیر این شکل از مجازات توسط حکومت جمهوری اسلامی پس از اعتراضات سراسری اخیر و جنبش «زن، زندگی، آزادی» هشدار دادند.

امضاکنندگان این نامه با اشاره به «سوء استفاده» حکومت‌هایی مانند جمهوری اسلامی از «اصل حاکمیت کشورها» برای اجرای «اعدام‌های گسترده بدون نگرانی از پاسخ‌گویی به جامعه بین‌المللی»، تصریح کردند: به دلیل «ناکارآمدی قوانین و مقررات فعلی» است که جامعه بین‌المللی «جز اعلام محکومیت و انزجار از این اقدامات غیرانسانی، اقدام مؤثر دیگری برای جلوگیری از آن نمی‌تواند انجام بدهد».
+2
رأی دهید
-93

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  شما غلط خواهید کرد و به گور هفتاد پشتتان خواهید خندید!
  0
  59
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  تازمانیکه منو تو سکوت کنیم داستان همینه. والسلام.
  0
  62
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  خردگرا - برن، سوییس

  ما ایرانیان هم بزودی کسانی که ایران را اشغال کرده اند برای همیشه به زباله دان تاریخ خواهیم فرستاد، تفاوت ما و شما تازیان، اینه که ما شما را اعدام نخواهیم کرد، شماها را در خلیج همیشگی فارس خواهیم ریخت تا خوراک کوسها گردید. تردید ندارم که گوشت چرب و چیلی شما بهترین خوراک برای آنهاست. نابودیتان نزدیک هست.
  2
  47
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان

  این آنتونیو گوترش به نظر میاد از آخوندها پول و مایه دریافت کرده چون اصلا خوشش نمیاد کسی پهلوش از آخوندها بگویی کنه!! واسه همین یکی یکی روسای نهادهای حقوق بشر رو قراره آخوند بگذارند و بزودی رئیس سازمان ملل متحد هم آخوند میشه!
  0
  43
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  مش غلامحسین نشاشیدی شب درازه ، شب بلند و قلندر بیدار ! تجسم اونروزی که پای چوبه دار جلاد طناب رو میندازه گردنت و تو همون موقع خودت رو از پائین خراب میکنی و جلاد بهت میگه اشهدت رو با همون سوت بلبلی های معروفت بخون و تو تا دهن کثیفت رو باز کنی زیر پات خال میشه و میری وردست دیگر جنایتکاران بدرک واصل شده رژیم !!
  0
  51
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  مبشر جاروندی - گتنبرگ، سوئد

  اخه .....به خطا ‌‌، نامرد ، بیناموس ، تو براستی فکر میکنی بچه و یا نوه ات بعد از تو میمیرند ؟ کور خوندی ، مرگ تکا تک خانواده‌هاتون را خواهید دید، کسی ....نخواهد داشت بیاد و بگه با بچه آش کاری نداشته باشید ،..... این همه نفرت از شما جنایتکاران هیچ جای گذشت برایتان نخواهد گذاشت، اونروز بسیار نزدیکه ، تف توی شرفت بیشرف بیناموس
  0
  39
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  مبشر جاروندی - گتنبرگ، سوئد

  کسی نیاد بنویسه و نقد کنه که آقا فهش ننویس ، با تربیت بنویس، یا بیاد بگه ما نباید مثل اونا باشیم،خیر، اینها جایی برای بخشش نگذاشتند، از زن بچه و نوه هایتان شروع خواهیم کرد که بفهمید داغ و درد از دست دادن عزیزی یعنی چه، به .....
  0
  35
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  فاطی کماندو - قرچک، ایران

  ما هم حکم اعدام نه برای شماری بلکه برای همه شما اجرا خواهیم کرد بی تعارف بزودی نوبت ما هم میرسه مثل صدام از زیر زمین بیرو می کشیمتون و مثل مُعَمَر القَذَافِی چوب تو ... میکنیم. بزودی اینو قول میدم. ما بی شماریم گذشت ان زمان که با عدام میترسوندین ما با قتل و عدام و شکنجه بزرگ شدیم.
  0
  23
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  مطالبه گر - تورنتو، کانادا

  فرض کنید دو تا دزد اومده خونمون ما هم رفتیم خودمون و مخفی کردیم تو یه اتاق و فقط داد میزنیم و فحش میدیم فک میکنید این اقایان دزد چکار میکنن ؟!. مردم منظورم اکثریت انهاست مخفی شدن تو خونه و جلسه های خونوادگی همه در حال فحش دادن هستن این گره فقط و فقط از دست مردم باز میشه نه دولتهای کثیف و هزار چهره غرب و شرق
  0
  25
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  شما ها دروغ میگویید . شما جوان نازنینی مانند محسن شکاری را در حد اقل زمان اعدام کردید . اما در خبر های امروز در این سایت امده بود که در بیمارستان کرمانشاه ان چنان جنایت هولناکی اتفاق افتاده که دود حاصل از این خیانت بچشم بیماران سرطانی میرود . سانسور این جنایت و خیانت یک امر ابتدایی و ضروری در دستگاه شما است . اقای قاضی القضات شما ها صداقت ندارید .زیرا اگر در کار شما صداقت بود عامل این جنایت را دستگیر میکردید و بسزای اعمالش میرساندید تا در بیمارستانهای دیگر ایران که سرقت از نماز و روزه واجب تر شده اتفاق نیفتید . اقای قاضی القضات شما دروغ میگویید. شما برای حفظ نظم جامعه نیانده اید. والا صداقت خود را باین ملت نشان میدادید
  0
  19
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zavareh - رودسر، ایران

  سکوت و بی تفاوتی یکایک ما به علامت رضایت و هم سویی با این بیدادگاه های متگفن اسلامی و شریک جرم بودن در ریختن خون جوانان میهنمان است.
  0
  24
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  اولین و مهمترین تصفیه حساب اکثریت مردم نه با سیاسیون،مسئولین،رهبران،آخوند، ملا،کشیش،حاخام،موبد،گورو،مغ،یوگی وساحروغیره است،بلکه با میراث ژنتکی اعتقادات،تفکر،شناخت،باورهاوعملکرد...عمومی خود میباشد.خرافات و جعلیات دینی/فرهنگی/علمی...درایران ،منطقه و جهان انتهائی ندارند.اکثر مطلق کشورها و کل جهان هستی صاحب منابع متنوع وعظیم ثروت انسانی و طبیعت بکر بوده که به دست همین قبایل خونتباروخویشاوند سالارمتحجر،مرتجع و انسانخوارغارت و نابود گشته اند.تنها از قاره بکروطبیعت سرشارآمریکا ی شمالی تا سال ۲۰۲۱کوه بدهی۲۱ هزارمیلیارد دلاری، سرامد بدهی به هر فرد ۱۱۵ هزا دلار رسیده.همینطور بدهی مردم کاری،منضبط و صرفه جوی آلمان تا سال۲۰۲۱ برابر با ۲،۳هزارمیلیارد یورو و سرأمد بدهی هر فرد برابر با ۲۵۳۰۰یورو میباشد.اکثر کشورها هم به همین منوال در چنگال بدهی،غارت سیستماتیک و جنگهای سردو گرم گرفتارند. رهائی میباید در ذهنیت احاد مردم رخ دهد.میبایدازهاله طلسم ساحران دین،علم وخرافات وخودفریبی نجات یافت و به منافع عمومی و فردی رسید.این هاله طلسم ها ربطی به اسرارخلقت و خالق ندارند.هیچ حیوان و گیاهی با درک عمیق خلقت خود
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  عمیق خلقت خود و هستی به نیایش خرافی ویا دگم علمی نپرداخته.بطور نمونه گله شیران درمنتهی جسارت وشهامت حین شکارودفاع ازمنطقه زیست خود،نهایت محبت و رسیدگی به فرزندان راعهده داراست.ایرانیان دراین بین مغلوب مشروعه گشتند و دستآوردهای مشروطه را حفظ نکردند.آلمانیها(عنوان ًمیشلً) هم در۱۸۴۸/۴۹تمام دستاوردهای انقلاب و جنبش رهائی بخش ضد اشغالگران ناپلئونی را باخیانت نمایندگان از دست میدهد:. میشل آلمانی پیپ مرسی «امپراتور آلمان» را در دست دارد (با پرتره ای از فردریش ویلهلم چهارم، که در 28 مارس 1849 توسط مجلس ملی فرانکفورت به این مقام انتخاب شد). بعد از اینکه میشل این پیپ را دود کرد، حالت تهوع به او دست داد، به طوری که تمام "دستاوردهای مارس" خود را بالاآورد: استقلال وحاکمیت مردمی، آزادی کامل مطبوعات ونظرات، تسلیح وتعلیم عموم مردم و حق تجمع بدون اطلاع و اجازه رسمی. او زیر یک تابلوی راهنما به برلین ایستاده است. این نقاشی با طعنه نشان می دهد که پس از انقلاب پیروزمندانه،تجمع نمایندگان در کلیسای پاول ، پادشاه مرتجع پروس را به عنوان رئیس دولت انتخاب می کنند. اولین قدم میتواند تغییراسامی افراد باشد.اسامی
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  .اولین قدم میتواند تغییراسامی افراد باشد تا مشروعیت حکام به ظاهرمسلمان بر جامعه ای با اسامی اروپائی و ظاهروالبسه اروپائی از بین برود.انتخاب اسامی اروپائی، سنتی پیش از کشورهای صنعتی وحتی کلیسا دارد.اکثر نامهای اروپائی یادگار انسان های غول پیکر وبلند تباران(سنت ها) با وجدان ومنبع ایمان به خلقت و خالق وخوش نیت هستند که تمامی آثارو ابنیه های تاریخی با سقف بلند وطاق نصرت ها عظیم باقی مانده، شاهکارهای این گروهای معماران آزاد وانسانهای باقامت معمول و نیز ریزنقشان بودند.این گروههای معماران و صنعتگران آزاد اولیه با حمایت اولین بانکداران حقیقی شالوده و بنای شهرهای آباد و خیالآنگیزاروپا پیش از ًانقلاب صنعتیً راریخته و ساختند.در اصل دوران طلائی اروپا(بورژوازی مانوفاکتورو پیش کلونیال) که انرا به همراه بانیانش محوونابود ومستحیل نمودند.همین لقب معماران آزاد تبدیل به لقب گروههای فراماسونری شد.بناچارنام های باقیمانده در حافظه جامعه و تاریخ را به کلیسا ربط دادند و آنها را به پادشاهان و قدیسین مربوط نمودند.آنچه ما دررفتاروآداب انسانی وجاذبه محیط اروپا لمس میکنیم الباقی میراث روش زندگی بلند قامتان(۲-۴مت
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  بلند قامتان(۲-۴مترقد) خوش نیت است ونه منویات متولیان انقلاب صنعتیً! همین دین و قدیس سازان اند که کشور و جامعه را بنا به مدل و تقلید از خونتباران جهانیاشان بنابودی کشیده اند. شناسنامه و کارت ملی ابتکاری با نامهای اروپائی رد مشروعیت تاریخی و کامل حکام و نظامهای مافیائیست. وبه جای جمهوری اسلامی کشورنوع بافت کوررا ًایالات متحده ایرانً (تحقق انجمن های ایالتی و ولایتی)....بنویسید.سلامت باشید
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  تصصیح متن : بلند قامتان(۴-۲مترقد) خوش نیت است ونه منویات متولیان انقلاب صنعتی "! همین دین و قدیس سازان اند که کشور و جامعه را بنا به مدل و تقلید از خونتباران جهانیاشان بنابودی کشیده اند. شناسنامه و کارت ملی ابتکاری با نامهای اروپائی رد مشروعیت تاریخی و کامل حکام و نظامهای مافیائیست. وبه جای جمهوری اسلامی نوع بافت کشوررا ًایالات متحده ایران " (تحقق انجمن های ایالتی و ولایتی)....بنویسید.سلامت باشید
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.